Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 28 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 01.08.09
Prihlásený: 03.08.09
Príspevky: 4
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 01.08.2009 20:42

PREČO, IDEA, POŽIADAVKY

Čo je HTPC ?

Skratka HTPC je "home theater personal computer", označuje počítač určený pre multimediálne použitie. Predpokladá sa nasadenie v obývačke, a teda aj samotný vzhľad počítačovej skrinky by nemal rušiť celkový vzhľad obývacieho priestoru. Štandardne sa predpokladajú skrinky typu desktop (na ležato).

Prečo nepoužiť niektorý z multimediálnych prehrávačov ?

Otázkou je prečo nepoužiť niektorý z multimediálnych prehrávačov ako napr. Popcorn Hour, Emtec Movie Cube, Emgeton Guru2 ?

Pretože:

- umožňujú použiť iba jeden pevný disk. Ak sa vám zaplní HDD, tak možnosťou je iba pripojenie externého disku cez USB, alebo použiť vzdialený úložný priestor v NAS. Oproti tomu HTPC umožňuje pridať kedykoľvek ďalší disk (interný) + samozrejme aj pripojenie externého disku cez USB, alebo použiť vzdialený úložný priestor v NAS.
- funkcie a možnosti prehrávania sú výrazne závislé od výrobcu (a teda od firmware v prehrávači). Ak nastanú problémy pri prehrávaní nejakého súboru (napr. z dôvodu že čip v multimediálnom prehrávači nemá podporu niektorého z kodekov) tak tento film si pomocou multimediálneho prehrávača neprehráte. V HTPC takéto niečo nehrozí - jednoducho si stiahnete potrebný kodek na prehrávanie, alebo použijete iný program na spustenie súboru.
- podľa mňa sú pomerne drahé v pomere k tomu čo ponúkajú (i keď HTPC výjde pomerne drahšie, ale ponúkne toho viac)

Nevýhody HTPC (oproti multimediálnym prehrávačom) ?

Má HTPC aj nejaké nevýhody oproti multimediálnym prehrávačom ?

Samozrejme áno, ale dovolím si tvrdiť, že je to pre každého veľmi individuálne. Sú to napr. tieto:

- väčšie rozmery
- vyššia hlučnosť (u multimediálnych prehrávačov počuť väčšinou iba HDD, u HTPC aj ventilátory skrinky/procesora)
- vyššia spotreba energie

Výhody HTPC (oproti multimediálnym prehrávačom) ?

- prehrá všetky formáty
- umožňuje editovať video, fotky
- ľahká možnosť rozšírenia (či už prídavné katry: DVB-S, DVB-T, pamäte, disky, výmena DVD-RW za BlueRay)
- plnohodnotné prehliadanie internetu v prípade potreby
- keďže je to zároveň klasické PC, tak môže tvoriť aj určité záložné/doplnkové PC v prípade výpadku pracovného PC

Moje požiadavky podľa ktorých som vyberal komponenty na HTPC

- "veľká" desktop skrinka (t.j. žiadne nízke verzie skriniek)
- diaľkové ovládanie
- bezdrôtová myš s klávesnicou
- nízka spotreba (nepredpokladá sa hranie nových hier)
- FullHD
- pripojenie s LCD televízorom pomocou HDMI kábla
- optický výstup zvuku pre pripojenie do receivera
- integrovaná grafická karta
- tichá zostava
- min. 1TB úložného priestoru
- prehrávanie iba videí, fotiek, hudby (nie televízneho vysielania - či už terestriálneho DVB-T alebo satelitného DVB-S)
- stiahnutie nahrávok zo satelitného prijímača do HTPC a základná úprava (vystrihnutie reklám)
- občasné prezeranie internetu
- zatiaľ iba DVD napaľovačka, do budúcnosti aj BlueRay






HARDWARE

Prečo som volil MicroATX základnú dosku a nie niektorú z variantov miniATX, napr. Zotac ION?

Veľkou výhodou sú malé rozmery napr. spomínaného Zotacu ION a to že obsahuje aj zdroj "notebookového typu". Ale tu výhody končia.

Cena za ktorú sa aktuálne ponúka Zotac ION je pomerne vysoká, pričom za podobnú cenu sa dá z klasických komponentov získať väčší výkon a aj oveľa lepšia rozšíriteľnosť (karty DVB-S, DVB-T, pamäte, pevné disky a pod.)

Zvolené komponenty a stavba HTPC

Skrinka - Silverstone LC16M Black
inšpirácia - HTPC
inšpirácia - HTPC

Výhody:
- elegantný vzhľad
- diaľkové ovládanie (umožňuje aj zapnutie PC)
- VFD displej
- zdroj na pravej strane (vetranie zdroja je v podstate samostatné, neťahá teplý vzduch z procesora)
- 2ks tiché ventilátory
- integrovaná čítačka kariet + USB + FW konektor pod odklopným panelom

Nevýhody:

- vysoká cena
- zdroj na pravej strane (ale je to zároveň aj výhoda - viď. vyššie) - treba dlhé káble od zdroja do základnej dosky (viď časť Zdroj)

Základná doska - ASUS M3N78-EM

inšpirácia - HTPC
inšpirácia - HTPC
Doska spĺňa požiadavky - integrovaná grafická karta zvládajúca FullHD, HDMI výstup, optický výstup, 1Gbit sieťovka, USB konektory pod fialovým klávesnicovým konektorom (namiesto zeleného pre myš)

Procesor - AMD Dual Core X2 4850e
Výkonnejší procesor nie je pre potreby HTPC nutný, spotreba 45W.
inšpirácia - HTPC

Chladič na procesor - Silverstone NT01
inšpirácia - HTPC
Pre použitý procesor nie je nutné osadiť chladič ďalšími ventilátormi, postačujú tie ktoré su osadené na skrinke.

Zdroj - Chieftec green angel 350W
inšpirácia - HTPC
Výkon 350W je postačujúci, nakoľko je použitá integrovaná grafická karta. Zdroj je kvalitný a tichý, ale má krátke káble k základnej doske. Aj vzhľadom na to, že v skrinke Silverstone LC16M je zdroj na pravej strane (pri pohľade zozadu) tak je problém s napojením 4-pinového konektora (pri procesore) do základnej dosky. Bol som nútený uvedené káble prestrihnúť a predĺžiť (čím som samozrejme tým prišiel o záruku).

Pamäť - Patriot 2GB
inšpirácia - HTPC
Pamäť je s chladičom, 2GB nateraz postačuje. Zatiaľ použitý 1ks (1x2GB)- netreba ďalší zdroj tepla.

DVD napaľovačka - ASUS DRW-20B1LT
inšpirácia - HTPC
S technológiou LightScribe.

Pevný disk pre systém - Seagate 80GB, rozhranie IDE
inšpirácia - HTPC

Pevný disk pre údaje - Hitachi 1TB, rozhranie SATA

Po nejakom čase používania musím konštatovať že uvedený disk je pomerne hlučný (aj samotný chod, aj rozbeh). Ak by som teraz vyberal tak by som volil skôr Western Digital a niečo z edície Green Power.

Klávesnica a myš - Camrose, bezdrôtová
inšpirácia - HTPC





SOFTWARE

LINUX

Môj pôvodný zámer bolo použiť ako hlavný systém Linux a v ňom MythTV.

Skúšal som rôzne distribúcie a aj rôzne nastavenia, ale požadovaný výsledok som nedosiahol. Najväčšie problémy som mal s nastavením grafickej karty a rozlíšenia (buď som nemohol nastaviť rozlíšenie LCD televízora, alebo aj pri nastavení správneho rozlíšenia som mal obraz mimo obrazovky.

Na základe týchto skúseností som teda linux zavrhol. Musím povedať že ma v tomto Linux veľmi sklamal.

WINDOWS

Ak prvá a nakoniec aj posledná voľba bol jednoznačne Windows 7. Po nainštalovaní testovacej verzie dostupnej zo stránok Microsoftu sa správne nastavilo rozlíšenie LCD televízora, správne sa nainštalovala grafická karta, zvuková karta, ktorá okamžite posielala zvuk cez optický výstup. Paráda !

inšpirácia - HTPC

Media center programy:

- zabudovaný Windows Media Center
- MediaPortal
- XBMC

Windows Media Center - najkrajšie graficky prepracovaný, fajnová práca s obrázkami, ale z MP3 vytvára knižnicu a nevedel som si MP3 vyberať priamo z adresárov na disku, takže pre mňa nepoužiteľný.

MediaPortal - aktuálne nepodporovaný pre Windows 7, aj som ho skúšal, ale nepracoval správne

XBMC - víťaz - pekné grafické spracovanie; výber MP3 z adresárov, príjemné prehliadanie fotiek a spúšťanie videí. Ak majú titulky rovnaký názov ako film tak ich hneď zobrazí, ak nie (alebo chcete zobraziť iné), dajú sa načítať v menu. Paráda !

Na druhej strane treba otvorene povedať, že XBMC slúži iba na videá, hudbu a obrázky - televízne vysielanie (či už DVB-T alebo DVB-S ) s ním nie je možné pozerať (ale mne to neprekáža, na to mám satelit).

inšpirácia - HTPC

Ďalšie nutné programy:
Kodeky
Free commander
Avira Antivir
Putty
Firefox
DClean - Disk Cleaner
AIMP
Google earth
Adobe reader
EAC
DVD Shrink
Lame, Razor lame
PVA Strumento
VirtualDub
AT notes
Ďalšie videoprehrávače: KMplayer, MV2Player, GOM player, BS player, VLC media player





VÝSLEDOK

HARDWARE

Problém boli krátke káble 4-pinového konektora do základnej dosky od zdroja, ktoré som musel prestrihnúť a predĺžiť (potom som ich viedol vpravo a v predu.

Vľavo sú 2 disky - dolu Seagate 80 GB pre systém (pripojenie IDE), hore Hitachi 1 TB pre údaje (pripojenie SATA). V strede je voľná pozícia pre ďalší disk. Vpravo sú voľné 3 pozície pre disky. V strede sa zmestí min. 1 disk (možno aj 2 - ale tam už zasahuje čítačka, takže skôr nie), ale treba použiť držiak z 5,25" na 3,5".

VFD displej aj tlačítka z predného panelu spolu s otočným knoflíkom sa zapájajú do USB na doske.

Na týchto obrázkoch sú ventilátory skrinky napájané z dosky. Asus má možnosť v BIOSE zapnúť režim automatickej regulácie otáčok ventilátorov. Toto však u mňa nefungovalo - ventilátory sa točili na plný výkon, čo robilo dosť hluku. Tiež nie je možná regulácia otáčok programom SpeedFan. Vyriešenie problému - viď nižšie.

inšpirácia - HTPC
inšpirácia - HTPC
inšpirácia - HTPC

SOFTWARE

Použitý Windows 7. Po nainštalovaní testovacej verzie dostupnej zo stránok Microsoftu sa správne nastavilo rozlíšenie LCD televízora, správne sa nainštalovala grafická karta, zvuková karta, ktorá okamžite posielala zvuk cez optický výstup.

inšpirácia - HTPC

XBMC v akcii - pekné grafické spracovanie; výber MP3 z adresárov, príjemné prehliadanie fotiek a spúšťanie videí. Ak majú titulky rovnaký názov ako film tak ich hneď zobrazí, ak nie (alebo chcete zobraziť iné), dajú sa načítať v menu.

inšpirácia - HTPC

TEPLOTY

Asus má možnosť v BIOSE zapnúť režim automatickej regulácie otáčok ventilátorov. Toto však u mňa nefungovalo - ventilátory sa točili na plný výkon, čo robilo dosť hluku. Tiež nie je možná regulácia otáčok programom SpeedFan - ventilátory nereagovali - stále sa točili na plný výkon.

Bol som teda nútený pribrzdiť ich pomocou regulátora otáčok. Použil som zapojenie z http://www.craftcom.net/10_minibast/tisk_minibast_sk.htm.

inšpirácia - HTPC


Optimálne nastavenie som dosiahol pri otáčkach okolo 1300 RPM. Vtedy bola teplota procesora 45°C pri bežnej záťaži. Vyššia teplota grafického čipu je kôli tomu, že je integrovaný na základnej doske a jeho chladenie zabezpečuje podľa mňa pomerne malý chladič. Ak by bola táto teplota nižšia, dalo by sa isť s ventilátormi aj na 1000 RPM (procesor by mohol mať aj 50 - 55 °C), ale nie je to možné, pretože potom by ešte stúpla teplota grafického čipu nad 70°C kôli slabej cirkulácii vzduchu.

Pri uvedenom nastavení je veľmi HTPC tiché ! Vetranie zabezpečujú iba 3 ventilátory. Dva na skrinke, u ktorých sú znížené otáčky na 1300 RPM a jeden v zdroji - ten nenasáva teplý vzduch takže sa veľmi nezohrieva a teda ide ventilátor na nízke otáčky. Vďaka použitému chladiču NT01 na procesore a vhodne zvoleného procesora nie je potrebné použiť ďalšie ventilátory na chladenie.

inšpirácia - HTPC


OSADENIE V IZBE

Zostavu tvorí:
- HTPC - v skrinke SilverStone LC16M-B
- receiver Yamaha RX-V350
- satelitný prijímač AB IP Box 250
- DVD prehrávač Toshiba (momentálne nezapojený-nepotrebný, použitý iba na zaplnenie poličky)
- LCD televízor LG 32LC55
- reproduktory Jamo
inšpirácia - HTPC
inšpirácia - HTPC


________________________________

http://petohl.yw.sk/htpcpreco.htm
http://petohl.yw.sk/htpchw.htm
http://petohl.yw.sk/htpcsw.htm
http://petohl.yw.sk/htpcvysledok.htm


kritiku strávim, otázky rád zodpoviem

//presunute, editovane, Daron


Offline

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 30.06.07
Prihlásený: 24.07.12
Príspevky: 530
Témy: 85
Bydlisko: košice
Príspevok NapísalOffline : 01.08.2009 21:26

otázka: prečo si pre systém použil IDE disk?, inač sa mi to páči :)







_________________
PC1: Core2Duo E4300 @2.6GHZ, 4COREDUAL-SATA2, RAM Kingston 2GB 667mhz, ATI R3650 512MB DDR2, WD 320GB SATAII, Asus VW192S [19" LCD]
PC2: AMD Duron 2ghz, Asus A7s8x-mx, 768MB DDR, FX5200, 80GB IDE
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 01.08.09
Prihlásený: 03.08.09
Príspevky: 4
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 01.08.2009 21:48

ahoj,

pretože som mal tento disk nepoužitý a systém som chcel dať zvlášť na iný disk (nie na ten istý kde sú údaje)

a nove SATA najmenšie mi ponúkali 160 GB za 1400 Sk čo je veľa len za to aby tam bol iba systém

peter


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 01.08.2009 21:51

nechcem byt nezdvorily, ale HTPC vyskladane v kupenej skrinke je ako pastou do oka, co tak skusit vyrobit nieco originalne?

nieco pre inspiraciu
http://www.bit-tech.net/modding/


Online

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 20307
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOnline : 01.08.2009 23:06

tiez to mam doma a pohoda...spravil som ti HTPC najma preto ze ma sralo pri stolovych dvdckach neustale trpnut ci to prehra to, co mu tam strcim. Navyse solidni vyrobcovia nevyrabaju prehravace s podporou mkv, maximalne divx/xvid a aj to v pekne okliestenom prevedeni. HTPC zozerie vsetko na co existuje kodek a cez Mediaportal sa v tom aj pekne pracuje.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 02.08.2009 0:13

ked sme pri tejto teme, kamarat kupil tento tyzden toto: http://www.alza.sk/popcorn-hour-a-110-d103761.htm

Za tu cenu vynikajuce zariadenie, pripojil si k tomu 1TB disk s HD filmami (.mkv, wmv, .ts) a parada vsetko to prehralo zatial. Obraz na velkej samsung TV neporovnatelny s origo DVD. Zariadenie kompaktne, pasivne-tiche, ..az na to logo popcornu. :)







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 23.10.07
Prihlásený: 23.11.21
Príspevky: 2288
Témy: 140
Bydlisko: Trenčín
Príspevok NapísalOffline : 02.08.2009 0:41

To logo to teda riadne skazilo v tom mas pravdu :-)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26.07.07
Prihlásený: 08.01.10
Príspevky: 1876
Témy: 89
Príspevok NapísalOffline : 02.08.2009 1:19

intel atom by asi nato nestacil ze ?

a kolko je asi spotreba toho cele tvojo http


Offline

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 02.08.2009 10:53

ak si mal obraz na linuxe mimo obrazovku nestali na obrazovke nastavit automaticke zarovnanie obrazu(neviem si spomenu na presny nazov)??? skusal si to???







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 02.09.07
Prihlásený: 19.01.20
Príspevky: 6373
Témy: 298
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 02.08.2009 11:16

Kukni si video na Youtube: http://www.youtube.com/watch?v=3MklPBVPSp0 kukni tak 1:30 prehravanie HD videii Atom vs Via Nano....hadaj kto vyhral.







_________________
NTB: Dell Vostro 5470 - Core i5-4200U, GT 740M, 8GB DDR3-1600, Crucial MX100 256GB, 14" 1366x768
Audio: KRK RoKit 5 G2 White, Lexicon Alpha, M-Audio Axiom 25 MKII, AKG Y55
Phone: Samsung Galaxy S8
Vozenie: Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 110kW - DPF/EGR/SWIRL OFF, BOSE SOUND
Online

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 20307
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOnline : 02.08.2009 11:49

Atom je na HD nepouzitelny, v jeho novej revizii maju k nemu pridavat chip od Broadcomu, ktory to bude dekodovat.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Čestný člen
Čestný člen
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 16.05.05
Príspevky: 5075
Témy: 105
Bydlisko: Trenčín, SR
Príspevok NapísalOffline : 02.08.2009 13:47

Atom by som do HTPC určite nedával, ten je fajn na netbooky, do HTPC sa hodí keď už nejaký low-voltage procesor, napr. tu použité AMD, alebo v prípade dosky pre mobilné CPU nejaké C2D od Intelu, napr. model P8600.
Inak celkom fajn zostava, je fakt, že ja by som rozhodne použil Intel CPU s doskou s nVidia 9400 integrovanou GPU, ale toto riešenie vyzerá tiež dobre. No a ešte asi disk by som na systém použil SSD a ako dátový práve spomínaný WD Caviar Green namiesto použitých modelov.







_________________
    Intel Core i5-3450 | Gigabyte GA-Z77M D3H | Kingston 8GB 1600MHz DDR3 | Sapphire HD7850 2GB | 2x ADATA SX900 256GB | WD MyCloud 4TB | 27" AOC | Cooling by GELID
    Apple iPhone 6s 32GB | 2005 Ford Focus II 1.8TDCi Panther Black S-packet

    "My new computer came with Windows 7. Windows 7 is much more user-friendly than Windows Vista. I don't like that."
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 01.08.09
Prihlásený: 03.08.09
Príspevky: 4
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.08.2009 9:52

don jebot píše:
ak si mal obraz na linuxe mimo obrazovku nestali na obrazovke nastavit automaticke zarovnanie obrazu(neviem si spomenu na presny nazov)??? skusal si to???


myslis automaticke zarovnanie obrazu, alebo nieco take ? viem ze na LCD monitoroch to existuje, ale na mojom TV som take nic nenasiel. Ale pritom bolo nastavene spravne rozlisenie. To iste rozlisenie nastavil aj Win7 a tam to pracuje bez problemov.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 01.08.09
Prihlásený: 03.08.09
Príspevky: 4
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 03.08.2009 21:52

DOPLNENIE:

Prečo som použil 2 pevné disky ?

Pretože chcem mať zvlast fyzicky oddelené údaje od systému. Aj v prípade ďalšieho experimentovania napr. s Linuxom aby náhodou nedošlo k poškodeniu údajoveho disku.
Ten 80 GB disk toho hluku a ani tepla vela nenarobí - keď ide tak ho nepočuť a pri rozbehu diskov kým sa rozbehne ten Hitachi, tak 80GB Seagate je už dávno rozbehnutý.
Výhodou by bolo použitie SSD disku, ale tie sú pomerne drahé.



Teplota GPU je pomerne vysoká, ale počítam s tým, že keď skončia letné horúčavy tak mierne klesne.

Fotky aj s detailom regulátora otáčok ventilátorov. Upozorňujem, že chladič na LM317 nesmie byť vodivo spojený so skrinkou HTPC !

inšpirácia - HTPC

inšpirácia - HTPC

inšpirácia - HTPC

inšpirácia - HTPC

ZÁVER

Spotreba:

- idle 60 W
- XBMC - prehrávanie divx 65 - 75 W
- XBMC - prehrávanie FullHD 82 W (využitie procesora cca 70%)
- VLC player - prehrávanie FullHD 75 - 80 W (proc. 50 - 60%)


Problém mám s režimom spánku - HTPC prejde do režimu spánku, ale náhodne sa po nejakom čase prebudí (bez vonkajších impulzov či už z klávesnice alebo myši), takže systém musím vypínať úplne. Ale to nevadí, keďže zapnúť sa dá aj pomocou diaľkového ovládača a štart systému je veľmi rýchly.

Teraz mi ešte zostáva správne ponastavovať diaľkové ovládanie a zvyknúť si na ovládanie s ním.

Časom sa určite budem venovať aj linuxu a jeho použitiu na účely HTPC.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09.02.07
Prihlásený: 12.04.10
Príspevky: 127
Témy: 4
Bydlisko: Prešov
Príspevok NapísalOffline : 10.04.2010 9:45

Ja som si kupil od znameho HP DC model
http://www.wangscomputers.com/Pictures/ ... %20SFF.jpg
Za smiesnych 140€ ma to AMD athlon X2 64 dvojjadro ma to integrovanu 128 graficku ATI, 2 x 1GB ram zvukovku som dokupil 5,1 pvny disk zakladny 80GB system + 500GB na filmy a hudbu ma to DVD Ram k tomu bezdôtovamis a klavesnica, sietovka ties integrovana 1GB a wifi USB modem som dokupil aby bol sucastou domacej siete a aby nanom bol net... cele ma to vyslo mozno na 200€ vyhoda bola cena zaktoru som kupil PC a to HP je celkom designovo vpohode takze mne aj to staci a ma to pomerne slusny vykon... Unas sa tie modely v takej zostave nepredvaju ason som ich nevidel tento mam z anglicka....

jedna nevyhoda jemozno slabsia graficka ale ta sa da vzdy dokupiť : )
no mne ju momentalne vôbec netreba...
Inak maximalna spokojnost PC stiha skusal som aj mensi experiment na pevnom PC som dal cez siet pustit 2 filmy + na samotnom HTPC som pustil 2 filmy 1 HD jeden klasika 720p + hudbu a zvladal ziadne problemy.. takze ja som spojojny aj s takymto riesenim : )

Aaby som nezabudol je tichy ako muska nema problem z chladenim skrinka ma dobre vymyslene chladenie procaka aj celeho vnutra : )

bezi mi to na Xpcku je to prepojene so satelitom z grafickej ide HDMI do LCD telky 80 celkova spokojnost premoje potreby na 1 : )


Offline

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 25.08.07
Prihlásený: 14.03.24
Príspevky: 4006
Témy: 398
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 19.05.2011 14:31

2 petohl: ake boli naklady na zostavenie toho PC ???







_________________
-PC: Intel® Core™ i9 14900K +Fractal Design Lumen S28 RGB V2, Gigabyte AORUS Z690 Elite AX,G.SKILL DDR5 6000MHz CL.40 RGB,GPU:Gainward RTX 4080 Phantom 16GB, SSD1 M.2 NVMe Samsung 980 PRO 1TB ,SSD2 M.2 NVMe Samsung MZVKV512HAJH 512GB,SSD3 SATA Samsung MZ7LN512HAJQ 512GB ,SSD4: Samsung 860 EVO 500GB (mSATA -> SATA) , HDD: WesternDigital Purple 3,5" 4TB, PSU: Corsair RM850i,Phanteks Eclipse P400S Tempered+High AirFlow front panel, LCD: 27" Samsung S27R750 QuadHD 144Hz +22" Dell P2212H +22" Lenovo ThinkVision E2224 ,Keyboard: Logitech G PRO (GX BLUE) ,Mouse: Logitech G PRO Wireless,Mouse pad: DEV1S ULTRA Slim XL ,Headphones: Beyerdynamics DT990 pro 250Ω , Sound card: Asus Xonar Essence STX ,Microsoft life cinema webcam,Samson Meteorite MIC, OS: Windows 11 PRO
-NB: Lenovo YOGA 910-13IKB Intel i7 7500U, 8GB RAM,512 NVMe SSD,Touchscreen LCD, Windows 11 PRO
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.06.06
Prihlásený: 01.06.14
Príspevky: 2627
Témy: 55
Bydlisko: Brezno
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2011 7:13

Chcem sa opytat neskusal niekto ako HTPC do obyvacky pouzit Mac mini? Lebo mne sa to celkom pozdava najma ta bezudrzbovost a rozmery, len neviem ako je na tom s FullHD


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 02.07.06
Prihlásený: 15.04.24
Príspevky: 14182
Témy: 312
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2011 9:14

Skusenost nemam, ale pokial v OSX nie je problem akcelerovat video cez grafiku, nebude to ziadny problem. Osobne si myslim, ze by to slo aj cez CPU, ale GPU je istota.







_________________
PODPIS BOL UPRAVENÝ / ZMAZANÝ Z DÔVODU PORUŠOVANIA PRAVIDIEL FÓRA!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 03.06.06
Prihlásený: 01.06.14
Príspevky: 2627
Témy: 55
Bydlisko: Brezno
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2011 10:04

ako tiez sa velmi nebojim ze by to neslo, pytam sa len tak pre informaciu, zas ide o to ci koncova cena bude porovnatelna s tou klasickeho HTPC, lebo do domaceho pocitaca 700e investovat ...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.10.10
Prihlásený: 23.08.12
Príspevky: 391
Témy: 27
Bydlisko: vieden
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2011 10:24

htpc s amd E350 len za 230 eu s bluray mechanikou. minimalna spotreba energie.

1. C6520134 Asrock E350M1, AMD350, A50M, DualDDR3-1066, 4SATA3, DVI-D, mini-ITX + 1 ks. 85,01 € 85,01 €

2. C9851493 Kingston 2GB 1333MHz DDR3 CL9 DIMM + 1 ks. 17,88 € 17,88 €

3. C3910265 WD Caviar Green 5000AADS 500GB HDD, SATA/300, IntelliPower, 32MB cache + 1 ks. 34,96 € 34,96 €

4. C5400316 Lite-On Blu-ray SATA 4x BD-ROM, 8x DVD ROM, 32x CD-ROM, bulk+SW, čierna + 1 ks. 49,60 € 49,60 €

5. C0520165 PC skrinka In Win Mini ITX BP 655, zdroj 200W, HD Audio (čierna) + 1 ks. 42,06 € 42,06 €
http://upload.ecvv.com/upload/Product/2 ... 213399.JPG

Celkom: [bez DPH] 191,25 €
Celkom: [s DPH] 229,51

synovi nieco podobne prasknem do detskej izby ktoru mu ideme robit. miesto tv , hodim mu k tomu moju 24 monitor a moze kukat telku,filmy, hrat sa starsie hry ( no tie zatial moc nemusi, nechcem z neho zavyslaka spravit :) ) zavadza moc v obyvacke a kukat rozpravky na zravej 127 plazme je neekonomicke :)







_________________
intel Q9400 2,66 @ 470mhz bus 3760mhz,coolermaster V8, MB asus P5QD turbo , 2x2gb geil 800 4-4-4-12, vga asus6950 2gb DC2 .SDD60gb ocz vertex2, 2x 640gb AAKS WD, zdroj be quit 530w pure power, tower coolermaster centurion.
lcd 24" samsung syncmaster T240 (1920x1200),keyboard ms sidewinder x4, mys razer salmoza,
note asus i3-2,26, ati5470-512,15,6 4gb ram.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 25.08.07
Prihlásený: 14.03.24
Príspevky: 4006
Témy: 398
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2011 22:56

zabudol si na CPU+cena :)
//mas tam napisane ake ams CPU,ale zabudol si napisat kolko stal







_________________
-PC: Intel® Core™ i9 14900K +Fractal Design Lumen S28 RGB V2, Gigabyte AORUS Z690 Elite AX,G.SKILL DDR5 6000MHz CL.40 RGB,GPU:Gainward RTX 4080 Phantom 16GB, SSD1 M.2 NVMe Samsung 980 PRO 1TB ,SSD2 M.2 NVMe Samsung MZVKV512HAJH 512GB,SSD3 SATA Samsung MZ7LN512HAJQ 512GB ,SSD4: Samsung 860 EVO 500GB (mSATA -> SATA) , HDD: WesternDigital Purple 3,5" 4TB, PSU: Corsair RM850i,Phanteks Eclipse P400S Tempered+High AirFlow front panel, LCD: 27" Samsung S27R750 QuadHD 144Hz +22" Dell P2212H +22" Lenovo ThinkVision E2224 ,Keyboard: Logitech G PRO (GX BLUE) ,Mouse: Logitech G PRO Wireless,Mouse pad: DEV1S ULTRA Slim XL ,Headphones: Beyerdynamics DT990 pro 250Ω , Sound card: Asus Xonar Essence STX ,Microsoft life cinema webcam,Samson Meteorite MIC, OS: Windows 11 PRO
-NB: Lenovo YOGA 910-13IKB Intel i7 7500U, 8GB RAM,512 NVMe SSD,Touchscreen LCD, Windows 11 PRO
Offline

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 26.04.10
Prihlásený: 03.10.13
Príspevky: 2149
Témy: 136
Bydlisko: Dubnica nad...
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2011 23:00

1. C6520134 Asrock E350M1, AMD350, A50M, DualDDR3-1066, 4SATA3, DVI-D, mini-ITX + 1 ks. 85,01 € 85,01 €

Ta MB ma integrovane AMD Zacate E-350... čiže dokopy mu to dava 85,01€ MB s CPu







_________________
Requiescat in pace My Computer
Acer 5742G: l CPU: Intel i3 380M 2,53Ghz l RAM: 4GB DDR3l VGA: Nvidia GT 540m 1GB GDDR3 l HDD: 640GB l DVD-RW: Sony optiarc l Cooling Thermaltake CLN0015 Massive 23 LX l Mouse Gigabyte laser 6880 black
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 22.05.2011 7:24

No neviem ako je to mozne, ale ja mam htpc s atomom +3gb ram + 9400ku + debian a fici mi na nom vsetko krasne. 1080p bez zavahania. Rozlisenie normalne, dokonca mi popri xbmc bezi na pozadi aj nxserver a v pohode to atom zvlada. Samozrejme Akcelerovane gpu. A pri 1080p z youtube si atom pradie na 7-10percentach.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 02.09.07
Prihlásený: 19.01.20
Príspevky: 6373
Témy: 298
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 22.05.2011 13:42

na tom HTPC od martinmiro1 by som nedal tu blu-ray a mam o 40€ menej. Stacila by obycajna DVD-RW za 15-20 ečiek, a za dalšich 20 dokupim ramku príp. niečo iné, vačší disk a pod.







_________________
NTB: Dell Vostro 5470 - Core i5-4200U, GT 740M, 8GB DDR3-1600, Crucial MX100 256GB, 14" 1366x768
Audio: KRK RoKit 5 G2 White, Lexicon Alpha, M-Audio Axiom 25 MKII, AKG Y55
Phone: Samsung Galaxy S8
Vozenie: Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 110kW - DPF/EGR/SWIRL OFF, BOSE SOUND
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.10.10
Prihlásený: 23.08.12
Príspevky: 391
Témy: 27
Bydlisko: vieden
Príspevok NapísalOffline : 22.05.2011 14:05

Qpkqkma píše:
na tom HTPC od martinmiro1 by som nedal tu blu-ray a mam o 40€ menej. Stacila by obycajna DVD-RW za 15-20 ečiek, a za dalšich 20 dokupim ramku príp. niečo iné, vačší disk a pod.


no ako chces potom bluray disky prehravat ? u nas vsetko vychadza i na blurayoch a cena je ta ista ako dvd, tak nevidim dovod , preco sa za par eu uspokojit s dvd. htpc je hlavne o tom, ze pozerat filmy a spol, tam ta ramka nema az taky vyznam.







_________________
intel Q9400 2,66 @ 470mhz bus 3760mhz,coolermaster V8, MB asus P5QD turbo , 2x2gb geil 800 4-4-4-12, vga asus6950 2gb DC2 .SDD60gb ocz vertex2, 2x 640gb AAKS WD, zdroj be quit 530w pure power, tower coolermaster centurion.
lcd 24" samsung syncmaster T240 (1920x1200),keyboard ms sidewinder x4, mys razer salmoza,
note asus i3-2,26, ati5470-512,15,6 4gb ram.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 02.09.07
Prihlásený: 19.01.20
Príspevky: 6373
Témy: 298
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 22.05.2011 19:06

Ja blu-ray nevyuživam, nemam dovod ked si film vo fullhd možem aj kupiť na nete a následne hodiť na HDD. Prípadne stiahnuť.....







_________________
NTB: Dell Vostro 5470 - Core i5-4200U, GT 740M, 8GB DDR3-1600, Crucial MX100 256GB, 14" 1366x768
Audio: KRK RoKit 5 G2 White, Lexicon Alpha, M-Audio Axiom 25 MKII, AKG Y55
Phone: Samsung Galaxy S8
Vozenie: Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 110kW - DPF/EGR/SWIRL OFF, BOSE SOUND
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.10.10
Prihlásený: 23.08.12
Príspevky: 391
Témy: 27
Bydlisko: vieden
Príspevok NapísalOffline : 22.05.2011 20:10

Qpkqkma píše:
Ja blu-ray nevyuživam, nemam dovod ked si film vo fullhd možem aj kupiť na nete a následne hodiť na HDD. Prípadne stiahnuť.....


no ked chces usetrit 20euro na mechanike, tak by ma zaujimalo, kolko tych full-hd filmov si si kupil .... piratstvo nepodporujem nejako.... radsej si unas z pozicovne poziciam bluray disk za 1,5eu a vsetky filmy uz vychadzaju na blurayoch. a filmy skladovat nemusim, lebo vetsinou kazdy film si pozres raz a staci....







_________________
intel Q9400 2,66 @ 470mhz bus 3760mhz,coolermaster V8, MB asus P5QD turbo , 2x2gb geil 800 4-4-4-12, vga asus6950 2gb DC2 .SDD60gb ocz vertex2, 2x 640gb AAKS WD, zdroj be quit 530w pure power, tower coolermaster centurion.
lcd 24" samsung syncmaster T240 (1920x1200),keyboard ms sidewinder x4, mys razer salmoza,
note asus i3-2,26, ati5470-512,15,6 4gb ram.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
inšpirácia - HTPC

Registrovaný: 02.09.07
Prihlásený: 19.01.20
Príspevky: 6373
Témy: 298
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 22.05.2011 20:19

Zopar som si ich kupil, ale to fakt len tie čo zato stoja, a mam ich sice 2-3x pozrete ale z radosťou si ich pozrem znova. Vieš keď človek študuje......pride ti to inak.
Piratenie je už každeho vec, ty čo nato maju kupuju,ty čo nie, nekupuju. Ale sme OT. Dobre niekto rad mechaniku niekto nie koniec.







_________________
NTB: Dell Vostro 5470 - Core i5-4200U, GT 740M, 8GB DDR3-1600, Crucial MX100 256GB, 14" 1366x768
Audio: KRK RoKit 5 G2 White, Lexicon Alpha, M-Audio Axiom 25 MKII, AKG Y55
Phone: Samsung Galaxy S8
Vozenie: Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 110kW - DPF/EGR/SWIRL OFF, BOSE SOUND
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 28 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Inšpirácia - miniatúrne HTPC SandyBridge I3

v Články

1

1376

13.02.2012 1:28

maugggly Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Inspiracia

v Webdesign

11

745

19.06.2008 14:40

stenley Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Designová inšpirácia

v Webdesign

2

715

04.12.2009 18:04

Flety Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ked dojde inspiracia

v Webdesign

22

1078

04.12.2007 12:25

Tominator Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

v PC zostavy

12

896

14.12.2011 17:14

mato662 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

v PC zostavy

3

621

04.09.2013 15:47

mirom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

v PC zostavy

3

503

27.10.2011 15:39

nBXXL Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

v PC zostavy

6

563

04.11.2014 10:17

ycnarf Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

v Ostatné

5

346

19.04.2016 23:52

buci Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

v PC zostavy

0

515

10.01.2010 16:40

delete Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

v PC zostavy

5

860

14.08.2008 15:38

eXistenZ Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

v PC zostavy

19

872

22.04.2016 19:58

Miso122 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

v PC zostavy

9

1014

09.05.2008 18:06

Qpkqkma Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

v PC zostavy

2

868

17.02.2010 7:50

romik001 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

v PC zostavy

9

686

15.01.2012 21:38

mig07 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. HTPC

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v PC zostavy

56

1567

21.09.2015 11:02

nicobb Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra