Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. [ Príspevkov: 13 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.03.10
Prihlásený: 22.03.10
Príspevky: 4
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 21.03.2010 17:13

Zdravim, neviem ci som tento clanok zaradil do spravnej kategorie, ale vhodnejsiu som tu nenasiel - ak nie tak sa osprevdlnujem o prosim o jeho presunutie.

Moj problem je takyto - pouzivam doma WiFi ad-hoc siet, hlavne na presuvanie udajov medzi PC, notebookmi, PDA, resp. na zdielanie internetu ak je to potrebne na viacerych pocitacoch naraz. Zaroven pracujem ako zivnostnik v oblasti ekonomiky a marketingu takze v PC mam mnozstvo udajov tak svojich ako aj klientov - faktury, vypisy z uctov, danove priznania, zmluvy, interne dokumenty a pod.

Nedavno sa mi stalo ze som v logoch nasiel neznamu MAC adresy, teda do mojej siete sa prihlasili 2 zariadenia ktore nepoznam a urcite neboli moje a preniesli dost velke mnozstvo dat. WiFi siet je zabezpecena a heslo nie je realne uhadnut (nahodne generovane).

Chcel by som vediet - ak s tym mate niekto skusenosti:
- je mozne zistit heslo WiFi siete?
- je naburanie do siete trestny cin? ak ano aky, resp. podla akeho zakona? Musi dotycna osoba tieto udaje nejako zneuzit alebo staci ich kradez? - na tuto otazku mi nevedel odpovedat ani policajt, vraj je potrebne vyjadrenie prokuratury.
- a k predchadzajucemu bodu zaroven: urobil som rovnaku WiFi siet na inom PC (rovnake SSID, heslo, zdielane zlozky) - ak tam podhodim nejake nezmyselne a bezcenne subory o ktore by mohla mat nejaka osoba zaujem (pomenujem ich napr. ako "danove priznania") a prichytil by som niekoho ako sa prihlasil do siete a stahuje ich - co v takom pripade? Je to trestny cin? kedze to co ukradne nema hodnotu a ani to nie je mozne zneuzit...

Dakujem za vsetky odpovede.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Naburanie do WiFi siete - trestny cin?

Registrovaný: 19.09.06
Prihlásený: 21.04.24
Príspevky: 749
Témy: 31
Bydlisko: Ružomberok&...
Príspevok NapísalOffline : 21.03.2010 17:29

Trestny cin je uz len to, ze sa ti prihlasuje do zabezpecenej siete. Heslo sa zistit da, uz realizacia tohto cinu zavisi od pouzitej ochrany, ak mas WEP, tak sa necuduj, ze to niekto skusil, zadarmo internet je este aj dnes nerealne :), pokial mas WPA, tak to trva dlhsie, ale da sa to. Kazdopadne to nema moc zmysel riesit, kedze podla MAC pocitaca tazko najdes ludi, mozno sledovanim jeho komunikacie, co uz zase je v rozpore s zakonom (je nezakonne sledovat nieco, co nezakonne ide cez tvoju siet alebo nie????). Radsej si daj normalne sifrovanie, normalne heslo a obcas ho zmen.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Naburanie do WiFi siete - trestny cin?

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 24.04.24
Príspevky: 20311
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 21.03.2010 19:40

vsetky sifrovania az na WPA2 su prelomene, takze neni problem sa ti do siete dostat. treba kombinovat WPA2+MAC filtering minimalne, inac sa necuduj ze ti tam hockto leze.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.03.10
Prihlásený: 22.03.10
Príspevky: 4
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.03.2010 20:12

Co sa tyka internetu zadarmo tak na to pravdupovediac kaslem, mne skor ide o subory, ktore mam PC, kedze mam podozrenie, ze ich niekto otvral, cital, mozno stahoval. Aktualne ked k tomu doslo som mal v zdielanom priecinku nejake vypisy zo sukromneho uctu co nie je az take dolezite ale zas ak niekto vie prelomit WEP tak sa pravdepodobne dostane aj inde na disk.

Len ked som s tym skocil na policiu tak na mna policajt pozeral co po mon chcem. Podla toho co citam tak mozem podat trestne oznamenie za kradez kedze bola "prekonana prekazka" (heslo) a predmetom kradeze mozu byt aj udaje.

Co sa tyka MAC adresy tak je mi jasne ze na zaklade nej neurobim nic. Moja situacia je taka, ze byvam a pracujem na 5. poschodi, najvyssom - v podstate je kazde poschodie jeden byt, na 99% viem ze ostatne poschodia su cez den prazdne a aj ak by neboli nie je pravdepodobne aby niekto iny z tohto vchodu nebural siet. Vzhladom na to ako je dom umiestneny je mozne chytit moj wifi signal len pred domom, resp. na parkovisku - obehal som to s netbookom, notebookom, iPhonom a PDA. Teda ide mi o to, ze mam na inom PC urobenu rovnaku siet a budem cez nu prenasat len tak nejake udaje a cakat - mam nainstalovany CommView a ten mi hned vyhodi alarm ak sa pripoji nejaka ina MAC adresa, ktora nie je v zozname. V tom case teda musi byt pred domom alebo v nom a spolieham sa na to, ze tych 5 poschodi zbehnem a tu osobu najdem, taktiez znamy z policie tam moze byt do 5 min, kedze by bol prichyteny pri cine tak ho mozu zatknut a zabavit mu notebook - ja mam ako dokaz jeho MAC v logu a zaroven to co si stiahne do notebooku.

Islo mi o to, za co nanho mozem podat trestne oznamenie, lebo ak pojde o kradez tak sa tam tusim zohladni vyska skody a ak ukradne nieco bezcenne... to ze mi predtym ukradli vypisy mozno ine udaje uz tejto osobe nedokazem, aj ak by to bola rovnaka MAC neviem dokazat ze s notebookom tam bola rovnaka osoba. Chcel som vediet ci s tym nema niekto skusenost (vo firme napr.) a ci to riesit policiou alebo inymi metodami.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Naburanie do WiFi siete - trestny cin?

Registrovaný: 19.09.06
Prihlásený: 21.04.24
Príspevky: 749
Témy: 31
Bydlisko: Ružomberok&...
Príspevok NapísalOffline : 21.03.2010 20:18

prelomit WEP podla wikipedie je jedna vec a dostat sa na disk je druha vec. Prichyteny pri cine : pri akom? mal zapnuty notebook a nieco na nom robil? 5 minut je sice pomerne mala doba, ale ak ho ty najdes, a prijde policia, preco by ho mala zatknut a zhabat mu notebook, lebo ty povies??? A ak je v dome, je to este vtipnejsie, keby si priam vedel kto to je, sa ti zasmeje do oci. Nevymyslaj a zmen si sifrovanie a hesla.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.03.10
Prihlásený: 22.03.10
Príspevky: 4
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 22.03.2010 15:26

Vcera ste ma vysmiali, no napriek tomu som dnes nechal zapnutu WiFi siet s povodnym WEP a povodnym heslom. Okolo 13:30 som sa chystal hrat tenis a na lavicke pred vchodom sa prave vybalil nejaky asi 25 rocny chalan s Asusom EEE. Tak som sadol do auta, zobral nejake papiere a nenapadne sa vratil spät, vybehol 5 poschodi, posunul som svoj notebook s WiFi sietou blizsie k oknu a cakal.

O 13:35 sa mi pripojil do siete, ulozil som si log, zavolal na policiu a zisiel dole. Sedel tam a nieco robil do 13:50, potom sa pozbieral prec tak som ho na chodniku zastavil, spytal sa ho ci sa pripajal do siete a nieco stahoval - povedal mi ze sa pripajal ale ze mu nic neslo stiahnut. Potom dorazili policajti (po 20min namiesto slubenych 5min), absolutne nevedeli co s tym tak asi 15min to konzoltuvali s roznymi kolegami cez vysielacku. Potom dorazili dalsi dvaja policajti, pozreli si jeho notebook, zapisali MAC, a asi polovicu strany dalsich udajov. Chlapik tvrdil, ze dostal adresu, nazov siete, heslo od nejakej zenskej na www.pokec.sk ktora od neho chcela aby sa pripojil na siet, stiahol jej dokumenty a poslal mailom. Dala mu nejake telefonne cislo na ktore sa nedalo dovolat.

Takze pointa je - ak sa to niekomu stane v kazdom pripade sa to da riesit, hlavne ak policii date osobu, ktora to urobila a prizna sa k tomu.

A este moja otazka - je mozne spätne zistit ci aj stiahol nejake udaje, subory ? kedze mal dost casu hrabat sa v notebooku a prip. nieco vymazat predtym ako ho dostali policajti.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Naburanie do WiFi siete - trestny cin?

Registrovaný: 19.09.06
Prihlásený: 21.04.24
Príspevky: 749
Témy: 31
Bydlisko: Ružomberok&...
Príspevok NapísalOffline : 22.03.2010 16:20

Tak ale to bol dement. Chudak, ktoreho niekto zblbol. Normalny clovek, ked sa pripoji nelegalne na net a niekto sa ho to spyta na ulici ti bude ticho, ak bude dostatocne drzy, tak ti pritaka a spokojne odide, nie je povinny cakat na policiu, ty ho nemas ako zadrzat, vlastne mas, ale to uz potom zazaluje on teba ;).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.05.09
Prihlásený: 19.09.21
Príspevky: 374
Témy: 27
Príspevok NapísalOffline : 23.03.2010 17:07

Sikovne.ALe ako si sa mohol presvedcit policajti su dementi na entu. Skus zajst sem http://www.valkopartners.sk/sk/partneri.html oni ti mozu poradit. Surovo podaj trestne vysolis sice 200 eura a budes cakat dlhsiu dobu ale len tak sa veci pohnu. on vedome kradol udaje a vedel o tom takze je spolupacahtel a bud bude spolupracovat, alebo ma smolu. Mozno mu z PC este nieco vytiahnu.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Naburanie do WiFi siete - trestny cin?

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 24.04.24
Príspevky: 20311
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 23.03.2010 19:55

Citácia:
Chlapik tvrdil, ze dostal adresu, nazov siete, heslo od nejakej zenskej na www.pokec.sk ktora od neho chcela aby sa pripojil na siet, stiahol jej dokumenty a poslal mailom. Dala mu nejake telefonne cislo na ktore sa nedalo dovolat.

lol a co s tymto? to moze povedat hocikto a chalanovi takto nic nemozu.
Nech vyklopi nick tej zenskej, pretoze naco by mu davala cislo, na ktore sa neda dovolat?







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.03.10
Prihlásený: 22.03.10
Príspevky: 4
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.03.2010 11:45

S pravnikom som sa samozrejme poradil.

Zatial som to podal na policii ako priestupok, z toho dovodu, ze ak by som podal trestne oznamenie, teda by sa jednalo o trestny cin tak by to muselo byt postupene prokuratorovi, ktory musi posudit skodu pre spolocnost atd... Kedze ide o uctovne a danove zaznamy tak som si isty, ze to na trestny cin postacuje ale to postupenie prokuratorovi by zabralo istu dobu a komunikacia na www.pokec.sk je archivovana po dobu 2 tyzdnov, potom to zmazu. Ako priestupok to dnes pridelili nejakemu policajtovi, s ktorym sa mam zajtra stretnut a budem nanho tlacit aby hned poziadal o tu komunikaciu. Potom poziadam o preklasifikovanie na trestny cin.

Nick tej dotycnej aj svoj poskytol policajtom hned na zaciatku policajtom aj mne - telefonoval som so spravcom pokecu a snazil som sa ho presvedcit aby tu komunikaciu poskytol mne (na zakalde podania na policii kde ja som ako poskodeny) ale velmi ochotny nebol. Este dnes posielam list, kde ho poziadam aspon o to, aby tuto komunikaciu zalohovali na svojom serveri po dlhsiu dobu tak uvidime. Inak som este podnikol zopar krokov (v ramci zakona) ale tie zatial nebudem zverejnovat.

Co sa tyka trestneho cinu tak to moze byt minimalne kradez, kradez v stadiu pokusu, v spolupachatelstve - zalezi od toho co sa podari dokazat. Notebook na ktorom bezala siet som potom v pritomnosti pravnika prezrel - ked som sa pozrel do vlastnosti niektorych suborov tak boli otvarane v case ked on bol pripojeny, takze aj ked tvrdi ze nic nestiahol a policajt nic v notebooku nenasiel tak to mohol kludne hodit na USB alebo niekde. Notebook som dal nasledne pravnikovi do uschovy ak by bolo este nieco potrebne tak uvidime.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.05.09
Prihlásený: 19.09.21
Príspevky: 374
Témy: 27
Príspevok NapísalOffline : 24.03.2010 22:56

Spravne. Toto sa mi paci.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Naburanie do WiFi siete - trestny cin?

Registrovaný: 20.10.08
Prihlásený: 21.06.22
Príspevky: 2602
Témy: 31
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 14.10.2010 1:08

Podla trestneho zakona c. 300/2005 paragrafu 247 (poskodenie a zneuzitie zaznamu na nosici informacii) ide o trestny cin. V podstate na slovensku na IT zlodejiny existuje len tento paragraf, takze pod neho spada kazda nelegalna IT cinnost.

@shiro aj WPA2 sa da prelomit (myslim, ze s tym ako prvy prisiel nejaky cinan). A MAC filtering ti obide aj cvicena opica, kedze zoscanovat okolity traffic, pozriet si v dumpe mac adresy a nasledne si podla toho zmenit tu svoju je to najmenej :) MAC filtering vznikol pravdepodobne len koli roznym wannabe haxorkom, co o sietovej komunikacii nevedia ani prd...







_________________
Desktop: iMac 21" CPU: i5 2.7GHz RAM: 4 GB DDR3 1333MHz GPU: AMD Radeon HD 6770M 512MB RAM HDD: 1TB 7200 rpm OS: Mac OS X Lion Desktop: CPU: AMD Phenom II x4 BE 955 3.2@3.6GHz 1.35@1.30V CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 880GM-UD2H RAM: 2x2 GB Kingston 1333MHz GPU: MSI HD 6850 Cyclone 1GB PSU: Seasonic S12II-620 620W HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Case: CoolerMaster Elite 333 LCD: 22" LG flatron W2261VP Keyboard: Microsoft Comfort Curve 2000 Mouse: Microsoft Wireless Mobile Mouse 4000 OS: Windows 8 Notebook: Macbook Pro 13" CPU: i5 2.4GHz RAM: 4 GB DDR3 1333MHz GPU: Intel HD Graphics 3000 384MB RAM HDD: 500GB 5400 rpm OS: Mac OS X Lion Tablet: iPad 2 64GB 3G Phone: HTC Desire S Phone: iPhone 8GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Naburanie do WiFi siete - trestny cin?

Registrovaný: 16.02.08
Prihlásený: 08.12.10
Príspevky: 235
Témy: 13
Príspevok NapísalOffline : 26.10.2010 21:55

Skk píše:
Zdravim, neviem ci som tento clanok zaradil do spravnej kategorie, ale vhodnejsiu som tu nenasiel - ak nie tak sa osprevdlnujem o prosim o jeho presunutie.

Moj problem je takyto - pouzivam doma WiFi ad-hoc siet, hlavne na presuvanie udajov medzi PC, notebookmi, PDA, resp. na zdielanie internetu ak je to potrebne na viacerych pocitacoch naraz. Zaroven pracujem ako zivnostnik v oblasti ekonomiky a marketingu takze v PC mam mnozstvo udajov tak svojich ako aj klientov - faktury, vypisy z uctov, danove priznania, zmluvy, interne dokumenty a pod.

Nedavno sa mi stalo ze som v logoch nasiel neznamu MAC adresy, teda do mojej siete sa prihlasili 2 zariadenia ktore nepoznam a urcite neboli moje a preniesli dost velke mnozstvo dat. WiFi siet je zabezpecena a heslo nie je realne uhadnut (nahodne generovane).


Nahodne generovane je velmi slaby udaj, aby so nebolo realne uhadnut. Psedogeneratory nahodnych cisiel stave v programovacich jazykoch tu tiez slabe...

S shodou okolnosti vo firme je tiez internet cez Wifi a zdielaju to vsetky PC vratane notebookov doma, ale iba Internet. Firemne data idu drotovo a su oddelene od wifi. Pokial ide o firemne data, nie je ziadna wifi dost bezpecna, lebo odchyteniu paketu nezabranis. Pakety sa siria vzduchom a vzduch zdielaju vsetci...

Zdielat firemne data a este sietou adhoc je sice kreativne, ale aj keby mi to napadlo, by som do zadlhol hned. Prinajhorsiom nejaka sychronizacia cez USB kluc, pri velkych datach externy HDD atd... Ked chces nieco viac, kup si nejake NSA a hod raid (zalohovat, zalohovat, zalohovat) a to pichnes do drotovej siete a data su zdielane. Prides domov, piches kabel do notebooku, sychronizujes data + plus ich mas v sieti. Co sa tyka Internetu a firemych dat, tak alebo maximalne nastaveny firewall a najskokonejsi som, ak su data uplne mimo Internetu. Ako ako firemne data na sieti, tak jednoznacne iba drotova.

shiro: fakt si nastuduj veci predtym, nez ides nieco radit. MAC adresa je v kazdom frame, framy lietaju vzduchom. Odchytit a zmenit adresu je otazkou par sekund a neda sa tomu zabranit....







_________________
Učet je neaktívny.
Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. [ Príspevkov: 13 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. využitie wifi smerovača z vigor2900 na vytvorenie wifi siete

v Siete

2

617

04.08.2011 16:57

telepo1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. notebook nevidi moju wifi siet, ine wifi siete vidi

v Siete

4

11436

28.01.2011 15:56

jaster-83 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Nabúranie do emailu ?

v Antivíry a antispywary

4

743

13.01.2020 14:33

patro16 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. wifi siete

v Siete

5

379

11.05.2014 16:38

4040 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zablokovanie wifi siete.

v Siete

3

842

13.02.2016 17:14

martinius96 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. nastavenie wifi siete

v Siete

5

2255

30.05.2010 16:15

addrianno Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. kodovanie wifi siete

v Bezpečnosť a firewally

5

2760

17.10.2008 22:04

zmija31 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Stavba wifi siete

v Siete

1

774

19.03.2007 15:58

palermo_hx Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Dve wifi siete

v Sieťové a internetové programy

2

736

14.03.2007 22:12

Nimor Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. zapojenie wifi siete

v Siete

2

754

27.01.2009 21:01

Daevid Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. zabezpečenie wifi siete

v Siete

8

4097

14.05.2008 11:04

kompot3 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vytvorenie wifi siete

v Siete

3

3772

05.02.2009 15:27

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Správa wifi siete

v Sieťové a internetové programy

2

1608

17.03.2008 15:30

genius7 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. spojazdnenie wifi siete NTB

v Siete

21

1378

07.09.2008 22:17

kosTa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. monitoring siete - wifi router

v Siete

0

691

06.08.2008 18:16

greppi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Dve siete: Wifi + LAN

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Siete

31

2002

04.03.2011 19:06

johny29 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra