Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevok: 1 ] 
AutorSpráva
Online

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Moj pohlad na BB 10

Registrovaný: 02.07.06
Prihlásený: 19.03.24
Príspevky: 14176
Témy: 312
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOnline : 22.09.2014 22:29

Moj pohlad na BB 10

Moj pohlad na BB 10

Pred zhruba tyzdnom som sa po dlhom uvazovani a premyslani rozhodol risknut to pre mna s uplne novou a neprebadanou mobilnou platformou. Na telefon uz nejaku dobu nemam prehnane poziadavky. Telefon vyuzivam hlavne ako komunikacny nastroj (FB, Whatsapp, telefon, G-mail), hudobny prehravac (a klient pre Spotify), sport tracker a internetovy prehliadac. Narocny som najma na pohodlie a spolahlivost, takze vzhladom na rozpocet som Android a iOS vynechal a skusenost s WP bola vlastne dovodom urychlene najst nieco nove :-). Volba bola tym padom jasna.

BB je zname hlavne vyvojom "managerskych" a "pracovnych" zariadeni a to na prvy pohlad znie ako to co som hladal. V com BB splnilo moje ocakavania sa pokusim priblizit v najblizsich riadkoch. Nechcel som pisat tradicnu recenziu, pretoze ziadny realny prinos by z nej nebol. Recenzii je plny internet, takze ja osobne sa chcem zamerat hlavne na veci ktore zaujali mna, veci ktore su oproti konkurencii mozno trochu odlisne a do buducna davaju znacke BB sancu prerazit.



BlackBerry 10 ako komunikacny nastroj

Na prvy pohlad sa zda, ze tu telefon nema cim prekvapit a v podstate je to pravda. Telefon rovnako ako konkurencia zvlada maily, fb, whatsapp a mnoho dalsich. V com spociva jeho vyhoda je tzv HUB. HUB zdruzuje jednotlive komunikacne protokoly, socialne siete, telefon, sms, notifikacie atd. Vsetko je radene prehladne v zalozkach s moznostou filtrovania podla jednotlivych sluzieb. Obrovska vyhoda HUBU je, ze je pristupny z ktorehokolvek miesta v telefone. Je uplne jedno co robite, pomocou jednoducheho gesta ste okamzite v Mekke komunikacie. Vyhodou HUBu je, ze ma pristupne API a pridavanie a funkcionalita novych sluzieb je teda len zalezitostou vyvojarov. FB vdaka tomu dokaze posielat obrazky priamo z HUBu bez nutnosti instalacie a v pripade pozvanky z LinkedIn ste schopni okamzite ju potvrdit bez toho aby ste neikam liezli. Nie je to nic zasadne, ale rozhodne to potesi. V pripade mailu ma zase potesila moznost zobrazit prilohy z poslednych sprac. Staci jedno kliknutie a telefon ich "vycucne" a zobrazi v jednoduchom a prehladnom zozname.

Ku komunikacii patria aj notifikacie o zmeskanych udalostiach. Kazdy BB telefon je vybaveny notifikacnou diodou ktora sa da naprogramovat pre jednotlive udalosti. Pomocou aplikacii tretich stran je mozne jej farbu pre jednotlive udalosti odlisit, ale odskusane to bohuzial nemam. Telefon samozrejme podporuje profily a tiez tzv nocny rezim ktory umoznuje rychly pristup k budikom a vypnutie notifikacii pre vsetky sluzby okrem telefonu. Co ma prekvapilo je, ze OS 10 umoznuje nastavit notifikacie individualne pre kazdu sluzbu, kazde konto v ramci sluzby a dokonca aj pre jednotlive kontakty v ramci sluzby/konta.

Samostatnou kategoriu je potom klavesnica ktora je podla mnohych vobec najlepsou sw klavesnicou na svete. Bohuzial nemam moznost porovnania so vsetkym co kedy vyslo pre Android, ale oproti tomu co ma clovek k dispozicii u WP a iOS je to rozhodne pokrok. Klavesnica ma naseptavac ktory je vcelku inteligentny. V anglictine je zrejme dokonaly, v slovencine casto naseptava v neurcitku a az takmer na konci slova zacne sklonovat. Klavesnica sa samozrejme uci nove slova a skratky. Staci napriklad napisat "dd" a klavesnica doplni datum. Vlastne skratky si potom mozete jednoducho dodefinovat. Klavesnica tiez podporuje gesta, takze pohyb vlavo zmaze slovo, pohyb dole zmeni klavesnicu. Vsetko to funguje skvele, ale zaberie to nejaky cas zvyknut si co uz ale nie je chyba samotneho systemu.

Video: http://1drv.ms/XOU4wo

Multitasking v BB 10

Zo vsetkych mobilnych platforiem sa multitasking v BB 10 dostal asi najdalej. Nie vzdy je to vidiet, pretoze zminimalizaovany film sa jednoducho zastavi a hra pauzne. Toto uz nie je ani tak zalezitostou systemu, ako skor navrhu konkretneho vyvojara ktoreho moznosti su takmer neobmedzene. Youtube v prehlidaci na pozadi bezi dalej a aplikacie sa nacitavaju okamzite bez znamok obnovovania. Celkovo to funguje velmi svizne a to aj v zatazi a popravde som za tyzden pouzivania ziadne spomalenie bez ohladu na situaciu nespozoroval. Pri minimalizovani sa aplikacie "zbalia" do tzv "Active Frames" (sucasne ich moze bezat 8) a ich nahlad sa prisposobi pre mensie okno (zalezi na aplikacii). Vdaka tomu funguju tak trochu ako widgety.

Video: http://1drv.ms/XOUxi7

BB 10 a aplikacie z GooglePlay

Jednou zo zvlastnych vyhod a zaroven nevyhod je u BB 10 moznost spustania aplikacii urcenych pre Android. Podpora je relativne slusna a dovolim si tvrdit, ze vacsina aplikacii pobezi bez problemov s viac ci menej vyraznym spomalenim. V sucasnosti sa caka na BB 10.3 ktory ma podporu a rychlost behu tychto aplikacii vdaka novemu runtimu znacne zlepsit. Momentalny stav je taky, ze kupovat si zariadenie s OS 10 kvoli tomu tejto vlastnosti nie je prilis rozumne. Na rozsirenie funkcionality telefonu je ale tato moznost rozhodne vitana a niektore aplikacie bezia takmer ako nativne.

Video: http://1drv.ms/XOUHpI

Ostatne

BB 10 ma rovnako ako Android a od verzie 8.1 aj WP, pristupny filesystem. Prehliadat sa da pomocou aplikacii tretich stran, ale aj vstavaneho managera. Ten je opat mozne rozsirovat o nove sluzby a tak mate na jednom mieste sustredene subory zo vstavanej pamate, karty, cloudovych sluzieb (Dropbox, Box, OneDrive, Google Drive) a dokonca aj zo synchronizaovaneho PC. Subory je samozrejme mozne medzi jednotlivymi uloziskami presuvat a nechyba ani moznost komprimacie a dekomprimacie.

BB 10 tiez ponuka alternativu k funkcii spotlight znamu z iOS. Dokaze vyhladavt v suboroch, nastaveniach a dokonca zvlada prikazy. Tu si nie som isty ci je mozne ich pomocou API rozsirovat, alebo su pevne definovane.
V kazdom pripade staci jednoducho napisat call [meno kontaktu] a telefon vytoci cislo, alebo fb [text] a telefon vam zmeni status. Podobnym sposobom je mozne napisat novy mail, vytvorit poznamku mnoho dalsieho.

Video: http://1drv.ms/XOUUJI

Zaver

Moj pohlad na BB 10Moj pohlad na BB 10Moj pohlad na BB 10Moj pohlad na BB 10

Ako som spominal v uvode, cielom nebolo pisat profesionalnu recenziu. Nebol na to cas, chut a hlavne dovod. Chcel som skor priblizit co v BB 10 zaujalo mna a moznom nejakym sposobom nastartovat temu o tomto rozhodne podarenom systeme. Z mojho pohladu ide o mozno najlepsi mobilny OS sucasnosti a jedinym realnym problemom je nedostatok aplikacii. Ciastocne je to kompenzovane tym, ze TV uz v zaklade boduje mimoriadne bohatou sw vybavou, ale s lokalnymi apps a hrami je to bohuzial velky problem. Tomuto stavu nepomaha ani moznost jednoducheho portovania aplikacii z Androidu. Vdaka tomu mozu vyvojari vytvorit "nativnu" app relativne jednoducho, ale kvalita bude dost pochybna.

Vela muziky ale BB 10 zvladne aj bez nich :)







_________________
PODPIS BOL UPRAVENÝ / ZMAZANÝ Z DÔVODU PORUŠOVANIA PRAVIDIEL FÓRA!
Odpovedať na tému [ Príspevok: 1 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Moj pohlad na "Mango" Omniu W

v Články

6

1031

27.05.2012 10:03

Johnnny Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako vylepšiť moj pc ale názor na môj procesor

v PC zostavy

5

795

15.02.2010 22:26

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 8 - prvý pohľad

v Novinky

6

1024

30.09.2009 21:33

Flety Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Krátky pohľad na Nokiu N81

v Novinky

15

733

09.08.2007 22:10

Mastros Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Nokia 6110 Navigator – podrobnejší pohľad

v Novinky

1

485

07.08.2007 12:05

marek123 Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Bližší pohľad na ICQ 6

v Novinky

2

574

01.05.2007 22:48

Shit Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Prvý pohľad na Windows Home Server

v Novinky

7

520

17.10.2007 19:31

dsljohn Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Prvý pohľad na Eset Smart Security

v Novinky

4

462

11.04.2007 0:14

JanoF Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Takýto je pohľad do diabolských očí, Fotogaléria (5)

v Krčma

5

752

26.05.2012 21:46

Spartan.Ex Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pohľad herných vývojárov na DX10, Vistu a XP

v Články

9

2396

02.02.2009 17:06

Mettiu Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Prvý pohľad na referenčný Nvidia tablet s procesorom TegraK1

v Novinky

4

503

20.01.2014 10:41

kllr007 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Môj blog

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Webdesign

57

2783

15.03.2008 12:37

pepek92 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Môj PC

v Modifikácie, návody a projekty

9

2323

22.12.2006 12:43

Leachim Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Môj Web

v Webdesign

6

1146

19.06.2009 19:21

shaggy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. moj design

v Webdesign

7

632

18.01.2008 20:50

Tominator Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Moj podpis

v Správy pre vedenie fóra

15

2336

08.04.2008 23:02

Luks Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra