Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 18 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 19.07.11
Prihlásený: 25.01.23
Príspevky: 190
Témy: 48
Bydlisko: Levice
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2014 14:50

Ahojte prosim vas co ma na starosti IT architekt? A este jedna otazka akou cestou sa mam vybrat ked chcem robit v IT smere programator a tak nevyznam sa v tych funkciach ´
Za odpovede dakujem :)


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2014 17:38

IT Architekt ma na starosti to, co sa pise v danej ponuke prace.

Ak chces byt programator, mal by si zacat programovat, citat o tom knihy, pripadne sledovat videa a ucit sa anglicky. Nic viac nepotrebujes.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 19.07.11
Prihlásený: 25.01.23
Príspevky: 190
Témy: 48
Bydlisko: Levice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.08.2014 19:09

No presne to robim len neviem co sa mam ako prve naucit, zacinal som s Pascalom ale ten ma omrzel lebo nic v nom normalne dnes neviem spravit a presiel som na Javu ale vidim na internete vela nazorov, jeden ze je java zla a treba sa ucit C++ potom ze lepsie je zacat c C-ckom a potom prejst na C++ tak som zmateny,
A cez programatora sa da dostat aj na niake lepsie miesto neviem ci tam to je tak rozdelene ze halvny programator a tak...


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2014 19:15

Rob to, co ta bavi. Ak ta bavi robit appky pre telefony, tak nebudes kodit webove stranky. atd, atd... Na tu poslednu otazku ani neviem aku odpoved cakas. Urcite ak existuje team, tak existuje teamovy leader, ktory urci kto co bude robit. A samozrejme, ze existuju juniorske aj seniorske pozicie.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
IT architekt

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2014 19:18

To je jedno co sa budes ucit, rozdiely su celkom male a az kym do nejakeho jazyka neprenikes dost hlboko na to aby si skumal implenetaciu defaultnych tried a vedel to ofrflat, mozes sa kludne ucit pascal.

Java je dobra lebo sa musis velmi snazit aby si s tym efektivne sposobil problemy na pocitaci kde tvoj program bude bezat. Je viacmenej sandboxovana.
Opak C/C++ ti dovoli prepisat hociake miesto v pamati len tak. Bluescreen jak vysity ale davat ti to skoro neobmedzenu moc (hlavne teda to C kde to nieje skoro nijak zapuzdrene osetrene, lebo sa caka ze si to kazdy spravi sam)
Hlavne si pozri OOP/dedenie/triedy/virtualne triedy a podobne... velmi uzitocne. Ale to az potom co si nastudujes zaklady programovanie, nejaku tu slusnost co sa tohto tyka (menovanie funkcii/tried, komentovanie kodu, pouzivanie tab/medzernik, cisty kod a podobne)

IT architekt... kde si to videl?
Moze mat na starosti...
Tvorbu kostry software-u alebo navrh firemnej siete alebo hocico medzi tym. Ten popis je nedostatocny... moze to byt cokolvek. Ak by to bol Software-ovy architekt, tak je to jasne. Ale IT je siroky pojem.

// Spojený príspevok Ned 24.08.14 19:18

To je jedno co sa budes ucit, rozdiely su celkom male a az kym do nejakeho jazyka neprenikes dost hlboko na to aby si skumal implenetaciu defaultnych tried a vedel to ofrflat, mozes sa kludne ucit pascal.

Java je dobra lebo sa musis velmi snazit aby si s tym efektivne sposobil problemy na pocitaci kde tvoj program bude bezat. Je viacmenej sandboxovana.
Opak C/C++ ti dovoli prepisat hociake miesto v pamati len tak. Bluescreen jak vysity ale davat ti to skoro neobmedzenu moc (hlavne teda to C kde to nieje skoro nijak zapuzdrene osetrene, lebo sa caka ze si to kazdy spravi sam)
Hlavne si pozri OOP/dedenie/triedy/virtualne triedy a podobne... velmi uzitocne. Ale to az potom co si nastudujes zaklady programovanie, nejaku tu slusnost co sa tohto tyka (menovanie funkcii/tried, komentovanie kodu, pouzivanie tab/medzernik, cisty kod a podobne)

IT architekt... kde si to videl?
Moze mat na starosti...
Tvorbu kostry software-u alebo navrh firemnej siete alebo hocico medzi tym. Ten popis je nedostatocny... moze to byt cokolvek. Ak by to bol Software-ovy architekt, tak je to jasne. Ale IT je siroky pojem.

// Spojený príspevok Ned 24.08.14 19:19

To je jedno co sa budes ucit, rozdiely su celkom male a az kym do nejakeho jazyka neprenikes dost hlboko na to aby si skumal implenetaciu defaultnych tried a vedel to ofrflat, mozes sa kludne ucit pascal.

Java je dobra lebo sa musis velmi snazit aby si s tym efektivne sposobil problemy na pocitaci kde tvoj program bude bezat. Je viacmenej sandboxovana.
Opak C/C++ ti dovoli prepisat hociake miesto v pamati len tak. Bluescreen jak vysity ale davat ti to skoro neobmedzenu moc (hlavne teda to C kde to nieje skoro nijak zapuzdrene osetrene, lebo sa caka ze si to kazdy spravi sam)
Hlavne si pozri OOP/dedenie/triedy/virtualne triedy a podobne... velmi uzitocne. Ale to az potom co si nastudujes zaklady programovanie, nejaku tu slusnost co sa tohto tyka (menovanie funkcii/tried, komentovanie kodu, pouzivanie tab/medzernik, cisty kod a podobne)

IT architekt... kde si to videl?
Moze mat na starosti...
Tvorbu kostry software-u alebo navrh firemnej siete alebo hocico medzi tym. Ten popis je nedostatocny... moze to byt cokolvek. Ak by to bol Software-ovy architekt, tak je to jasne. Ale IT je siroky pojem.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 19.07.11
Prihlásený: 25.01.23
Príspevky: 190
Témy: 48
Bydlisko: Levice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.08.2014 19:19

Ked chcem sa specializovat skor na pc programi tak mam ist do C alebo C++? S Javou a s AutoIT som sa babrel len preto ze sme robili Botov do roznych hier a tak... Cize ked to chcem seriozne tak to C?


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
IT architekt

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2014 19:24

Precitaj si tretinu mojho prispevku...
Nauc sa hocico. Prides do teamu a myslis ze ti daju vybrat si ze v com budes programovat svoju cast produktu? :D Vzdy sa hlada specificky programator v tom jazyku v ktorom sa kodi produkt.
java/C/C++ je dobra volba. Ved si staci pozriet ponuky. Mam pocit ze teraz vacsina corporatnej sfery hlada bud javu alebo C++. C je dost tazky jazyk a musis vediet ako co funguje pri low-level veciach. Tie dalsei 2 uz maju nejaku tu abstrakciu.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 19.07.11
Prihlásený: 25.01.23
Príspevky: 190
Témy: 48
Bydlisko: Levice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.08.2014 20:07

tak dakujem za odpovede


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
IT architekt

Registrovaný: 25.08.07
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 17072
Témy: 109
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2014 21:09

void píše:
....

IT architekt... kde si to videl?


moj typ - MATRIX :D







_________________
PC: Asrock Fatal1ty E3V5 OC, Xeon E3 1230v5@4,1GHz + Scythe Ninja 4, Gainward phoenix GS gtx1070, 480GB SSD Kingston UV400 + 10TB storage, 16GB ddr4 kit Kingston@2400MHz, Super Flower 550W gold, NZXT S340, HP E272q QHD IPS, Razer Abyssus V2, FiiO E12 + Hifiman HE400i
NB: HP Victus 16, Ryzen5 5600H, RTX3060, 16 GB ram, 1 TB ssd, FHD IPS 144Hz, Bang&Olufsen
NB2: Dell Vostro 7570, i5-7300HQ, gtx 1060, 8 GB ram, 128 GB ssd+1 TB hdd, FHD IPS, W10Pro
MT: Galaxy A52s 5G. CAR: Leon ST 2016 Cupra 265 manual, Arona 2019 1,0TSI 85kW
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 19.07.11
Prihlásený: 25.01.23
Príspevky: 190
Témy: 48
Bydlisko: Levice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.08.2014 22:59

z jednej stranky kde su znazornene platy roznych povolani, najviac tam z oboru IT mal tento architekt tak som chcel veciet co je to zac
http://praca-ako.sk/platy-na-slovensku/


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 25.08.2014 10:27

Ak ideš do programovania len kvôli platu, tak sa na to rovno vykašli, takého nikto nepotrebuje :) Ak ťa to baví, uč sa to, čo ťa baví. Pretože ak ťa to baví, budeš v tom dobrý a ak v tom budeš dobrý, tak sa tým uživíš. V informatike toto (zatiaľ) platí a ešte dlho bude.

No ale ani by som neodpovedal, keby som nevidel toto
void píše:
C/C++ ti dovoli prepisat hociake miesto v pamati len tak. Bluescreen jak vysity
To si kde našiel takúto gigantickú kravinu, prosím ťa? :lol: To je samozrejme hlúposť a každý, kto aspoň tuší, ako funguje operačný systém, to vie.

C/C++ je v dnešnej dobe základ pre vyššie jazyky (c#,java,php...). Ak vieš aspoň základy týchto jazykov, tak rovnaké princípy využiješ aj v tých vyšších a naopak. I keď pri prechode z vyššieho jazyka na C/C++ budeš mať pravdepodobne veľký problém s pointrovou aritmetikou a správou pamäte. Predsa len sú to nižšie jazyky, preto sa v nich programuje to, čo je bližšie k hardware. Napríklad Java Virtual Machine, .NET, alebo aj php je napísané v C/C++/assembler. Vďaka nim môžeš programovať pohodlne. Pritom ale platí, že čo je jednoduché na povrchu, je spravidla veľmi zložité vo vnútri.

btw. IT architekt môže byť v podstate akýkoľvek návrhár systémov. Takže najskôr nejaký (titulovaný) odborník, ktorý rozumie úplne všetkému a je schopný navrhnúť nejaký brutálny systém od nuly. Ten typicky (už) neprogramuje, na to je príliš drahý :D (ale samozrejme môže)







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 19.07.11
Prihlásený: 25.01.23
Príspevky: 190
Témy: 48
Bydlisko: Levice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 25.08.2014 11:06

mne nejde o plat len ma to zaujima, programovanie ma bavi inak by som ho nerobil a vybral by som si aj iny smer :)


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
IT architekt

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 25.08.2014 15:15

BX píše:
...

No ale ani by som neodpovedal, keby som nevidel toto
void píše:
C/C++ ti dovoli prepisat hociake miesto v pamati len tak. Bluescreen jak vysity
To si kde našiel takúto gigantickú kravinu, prosím ťa? :lol: To je samozrejme hlúposť a každý, kto aspoň tuší, ako funguje operačný systém, to vie.

...


Ak som ta pochopil spravne tvrdis ze v hocakom jazyku to vies spravit, ak vies ako funguje ten OS, hej?







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 25.08.2014 15:19

Nie nie, každý, kto vie, ako funguje OS, vie, že je to hlúposť.







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
IT architekt

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 25.08.2014 15:25

Sice ot, ale kludne to rozved preco by sa mi to nemalo podarit. Osobne som z C robil malo, ale ak som dobre videl, tak som si mohol prepisovat cokolvek v pamati na zaklade adresy, ktoru som si mohol vytiahnut z brucha. A viem si zivo predstavit ze ak tam je nieco zo systemu, tak by ho to mohlo zhodit.
Ak to je moc OT, tak mi to plz hod do spravy, rad sa nieco dalsie dozviem.

Inak hej, podla tych platovych podmienok to bude prave to co BX popisal.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 25.08.2014 15:52

Napíšem to tu, možno jeck2010-a trocha postraším a možno podporím jeho zvedavosť :D

Ide o to, že v moderných operačných systémoch existuje niečo čo sa volá podpora virtuálnej pamäte, ktorá sa typicky kombinuje so stránkovaním(a prípadne ešte segmentáciou) + swapovanie na disk. V tomto duchu je každý proces v OS spustený s vedomím, že je akoby sám. Má k dispozícií vlastný virtuálny adresný priestor a môže využívať celú pamäť (ak máš 4GB RAM, tak má každý proces k dispozícií "na oko" 4GB pamäte). Tento mechanizmus ošetruje jednak správu pamäte (prideľovanie pamäte procesu a dynamické alokovanie pamäte v rámci procesu, napr pomocou funkcie malloc) a jednak aj práva prístupu k pamäti. Tak máš zaručené, že jeden proces síce môže pristupovať ku všetkým adresám v rámci celého adresného priestoru, ale iba toho svojho virtuálneho, ktorý je typicky skoro celý prázdny (keď proces používa 20MB zo 4GB, tak je to skoro prázdne). Vďaka tomuto sa nemôže stať, že by proces pristupoval k pamäti, ktorá je pridelená inému procesu - on tam žiadny iný proces v prvom rade nevidí. Tobôž, aby nejaký hlúpučký proces pristupoval do adresného priestoru jadra (BSOD je pád jadra). Operačný systém nie je taký hlúpy, aby toto dovolil.
Vďaka virtuálnej pamäti proces spustený v user-space nemá šancu šahať do fyzickej pamäte bez toho, aby o tom OS vedel.

Odpoveď na tvoju otázku, ktorú určite máš: OS môže procesu tvrdiť, že má k dispozícií celú pamäť vďaka swapovaniu stránok na disk. Tzn. v pamäti sú vždy len tie stránky (časti programu), ktoré sa skutočne využívajú a tie nepotrebné sa dočasne odkladajú na disk. Preto aj keď prakticky OS nie je schopný dodať procesu celú pamäť, môže mu aspoň tvrdiť, že môže. No a ak bude proces potrebovať veľa pamäte, ktorú fyzicky RAMka nemá, tak sa to začne riešiť swapovaním a program pôjde véééľmi pomaly.

Tak, toto je zjednodušená, veľmi zrýchlená verzia :D Pre viac info, hľadaj: virtuálna pamäť, stránkovanie, user space vs. kernel space apod.







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 19.07.11
Prihlásený: 25.01.23
Príspevky: 190
Témy: 48
Bydlisko: Levice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 25.08.2014 15:59

ok odpoved som dostal mozete to tu rozviest aspon sa nieco priucime :D


Offline

Užívateľ
Užívateľ
IT architekt

Registrovaný: 02.06.08
Prihlásený: 19.07.16
Príspevky: 3325
Témy: 147
Bydlisko: Žilina / Os...
Príspevok NapísalOffline : 27.09.2014 19:26

Proste sa do niečo pusť a máš vyriešené. Nakoniec zistíš, že ľudia vyberajú jazyk podľa toho čo práve chcú programovať. Chcem firemný web, napíšem v PHP, chcem mobilnú appku C#, JAVA :shit: , chcem programovať mikroprocesori tak niečo čo sa blíži ku low (C, Assembler,...).

Keď sa naučíš napr. C++, tak vieš základnú syntax, ďalej aj niečo o OOP tak už nemáš problém prejsť s C# a iným vyšším jazykom. Ja mám tiež teraz v škole JAVU :shit: a nestarám sa o to, že neviem presne, ktorá trieda čo obsahuje, proste každý programátor ti povie, že vyhľadáva skoro stále niečo na nete, pozerá API a podobné veci.







_________________
PC - ASUS M2N-MX Se+ | AMD X2 4200+ | 2GB RAM | Nvidia 8600GT | WD 320GB | 350W |NTB - ASUS K50AB SX-010 | | ASUS X550L | SteelSeries Mousepad | A4tech XL-750BF | HTC Explorer |
CCNA (640-802) |
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 18 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Architekt

v Ponuka práce

2

1362

21.03.2009 10:56

dedko45 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. PC, architekt alebo statik este sa uvidi :-) 1000€

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v PC zostavy

38

1517

21.07.2011 20:56

jtbs Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra