Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevok: 1 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.02.14
Prihlásený: 31.03.24
Príspevky: 450
Témy: 198
Bydlisko: Poprad-okolie
Príspevok NapísalOffline : 22.12.2018 22:52

Dnes vám predstavím v krátkosti hasičské stopky, respektíve časomieru, ktorú som vytváral ako fanúšik hasičského športu.
Súťažné hasičské družstvo má hádam každá dedina, či časť mesta.
Každý týždeň najmä letnom období sa konajú súťaže po dedinách a mužstvá si pripisujú cenné body, úspechy i neúspechy, o ktorých rozhodujú stotiny, či tisíciny sekundy.
Hasičské stopky cez Arduino s displejom
Pre tento účel som vytvoril jednoduché stopky, ktoré mi do istej miery dovolili použiteľne merať čas, napríklad pri tréningoch domácich požiarnikov.
Pre celú logiku systému som využil som millis, čo je funkcia interného časovača Arduina, ktorá vracia počet milisekúnd od štartu procesora. Vieme teda merať čas na 3 desatinné miesta (1000 ms = 1 sekunda). Presnosť vieme teda určiť na 1 tisícinu (obrazne povedané :) ).
Hasičské stopky cez Arduino s displejom
Prostredníctvom tejto funkcie vieme teda merať čas. Potrebujeme nejaký prvotný impulz - niečo, čím si odmeriame štartovací čas a spustíme celú logiku systému. Použil som teda fyzické tlačidlo, ktoré je nutné manuálne stlačiť. Tento čas sa uloží a časy sa začnú počítať od tohto momentu. Refresh-rate je nastavený na 10ms, i keď do displeja by bolo možné dáta posielať každú milisekundu, čo by znamenalo 1000Hz refreshrate, ale to by samozrejme displej nezvládol spracovať a text na ňom by pripomínal rozsypaný čaj. Arduino zvláda posielať dáta aj v milisekundovom intervale vďaka vysokorýchlostnej zbernici, ktorou je prepojené s LCD znakovým displejom. Sú to údaje o veľkosti len pár bajtov.
(Programové počítanie času):
Hasičské stopky cez Arduino s displejom
V programe bežia 2 podprogramy, jeden pre ľavý, druhý pre pravý prúd, kde sa skúma, či bol čas zastavený a v premenných sa nachádzajú jednotlivé údaje (minúty, sekundy, desatiny, stotiny, tisíciny), tie sa odosielajú na displej.
(Odosielané dáta na displej do riadku - pre jeden z útokov)
Hasičské stopky cez Arduino s displejom
Pre impulz spadnutého terča som využil kontakt, ktorý zopne terč pre spadnutí. Rovnako pre oba terče. Čas sa zastaví prakticky okamžite ( ak zanedbáme oneskorenie na vedení a pod.).
V prípade, že mužstvo zle odštartuje s neplatným pokusom, je možné stopky ihneď vynulovať druhým tlačidlom a ihneď ich pripraviť na štart. Funkčnosť je veľmi jednoduchá.
Čo teda po technickej (hardvérovej) stránke potrebujeme k projektu?
    Arduino, alebo samostatný AtMega čip
    LCD displej 16x2 alebo 20x4 s I2C prevodníkom
    2 tlačidlá
    2 spínacie kontakty
Aby som minimalizoval použité elektrotechnické súčiastky, využil som interné pullup rezistory Arduina, prostredníctvom ktorých je možné spínať kontakt proti zemi a jednoducho zaznamenať zmenu, pin je v stave active-high. Pri zapojení s rezistorom sa používa 10kohm rezistor, ak sa kontakt spína proti 5V RAW pinu Arduina.
Prečo som na začiatku rozprával o obraznej presnosti na 1 tisícinu?
Takmer každý, kto si plánuje kúpiť Arduino pozerá na cenu. Dať 30€ za originálne Arduino, alebo 3€ za čínsky klon, odpoveď je myslím jasná..
Čínske klony sú hardvérovo totožné s originálmi. Je to ale istý rozdiel a to v kvalite oscilátora, ktorý dáva Arduinu takt. V originálnych Arduinách sa využíva presný 16MHz oscilátor. Pri klonoch sa používa rovnaký, ale nie až taký presný, dá sa predstaviť ako 15.9998MHz.
Z toho vyplýva, že sa po určitom čase presnosť zmenšuje na tisícinách, pri dlhšom meraní i na stotinách, desatinách, sekundách. Ďalší útlm predstavuje aj vedenie, po ktorom signály prichádzajú. Arduino stopky nikdy nenahradia certifikovanú časomieru, ktorá sa používa pre hasičské športy!
Schéma zapojenia pre hasičské stopky
Hasičské stopky cez Arduino s displejom
Celý systém je možné napájať i na batérie či powerbanku, jeho celkový odber je do 60mA pri 5V.
Viac o podobných projektoch môžete nájsť aj na mojich stránkach: https://arduino.php5.sk/hasicske-stopky.php


Odpovedať na tému [ Príspevok: 1 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Mastermind - Logik cez Arduino a LCD

v Články

1

2202

23.08.2019 15:37

vaci Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ovládanie relé cez Arduino s webaplikáciou

v Články

0

1418

10.02.2019 0:23

martinius96 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kaskáda posuvných registrov 74HC595 ovládaná cez Arduino

v Články

0

736

23.04.2020 1:06

martinius96 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. DOMINATOR cez Arduino pre Airsoft / Paintball / Nerf Wars

v Články

2

2418

30.11.2018 21:41

eon5 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Stopky a key press event

v Technológia .NET

3

638

04.10.2018 20:23

jackal27 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Arduino

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

6

690

05.04.2018 17:25

ado130 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Arduino komunikácia

v Mikropočítače

0

1027

27.10.2022 15:39

miluk Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. problem s displejom

v Ostatné

4

928

26.09.2006 20:41

zmija31 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problém s Displejom

v Smartfóny a tablety

5

600

18.10.2014 18:49

4ndY252 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Skrinka s displejom

v PC skrinky, zdroje a všetky druhy chladenia

1

577

12.07.2009 20:14

f4r0 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problém s displejom

v Notebooky a netbooky

3

359

28.02.2016 22:21

michalesku Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. C a arduino

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

0

587

30.04.2018 17:37

Dolpi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Arduino 8bit computer

v Mikropočítače

1

837

20.02.2015 13:34

jankalman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. K: mp3 s displejom

v Kúpim

1

438

27.01.2011 21:49

misiakb Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problém s informatívnym displejom

v Ostatné

3

481

03.12.2007 13:22

TheADO Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. MP4 s dotykovym displejom

v Ostatné

0

505

21.01.2009 18:53

domino021 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra