Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 3 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
I: Založenie živnosti popri štúdiu a po

Registrovaný: 20.02.07
Prihlásený: 19.11.09
Príspevky: 161
Témy: 17
Bydlisko: Myjava
Príspevok NapísalOffline : 04.05.2009 8:16

Zdravím, som stredoškolak, praxujem v jednej firme a chcel by som tam ostat pracovať, no taktiež chcem chodiť ešte externe na vysoku školu... a kedže nemôžem pracovať 160 Hod mesačne tak som sa rozhodol a dohodol s firmou že si založím živnosť a budem im fakturovať to čo odrobím ...

Lenže teraz by som potreboval o tom nejaké info a to že čo všetko potrebujem k založeniu živnosti, kolko sa platia odvody (čo sa platí ked som študent), či môžem byť platca DPH. kolko sa platí za živnost, a za každy dalši okruh podnikania, ake okruhy si môžem dať...
Kolko sa platia jednotlivé odvody a kam, ako to je s platením DPH, potrebujem firemny nazov ? pečiatku? sídlo firmy ?

Ako je to s podnikatelskym učtom, (musím ho mať ? ), nestači ked mám osobny učet ? Vadí ked mam študentsky učet (Tatra Academy)

A čo sa bude platit dalši rok a čo sa bude a kolko platit ked nebudem už študovať ...
Vopred Dakujem za odpovede.







_________________
M4rekX
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
I: Založenie živnosti popri štúdiu a po

Registrovaný: 07.03.06
Prihlásený: 23.01.11
Príspevky: 404
Témy: 2
Bydlisko: Prešov / Pr...
Príspevok NapísalOffline : 04.05.2009 20:43

Pokiaľ budeš študovať vysokú školu externe, nemáš právoplatný štatút študenta pokiaľ viem, takže sa teba krátenie zdravotných odvodov netýka, ani nič iné.

K založeniu živnosti potrebuješ len občiansky preukaz. To je tak všetko s čím ideš na živnostenský úrad. Tam vypíšeš povinné tlačivá, oni za teba vybavia výpis z registra trestov, prihlásenie na daňovom úrade, prihlásenie do zdravotnej poisťovne.

Za každý druh podnikania platíš 100,- SKK (neviem koľko to je teraz € (3,33?), zakladal som nejaký rok dozadu). Tj budeš mať zrejme "Počítačové služby", čo ti stačí na podnikanie v oblasti webdesignu a služieb s tým spojených. Ak budeš chcieť aj napríklad maloobchod s tovarom, alebo podobne, za každé ďalšie 100,- SKK. Oblasti podnikania si môžeš dať aké chceš, ktoré sú uvedené v zozname voľných živností (nepatria tam len remeselné práce, zdravotnícke, kuchár a podobne... Takže nemal by byť problém, ak nehcceš robiť niečo špeciálne).

Odvody do zdravotnej poisťovne neviem aké sú presne, za mňa ich odvádza ešte štát, kedže som študentom. Čo sa týka sociálnej poisťovne, tam platíš odvody až od 1.7. nasledujúceho roku. Takže ak si založíš živnosť, začneš odvody do sociálnej poisťovne platiť až 1.7.2010, aby ti mali z čoho stanoviť vymeriavací základ. Priprav sa však na odvody okolo 4-5tis SKK mesačne.

Firemný názov je voliteľný, odporúčam si však nedávať nič, nechať si len svoje Meno Priezvisko. Ak si zvolíš nejaký názov k živnosti, budeš ho musieť presne aj používať. Ak si necháš len meno, môžeš si doplniť za meno voliteľný názov. Takže napr ak by si si do živnosti dal "Marek Xyz - MDW", budeš všade musieť uvádzať tento názov v presnom znení vrátane dodržania veľkosti písmen MDW. Ak si však dáš len "Marek Xyz", tak budeš môcť uviesť "Marek Xyz - Webdesign", "Marek Xyz - Obchod", ... atď. Takže výhodnejšie je do živnosti nedávať žiaden špeciálny názov.

Pečiatka je vcelku potrebná, neviem si predstaviť vždy vypisovať všetko ručne. sídlo firmy je tvoje trvalé bydlisko. DPH plátca byť nemusíš(môžeš voliteľne, alebo od určitých obratov), pre teba to asi nebude výhodné. Je to výhodné pri iných činnostiach a iných množstvách tovarov a služieb. Podnikateľský účet ti netreba, stačí ti tvoj súkromný účet. Nevadí ak je študentský.

Ak už nebudeš študent(začneš napríklad študovať externe po strednej), musíš hneď platiť zdravotné odvody. Sociálne tak ako som ti popísal vyššie.

PS: skús google, určite tam bude množstvo doplňujúcich info.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
I: Založenie živnosti popri štúdiu a po

Registrovaný: 20.02.07
Prihlásený: 19.11.09
Príspevky: 161
Témy: 17
Bydlisko: Myjava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 04.05.2009 20:54

Dík moc takáto odpoved sa mi šikla hlavne s tym nazvom si mi dost pomohol lebo o tom čo opisuješ som netušil že sa da s tym tak "hrat" ked to necham na meno

no a ohladom tej DPH vieš ide mi o to že by som chcel ešte k mojmu podnikaniu zaradit reklamu a plus malobchod a velkoobchod (predaj a nakup napriklad počitačov, káblov,zariadeni, spotrebneho materialu atd...) len kedže zakaznik zrejme bude chcet fakturu a zrejme bude požadovat aj DPH takže koli tomu by som zrejme potreboval aj DPH platit

A ono ja sam neviem poriadne ako to je s tou vyškou lebo tam je taky divny druh študia:
forma štúdia denná:
* kombinovana (dištančno-prezenčna) metóda (3-ročné štúdium)

ono by to malo byt niečo na sposob externej ale nieje to externa ako taka ... takže tam som si neni presne isty ako to je/bude







_________________
M4rekX
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 3 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zalozenie zivnosti a odvody

v Ekonomika, práca, biznis, podnikanie a peniaze

8

748

29.09.2017 22:09

Ivan-K Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Adsense bez živnosti?

v Obchody, reklamácie a právo

2

496

12.09.2014 22:54

Volume Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Práca popri výške

v Ekonomika, práca, biznis, podnikanie a peniaze

28

2830

30.01.2008 15:06

Jackal Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux popri WinXP

v Operačné systémy Unix a Linux

2

610

14.08.2007 12:12

JohnyN Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Hľadam pracu popri fotograf

v Ponuka práce

0

1030

01.09.2009 22:15

Deiky Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. praca popri skole kosice

v Ekonomika, práca, biznis, podnikanie a peniaze

2

578

10.08.2016 17:30

Cirky Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Superantispyware popri inom antispyware

v Antivíry a antispywary

12

1057

02.09.2009 13:24

citizen Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pokracovanie v studiu v inom odbore

v Vzdelanie, štúdium, škola

15

1499

30.05.2011 14:58

TommyHot Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Založenie účtu

v Obchody, reklamácie a právo

6

559

04.06.2013 22:16

shaggy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Založenie chladiča

v Intel - Integrated Electronics

27

1506

20.08.2006 10:50

Harlequin Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Založenie bankového účtu

v Ekonomika, práca, biznis, podnikanie a peniaze

4

715

05.07.2012 17:36

vladoff Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zalozenie bankoveho UCTU

v Ekonomika, práca, biznis, podnikanie a peniaze

10

2399

13.06.2008 22:16

T.C.B.E.E Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Založenie bankového učtu

v Ekonomika, práca, biznis, podnikanie a peniaze

17

896

03.03.2013 17:49

SpL1tt3r Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Google popri vyhľadávaní zobrazí aj možné odpovede

v Novinky

8

723

24.05.2012 15:03

TESLA Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. intel pentim g3420 - zalozenie

v Intel - Integrated Electronics

6

394

29.03.2014 22:45

kllr007 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. hladam pracu popri - grafika, audio, video, foto, music

v Ponuka práce

0

1175

11.02.2007 18:09

wetham Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra