Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 

Stali ste sa svedkom takéhoto správania harddisku?
 Áno, mám podobnú skúsenosť 0% 0% [ 0 ]
 Nie 100% 100% [ 4 ]


Celkom hlasov : 4

AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.05.07
Prihlásený: 21.02.08
Príspevky: 14
Témy: 2
Príspevok NapísalOffline : 28.05.2007 17:35

Mám taký retroproblém:

Harddisk, ktorý kým bol zblbnutý, bol viditeľný pre BIOS dosky ASUIS P2B Pentium II/400, teraz po ošetrení programom MaxBlast 4.0 ho vôbec nevidí, ALE vidí ho bez problémov, aj ho používa – asi 2,5 ročný počítač so Sempronom.

harddisk MAXTOR DIAMOND PLUS 9, 80 GB ATA/133 HDD, 8MB cash,
TYP: 6Y080P0422811



kedysi:

pred 1,5 rokom mi zhavaroval comp, vina sa zvalila asi na dosku alebo radič (nahrávať aj vyberať dáta z HDD sa dalo, ale ako náhle sa mali diať vstupno výstupné operácie, vyhlásil chybu ochrany...). Vtedy ma to desne štvalo, keďže som tam mal nejakú katalogizáciu za 5 mesiacov a dosť z toho nezálohované (iróniou bolo že zhavaroval v deň kedy som sa konečne odhodlal na zálohovania).

Skúšal som preinštaláciu tohoto hardisku (maxtor ATA 80GB/8) na inom kompe, ale bol som taký nervózny aj "konsternovaný", že som to nejako pohnojil ešte viac (vypýtalo si to rýchly formát a nejako mi to zlúčilo 4 partície do jednej - to som ešte nevidel... a to nehovorím, že pôvodne tam bolo 6 partícií, ktoré sa striedavo zobrazovali ako 4 alebo ako 6...). Tak som ho odložil že sa najprv skúsim nanečisto pohrať s nejakými unformat atď softmi, aj tak nepomohlo...

Teraz:

Teraz som si na neho spomenul a pripojil som ho na starý pentium 2/400, čo používam na web. BIOS mi ho nadetekoval, Win98SE nie. PQ magic ukázal na nejakú chybu, a veľkosť 30 GB...
B2L ani ontracky ho nenašli - hoci mam dojem že nejaký ontrack ho kedysi čiastočne detekoval,
getdataback myslím tiež ho videl ale nič z neho nedostal... A to som (vtedy) manipuloval iba s partíciou C, potreboval som veci z E, F, G. Tak som to nechal tak, a išiel som na fyzickú reparáciu disku.

Nasadil som MaxBlast 4, na prvé 2 pokusy nenadetekoval, myslel som že je disketa zlá, ale na internete už nie je tá poctivá plná 4-ková verzia, len niečo u poliakov, tak som to skúsil ešte raz - že možno bola zanesená hlavička v mechanike. A naskočilo. Tiež zaujímavé údaje - mal vraj 3 partície, z toho prvá mala 87 GB, druhá okolo 300GB a tretia tuším až okolo 500GB. Takže som bol prvým majiteľom 850 GB hardisku...
Dal som mu reparáciu, aj keď som rozmýšlal či rovno nedať quick fill nulami, a pekne potom vypísal že má už iba jednu partíciu 82 GB, tabulka FAT32. V poriadku (myslel som si), idem urobiť partície.

Po reboote počítač skončil, a to opakovane, pri detekcii primary slave. NIČ. Ani F4. Jedine ma to pustilo do BIOSu. Pripojenie 40 pinovým káblom (pentium II, 400 MHz, doska Asus P2B ktorá tiež je v rámci bootovania unikát, ale otompotom, samozrejme bez toho aby som ho neodpojil nebutovalo nič. Tak som našiel záručné papiere, spísal som taký reklamačný elaborát, aj ten predchadzajuci vypadok pred 1,5 rokom, aj tento, ako reklamaciu v zaruke.

Nakoniec som však urobil ešte overovací pokus - zašiel som za synovcom a pripojil na jeho 2 ročný sempron. A "našli moji rádcové", a dokonca aj windows widela ho, aj partišn, ...
Skúsil som ho zase u seba - a nič!!! Ale prečo ho predtým BIOS videl!!! skúšal som dať aj menšie, 8GB partície, aj to som si priznal chybu že som dával 4 kb clustre na 25 GB oddiel - tak som opravil na 32 kb, aj tak nepomohlo. Aj nejakú štúdiu som na internete našiel či tam nie sú obmedzenia pod Win 98, ale však na starých P2/350 sa v pohode prevádzkovali 30 a viac GB disky, alebo že by to malo niečo spoločné s 8MB cash a firmware??? ale potom prečo ho predtým, aj keď zblbnutého, BIOS proste videl a detekoval? A ešte niečo - samotný dosk veľmi nekúri, ale na mieste, kde je napájací konektor, som si skoro popálil prst - elektronika... čo je tam nejaká poistka??? Ale synovcovi to tam tiež kúri, - tiež má Maxtor...

Poradí niekto v čom je chyba??? Či to nemám radšej preventívne ešte kým je čas vyreklamovať, (zabudol som uviesť že hneď ako som ho v júli 2005 kúpil, nešlo na neho inštalovať, bol v servise a že je OK, potom som došiel na to že som asi pol milimetra nedotlačil ATA konektor (80 pinový), ale dnes aj nad tým rozmýšlam - alebo si namýšlam - či to bolo tým konektorom... Je možné, že by elektronika čas od času zaštrajkovala, a potom fungovala normálne??? Asi nie, ale v čom je potom zrada???

--------------------------
P.S.:

Alebo je chyba v MBR, ktorý musí pre staršie BIOSy mať nejaký určitý tvar??? (Ale vždy tam bolo FAT32, aj to rozmýšlam, či sa "fill zeroes quickly" naozaj urobil low formát, a či tam nezostala nejaká zblbnutá kópia MBR.... Keď sme pri tom, PQ magic 8 nemá low format, nemá ho ani môj BIOS, (a kolovali už koncom 90-tych také hlášky, že low format môže veľké disky poškodiť...čo je na tom pravdy???) - nevie niekto poradiť nejakú najlepšie free alebo funkčnú hoci aj párdňovú utilitu (to som povedal blbosť, BIOS nemá registry, takže tam trial neexistuje) - na uvedenie akéhokolvek disku do stavu v akom sa predával??? Viem že som niečo také mal v ruke, ale to bolo možno v r. 2000-2001, zabudol som.

Pomôže niekto? Vďaka.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
neviditelný harddisk na Pentium 2 - inde viditelný

Registrovaný: 10.02.07
Prihlásený: 14.08.11
Príspevky: 1626
Témy: 22
Bydlisko: Ziar nad Hr...
Príspevok NapísalOffline : 28.05.2007 17:43

pokial si dobre pametam tak tieto stare dosky vobec nebrali disky vecsie ako 40 GB, vlastne aj ti problemy co ti sposoboval (miznutie a znovuobjavovani particii bolo sposobene doskou, respektive BIOS a radic







_________________
Myslenie nemohlo vzniknúť bez reči, no reč bez myslenia sa vyskytuje často. Brie Andre
My OS: Primary - Kubuntu 10.10 Maverick Meerkat , Secondary - Windows 7
Problemy sa riesia tu na fore nie cez ICQ a Skype. Dakujem
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.05.07
Prihlásený: 21.02.08
Príspevky: 14
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 28.05.2007 17:50

Dakujem. Takze možem hovoriť o náhode, že ho vôbec (ako zblbnutý) "videla" tá stará doska ???


Offline

Užívateľ
Užívateľ
neviditelný harddisk na Pentium 2 - inde viditelný

Registrovaný: 10.02.07
Prihlásený: 14.08.11
Príspevky: 1626
Témy: 22
Bydlisko: Ziar nad Hr...
Príspevok NapísalOffline : 28.05.2007 17:53

podla mna asi tak, lebo mal som tiez podobnu dosku a tiez mi nebralo 80GB disk, preto som pouzival pridavny radic







_________________
Myslenie nemohlo vzniknúť bez reči, no reč bez myslenia sa vyskytuje často. Brie Andre
My OS: Primary - Kubuntu 10.10 Maverick Meerkat , Secondary - Windows 7
Problemy sa riesia tu na fore nie cez ICQ a Skype. Dakujem
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 28.05.07
Prihlásený: 21.02.08
Príspevky: 14
Témy: 2
Príspevok Napísal autor témyOffline : 28.05.2007 20:45

Teoreticky:
1. A nebude to tým, že tieto harddisky majú pre takéto dosky príliš vysoké prenosové parametre ako DMA a PIO? Ak ich doska nevie autodetekovať, nepomohlo by manuálne zadať cylindre atď???

Táto doska má vraj v BIOSe databázu, ktrorá by sa mala nejako upgradovať... V každom prípade môžem povedať, že keď zapnem počítač, tak naskočí niekedy až na 4-tý reštart - proste dostane sa do bodu kde láduje Windows98, vypíše C:\ a stojí. Niekedy pomáha ťukať do klávesnice, viac zaberá aj hýbanie optickou myšou-či skôr zmena intenzity jej svetla, vtedy počuť že bootovací harddisk reaguje, ale treba to opakovať až do naskočenia plochy. Inak po takomto vynútenom zamrznutom reštarte sa pýta do safe režimu, ale to mi vždy rozhádže ikony na ploche, tak to spúšťam ako normál. Ako keby sa tam vo vnútri potrebovalo niečo nabiť alebo aktualizovať, aby sa to rozbehlo. Písal som aj do Asus-u, poslali mi nejaký BIOs, že vraj použiť po r. 2000, ale nemám odvahu sa to pokúšať flešnúť (neviete kde robia a za koľko zálohy flashBIOS švábu???)

2. Je normálne, aby HDD Maxtor iba na jednom bode hriali tak, že som si doslova popálil prst??? Ostatná konštrukcia je vlažná. Ale robí to na tom istom mieste aj synovcov Maxtor... Navyše toto miesto je na plošáku s elektronikou, nie na kovovej konštrukcii, a to tesne, asi 2 cm od klasického veľkého napájacieho (červená, čierna, čierna, žltá) konektora na 12 a 5 voltov...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
neviditelný harddisk na Pentium 2 - inde viditelný

Registrovaný: 10.02.07
Prihlásený: 14.08.11
Príspevky: 1626
Témy: 22
Bydlisko: Ziar nad Hr...
Príspevok NapísalOffline : 28.05.2007 21:10

1. Ide o to ze tieto stare dosky nevedeli adresovat taku velku kapacitu
2. Nemam sice Maxtor ale naskor tam bude nejaky stabilizator napetia alebo nieco podobne, ono elektronika diskov sa na niektorych miestach slusne hreje







_________________
Myslenie nemohlo vzniknúť bez reči, no reč bez myslenia sa vyskytuje často. Brie Andre
My OS: Primary - Kubuntu 10.10 Maverick Meerkat , Secondary - Windows 7
Problemy sa riesia tu na fore nie cez ICQ a Skype. Dakujem
Offline

Čestný člen
Čestný člen
neviditelný harddisk na Pentium 2 - inde viditelný

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 28.05.2007 21:48

no ale ak ho doska detekovala a win98se nie, tak keď si ho reinštaloval (naformátoval) ten disk, nedal si NTFS súborový systém? ten win98se nevidí...







_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. disk viditelny v biose, ale nie vo win

v SSD disky

2

579

19.02.2018 0:29

Miso122 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. USB kluc nie je viditelny vo WIN po odpojeni

v Ostatné zariadenia

5

1002

31.08.2007 22:18

trespass Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Neda sa pripojiť (inde ano)

v PHP, ASP

2

470

24.06.2009 9:09

jtomcik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. phpBB databáza inde ako fórum

v Redakčné systémy

6

829

05.03.2008 17:37

polip4 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Neviditelny USB kluc

v Ostatné zariadenia

2

1248

09.01.2010 21:14

Tiger1403 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Neviditelný Flash Disk...

v Ostatné zariadenia

8

1157

21.06.2007 11:41

jariquick Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vyhľadávanie stránky v google a inde

v Internetový marketing, SEO, reklama

23

2060

26.10.2007 11:07

p360t Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Chyba v drivery alebo niekde inde (AMD)

v Ovládače

1

721

03.12.2020 18:24

M0f0 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Neviditelny pripojeny novy disk

v Pevné disky a radiče

2

559

30.12.2017 12:59

Palincak Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. USB HDD Maxtor neviditelny

v Ostatné zariadenia

8

952

22.01.2008 20:28

mimkork Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Neviditeľný USB HDD Toshiba.

v Ostatné zariadenia

1

734

08.02.2011 22:09

shiro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako spojazdnit neviditelny disk?

v Pevné disky a radiče

20

2510

17.04.2006 15:01

Martin84Butcher Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problém v doske či niekde inde? (GIGABYTE Z87-HD3)

v Intel čipové sady

4

569

06.06.2014 20:47

steelersfan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. EXTERNY DISK WD 2500 BEV (NEVIDITELNY)

v Ostatné zariadenia

1

302

05.11.2013 18:12

Mandy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Neviditeľný HDD 3,5" Toshiba 1TB

v Pevné disky a radiče

6

449

21.06.2010 18:59

Milanese Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. pentium 4 640 vs pentium D820

v Intel - Integrated Electronics

8

1036

07.08.2007 17:12

piskvorko Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra