Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 6 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Fotografovanie na verejnosti

Registrovaný: 26.12.06
Prihlásený: 16.11.19
Príspevky: 3971
Témy: 181
Bydlisko: Nitra / Bra...
Príspevok NapísalOffline : 07.04.2010 14:23

Zdravím,
chcem sa Vás spýtať na vec ohľadom vytvárania fotografií a záznamov na verejnosti. Najprv by som poprosil, aby ste písali len nejaké overené veci, resp. nechcem aby ste mi písali "podľa môjho názoru...", pretože to mi nepomôže a nechem mať žiadne problémy.

Ide o to, že sa chystám vytvoriť takú srandičku. Snímať nejaké kúty mesta. Tu som vytvoril už menší sample. Chcem sa vyhnúť tomu, že zamnou niekto príde a začne pindať, že čo tu robím s tým aparátom a mať okolo toho zbytočné opletačky. Ako vidíte, na zázname nieje vidieť nikomu do tváre, ani poznávacie značky čísel a podobne. Potrebujem na to nejaké povolenie, alebo môžem vkľude víjsť na ulicu a tamto zaznamenať?

Máte s tým skúsenosť alebo nejaké odkazy na overené zdroje?

Ďakujem

PS: tamto som robil ja, ale chcem to teraz spraviť rozsiahlejšie, tak sa preistotu pýtam na tieto veci

Edit: našiel som nejaký článok

Zvýrazňujem
Citácia:
Privolenie však nie je potrebné v prípade tzv. zákonných licencií:

1/ ak sa fotografie použijú na úradné účely na základe zákona (napr. v trestnom konaní na identifikáciu osoby, na evidenčné účely).

2/ Fotografie sa môžu bez privolenia fyzickej osoby vyhotoviť alebo použiť primeraným spôsobom tiež:

· na vedecké účely

· na umelecké účely

· pre tlačové, filmové, rozhlasové a televízne spravodajstvo.



Ani také použitie však nesmie byť v rozpore s oprávnenými záujmami fyzickej osoby. Podľa citovaných ustanovení teda pre legálne vytvorenie a použitie (napr. predaj alebo zverejnenie) fotografie si treba odpovedať na dve otázky:


a/ či dochádza vytvorením a použitím fotografie k zásahu do súkromia osoby,
b/ či je potrebné privolenie na vyhotovenie a použitie fotografie
Citácia:
Ak však osoba na fotografii nie je identifikovateľná, potom nemožno hovoriť o zásahu do jej súkromia a fotografiu možno vyhotoviť a použiť neobmedzene.
Citácia:
Fotografovanie na umelecké účely

Fotografia, hoci je autorským a jedinečným dielom svojho autora, nie vždy je vytvorená na umelecké účely. Fotografiu možno považovať za umeleckú vtedy, ak nie je primárne určená na komerciu (nemá niečo predávať či prezentovať) a má prezentovať subjektívne umelecké vnímanie autora. Na umelecké účely teda nie je vytvorená fotografia reklamná alebo fotografia do rodinného albumu.


Jato robím na umelecké účely, nikomu nezasahujem do súkromia (nikto nebude identifikovatelný). Takže môžem slobodne fotografovať? Správne som to pochopil? :D







_________________
Sorry za prelkepy
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Fotografovanie na verejnosti

Registrovaný: 23.03.09
Príspevky: 3043
Témy: 49
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 07.04.2010 14:42

Samozrejme, tymito citatmi si si sam vsetko zdovodnil. Zijeme v "slobodnej zemi" cize si mozes fotit co len chces ak to splna podmienky v citaciach, ktore si uviedol. No problem. Ten sample ktory si tiez postol vsetko splna...btw bolo to dobre ;)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Fotografovanie na verejnosti

Registrovaný: 26.12.06
Prihlásený: 16.11.19
Príspevky: 3971
Témy: 181
Bydlisko: Nitra / Bra...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 10.04.2010 9:41

Dík ;)

Nakoniec som tam bol. Všetko bez problémov, iba jedna tetula došla zamňou, že čo hu fotím :lol: Asi pol hodinu som jej vysvetloval, že ju na fotke nie je vidno. A mi nechcela veriť, 20 krát som jej fotky musel ukazovať :D







_________________
Sorry za prelkepy
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Fotografovanie na verejnosti

Registrovaný: 06.07.09
Prihlásený: 01.02.12
Príspevky: 56
Témy: 0
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 12.07.2010 17:15

S týmto mám problém aj ja.
Niečo si fotím na ulici,cvaknem niejakú scénu,kde sú aj anonymní "komparzisti",ale poniektorí zazerajú,jak domorodci v hornej Tasmánii,že im kradnem ich dušu :loony:
Myslím,že tuto na Slovensku je mnohokrát problém v tom,že ak fotografovaní neznámi vidia zrkadlovku (nebodaj aj statív),myslí si o fotografovi,že je niejaký profík,teda že na fotke zarobí majetok,a on nešťastník nedostane z toho nič ... takže nič.Nikomu.







_________________
Som rád,keď všetko šlape.
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2010 11:02

Odporúčam pozrieť
http://www.youtube.com/watch?v=3IVBbmSx ... r_embedded


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Fotografovanie na verejnosti

Registrovaný: 06.07.09
Prihlásený: 01.02.12
Príspevky: 56
Témy: 0
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 04.09.2010 8:52

Týchto ľudí som nacvakal za nacelých 10min a bol som od nich 2-3 kroky.Vôbec ma neregistrovali,tak boli zaujatí fotografovaným objektom
[img][img]http://t1.pixhost.org/thumbs/1280/3641604_bbbb.jpg[/img][/img]







_________________
Som rád,keď všetko šlape.
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 6 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Fotografovanie živnosť alebo dohoda ?

v Ekonomika, práca, biznis, podnikanie a peniaze

4

1213

30.04.2018 12:02

Miso122 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra