Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 22 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.11.07
Prihlásený: 18.01.09
Príspevky: 2929
Témy: 116
Príspevok NapísalOffline : 29.12.2008 13:11

Takze som hladal na nete dlho ale bolo tam vsetko len to co som hladal tam nebolo takze:
Dan moze odvadzat iba osoba starsia ako 18 ano a teda dan za nu odvadza jej zamestnavatel a teda ked je zivnostnik tak ju odovzdava sama hej? a teda taky freelancer napr webdesigner musi byt zivnostnik aj ked napr mesacne zarobi 2tis. ?
Dik bo by ma to zaujimalo do buducna :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Odvod dani

Registrovaný: 30.06.07
Prihlásený: 24.07.12
Príspevky: 530
Témy: 85
Bydlisko: košice
Príspevok NapísalOffline : 29.12.2008 13:29

minule učiteľka v škole rozprávala že tuším ked nezarobíš viac ako 20 tis. za rok tak nemusis platiť dan....niečo take nikto ju nepočúval :D







_________________
PC1: Core2Duo E4300 @2.6GHZ, 4COREDUAL-SATA2, RAM Kingston 2GB 667mhz, ATI R3650 512MB DDR2, WD 320GB SATAII, Asus VW192S [19" LCD]
PC2: AMD Duron 2ghz, Asus A7s8x-mx, 768MB DDR, FX5200, 80GB IDE
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Odvod dani

Registrovaný: 27.07.07
Príspevky: 3948
Témy: 51
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 29.12.2008 13:30

pokial viem, tak webdeveloper (a podobne profesie) nemusi mat zalozenu zivnost, lebo jeho diela sa neriadia zivnostenskym zakonom ale autorskym... na nejakom webe som to cital, ale urcite, co som napisal, nie je presna formulacia... ale je dost pravdepodobne, ze to je ovplyvnene aj vyskou prijmov... ked najdem zdroj, dam vediet...







_________________
NTB: Acer Aspire 4820TG 14" | CPU: Intel Core i5 2,53 GHz | VGA: ATI Mobility Radeon HD5650 1GB | RAM: 8GB DDR3 1066 MHz | HDD: 1TB SSD WD BLUE
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.11.07
Prihlásený: 18.01.09
Príspevky: 2929
Témy: 116
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.12.2008 13:53

To by som bol rak tym zdrojom a vzhladom na to ze nikto z okolia neni zivnostnik nemam to na koho dat budem to musiet riesit neako inak


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Odvod dani

Registrovaný: 30.05.06
Prihlásený: 08.10.14
Príspevky: 1756
Témy: 35
Bydlisko: BA - WESTSIDE
Príspevok NapísalOffline : 29.12.2008 14:27

Takému ako ty sa viac oplatí pracovať len na dohodu (dohoda o vykonaní práce medzi napr. nejakou s. r. o. a fyzickou osobou - tebou). Ak nezarobíš viac, ako je tzv. nezdaniteľné minimum (v roku 2008 by to malo byť 8208 korún mesačne, teda 98496 korún ročne) daň neplatíš žiadnu (ale ak sa dobre pamätám, tak od istej zarobenej sumy je povinnosť podať daňové priznanie, aj keď nezarobíš viac ako je nezdaniteľné minimum, je to tuším polovica NM). Keď však pracuješ na tú dohodu, väčšinou dostaneš mzdu už zdanenú. Preto sa ti oplatí pri akomkoľvek zárobku podať daňové priznanie a požiadať o vrátenie dane (teda len ak si nezarobil viac ako je nezdaniteľné minimum). Viac o daniach a takých veciach sa dozvieš na fóre Porada.







_________________
A. S. Tanenbaum píše:
The terms LF, MF, and HF refer to low, medium, and high frequency, respectively. Clearly, when the names were assigned, nobody expected to go above 10 MHz, so the higher bands were later named the Very, Ultra, Super, Extremely, and Tremendously High Frequency bands. Beyond that there are no names, but Incredibly, Astonishingly, and Prodigiously high frequency (IHF, AHF, and PHF) would sound nice.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.11.07
Prihlásený: 18.01.09
Príspevky: 2929
Témy: 116
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.12.2008 15:38

"Preto sa ti oplatí pri akomkoľvek zárobku podať daňové priznanie"
hm mno to je u mna dost problem vzhladom na to ze som neplnolety :D
a to na tu dohodu to si myslel akoze normal aj s fakturou abo akoze dohoda ze len cisty zisk?akoze do ruky?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Odvod dani

Registrovaný: 09.09.07
Prihlásený: 07.11.16
Príspevky: 3114
Témy: 233
Bydlisko: Nové Zámky
Príspevok NapísalOffline : 29.12.2008 15:50

ja to robim tak, (tiez som neplnolety) ze rodicia rozsirili svoju sro firmu o tvorbu web stranok a robim to cez nasu s.r.o.cku.. takze viem zakaznikovi vystavit aj fakturu..







_________________
"It took a lot of work, but this latest Linux patch enables support for machines with 4096 CPUs, up from the old limit of 1024." "Do you have support for smooth full-screen flash video yet?" "No, but who uses that?"
- ak dlho neodpisujem do témy, zabudol som na ňu, takže ma upozornite SS, ak chcete moju odpoveď
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.11.07
Prihlásený: 18.01.09
Príspevky: 2929
Témy: 116
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.12.2008 16:14

no takze to je tiez u mna nemozne :(


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Odvod dani

Registrovaný: 21.02.06
Prihlásený: 08.12.14
Príspevky: 5404
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 29.12.2008 16:18

stenley - ešte som nepočul, že by webdevelopper a pod. nemusel mať živnosť. Áno, môže svoje služby ponúkať ako dielo (čiže bude mať dohodu o dielo), z ktorej sa myslím neodvádza daň, ale je to nepraktické (a predpokladám, že tam bude asi nejaký háčik, keď to tak nerobia).
Všetci, ktorí nepracujú vo firmách (aj webdizajnér na volnej nohe) majú živnosť.
Dadmtb - áno, u teba je problém, že nemáš osemnásť. Ale je aj problém, že nemáš ani 15 rokov. Buď rád, ak ti nejaký známy dá par korún za stránku a nerieš veci, na ktoré máš čas. Na skutočné podnikanie máš ešte pár rokov, dovtedy sa legislatíva x-krát zmení.







_________________
Neradím a nekomunikujem cez SS, ak niečo potrebujete, máte iné možnosti: Ak vám zmizla téma, alebo sa vám niečo nepáči. Ak potrebujete nahlásiť príspevok/človeka, reportujte ho. Ak máte s niečim problém, riešte to v danej téme.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.11.07
Prihlásený: 18.01.09
Príspevky: 2929
Témy: 116
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.12.2008 16:26

este je tu jeden problem ze mna iadny znamy neda par korun za stranku pretoze naco by komu bola z mojich znamych? ja mam problem ze nikto z najblizsej rodiny napr nevlastni firmu ani nic podobne :(
// a ked uz tak 15 mam uz zachvilu takze potom by sa to dalo teoreticky ako brigada ale to zase uz to vidim ze ziadna firma mi nebude chcet vybavovat brigadu pretoze vecsina bude chces jednorazovu sluzbu mam to ja ale furt problemy :cry: :-D


Offline

Správca fóra
Správca fóra
Odvod dani

Registrovaný: 27.07.07
Príspevky: 3948
Témy: 51
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 29.12.2008 16:28

>shaggy: to, ze si o tom nepocul, este neznamena, ze to mozne nie je... ako som pisal, pravdepodobne to je obmedzene vyskou prijmu (co svojim prispevkom nepriamo potrvdil aj p360t), takze to bude asi ten hacik, kvoli ktoremu maju freelanceri zivnosti... lebo je viac-menej iste, ze mesacne zarobia niekolkokrat viac... chcem tym povedat, ze ked niekto zacina, tak si nemusi hned vybavovat zivnost, ale moze, ako to tu uz bolo spominane, pracovat na dohodu, resp. zmluvu o dielo, ktora sa berie ako danovy doklad...







_________________
NTB: Acer Aspire 4820TG 14" | CPU: Intel Core i5 2,53 GHz | VGA: ATI Mobility Radeon HD5650 1GB | RAM: 8GB DDR3 1066 MHz | HDD: 1TB SSD WD BLUE
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Odvod dani

Registrovaný: 21.02.06
Prihlásený: 08.12.14
Príspevky: 5404
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 29.12.2008 16:31

Sprostá otázka, ale musím sa opýtať - keď ti žiadny známy nedá pár korún, myslíš že ti nejaká firma zaplatí za stránku?
14 ročný človek, minimálne skúsenosti, faktúru mi nemôže poskytnúť, alebo ak áno, tak iba na niekoho úplne iného - toto naozaj nie je pre firmy lákadlo.

Oni potrebujú niekoho, kto im ručí za kvalitu, kto tu bude aj o 5 rokov, keď na stránke budú chcieť niečo zmeniť.







_________________
Neradím a nekomunikujem cez SS, ak niečo potrebujete, máte iné možnosti: Ak vám zmizla téma, alebo sa vám niečo nepáči. Ak potrebujete nahlásiť príspevok/človeka, reportujte ho. Ak máte s niečim problém, riešte to v danej téme.
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Odvod dani

Registrovaný: 27.07.07
Príspevky: 3948
Témy: 51
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 29.12.2008 16:42

Takze som zistil, ze podla autorskeho zakona, pod ktory patri programovanie, tvorba stranok a pod, moze dostavat peniaze aj neplnoleta osoba...

Viac na http://www.porada.sk/t50580-zivnost-a-a ... zakon.html







_________________
NTB: Acer Aspire 4820TG 14" | CPU: Intel Core i5 2,53 GHz | VGA: ATI Mobility Radeon HD5650 1GB | RAM: 8GB DDR3 1066 MHz | HDD: 1TB SSD WD BLUE
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Odvod dani

Registrovaný: 30.05.06
Prihlásený: 08.10.14
Príspevky: 1756
Témy: 35
Bydlisko: BA - WESTSIDE
Príspevok NapísalOffline : 29.12.2008 17:08

S plnoletosťou by pri dohode IMHO nemal byť žiaden problém (nejakú dohodu som mal už od 16), v najhoršom tam bude podpis zákonného zástupcu (vo väčšine prípadov rodič). Štátu je jedno, koľko máš rokov, on len chce tvoje peniaze.

Ja som pred pár rokmi mal živnosť (tá je tuším až od 18), ale nakoniec som nemal toľko času, tak som ju zrušil. Dane som neplatil, odvody do Sociálnej poisťovne som neplatil, zdravotné poistenie za mňa platil štát (keďže som stále študent). Akurát som sa musel naučiť nejaké to jednoduché účtovníctvo a oboznámil som sa z úradníckou buzeráciou.

Teraz robím občas len nejaké drobotinky a na dohodu. Jediná papierovačka bude vyplniť daňové priznanie, ale to je v porovnaní s ročným zúčtovaním zdravotného poistenia ako základoškolská básnička...







_________________
A. S. Tanenbaum píše:
The terms LF, MF, and HF refer to low, medium, and high frequency, respectively. Clearly, when the names were assigned, nobody expected to go above 10 MHz, so the higher bands were later named the Very, Ultra, Super, Extremely, and Tremendously High Frequency bands. Beyond that there are no names, but Incredibly, Astonishingly, and Prodigiously high frequency (IHF, AHF, and PHF) would sound nice.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.11.07
Prihlásený: 18.01.09
Príspevky: 2929
Témy: 116
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.12.2008 18:00

teda ja som z toho uz uplny debil a po precitani tej diskusie na pravde uz duplom teda takto ja nemam ŽL a teda nepracujem ani v ziadnej firme a teda by som chcel pracovat iba na "dohodu" to ta verzia "dohoda" to akoze obidve strany podpisu aj neaku zmluvu abo to je iba sprav design a ja ti nasledne zaplatim? a teda tym padom ja nemusim platit ziadnu dan z dovodov nemam ŽL nepracujem vo firme a este k tomu urcite ani neprekrocim tu hranicu na mesiac :)


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Odvod dani

Registrovaný: 30.05.06
Prihlásený: 08.10.14
Príspevky: 1756
Témy: 35
Bydlisko: BA - WESTSIDE
Príspevok NapísalOffline : 29.12.2008 20:18

Je to obvykle veľmi jednoduchá zmluva, nadpis je "Dohoda o vykonaní práce", potom nasleduje zamestnávateľ (všetky údaje ako názov firmy, adresa, ičo a pod.) a "zamestnanec" (meno, adresa, prípadne dátum narodenia alebo rodné číslo alebo niečo také). V ďalšej časti je definovaná úloha - rozsah prác, nejaké aspoň orientačné časové obdobie, cena práce atď. a potom môžu nasledovať nejaké ďalšie podmienky, práva, povinnosti (napr. o zálohe, alebo o pokutách, ak práca nebude hotová načas a pod.).

Nejaké tlačivo som našiel tu http://www.formstudio.sk/formulare/pdf/ ... onPrac.pdf

V zásade nie je problém napísať si vlastné...







_________________
A. S. Tanenbaum píše:
The terms LF, MF, and HF refer to low, medium, and high frequency, respectively. Clearly, when the names were assigned, nobody expected to go above 10 MHz, so the higher bands were later named the Very, Ultra, Super, Extremely, and Tremendously High Frequency bands. Beyond that there are no names, but Incredibly, Astonishingly, and Prodigiously high frequency (IHF, AHF, and PHF) would sound nice.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 20.11.07
Prihlásený: 18.01.09
Príspevky: 2929
Témy: 116
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.12.2008 21:50

Diki moc :)


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Odvod dani

Registrovaný: 30.05.06
Prihlásený: 08.10.14
Príspevky: 1756
Témy: 35
Bydlisko: BA - WESTSIDE
Príspevok NapísalOffline : 12.01.2009 16:01

Keby niekto hľadal aktuálne čísla k roku 2009: http://blogy.etrend.sk/mihalblog/tyzdno ... 54644.html







_________________
A. S. Tanenbaum píše:
The terms LF, MF, and HF refer to low, medium, and high frequency, respectively. Clearly, when the names were assigned, nobody expected to go above 10 MHz, so the higher bands were later named the Very, Ultra, Super, Extremely, and Tremendously High Frequency bands. Beyond that there are no names, but Incredibly, Astonishingly, and Prodigiously high frequency (IHF, AHF, and PHF) would sound nice.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.06.09
Prihlásený: 16.06.15
Príspevky: 154
Témy: 19
Bydlisko: Levice, Slo...
Príspevok NapísalOffline : 17.09.2009 14:18

p360t píše:
Je to obvykle veľmi jednoduchá zmluva, nadpis je "Dohoda o vykonaní práce", potom nasleduje zamestnávateľ (všetky údaje ako názov firmy, adresa, ičo a pod.) a "zamestnanec" (meno, adresa, prípadne dátum narodenia alebo rodné číslo alebo niečo také). V ďalšej časti je definovaná úloha - rozsah prác, nejaké aspoň orientačné časové obdobie, cena práce atď. a potom môžu nasledovať nejaké ďalšie podmienky, práva, povinnosti (napr. o zálohe, alebo o pokutách, ak práca nebude hotová načas a pod.).

Nejaké tlačivo som našiel tu http://www.formstudio.sk/formulare/pdf/ ... onPrac.pdf

V zásade nie je problém napísať si vlastné...


a ked nemam zamestnavatela a robim to za seba? tak to sa da ako vyriesit


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Odvod dani

Registrovaný: 30.05.06
Prihlásený: 08.10.14
Príspevky: 1756
Témy: 35
Bydlisko: BA - WESTSIDE
Príspevok NapísalOffline : 21.09.2009 20:52

Čože? Veď keď nemáš nikoho, komu by si to robil, tak ani nemáš robotu. Jedine, že by si sám sebe niečo spravil a sám sebe za to zaplatil. :D







_________________
A. S. Tanenbaum píše:
The terms LF, MF, and HF refer to low, medium, and high frequency, respectively. Clearly, when the names were assigned, nobody expected to go above 10 MHz, so the higher bands were later named the Very, Ultra, Super, Extremely, and Tremendously High Frequency bands. Beyond that there are no names, but Incredibly, Astonishingly, and Prodigiously high frequency (IHF, AHF, and PHF) would sound nice.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.06.09
Prihlásený: 16.06.15
Príspevky: 154
Témy: 19
Bydlisko: Levice, Slo...
Príspevok NapísalOffline : 22.09.2009 13:18

p360t píše:
Čože? Veď keď nemáš nikoho, komu by si to robil, tak ani nemáš robotu. Jedine, že by si sám sebe niečo spravil a sám sebe za to zaplatil. :D


ja som skor myslel tak, ze chcem to niekomu spravit, kto nema firmu ale napr. chce len na tej stranke nieco prezentovat, tak ako mam vyplnit tu dohodu a vykonani prace ked tam treba vyplnit aj IČO?


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Odvod dani

Registrovaný: 30.05.06
Prihlásený: 08.10.14
Príspevky: 1756
Témy: 35
Bydlisko: BA - WESTSIDE
Príspevok NapísalOffline : 22.09.2009 20:33

No tak tam nebude IČO. :-) Neviem ako by to malo byť úplne dokonale, prečítaj si obchodný zákonník, poraď sa s právnikom alebo daňovým úradom...







_________________
A. S. Tanenbaum píše:
The terms LF, MF, and HF refer to low, medium, and high frequency, respectively. Clearly, when the names were assigned, nobody expected to go above 10 MHz, so the higher bands were later named the Very, Ultra, Super, Extremely, and Tremendously High Frequency bands. Beyond that there are no names, but Incredibly, Astonishingly, and Prodigiously high frequency (IHF, AHF, and PHF) would sound nice.
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 22 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Odvod tepla pri 8gb

v Pamäte

1

522

18.09.2008 18:18

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vrátenie daní - Holandsko

v Ekonomika, práca, biznis, podnikanie a peniaze

1

940

25.05.2017 18:35

Daron Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Platenie dani zo zisku z predaja skinov z CS:GO

v Obchody, reklamácie a právo

14

2096

19.12.2016 21:03

expresado Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra