[ Príspevkov: 69 ] 1, 2, 3
AutorSpráva

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

Prihlásený: 21.06.22
Témy: 31 | 31
NapísalOffline : 26.09.2009 14:42 | Linux,lepsi ako windows?

tlacitko Enter píše:
no takze sme sa dostali k tomu ze free nahrada neexistuje, eclipse som pouzival na javu, C, C++ a tvorbu webu, tiez som tam pouzival cvs a teraz aj svn (v netbeansoch s tym bol problem)

k eclipsu ma priviedla moja prva brigada kde som robil v jave a oni to pouzivali vo firme tak som s tym robil - hlavna vyhoda je ta, ze nikto nikoho nenutil aky ma mat operacny system, ja kym som isiel na vysku som linux nikdy ani len neskusal, na skole to je teraz viac menej nutnost.

urcite suhlasim s tym, ze nastroje od MS su kvalitne, pouziva ich vela ludi, ale je to ina kategoria, linux je o tom ze co vsetko mas zadarmo s otvorenym kodom... a eclipse je konkretne o tom ze mas zadarmo pomerne schopne IDE ktore ti ide vsade...

moj subjektivny pocit je taky, ze linux je viac pre programatorov nez windows, ale to vyplyva hlavne zo skoly a z mojej doterajsej "kariery"

Free nahrada na programovanie v Jave asi naozaj neexistuje, na programovanie v inych jazykoch existuje MS Visual C++, MS Visual C# a par dalsich inych Visualov, ktore su mierne orazene zadarmo (tusim Express verzie) pre vsetkych (nie len pre studentov). Mam pocit, ze je aj nejaka orezana verzia Visual Studia. Ale mas pravdu, je nutnost pouzivat Windows.

Na skole mate linuxy? :) My sice tiez, ale som skor z toho sklamany ako tym nadseny. Clovek by cakal, ze budeme C riesit prave vo Visual Studiu, pridem na prve cviko, otvorene bubuntu a ze ideme programovat v mcedite :) Potom, ze maju "programatori" vypluti skolou kadejake zle programovacie navyky. Uz sa tomu necudujem.

Ja mam pocit, ze dnes uz linux ani tak nie je o OSS. Ani neviem nazvat kam to smeruje, ale mam pocit, ze opacnym smerom ako povodna ideologia. V poslednej dobe je tam natlacenych vela klikatiek, podoba sa to coraz viac na windows a komunita ozajstnych odbornikov sa stiahla do uzadia. Kedysi (8-9 rokov dozadu, ked som bol rad, ze som vedel pichnut knoppix do CD mechaniky) si pamatam linuxove fora ako fora s kvalitnym osadenstvom. Dnes je to bieda, vid ubuntuforums.org ci fora fedory atd. Pochybujem, ze 90% linux userov vobec vie co je zdrojovy kod a nie to este ako ho upravit a scompilit. Preto si myslim, ze OSS z hladiska modifikovatelnosti uz nema vyznam.

Desktop: iMac 21" CPU: i5 2.7GHz RAM: 4 GB DDR3 1333MHz GPU: AMD Radeon HD 6770M 512MB RAM HDD: 1TB 7200 rpm OS: Mac OS X Lion Desktop: CPU: AMD Phenom II x4 BE 955 3.2@3.6GHz 1.35@1.30V CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 880GM-UD2H RAM: 2x2 GB Kingston 1333MHz GPU: MSI HD 6850 Cyclone 1GB PSU: Seasonic S12II-620 620W HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Case: CoolerMaster Elite 333 LCD: 22" LG flatron W2261VP Keyboard: Microsoft Comfort Curve 2000 Mouse: Microsoft Wireless Mobile Mouse 4000 OS: Windows 8 Notebook: Macbook Pro 13" CPU: i5 2.4GHz RAM: 4 GB DDR3 1333MHz GPU: Intel HD Graphics 3000 384MB RAM HDD: 500GB 5400 rpm OS: Mac OS X Lion Tablet: iPad 2 64GB 3G Phone: HTC Desire S Phone: iPhone 8GB

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

Prihlásený: 29.03.14
Témy: 46 | 46
NapísalOffline : 26.09.2009 15:21 | Linux,lepsi ako windows?

TommyHot píše:
Na skole mate linuxy? :) My sice tiez, ale som skor z toho sklamany ako tym nadseny. Clovek by cakal, ze budeme C riesit prave vo Visual Studiu, pridem na prve cviko, otvorene bubuntu a ze ideme programovat v mcedite :) Potom, ze maju "programatori" vypluti skolou kadejake zle programovacie navyky. Uz sa tomu necudujem.

no prevazne ano, ale programovanie u nas v podstate nie je povinne, ale napriklad na C a C++ sme robili uplnu kravinu - na cvikach sme museli byt na windowse a pripojeny cez putty na unix stroj a na tom programovat v terminalovom editore...
inak mame v skole samozrejme na vyber ale povinne su predmety o *nix systemoch a nie o windows a vseobecne je citit orientaciu na unix like systemy

inak s tymi forami to vyzera tak ze na 100 zacinajucich linuxakov je tam 1 co ho aspon par rokov pouziva, ale to sa dalo cakat ked sa snazia pretlacit linux dalej, jedina vyhoda toho je, ze to podporilo konkurencne prostredie a windows sa opat zlepsil vo vela veciach.

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 26.09.2009 15:27 | Linux,lepsi ako windows?

tlacitko Enter píše:
no prevazne ano, ale programovanie u nas v podstate nie je povinne, ale napriklad na C a C++ sme robili uplnu kravinu - na cvikach sme museli byt na windowse a pripojeny cez putty na unix stroj a na tom programovat v terminalovom editore...
inak mame v skole samozrejme na vyber ale povinne su predmety o *nix systemoch a nie o windows a vseobecne je citit orientaciu na unix like systemy

inak s tymi forami to vyzera tak ze na 100 zacinajucich linuxakov je tam 1 co ho aspon par rokov pouziva, ale to sa dalo cakat ked sa snazia pretlacit linux dalej, jedina vyhoda toho je, ze to podporilo konkurencne prostredie a windows sa opat zlepsil vo vela veciach.

No hej byt cez widly v putty na lunexoch to je bieda :)) my sme priamo na lunexoch ale tiez robime v konzole :) nechapem ale budiz. Keby aspon vo vime.

Nemyslim si, ze sa windows zlepsil prave vdaka linuxu (ktory sa podla mojho nazoru za tych 8-9 rokov co ho pouzivam zmenil k lepsiemu len minimalne). Windows sa zlepsil halvne koli tomu, ze Microsoft ako jedna z mala firiem pocuva svojich zakaznikov. Sice im to trva roky, ale predsa.

Desktop: iMac 21" CPU: i5 2.7GHz RAM: 4 GB DDR3 1333MHz GPU: AMD Radeon HD 6770M 512MB RAM HDD: 1TB 7200 rpm OS: Mac OS X Lion Desktop: CPU: AMD Phenom II x4 BE 955 3.2@3.6GHz 1.35@1.30V CPU Cooler: Gelid Tranquillo rev.2 MB: Gigabyte 880GM-UD2H RAM: 2x2 GB Kingston 1333MHz GPU: MSI HD 6850 Cyclone 1GB PSU: Seasonic S12II-620 620W HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB Case: CoolerMaster Elite 333 LCD: 22" LG flatron W2261VP Keyboard: Microsoft Comfort Curve 2000 Mouse: Microsoft Wireless Mobile Mouse 4000 OS: Windows 8 Notebook: Macbook Pro 13" CPU: i5 2.4GHz RAM: 4 GB DDR3 1333MHz GPU: Intel HD Graphics 3000 384MB RAM HDD: 500GB 5400 rpm OS: Mac OS X Lion Tablet: iPad 2 64GB 3G Phone: HTC Desire S Phone: iPhone 8GB

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

Prihlásený: 18.03.15
Témy: 22 | 22
NapísalOffline : 27.09.2009 17:01 | Linux,lepsi ako windows?

Microsoft musi pocuvat zakaznikov a mat velku podporu a naroky na stabilitu lebo ludia za to platia nehorazne love :) a tlacia na nich .... ale Microsoft poskituje vela developerskych nastrojov zadarmo (ActiveSync ...). Ja aj tak nemusim Microsoft pre ich developersku politiku, ale stale viac tlacia na nich, nech zlepsia podporu pre ine systemy. A na vyrobcov hardveru zas tlacia, nech vytvaraju komplexne ovladace aj pre linux, ale to tlacia skor developerske spolocnosti ako uzivatelia :), ja musim v praci programovat v jave vo wine a ide ma tam slahnut, ete ze v skole mam linux :).

Ja sa uz len tesim na dalsiu zalubu a pokutu pre Microsoft co zas vymyslia.

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 27.09.2009 19:36 | Linux,lepsi ako windows?

tuto mate konecnu odpoved a hlavne pravdivu ...

http://www.itnews.sk/buxus_dev/generate ... e_id=62045

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

Prihlásený: 23.03.22
Témy: 83 | 83
NapísalOffline : 15.10.2009 12:32 | Linux,lepsi ako windows?

Hehe, táto téma linux vs. Windws sa veľmi dobre hcytá tuším na každom fóre. :D Čo sa týka otázky, je veľká pravda, že Linux nie je pre priemerných používateľov. Ešte okrem tých, ktorí tu už boli vymenovaní je Linux pre tých, ktorí sú zapálení pre vec, teda v Linuxe si musíš nájsť záľubu, nasiaknúť jeho filozofiou. Ja aby som bol nútený sám nájsť riešenie na daný problém, v ktorom som sa v Linuxe stretol a neprebehoval stále do windosu, tak som si rovno vyčistil disk (omylom som sformátoval D:/, dobabral C:/ a potom som bol strašne nasratý, ale je jedno) nainštaloval som si Linux, od windows cd som dal ruky preč a nechal som si len Linux.Nooo ... a ... to potom bolo už iné kafé, keď som mal problém :-) , a čo ma strašne prekvapovalo bolo, že som Linuxu prepadal čím ďalej tým viac, a teraz je pre mňa to, že by som mal ešte niekedy Windows, strašiak. Windows som už nevidel niekoľko mesiacov a ani veľmi neľutujem. Linux je perfektný, len niektoré problémy sa tam ťažšie riešia, ale to je v pohode, lebo vo Windowse ich riešiť ani nebolo treba :lol: , lebo nebolo čo riešiť na sformátovanom HDD, ktoré je univerzálne riešenie na akýkoľvek problém vo windowse. Napríklad, čo mám teraz taký problém, odstránil som pred časom wine, len som pred tým nedal het tých pár aplikácií pod Windows, ktoré som tam mal. Potom som ho skúšal nainštalovať zase, lebo potrebujem IE pre Linux, pretože s kamarátom teraz vytvárame stránku (Apache, PHP, MySQL sú tlak) a určite ste už všetci počuli o programovaní pre všetky prehliadače. No ani za svet wine a s ním IE4LINUX nejdem nainštalovať, nech som skúšal hocičo. Wine sa aj tvári, že je nainštalované, ale nejde spustiť ani WINEFILE ani WINECONFIG ani nič. Ale niečo som určite ešte neskúšal, lebo to by som tu teraz o tomto probléme nepísal, ale ako sa poznám, ja na to prídem. V Linuxe proste musíš mať dosť dobrú trpezlivosť naučiť sa ho spravovať a riešiť prípadné problémy. Veľmi dobre sa hosí, ak ovládaš aj aspoň základy programovania a tiež si treba zvyknúť na to, že niektoré veci je lepšie robiť cez konzolu ako cez grafické rozhranie. Keď som si prvý krát kydol na HDD Linux, mal som pocit, že prvý krát sedím za počítačom. Nechápal som, prečo sa mi v Linuxe nedarilo vytvoriť priečinok ani nový súbor na oddiele NTFS, sieť sa nastavovala trochu inak ako vo Windowse, tlačiareň som rozbehával 3 dni atď. No, bolo a ešte stále je toho moc, ale je to už podstatne lepšie. Niekedy si tak hovorím, že keby chcel krabicový Windows, jedným tlesknutím úplne zmiznút a prestali sa robiť exáče.

Keď niekoho baví snowboard, povie sa, že je snowboardista. Keď niekoho bavia autá, povie sa mu, že je motorista. Keď niekoho baví tvorenie hudby, povie sa mu, že je hudobník. Keď niekoho baví programovanie a IT, povie sa mu, že je závislák.

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Prihlásený: 29.06.22
Témy: 14 | 14
NapísalOffline : 16.10.2009 19:03 | Linux,lepsi ako windows?

programmer píše:
Čo sa týka otázky, je veľká pravda, že Linux nie je pre priemerných používateľov.

Preco? Osobne si nemyslim, ze linux nie je pre priemernych pouzivatelov, predsa chatuje sa na oboch systemoch rovnako, prezera a web rovnako, a z pohladu bezneho pouzivatela robis vsetko takmer uplne rovnako a mas k tomu aj vyssiu bezpecnost. Ja mam na svojom pocitaci dualboot win xp a ubuntu, a skus uhadnut, ze ktory z nich pouzivame moj brat?? predsa linux. Co som tym celym chcel povedat? Ze linux dokazu pouzivat aj priemerny pouzivatelia a dovodmi preco linux nie je tak rozsireny je imho len chybajuce hry (aj tu by som mohol namietat, predsa vyse 90% populacie nehra pocitacove hry, ci?) a to ze v skolach sa uci takmer vyhradne vo windowsoch (myslim obycajne gymnazia a zakladne skoly).Stacilo by nainstalovat v skolach linuxi prestat davat domacu, ktoru treba robit v platenom ms office, alebo v skur*enom skicari (verte ci nie ale na gymnaziu sa davaju aj take domace) a na svete by urcite viac obycajnych ludi robilo v linuxe ;)

a mimochodom myslim si ze clovek, ktory nikdy nepracoval na pocitaci by sa lahsie naucil robit na pocitaci v linuxe ako na wine....

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 17.10.2009 11:59 | Linux,lepsi ako windows?

No ja sa nehádam. Ale Myslím, že ľahšie sa mi začínalo s Windowsom. A možno mám taký pocit preto, lebo keď som začinal s Linuxom (vlastne, dá sa povedať, že ešte stále s ním začínam a nebanujem), moc som bol zvyknutý na windows. Len keby bol viac podporovaný komerčnými spoločnosťami produkujúcimi software.

Keď niekoho baví snowboard, povie sa, že je snowboardista. Keď niekoho bavia autá, povie sa mu, že je motorista. Keď niekoho baví tvorenie hudby, povie sa mu, že je hudobník. Keď niekoho baví programovanie a IT, povie sa mu, že je závislák.

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 17.10.2009 12:49 | Linux,lepsi ako windows?

Somariny, lama user moze plnohodnotne vyuzivat linux, ak mu ho nakonfiguruje a ukaze co a ako skusenejsi uzivatel, inak nema sancu. S pohladu Lama usera, si dam linux iba koli tej bezpecnosti a cene inak windws. Ja vravim linux je hlavne pre deweloperov a softverovu podporu ma vybornu uz aj linux, lebo deweloperske spolocnosti tlacia na vyrobcov hardveru, nech kodia ovladace. Sak ovladac pre USB3 nakodila ako prva jedna defka z intelu prave pre linux, cim aj sa prehlbili rozpory s microsoftom :).

Windows nie je u userov rozsirenejsi koli hram, to ma skor historicky charakter, reklama, marketing atd... bezny users sa citia bezpecnejsi, ked za nieco daju riadne love a vidia reklamu na kazdom rohu, aj ked realita moze byt ina, sak ked si za nieco zacvakam tak ocakavam nieco viac, nie? :D. sak pre linux nie je az tak tazke nakodit jednoduchy virus, len preco by si dewelopery s prepacenim srali do vlastneho hniezda :).

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 19.10.2009 10:22 | Linux,lepsi ako windows?

To je jedna z najväčších výhod pri Linuxe, že je zadarmo. Ako tak už pár rokov trochu sledujem microsoft, príde mi to tak, že oni skvôr investujú do toho marketingu a odbytu (tým myslím okrem všetkého ostatného aj to, že platia softwareovým spoločnostiam, aby svoje produkty vyrábali pod ich platformu, aspoň som tak započul) a do toho vývoja ako si po menej. Napr. nie som si teraz istý, ale tuším, že windows 7 má totožné jadro s Windows Vista.

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 19.10.2009 15:03 | Linux,lepsi ako windows?

samozrejme ze win7 ma totozne jadro, sak win7 je v podstate vista, len s opravenymi chybami, sak to je ofcialne vedene aj tak :)

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

NapísalOffline : 19.10.2009 17:35 | Linux,lepsi ako windows?

johny3212 píše:
Somariny, lama user moze plnohodnotne vyuzivat linux, ak mu ho nakonfiguruje a ukaze co a ako skusenejsi uzivatel, inak nema sancu.

Chcem vidiet ako si lama user sam nakonfiguruje take xp-cko, alebo aj 7-cku, kym napr. pri ubunde staci vlozit cd-cko nainstalovat (velmi jednoducha instalacia) a rovno pouzivat.....
programmer píše:
To je jedna z najväčších výhod pri Linuxe, že je zadarmo.

Myslim, ze najvacsia vyhoda linuxu oproti windowsu je v tom ze je open source, nielen free, vsak pri troske sikovnosti nie je problem si "kupit" windows za 0€

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

Prihlásený: 09.11.13
Témy: 12 | 12
NapísalOffline : 19.10.2009 18:01 | Linux,lepsi ako windows?

No ale aj v ubuntu si wifi sam tak lahko nenastavis ak s zaciatocnik mne to trvalo skoro mesiac mam kartu broadcom a ovladace bolo dost tazke zohnat

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 19.10.2009 20:55 | Linux,lepsi ako windows?

klesco píše:
Chcem vidiet ako si lama user sam nakonfiguruje take xp-cko, alebo aj 7-cku, kym napr. pri ubunde staci vlozit cd-cko nainstalovat (velmi jednoducha instalacia) a rovno pouzivat.....

Tak to je somarina hole ubuntu nema v sebe skoro nic, to ze sa po instalecii pripoji na net caz rozhranie, neznamena ze je neak pouzitelny a to plati o vsetkych linuxoch aj windowsoch, su to hole systemy do ktorych musis nainstalovat kodeky, ovladace, prehravace a veskery software. Ako taky uzivatel si to vo wine spravi sam, ale v linuxe nema sancu, kym si neosvoji aspon zaklady linuxu a co to je vlastne repozitar a ako ho pripojit, alebo kym mu to niekto iny neukaze :).

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 19.10.2009 21:30 | Linux,lepsi ako windows?

user-friendly distra maju vsetko nastavene, napr fedora: vlozim CD, jednoducha instalacka, zvolim ze chcem kancelarske, vyvojarske aj serverove SW vybavenie a ono to vsetko spravi za mna a mam system kde vsetko ide a ma desiatky pouzitelnych aplikacii na rozne pouzitie...

windows - vlozim CD, instalacia je uz tiez jednoducha, ale system ma prehravac hudby a browser a nic viac... ak chce clovek nieco dalsie musi si to najst na nete, stiahnut, nainstalovat...

na druhej strane, ked uz su oba systemy nastavene a vsetko fici tak vtedy je uz windows vo vyhode, lebo novy soft sa instaluje skoro vzdy uplne rovanko, bez kompilacie a malokedy sa vyskytne problem ake sa obcas vyskytnu v linuxoch - napr ze nie su tie ovladace na wifi alebo na tlaciaren

a stale plati ze prechod medzi systemami je zlozity lebo su dost odlisne...

u mna to bolo asi tak, ze som mal vzdy windows - od 3.1 po XP, potom som pouzival linux a teraz pouzivam oba systemy naraz - vsimam si, ze niektore veci su lepsie vo windowse a niektore v linuxe, niektore SW vybavenie je lepsie pouzivat tam, niektore tam... ale napr stale ma zaraza to mnozstvo chyb ktore je vo windowsackom GUI, clovek by si to ani nevsimal ale ked ma raz linux a pouziva GUI bez chyb a potom pouziva mesiac windows kde sa GUI casto sprava vyslovene nedeterministicky tak ho to prekvapi... (a hovorim o win 7)

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 20.10.2009 8:45 | Linux,lepsi ako windows?

aano mozno poinstalacia linuxu ma o nieco vias aplikacii ako windows, ale napr. konkretne fedora, v ktorej pracujem, aj ked si v novej instalacii zakliknem deweloperske baliky, server baliky a trebas multimedialne, tak s tym vyvijat neak komplexne nemozem, ani server z toho nespravim, ani film tam nespustim, aj ked tam mam ten prehravac, ale kodeky uz nemam :).

Aj ked ano, ze vo wine nie je ani to, ale ich skor drzia europske zakony, napr. v Amerike ked si nainstalujete windows, tak tam standardne mate viac aplikacii ako v europe :).

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

Prihlásený: 09.11.13
Témy: 12 | 12
NapísalOffline : 20.10.2009 19:13 | Linux,lepsi ako windows?

Linux ma aj tu vyhodu ze vela aplikaci je zadarmo

Správca fóra
Správca fóra
Linux,lepsi ako windows?

Prihlásený: 01.07.22
Témy: 409 | 409
NapísalOffline : 20.10.2009 19:19 | Linux,lepsi ako windows?

:roll: to uz je len argument...tak teda poviem to aj ja:

Windows ma aj tu vyhodu ze vela aplikacii je zadarmo.

uvedomujes si?

PC: MSI B450 GAMING PLUS / AMD Ryzen 5 2600 / SilentiumPC Fera 3 HE1224 / ADATA XPG Spectrix D40 DDR4 2x8GB / Gainward GeForce GTX 1060 Phoenix 6GB / Adata XPG Gammix S11 M.2 SSD 480GB NVMe / Seagate BarraCuda HDD 2TB / WD Green 4TB / WD My Book Essential 3.0 2000GB / WD Elements 2000GB / ASUS BW-16D1HT / Creative Sound Blaster Audigy RX / Corsair CX450M / SilentiumPC Regnum RG4T / Dell P2719H / Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 / Logitech G102 Prodigy Gaming Mouse / Microlab SOLO9C / Microlab B77 / JBL TUNE500BT / Koss Porta Pro / Microsoft Windows 10 64-bit FPP
PC (history): ASUS M4A785TD-V EVO / Athlon II X4 640 / Hynix 8GB (2x4GB) DDR3 1600 MHz / Sapphire HD7750 1GB Ultimate Silent Series / AMD Radeon R3 120GB / Seagate 7200.12 500GB / Samsung SH-S223L / Creative Sound Blaster X-Fi XtremeMusic / Axago PCEU-43R USB3.0 / TP-LINK TG-3269 / Corsair VS450 / 24" BenQ G2420HDBL / Gigabyte GT-U8300
NTB: Huawei MateBook D15 NTB2: Alcatel PLUS 10 LTE NTB3: MSI M670X-091SK / Transcend 2x1GB DDR2 667MHz
Phone: Samsung Galaxy S9 Phone2: Samsung Galaxy S20+
Turntable: Tesla NC 470 / Ortofon OM 5E

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 21.10.2009 15:26 | Linux,lepsi ako windows?

klesco píše:

Chcem vidiet ako si lama user bude kompilovat moduly do kernelu, ked mu nejaky driver nahodou nepojde (pri wifi je to dost casty problem). Dalej chcem vidiet ako si blacklistne nefunkcny driver a loadne ten novo nacompilovany. Potom chcem vidiet ako pri update kernelu, bude mesiac dumat nad tym, preco mu zas nejde jeho scompilovany driver oproti novemu kernelu.

A toto je len kvapka v mori.

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

NapísalOffline : 21.10.2009 16:35 | Linux,lepsi ako windows?

Ale ja netvrdim, ze si ten modul do kenrela nakompiluje, ja len tvrdim, ze pri normalnych podmienkach je po instalacii ubuntu omnoho pouzitelnejsie ako windows, napriklad tym, ze v linuxe casto ide net hned po instalacii...

A potom je tu obratenna strana mince, ze ked v linuxe nieco nefunguje tak treba mat naozaj velke vedomosti o praci a odstranovani problemov v linuxe, a pritom vo windowse staci nainstalovat nejaky ovladac...

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 21.10.2009 19:22 | Linux,lepsi ako windows?

_FleXoR_ píše:
Linux ma aj tu vyhodu ze vela aplikaci je zadarmo

aj windows aj linux maju platene aplikacie a aj free. rozne kodeky, prehravace, deweloperske nastroje a bezne uzivatelske aplikacie su free pre oba systemy.

Citácia:

Vies microsoft by tam dal velmi rad vela aplikacii, len mu to europsky zakon nepovoluje, pretoze microsoft by sa snazil nanutit svoje aplikacie a nie 3-stranove, ale niekto iny povedal ze uzivatel musi mat volbu si vybrat si aplikaciu od hociakeho vyrobcu a tieto veci zvezuju windows, ale linux nie. preto myslim ze 7-cka win nama v sebe ani piehliadac, ale je tam rozhranie v ktorom si prvy krat mozes vybrat, ze aky chces pouzivat prehliadac a ten ti hned nainstaluje. Ked si nainstalujete win v amerike tak tam mate plno blbych aplipacii od mrkvosoftu :).

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 21.10.2009 20:02 | Linux,lepsi ako windows?

klesco píše:
Ale ja netvrdim, ze si ten modul do kenrela nakompiluje, ja len tvrdim, ze pri normalnych podmienkach je po instalacii ubuntu omnoho pouzitelnejsie ako windows, napriklad tym, ze v linuxe casto ide net hned po instalacii...

A potom je tu obratenna strana mince, ze ked v linuxe nieco nefunguje tak treba mat naozaj velke vedomosti o praci a odstranovani problemov v linuxe, a pritom vo windowse staci nainstalovat nejaky ovladac...

Neviem ako dlho pouzivas linuxove distribucie a kolko si ich uz vyskusal. Osobne som zazil normalne podmienky (teda ze nainstalujem system a vsetko bezi) len na PC Linux OS. A aj to bolo sposobene faktom, ze som ho mal nainstalovany len 3 dni. Inak idealny stav na linuxoch neexistuje a ak hej, tak si dieta stasteny. V zasade sa mi vzdy nieco dodrbalo, takze povinnosti isli bokom a musel som riesit problemy. Po dlhych rokoch to cloveka prestane bavit, hlavne ked sa problemy opakuju a uz sa nemas co nove naucit..

johny3212 píše:
Ked si nainstalujete win v amerike tak tam mate plno blbych aplipacii od mrkvosoftu

Co napriklad?

IE 8 na win 7 bezi az nad ocakavania dobre. Rychlo sa spusta, rychlo renderuje, ma celkom zaujimave ficury a ma aj developer tools.

Windows Live Mail - nepoznam lepsi free mailovy klient. Hlavne moznost synchronizovat kalendar a kontakty s LIVE uctom je uplne super. V tomto je Thunderbird za opicami.

Windows Live Messenger, spolupracuje s Windows Live Mail a okem ineho MSN protokol (ako aj samotny client WLM) je daleko pred ICQ (ICQ sa v podstate masivne pouziva len v strednej europe). O tomto sa popisalo na nete uz velmi vela.

Skicar - videl si skicar vo windows 7? Ano, na Gimp sa nehrabe, ale je pouzitelny a nabity funkciami.

Windows Media Player - bez kodekov sice na prd a vhodny len ako hudobny prehravac, ale za to organizacia multimedialnych suborov je s nim jedna radost. A s kodekmi nie je co riesit.

Windows Movie Maker - ovladanie je velmi jednoduche a tiez ma vela funkcii a nemusis si kupovat napriklad drahy Sony Vegas, ktory je navyse podla mojho nazoru dost zabugovany (aspon ja som vzdy zaznamenal mem leaky)

Wordpad - sice textovy procesor typu Word, ci OOo writer nenahradi, no pre rychle editovanie uplne staci.

Notepad - toto je jediny bordel, ktory bud mali z windowsu vyhodit, alebo ho upgradnut.

Neviem teda ake blbe aplikacie mas na mysli? Btw systemove aplikacie som nespominal, kedze o nich predpokladam, ze 99% windows userov ani nevie.

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 21.10.2009 20:08 | Linux,lepsi ako windows?

reakcia na prispevok od johny3212:
neviem ci to je pravda ze koli EU tam nie su tie aplikacie
ja mam teraz win 7 a IE tam bol od zaciatku - mam verziu distribuovanu cez MSDNAA a keby to mali prikazom od EU, tak by IE nemohlo byt ani v tejto verzii ktoru mam ja... takze ja by som chcel nejake oficialne info o tom, ze to blokuje EU, ja som o tom nic nenasiel...

a tiez neviem ake super aplikacie by tam MS rad dal? uved prosim nejaky priklad aky SW ma defaultna instalacia windowsu v amerike (alebo link), dik

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 21.10.2009 20:19 | Linux,lepsi ako windows?

tlacitko Enter píše:
reakcia na prispevok od johny3212:
neviem ci to je pravda ze koli EU tam nie su tie aplikacie
ja mam teraz win 7 a IE tam bol od zaciatku - mam verziu distribuovanu cez MSDNAA a keby to mali prikazom od EU, tak by IE nemohlo byt ani v tejto verzii ktoru mam ja... takze ja by som chcel nejake oficialne info o tom, ze to blokuje EU, ja som o tom nic nenasiel...

a tiez neviem ake super aplikacie by tam MS rad dal? uved prosim nejaky priklad aky SW ma defaultna instalacia windowsu v amerike (alebo link), dik

Windows z MSDN nie je urceny pre verejnost, ale pre developerov, mozno to bude tym (strielam len na slepo). Tam sa nema preco a kde vytvorit konkurencny boj.

A k tomu rozhodnutiu komisie. Pokial viem MS to najskor akceptoval a potom navrhol ine riesenie a tam to aj skoncilo. Tiez by som rad cital nejake oficialne stanovisko, ale mam pocit, ze sa k nicomu nedospelo.

Btw mimo misu: co ta stoji MSDN subscription?

Čestný člen
Čestný člen
Linux,lepsi ako windows?

Prihlásený: 06.12.10
Témy: 7 | 7
NapísalOffline : 21.10.2009 20:32 | Linux,lepsi ako windows?

k nicomu sa nedospelo, win 7 bude aj v EU s IE

CPU Core i5 2400 cooler: CM Hyper 212+ | MB GB PH67-UD3-B3 | RAM 4GB DDR3 1600 | VGA Gainward 9600GT 512MB | monitor Samsung LE37A559 | HDD HITACHI 250GB + WD 640GB | PSU Fortron FSP400-60GLN | Case TT Soprano VB1000 BWS black | Mouse Razer DeathAdder
NB HP ProBook 6450b

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 21.10.2009 20:42 | Linux,lepsi ako windows?

tommyhot: skola kam chodim je v msdnaa, takze mam na skolske potreby zadarmo vybrane produkty od MS a medzi nimi aj windows 7 professional

Čestný člen
Čestný člen
Linux,lepsi ako windows?

Témy: 34 | 34
NapísalOffline : 21.10.2009 22:06 | Linux,lepsi ako windows?

TommyHot
Ohladom tych aplikacii na Windowse - tie aplikacie su mozno kvalitne, ale na beznu linuxovu distribuciu (trebars Ubuntu) to zdaleka nema. IE sa nemoze zrovnavat s Firefoxom, WLM ti sice podporuje MSN, ale uz nie Jabber, AIM, ICQ a desiatku dalsich protokolov, WMP je mozno dobre spracovany, ale ako pises, bez kodekov je na prd, Totem v Ubuntu prehra v zakladnej instalacii vsetko, co dovoluje filozofia a pristup Canonicalu, atd. Windows nie je zly system, ale hned po instalacii je to nepouzitelny polotovar.
Ubuntu (a Linuxove distra vseobecne) je pre mna system, ktory ponuka dostatocne mnozstvo softveru a neporovnatelne jednoduchsiu instalaciu dalsich programov, okamzite aktualizacie (operacneho systemu a vsetkych programov jednym kliknutim!), maximalnu bezpecnost, ma prijatelnu cenu a je maximalne user-friendly.

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 21.10.2009 23:29 | Linux,lepsi ako windows?

tlacitko Enter píše:
tommyhot: skola kam chodim je v msdnaa, takze mam na skolske potreby zadarmo vybrane produkty od MS a medzi nimi aj windows 7 professional

Stastny to clovek, neostava mi nic ine len tisko zavidiet :)

Ďuri píše:
Ohladom tych aplikacii na Windowse - tie aplikacie su mozno kvalitne, ale na beznu linuxovu distribuciu (trebars Ubuntu) to zdaleka nema. IE sa nemoze zrovnavat s Firefoxom, WLM ti sice podporuje MSN, ale uz nie Jabber, AIM, ICQ a desiatku dalsich protokolov, WMP je mozno dobre spracovany, ale ako pises, bez kodekov je na prd, Totem v Ubuntu prehra v zakladnej instalacii vsetko, co dovoluje filozofia a pristup Canonicalu, atd. Windows nie je zly system, ale hned po instalacii je to nepouzitelny polotovar.
Ubuntu (a Linuxove distra vseobecne) je pre mna system, ktory ponuka dostatocne mnozstvo softveru a neporovnatelne jednoduchsiu instalaciu dalsich programov, okamzite aktualizacie (operacneho systemu a vsetkych programov jednym kliknutim!), maximalnu bezpecnost, ma prijatelnu cenu a je maximalne user-friendly.

Mne Firefox na linuxe (ubuntu, debian, fedora, pc linux os, mandriva, suse..) vzdy renderoval pomaly, pomaly sa spustal a pomaly vykresloval obsah tabov. Takze v tomto si musim obhajit IE 8 na Win sedmicke (aj tak pouzivam Google Chrome, ktory je mega rychly).

Tu uz ale porovnavas 2 neporovnatelne filozofie. Windows nie je system, ktory ma out of box obsahovat vsemozne nastroje na vsetko mozne.

Ked sa na to pozeras takto, tak mas pravdu, ze je to nepouzitelny polotovar. Ak by to dovolovala licencia, tiez by vznikali legalne windows distribucie, kde by som ti toho natlacil hafo :)

Aktualizacie jednym kliknutim su cez rozne 3rd party utility mozne aj na windowse. Taky Software Informer to zvlada bravurne.

Ubuntu som nemal uz hodne dlho, ale mne nepripadalo moc user-friendly, ze nie a nie system upgradnut na novsiu verziu. Vzdy to skoncilo kernel panicom, pripadne zmrznutim, nenaskocenim Xka atd.

Ale ked ti vyhovuje tak je to ok. Mne linuxy prestali vyhovovat, ked som necitil ziadny progress za tie roky co som mal moznost pouzivat najroznejsie distribucie. Na windowse naopak ten progress citim. Najskor Vista (vysoke hw naroky mi nevadili, mal som relativne vykonny nb) a teraz 7.

Užívateľ
Užívateľ
Linux,lepsi ako windows?

NapísalOffline : 22.10.2009 18:50 | Linux,lepsi ako windows?

v konecnom dosledku, co sa tyka profesionalnyvh navrhovych a simulacnych systemov, tie su robene skor pre winwows, kde nie je problem za taku aplikaciu vypytat aj 2500 eciek, pre linuxy su profi iba deweloperske aplikacie a nekomercne, ktore si firmy robia pre vlastnu potrebu. U nas na univerzite, je tiez vyvinuty jeden soft komplet v linuxoch, ale ak sa bude predavat, tak sa bude prekompilovavat pod windowsom zrejme, je to tak vyhodnejsie :) :).

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Prihlásený: 09.12.09
Témy: 6 | 6
NapísalOffline : 27.10.2009 10:22 | Linux,lepsi ako windows?

Nedá sa povedať čo je lepšie. Každý ma svoje výhody a nevíhody. Linux má veľkú výhodu v tom že je komplet zadarmo a veľká časť programov je open source. V linuxe sú programy s ktorými spravíte všetko potrebné. Ale kebyže chcete použiť nejaký profesionálnejší program (ps, 3ds max, sony vegas) tak windows je najvhodnejší. Teraz vychádza ubuntu 9.10 a mám rc verziu a vyzerá to dobre. A zároveň mám aj win 7 rc a určite microsoft nesklamal s win 7, teda aspoň mňa. :)

[ Príspevkov: 69 ] 1, 2, 3

Linux,lepsi ako windows?

Podobné témy

Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Ako nainštalovať windows z USB na Ubuntu Linux

v Operačné systémy Microsoft

4

731

04.07.2012 18:41

diablo92

sluchadlá=lepší zvuk ako integrované repráky

v Zvuk

3

532

09.06.2008 11:13

piskvorko

K:Zdroj 450W lepší ako EC

v Kúpim

3

251

25.03.2014 17:49

mysko

Palivový článok pre notebooky lepší ako Li-Ion batéria

v Novinky

5

890

20.10.2008 22:24

fuco

windows a linux

1

312

28.07.2007 6:43

matias

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie.

windows vs linux

v Operačné systémy Unix a Linux

1

364

03.02.2010 21:15

ac.milan

linux a windows

6

512

30.06.2010 21:25

tonky51

Linux windows problem.

5

277

21.06.2014 14:42

esso82

linux + windows + domena?

6

1147

26.03.2008 8:47

walther

Windows&Linux

0

749

14.01.2007 18:18

spipo

Windows alebo linux?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

54

2471

26.12.2008 17:36

speed

Linux alebo windows

v Perl, Python, Ruby, CGI

2

223

17.12.2020 14:04

void

Windows a linux zároveň

5

366

22.11.2010 12:19

strapaty

Linux a Windows games

19

1906

27.10.2007 23:31

Blackshadow

DualBoot Linux&Windows

21

837

12.01.2008 0:11

johny3212

porovnanie linux vs. windows

7

1526

07.07.2006 23:13

p55p

© 2005 - 2022 PCforum, edited by JanoF