Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 30 ] 
AutorSpráva
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 23.01.2011 0:46

Zdravím... :)
Minulý týždeň som kúpil túto grafickú kartu k svojej zostave, avšak hneď prvý deň ma nemilo prekvapila, a to viacerými vecami...

1.) hrám sa povedzme Bad Company 2 a zrazu trc, farebné zvislé pruhy a opakujúci sa zaseknutý zvuk, pomôže jedine tvrdý reset. Tak som si teda povedal, že je možné, že sa karta prehrieva a preto to padlo. Otvoril som si skrinku, prečistil kompletne, nahodil nové dva vetráčiky aby bol lepší prietok vzduchu. Teploty krásne klesli. Pri prvom spustení som ešte nemonitoroval, ale 9800GT Silent Cell mala v idle okolo 40-45 stupňov, v záťaži okolo 60-75 a tipujem, že 5770 si neviedla omnoho horšie, čo sa mi podarilo potvrdiť si neskôr... Niekoľkokrát som hru (aj iné) spustil a žiaden problém. Taktiež som začal podrobnejšie monitorovať teploty aj CPU aj GPU a otestoval som grafiku na stabilitu a záťažovými testami - všetko bez problému! Myslel som, že je to teda vyriešené, avšak hneď na druhý deň sa pc opäť pri hre zasekol, tentokrát najskôr pri Starcraft 2, potom aj pri Bad Company 2. Stále rovnaké príznaky, avšak úplne náhodne mrznutie s pruhmi.. Na internete som našiel rôzne názory, od rád typu "updatni bios" až po "to je chybová grafika, choď ju reklamovať", ale nenarazil som na žiadne 100% riešenie.

2.) ovládače.. kedysi som mal HD 3870, takže som si bol vedomý istej miery chybovosti CCC a podobne, avšak to, čo som zažil keď som nainštaloval najnovšie ovládače ATI ma okamžite uchvátilo - skákanie obrazu v CCC, preblikávanie obrazovky (najcitelnejšie pri 10.12) atď. Ohľadom toho poskakovania obrazu som sa na internete dočítal, že pri 10.12 to robí každému, ale aj tak ma to moc neukľudňuje, lebo rovnaký jav pozorujem aj pri 10.10 (ale v omnoho menšom merítku), ktoré mám momentálne nahodené v pc...

Zostava:
CPU: AMD Athlon II X4 630
MB: MSI K9A2 CF-F
RAM: 4GB DDR2 800MHz
GPU: Gigabyte 5770 1GB Silent Cell (pôvodne Gigabyte 9800GT Silent Cell, pri nej fungovalo všetko bezchybne)
Zvukovka: Creative Audigy 2
OS: Windows Vista Ultimate 64bit

Namerané teploty:
vo windowse
CPU: 31-32 stupňov
GPU: 40-41 stupňov

v Bad Company 2 (zatiaľ hra kde som mal najvyššie teploty aj cpu aj gpu)
CPU: 38-44 stupňov
GPU: 60-67 stupňov

V ostatných hrách čo som skúšal boli teploty ešte nižšie, takže to ani neuvádzam. Ako jasne vidieť, kľudne by som tú grafiku mohol pretaktovať a stále by sa neprehrievala... Zdroj to stíha určite, síce si momentálne nespomeniem čo mám vlastne vovnútri, ale nie je to dávno čo som kupoval nový značkový práve kvôli potencionálnemu upgradu grafiky v budúcnosti.. Keby to bolo zdrojom, padalo by to stále a hlavne pri záťažových testoch (Furmark a podobne), ktoré mi pc zaťažujú omnoho viac ako samotné hry.

Po nahodení novej grafiky som staré poriadne vymazal DriverSweeperom, software odinštaloval a potom nahodil ATi ovládače.

No a teraz ku konkrétnej otázke, na ktorú by som chcel počuť váš názor:
Čo robiť? Je to chyba grafiky alebo je to naozaj taký bežný problém ako som sa dočítal na internete a stačilo by len kvalitnejšie ovládače či update biosu? Update biosu som zatiaľ neskúšal, pretaktovanie detto. V pondelok mám totiž posledný deň, kedy môžem grafiku vrátiť bez udania dôvodu, potom prichádza do úvahy jedine reklamácia, ktorá však nemusí nič vyriešiť ak je to naozaj len ovládačmi... Výkon je oproti 9800GT naozaj vyšší, takže napr BC2 môžem hrať na dosť vysokých detailoch, akurát ma trápi to zasekávanie. Mám v pc aj pracovné veci a ak mi jeden z tých reštartov doserie niekoľkoročnú robotu, tak ma asi porazí...Poprosím odpovede čo najskôr, ideálne nech sa stihnem rozhodnúť do pondelka čo s ňou.

Ďakujem každému, kto sa dočítal až sem a bude vedieť poradiť :)







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 10.11.07
Prihlásený: 02.01.19
Príspevky: 277
Témy: 14
Bydlisko: Jasl.Bohunice
Príspevok NapísalOffline : 23.01.2011 1:09

no ja by som vratil keby mi nova grafika robila taketo veci proste... ale este raz objednal, mozno by dosiel lepsi kusok :D

fu o takejto hodine citat taky roman :D


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.01.2011 1:13

práve sa bojím toho, že nová bude úplne rovnaká... pokiaľ je to naozaj problém celej generácie grafík, šanca, že dostanem akurát dobrú je potom dosť mizivá :( momentálne je to najvýkonnejšia pasívne chladená grafika na ktorú som narazil a ak sa ukáže, že so všetkými je problém, buď sa budem musieť zmieriť, že si ešte nejaký čas na náhradu mojej 9800GT počkám (rok?) alebo si ju nechám a budem sa modliť, aby jedného dňa prišlo AMD s dobrými ovládačmi...
Najideálnejšie by bolo, keby sa tu ozval niekto, kto mal podobný problém a podarilo sa mu ho aj reálne vyriešiť.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 10.11.07
Prihlásený: 02.01.19
Príspevky: 277
Témy: 14
Bydlisko: Jasl.Bohunice
Príspevok NapísalOffline : 23.01.2011 1:21

jaj tak tebe ide o ten pasiv.. tak potom neviem, keby ti neslo o ten pasiv zoberem od ineho vyrobcu... lebo viem ze kamos ma sapphire a nema s nou ziadne problemy...

skus nejake zahranicne fora ci s tym nemali problemy a ako to vyriesili, teda ked ti tu nikto neporadi


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 23.01.2011 1:58

Ak si taktoval CPU, skontroluj si či si lockol/nastavil PCIe na 100MHz

Ak máš v BIOSe Spread Spectrum, tak ho zapni

Ja odkedy mám ATi grafiky tak som problémy driverov nezaznamenal, zaujímavé... HD6850 beží na 10.12 a žiadne pásy, poskakovanie, nič...

Ja by som ju vrátil, kúpil HD6850 + Accelero S1 Rev.2 + 2x120mm 800RPm noctuu a nejaké odporové deliče. Vuala, nečujná a výkonná grafika na svete, s vysokým taktovacím potenciálom.

Ja to idem tak urobiť, len čo mi prídu fany, pasívky a rezistorové deliče. S1tku mám ešte z dôb x1900GT/HD4850.







_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.01.2011 8:19

c1c0o, práveže som pozeral, nejaké riešenia sa našli, ale väčšinou nič naozaj spoľahlivé.. daktorí vraveli, že treba nastaviť ramky v biose na iné časovanie, ďalší splietali update biosu grafiky, ďalší že treba zvýšiť VCORE, ďalší sa zas dušoval, že s najnovšími ovládačmi (9.12 vtedy) mu to už nerobí a podobne... ako keby to bolo pri každom pc v niečom inom

eXistenZ, práveže osobne vôbec netaktujem, ale čo si spomínam, tak v biose sa nachádza položka ohľadom PCIE frequency a defaultne je nastavená na 100MHz. Keď na to idem, ukáže sa mi, že môžem nastaviť max 150MHz. Locknuté by to ale nemalo byť (teda aspoň ja neviem o tom, že by som to niekedy lockoval).
Spread spectrum mám teraz vypnuté a čo som čítal, malo byť to eliminovať (redukovať EMI). Môžu mať tie pásy nejaký súvis práve s EMI?

Ono to skákanie pri ati je presne takéto: http://www.youtube.com/watch?v=q7BcWB7DGd4 . Čo som pozeral, tak je toho plný web... Keď už hrám či pracujem tak je to ok, robí to v podstate len pri catalyste a niekedy pri úplne najúvodnejšej obrazovke keď zapínaš hru, inokedy nie.

Tak jasné, 6850 by bola paráda, akurát to je už iná cenová kategória... Vrátane accelera a vrtuliek to atakuje (ak nepresahuje) hodnotu 200 EUR a ja som mal túto 5770 už s pasívnym chladením (čiže žiadna robota navyše) za 120 EUR a aj to sa hnevám, že to nešlo lacnejšie :) Hrám sa v podstate už len sporadicky a snažím sa do toho vrážať čo najmenej. Tento upgrade som robil s tým, aby mi šli hry ako bc2 plynulejšie (čo sa podarilo), avšak nečakal som takéto problémiky... Dúfal som, že ati už svoje ovládače konečne doriešila..

Inak napríklad teraz - pustil som si BC2 a hral som sa bez problémov cca hodinu, žiadne padanie, teploty GPU cca 59-60 stupňov, teploty CPU do 42. Ako pozerám v logu VCORE, tak stále 1,2V. Čo ma ale trochu zaráža (a možno pomôže pri identifikovaní problému) je to, že na začiatku som mal vyťaženie GPU 99% ale cca polhodine kleslo vyťaženie na 65 až 78% (v hre som to pocítil ako mierne spomalenie oproti začiatku a miestami až lagovanie a prepadanie fps). Čím to môže byť? Frekvencia sa nemenila, VCORE tiež nie, teploty boli viac ako v poriadku. Frekvenciu CPU som nelogoval, mohlo by byť nejaké nastavenie ohľadom CPU v biose zdrojom problému, ktoré by povedzme podtaktovalo CPU a padnutie do GSOD by teda vyplývalo z toho, že zrazu GPU nedostala toľko info ako čakala? Ak áno, čo hľadať? Cool and Quiet je vypnuté.
Dnes už nevládzem, ale skúsim zajtra zopakovať test a skontrolovať aj frekvenciu CPU.

// pridané po 5 hodinách 40 minútach od posledného príspevku

tak teda update, zahral som teraz polhodinu bc2, zatiaľ žiadne padnutie a čo som pozeral cpu frekvenciu, tak sa nemenila, akurát si nie som istý, či to znamená, že to rivatuner zle prečítal alebo čo.. teploty boli rovnaké ako večer, avšak tentokrát bolo fps relatívne stabilné, takže to napokon s cpu asi nebude mať nič spoločné...

zapol som aj to spread spectrum ako si odporučil, uvidíme... nahodil som večer hotfix ovládače 10.10e, tak možno pomohlo aj to, akurát ma znepokojuje fakt, že neviem to mrznutie zopakovať podľa potreby, ľahšie by sa mi to riešilo







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.01.2011 13:24

nepomohlo.. opäť padnutie a robí to aj pri obyčajnom testovaní po povedzme hodine. čierna alebo šedá obrazovka, prípadne vertikálne pruhy + zaseknutý zvuk a jedine tvrdý reset...







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 10.11.07
Prihlásený: 02.01.19
Príspevky: 277
Témy: 14
Bydlisko: Jasl.Bohunice
Príspevok NapísalOffline : 24.01.2011 18:10

vrat im to ked mozes este... skusal si to aj v inom PC? ci to je fakt v tej grafike? ak hej nevahal by som a otrieskal by som im to o hlavu


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 24.01.2011 18:25

Tak tak, vymeniť... Objednaj rovno aj od iného výrobcu.

Mne sa kedysi dávno neznášala 9600XT s MSI doskou, taktiež to robilo podobné koniny - Spread Spectrum to vyriešilo, no tuto to nemá efekt.

//Ak podporuje Trixx/Afterburner/RivaTuner, skús jej zdvihnúť napätie, ešte to by som skúsil...







_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 17.01.10
Prihlásený: 18.11.20
Príspevky: 4864
Témy: 84
Bydlisko: Michalovce
Príspevok NapísalOffline : 24.01.2011 19:28

67 Stupnov pre grafiku nieje nic do 80 stupnov dlhodobej teploty je to zarucene bezpecne a toleranciu maju vecsinou az do 105.

C1cOo: Otrieskat im ju o hlavu by mohol byt zly napad. Ak predavaca utlcie do bezvedomia nebude mat ako realizovat reklamaciu. :D







_________________
PC1: MB:ASRock AM2NF3-VSTA, CPU: AMD Athlon 64 3500+ 2,2GHz @ 2,6GHz, VGA: nVidia Geforce FX 5500, RAM: 3GB, HDD1: IDE WD Caviar 80GB, PSU: Fortron Economy 300W,
PC2:Case: Zalman Z9 plus, MB: ASRock Fatal1ty 990FX PRO, CPU: AMD Phenom 965 BOX, VGA: ASUS ENGTX 470,RAM: DDR3 Corsair Dominator 1600 CL7 4GB, HDD: Seagate Baracuda 7200.12 500GB, Samsung Spinpoint f3 500GB, PSU: Cougar GX 600W, Zvukovka: Asus Xonar DX2, TABLET:G-Pen 450

NTB: Lenovo Z500

"Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both." Benjamin Franklin
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.01.2011 20:31

žiadne trieskanie o hlavu, v alze sa mi zatiaľ nakupuje dobre a zatiaľ je s nimi aj dobrá komunikácia... oni nemôžu za to, ak je nejaký výrobok chybný. Takmer celý dnešný deň som tú grafiku zaťažoval, skúšal povedzme zakázať zvukovku (keďže sprievodný jav bol aj zaseknutý zvuk), skúšal som iné ovládače, ale nič nepomohlo.. pri daktorých to bolo častejšie (úplná katastrofa boli 10.3 a 10.12), pri niektorých menej často, ale stále to robilo rovnakú vec - čierna alebo sivá obrazovka, prípadne farebné alebo šedé zvislé pásy + zaseknutý zvuk + zaseknutý komplet pc...
pri Heaven Benchmarku sa mi to podarilo zopakovať takmer kedykoľvek (stačilo počkať 30-45 minút), takže som testoval pri ňom.. keďže 9800GT mi funguje OK (a tá má dokonca ešte vyššiu spotrebu ako 5770), chyba môže byť podľa mojich výpočtov len v grafike

bol som teda dnes v alze a povedal, že kartu vraciam vrámci 7dňovej lehoty a opísal som im aj problém, ktorý som pri karte objavil.. čo s ňou urobia je už na nich. peniaze vrátili bez problémov a bez nejakého reptania

skúsim sa teraz pohrať s taktami 9800GT a uvidí sa časom aké budú hry, budem sa musieť zatiaľ uspokojiť s 9800GT ak nenájdem iné vhodné tichučké riešenie... :)

jj Millfox, veď to, tie teploty boli maximálne v poriadku a aj po hodine a pol 99% zaťaženia teplota nevystúpila nad 73 stupňov

díky teda všetkým zúčastnením za rady, môžte to tu teoreticky locknúť, keďtak si založím inú tému keby som sa rozhodol nahradiť 9800GT







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 17.01.10
Prihlásený: 18.11.20
Príspevky: 4864
Témy: 84
Bydlisko: Michalovce
Príspevok NapísalOffline : 24.01.2011 21:42

Pokazenu grafiku reklamuj. Dostanes novu s najvecsou pravdepodobnostou funkcnu.







_________________
PC1: MB:ASRock AM2NF3-VSTA, CPU: AMD Athlon 64 3500+ 2,2GHz @ 2,6GHz, VGA: nVidia Geforce FX 5500, RAM: 3GB, HDD1: IDE WD Caviar 80GB, PSU: Fortron Economy 300W,
PC2:Case: Zalman Z9 plus, MB: ASRock Fatal1ty 990FX PRO, CPU: AMD Phenom 965 BOX, VGA: ASUS ENGTX 470,RAM: DDR3 Corsair Dominator 1600 CL7 4GB, HDD: Seagate Baracuda 7200.12 500GB, Samsung Spinpoint f3 500GB, PSU: Cougar GX 600W, Zvukovka: Asus Xonar DX2, TABLET:G-Pen 450

NTB: Lenovo Z500

"Any society that would give up a little liberty to gain a little security will deserve neither and lose both." Benjamin Franklin
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok Napísal autor témyOffline : 24.01.2011 22:26

podľa môjho googlovania a vzhľadom k môjmu šťastiu by tá šanca bola relatívne mizivá.. 5770 bola síce výkonnejšia, ale nie natoľko, aby som teraz strávil týždne hľadaním funkčnej zostavy a správnych ovládačov.. hlavne tie ovládače ma dosť sklamali, dúfal som, že medzitým s tým AMD dačo urobilo, avšak stal sa skôr pravý opak...

v každom prípade je už vrátená, takže je to už jedno

akurát som testoval rovnakým postupom 9800GT a napriek vyššej spotrebe má nižšie teploty. test bežal úplne bezchybne.
skúsim ju asi pretaktovať a priebežne budem pozerať po vhodnom nástupcovi







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 10.11.07
Prihlásený: 02.01.19
Príspevky: 277
Témy: 14
Bydlisko: Jasl.Bohunice
Príspevok NapísalOffline : 24.01.2011 23:08

nj netreba trieskat az ked vratia peniaze, dobra rada nad zlato :D

btw mne hento robila 8600gt, zasekol obraz zvuk a dalej nic, ale mal som znicene dva kondiky...
teraz najnovsie mi 4850ka dala monitor do safe modu a potom ze no signal.. jedine stastie ze vzdy sa mi nieco dorve este v zaruke ;]

je to na nervy s niektorymi komponentami


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 03.06.10
Prihlásený: 03.11.17
Príspevky: 1360
Témy: 73
Bydlisko: SENICA-BRAT...
Príspevok NapísalOffline : 29.06.2011 22:38

Možem sa spýtať ake by mala mať táto grafika normálne teploty pri hrani pri windowse


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.06.2011 22:42

kým som ju testoval, tak u mňa mala myslím do 65-70 stupňov v záťaži.. ale ono strašne veľa závisí od toho, aký máš airflow ;) ak máš shitnú skrinku, ťažko čakať dobré výsledky

edit: no šak to píšem hneď v prvom príspevku, nevieš čítať?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 03.06.10
Prihlásený: 03.11.17
Príspevky: 1360
Témy: 73
Bydlisko: SENICA-BRAT...
Príspevok NapísalOffline : 29.06.2011 22:46

nemám šhitnú skrinku akurád shitny zdroj a grafu mám od Saphire


edit:sorry myslel som že to su moc vysoke teploty po opetovnom prečítani som zistil že teploty su ok


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.06.2011 22:48

Nie nie, teploty pri grafikách v desktopoch sú relatívne v pohode do nejakých 90 stupňov. Reálne problémy sa väčšinou objavujú až pri teplotách nad 100.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 03.06.10
Prihlásený: 03.11.17
Príspevky: 1360
Témy: 73
Bydlisko: SENICA-BRAT...
Príspevok NapísalOffline : 29.06.2011 22:52

Ok díky za ochotu :-) a sorry za moju nepozornost


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09.05.08
Prihlásený: 15.04.15
Príspevky: 98
Témy: 4
Bydlisko: Sabinov
Príspevok NapísalOffline : 30.06.2011 20:25

walther píše:
Zdravím... :)
Minulý týždeň som kúpil túto grafickú kartu k svojej zostave, avšak hneď prvý deň ma nemilo prekvapila, a to viacerými vecami...

1.) hrám sa povedzme Bad Company 2 a zrazu trc, farebné zvislé pruhy a opakujúci sa zaseknutý zvuk, pomôže jedine tvrdý reset. Tak som si teda povedal, že je možné, že sa karta prehrieva a preto to padlo. Otvoril som si skrinku, prečistil kompletne, nahodil nové dva vetráčiky aby bol lepší prietok vzduchu. Teploty krásne klesli. Pri prvom spustení som ešte nemonitoroval, ale 9800GT Silent Cell mala v idle okolo 40-45 stupňov, v záťaži okolo 60-75 a tipujem, že 5770 si neviedla omnoho horšie, čo sa mi podarilo potvrdiť si neskôr... Niekoľkokrát som hru (aj iné) spustil a žiaden problém. Taktiež som začal podrobnejšie monitorovať teploty aj CPU aj GPU a otestoval som grafiku na stabilitu a záťažovými testami - všetko bez problému! Myslel som, že je to teda vyriešené, avšak hneď na druhý deň sa pc opäť pri hre zasekol, tentokrát najskôr pri Starcraft 2, potom aj pri Bad Company 2. Stále rovnaké príznaky, avšak úplne náhodne mrznutie s pruhmi.. Na internete som našiel rôzne názory, od rád typu "updatni bios" až po "to je chybová grafika, choď ju reklamovať", ale nenarazil som na žiadne 100% riešenie.

2.) ovládače.. kedysi som mal HD 3870, takže som si bol vedomý istej miery chybovosti CCC a podobne, avšak to, čo som zažil keď som nainštaloval najnovšie ovládače ATI ma okamžite uchvátilo - skákanie obrazu v CCC, preblikávanie obrazovky (najcitelnejšie pri 10.12) atď. Ohľadom toho poskakovania obrazu som sa na internete dočítal, že pri 10.12 to robí každému, ale aj tak ma to moc neukľudňuje, lebo rovnaký jav pozorujem aj pri 10.10 (ale v omnoho menšom merítku), ktoré mám momentálne nahodené v pc...

Zostava:
CPU: AMD Athlon II X4 630
MB: MSI K9A2 CF-F
RAM: 4GB DDR2 800MHz
GPU: Gigabyte 5770 1GB Silent Cell (pôvodne Gigabyte 9800GT Silent Cell, pri nej fungovalo všetko bezchybne)
Zvukovka: Creative Audigy 2
OS: Windows Vista Ultimate 64bit

Namerané teploty:
vo windowse
CPU: 31-32 stupňov
GPU: 40-41 stupňov

v Bad Company 2 (zatiaľ hra kde som mal najvyššie teploty aj cpu aj gpu)
CPU: 38-44 stupňov
GPU: 60-67 stupňov

V ostatných hrách čo som skúšal boli teploty ešte nižšie, takže to ani neuvádzam. Ako jasne vidieť, kľudne by som tú grafiku mohol pretaktovať a stále by sa neprehrievala... Zdroj to stíha určite, síce si momentálne nespomeniem čo mám vlastne vovnútri, ale nie je to dávno čo som kupoval nový značkový práve kvôli potencionálnemu upgradu grafiky v budúcnosti.. Keby to bolo zdrojom, padalo by to stále a hlavne pri záťažových testoch (Furmark a podobne), ktoré mi pc zaťažujú omnoho viac ako samotné hry.

Po nahodení novej grafiky som staré poriadne vymazal DriverSweeperom, software odinštaloval a potom nahodil ATi ovládače.

No a teraz ku konkrétnej otázke, na ktorú by som chcel počuť váš názor:
Čo robiť? Je to chyba grafiky alebo je to naozaj taký bežný problém ako som sa dočítal na internete a stačilo by len kvalitnejšie ovládače či update biosu? Update biosu som zatiaľ neskúšal, pretaktovanie detto. V pondelok mám totiž posledný deň, kedy môžem grafiku vrátiť bez udania dôvodu, potom prichádza do úvahy jedine reklamácia, ktorá však nemusí nič vyriešiť ak je to naozaj len ovládačmi... Výkon je oproti 9800GT naozaj vyšší, takže napr BC2 môžem hrať na dosť vysokých detailoch, akurát ma trápi to zasekávanie. Mám v pc aj pracovné veci a ak mi jeden z tých reštartov doserie niekoľkoročnú robotu, tak ma asi porazí...Poprosím odpovede čo najskôr, ideálne nech sa stihnem rozhodnúť do pondelka čo s ňou.

Ďakujem každému, kto sa dočítal až sem a bude vedieť poradiť :)


Ahoj, mám rovnaký problém ako popisuješ. V hre Battlefield Bad Company 2 a čo ma štve že aj v hre Medal of Honor. Niekedy sa hra zasekne že obraz stojí a počuť len zvuk a inokedy je vidieť v hre len menu a kríž mieritka pušky s čiernym pozadím. V prvom prípade musím natvrdo reštartovať PC, pretože Ctrl+Alt+Delete nespustí správcu úloh. V tom druhom sa dostanem riadne do menu hry a ukončím hru. VGA som kúpil ako ty v alze a je ešte v záruke. Tiež som v rozpakoch, pretože neviem čo to spôsobuje. Preinštaloval som DirectX, ovládače VGA, Catalyst Control Center a dokonca aj celý Windows XP a nepomáha nič. Mám otázku, aký máš silný zdroj?

Moja zostava: Procesor AMD Phenom II x4 945 3,01GHz, Matičná doska Gigabite GA-MA770-UD3, VGA Gigabite GV-R577SO-1GD alebo presne táto: http://www.gigabyte.com/products/produc ... id=3429#ov,
Pamäť Ram 2,00 GB, Zdroj Cooler Master 500 W, HDD Western Digital 320 GB, OS Windows XP home edition.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok Napísal autor témyOffline : 30.06.2011 20:28

Fortron, myslím 550W alebo 600W, už si nespomínam ktorý som vtedy bral a nechce sa mi otvárať skrinka :) V každom prípade je ten zdroj na 1000% viac ako dostatočný, momentálne mi poháňa 9800GT, ktorá má väčšiu spotrebu, a žiadne problémy nie sú.

Ja som vtedy tiež riešil všetko možné, od kompletného preinštalovania driverov až po fyzické kontrolovanie káblikov atď, až som napokon stratil nervy a grafiku vrátil. Neviem, či má Gigabyte danú sériu 5770-čiek chybnú alebo kde je pes zakopaný.







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09.05.08
Prihlásený: 15.04.15
Príspevky: 98
Témy: 4
Bydlisko: Sabinov
Príspevok NapísalOffline : 30.06.2011 21:10

Ďakujem za tak rýchlu odpoveď a priznám sa že som to nečakal. :-) Pýtam sa na zdroj pretože ten môj zdroj si myslím že mi roby problém. Niekedy pri reštarte neviem zapnúť PC a musím vypnúť zdroj, chvíľku počkať a až tak spustím PC. No neviem na 100% či to spôsobuje zdroj ale si to myslím. Neviem či to ma niečo s VGA a keďže nemáš s tým problém ty tak to asi nebude mať s tým nič. Zajtra mi ma dojsť nová matičná doska a tak som zvedaví či bude opäť čierna obrazovka aj na tej novej matičnej doske. Ak bude tak vraciam alze VGA. Kúpil som aj tento monitor Acer GN245HQ a tak som si myslel, či tu závadu nespôsobuje monitor, pretože hru Battlefiel Bad Company 2 som kúpil neskoršie ale zrejme to bude chyba tej VGA. V Battlefiel 2142 som nemal v rozlíšení obrazovky 1024 x 768 ešte starého monitora HENSOL žiadny problém a tak som v rozpakoch.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok Napísal autor témyOffline : 30.06.2011 21:34

ono BC2 je hra o dosť náročnejšia oproti 2142, čiže tam je dosť možné, že sa ti pri BC2 povedzme prehrieva nejaký komponent. Mimochodom, na toto by si si mal keď tak založiť svoju tému, s tou mojou pôvodnou to moc spoločné nemá..
Inak, ak ti budú problémy pretrvávať aj s novou doskou, tak by som ten problém tipoval buď na zdroj alebo grafiku (problém zapnúť PC môže indikovať skôr problém so zdrojom ako grafikou).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 23.01.10
Prihlásený: 24.04.24
Príspevky: 2246
Témy: 176
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 30.06.2011 21:39

Jony píše:
Niekedy pri reštarte neviem zapnúť PC a musím vypnúť zdroj, chvíľku počkať a až tak spustím PC.


Neprehrieva sa ten zdroj ? Lebo ak sa PC nezapne po restarte hned ale treba pockat, tak sa vacsinou prehreje zdroj.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09.05.08
Prihlásený: 15.04.15
Príspevky: 98
Témy: 4
Bydlisko: Sabinov
Príspevok NapísalOffline : 30.06.2011 21:55

VGA ma aktívny veľký ventilátor, na procesor som dokupoval veľký chladič a skrinka Thermaltake je dostatočne vetraná ventilátorom z boka a vrchu, takže teploty sú v normále. Všetky komponenty sú skoro nové maximálne 1 rok staré. Nechce sa mi zakladať novú tému. Myslím si že ak neporadil nikto tebe tak už neporadí mne. Jedine dať PC do opravy. Tak Ti ďakujem za odpísanie a veľa zdaru.

// pridané po 7 minútach od posledného príspevku

sqbo píše:
Neprehrieva sa ten zdroj ? Lebo ak sa PC nezapne po restarte hned ale treba pockat, tak sa vacsinou prehreje zdroj.

Nerobí to permanentne vždy iba niekedy a napríklad dnes ráno mala manželka zapnuté PC ale len surfovala po internete a asi po 1 hodine som ho chcel zapnúť ja, teda sa zapol ale len na asi 1 sekundu a hneď sa vypol. Musel som vypnúť zdroj aby som ho mohol opäť naštartovať. Ventilátor v zdroji funguje a tak si myslím že sa nemôže prehrievať.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok Napísal autor témyOffline : 30.06.2011 22:09

To, že ventilátor funguje bohužiaľ nezaručuje, že sa nemôže prehrievať... Neviem, akú máš konkrétnu skrinku, ale ak je zdroj umiestnený hore a pod ním je hneď chadič CPU, ktorý fúka tiež smerom hore, lacnejší zdroj (Thermaltake je príliš všeobecný pojem) môže mať problém.. Ak k tomu máš ešte ventilátor aj hore, ktorý fúka smerom dolu, môžeš mať v skrinke nepeknú cirkuláciu vzduchu.
Taktiež môže byť chybový zdroj a prejavuje sa takto, ťažko povedať takto na diaľku.. Bolo by sa s tým treba pohrať, vyskúšať prípadne aj v inom PC a podobne. Keďže to máš relatívne nový pc, asi by som volil reklamačku, uvidíš, čo ti povedia :)







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09.05.08
Prihlásený: 15.04.15
Príspevky: 98
Témy: 4
Bydlisko: Sabinov
Príspevok NapísalOffline : 30.06.2011 22:49

walther píše:
To, že ventilátor funguje bohužiaľ nezaručuje, že sa nemôže prehrievať... Neviem, akú máš konkrétnu skrinku, ale ak je zdroj umiestnený hore a pod ním je hneď chadič CPU, ktorý fúka tiež smerom hore, lacnejší zdroj (Thermaltake je príliš všeobecný pojem) môže mať problém.. Ak k tomu máš ešte ventilátor aj hore, ktorý fúka smerom dolu, môžeš mať v skrinke nepeknú cirkuláciu vzduchu.
Taktiež môže byť chybový zdroj a prejavuje sa takto, ťažko povedať takto na diaľku.. Bolo by sa s tým treba pohrať, vyskúšať prípadne aj v inom PC a podobne. Keďže to máš relatívne nový pc, asi by som volil reklamačku, uvidíš, čo ti povedia :)

Zdroj je umiestnený dole, vzduch prúdi dobre. Z reklamáciou PC by to bolo trocha zložité. Matičná, procesor, pamäť, HDD, zdroj a chladič bol kupovaný na predajni/servise a sám cez internet som dokúpil VGA, skrinku a LCD monitor. V servis mi akurát po vložení tejto VGA nastavil BIOS.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Gigabyte 5770 Silent Cell

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok Napísal autor témyOffline : 30.06.2011 22:54

Nehovorím, aby si reklamoval komplet PC :) (to je práve jedna z výhod desktopov oproti notebookom). Skôr som mal na mysli variant, aby si skúsil tú novú základnú dosku a ak budú problémy, reklamoval zdroj. Ak máš možnosť, tak by si tú grafiku (a/alebo zdroj) mohol odskúšať aj v inom PC, malo by to zodpovedať otázku, kde je problém...







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09.05.08
Prihlásený: 15.04.15
Príspevky: 98
Témy: 4
Bydlisko: Sabinov
Príspevok NapísalOffline : 01.07.2011 17:24

A zabudol som dodať, že som akurát testoval VGA s programom Heaven Benchmark v1.0 a výsledok bol tento:

Heaven Demo v1.0
FPS: 29.5
Scores: 744
Hardware Binary: Windows 32bit Visual C++ 1500 Release Oct 22 2009
Operating system: Windows XP (build 2600, Service Pack 2) 32bit
CPU model: AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
CPU flags: 3013MHz MMX+ 3DNow!+ SSE SSE2 SSE3 SSE4A HTT
GPU model: ATI Radeon HD 5700 Series 6.14.10.7193 1024Mb
Settings Render: direct3d9
Mode: 1920x1080 8xAA fullscreen
Shaders: high
Textures: high
Filter: trilinear
Anisotropy: 16x
Occlusion: enabled
Refraction: enabled
Volumetric: enabled

Pri teste s OpenGL bol zo začiatku obraz dobrý ale po asi 10 sekundách začal poblikávať do čiernej a potom už len biele, žlte, modré fľaky tak som to stopol. Test Direct X10,11 error ale to asi preto že mám Windows XP a nie Win. 7 Napíšem zajtra po update matičnej dosky.

// pridané po 1 minúte od posledného príspevku

walther píše:
Nehovorím, aby si reklamoval komplet PC :) (to je práve jedna z výhod desktopov oproti notebookom). Skôr som mal na mysli variant, aby si skúsil tú novú základnú dosku a ak budú problémy, reklamoval zdroj. Ak máš možnosť, tak by si tú grafiku (a/alebo zdroj) mohol odskúšať aj v inom PC, malo by to zodpovedať otázku, kde je problém...

Vyskúšal by som tie komponenty hneď v inom PC ale nemám takú možnosť.

// pridané po 18 hodinách 19 minútach od posledného príspevku

Matičná doska mi dnes došla ale neprišla DDR3 pamäť takže sa bez toho nepohnem ďalej a musím počakať. Nemali tu pamäť čo som si objednal na sklade takže asi až budúci týždeň.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09.05.08
Prihlásený: 15.04.15
Príspevky: 98
Témy: 4
Bydlisko: Sabinov
Príspevok NapísalOffline : 04.07.2011 13:06

walther píše:
Nehovorím, aby si reklamoval komplet PC :) (to je práve jedna z výhod desktopov oproti notebookom). Skôr som mal na mysli variant, aby si skúsil tú novú základnú dosku a ak budú problémy, reklamoval zdroj. Ak máš možnosť, tak by si tú grafiku (a/alebo zdroj) mohol odskúšať aj v inom PC, malo by to zodpovedať otázku, kde je problém...
Ešte som včera testoval matičnú dosku Gigabite GA-MA770-UD3 s VGA Gigabite GV-R577SO-1GD ale nainštaloval som na skúšku Windows 7 Home Premium 32-bitoví_EN a problém mám vyriešený. Ovládače VGA som nainštaloval pôvodné z DVD od VGA a žiadne výpadky obrazu v hrách Battlefield Bad Company 2 a Medal of Honoralebo. Žiadne zasekávanie obrazu, obraz super aj na najväčších rozlíšeniach. Windows XP Home Edition SP1 ktorý som updatoval na SP2, SP3 to už pravdepodobné nezvládal. Tak len toľko ak by to niekomu pomohlo. Matičnú dosku budem aj tak meniť kvôli tomu že budem chcieť dve VGA a táto MB GA-MA770-UD3 to nepodporuje.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 30 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. I/P:gigabyte hd 5770 silent cell 1gb

v Predám

1

275

07.02.2013 2:30

peto007 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. I/P: HD 5770 Silent Cell Gigabyte v zaruke!

v Predám

0

382

09.04.2012 13:24

thrax12 Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. I/P:ATI 5770 1gb silent cell-pasivna

v Predám

7

556

01.04.2012 21:22

dzedy Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. P: Gigabyte HD6770 1GB DDR5 Silent Cell

v Predám

2

362

23.11.2013 17:50

Eriq Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. I:/P: Gigabyte 9800GT Silent Cell ALEBO Sapphire HD3870

v Predám

1

489

25.11.2011 9:55

walther Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. V: HD5770 Silent Cell v záruke za výkonnejšiu

v Vymením a darujem

9

656

27.06.2012 19:35

thrax12 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. I/P GIGABYTE 9600GT SILENT

v Predám

1

441

19.03.2012 11:43

zwARO Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. gigabyte gf 8600GT silent pipe II - teploty

v nVidia grafické karty

5

369

15.12.2008 13:57

TySooNx Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. VGA Gigabyte ATI HD 5770

v Grafické karty

14

700

31.10.2010 16:10

jtbs Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. P: GIGABYTE ati radeon 5770

v Predám

8

612

29.08.2010 21:32

delock Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ati 5770 vs gigabyte 6850

v ATI/AMD grafické karty

6

569

11.01.2011 20:20

Millfox Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. I/V: Gigabyte Ati Radeon 5770

v Kúpim

0

392

06.03.2012 12:20

DwEjtSvK Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Gigabyte Radeon HD 5770 1GB DDR5 otázka

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v ATI/AMD grafické karty

43

1287

02.12.2012 21:32

spasi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. P: Gigabyte ATI Radeon HD 5770 1GB DDR5

v Predám

8

1089

31.08.2011 20:52

aresq Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. K/I: Chladic na vga gigabyte HD 5770

v Kúpim

0

306

17.02.2016 13:27

Icehammer Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Sapphire hd 5770 vs Saphire hd 5770 Vapor X

v Grafické karty

25

1851

19.01.2010 17:50

daron521 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  
cron

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra