[ Príspevkov: 18 ] 
AutorSpráva

Čestný člen
Čestný člen
Firmeny web - redakcny system?

Prihlásený: 29.05.17
Témy: 406 | 406
NapísalOffline : 09.02.2016 21:51 | Firmeny web - redakcny system?

Ako to funguje v realnej praxi, ked zakaznik chce web, ktory si sam bude spravovat?

Samozrejme, ako najjednoduchsie riesenie sa ponuka napriklad Wordpress. No nie je to take, povedal by som, amaterske, predavat wordpress weby? Pripadne maju firmy svoje vlastne CMS, ktore potom predavaju zakaznikom a len menia design? Ma to zmysel, ked Wordpress ponuka siroke moznosti personalizacie a mnohe funkcie, ci uz v zaklade, alebo pomocou pluginov a teda viac-menej je nutne len prisposobit zakaznikovi dizajn a hotovo?

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
NapísalOffline : 09.02.2016 21:54 | Firmeny web - redakcny system?

pripravi sa html sablona, ktora sa zapracuje do wordpress temy. zatial tak riesim vsetky projekty
wordpress ma tu vyhodu, ze je tam neskutocne obrovska komunita a vsetko co uz budes potrebovat ci nejaku anketu alebo ine prvky na web su uz nakodene.. staci pozmenit jeho vzhlad svojim CSSkom

//boze taku hrubicu som spravil :lol:

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Témy: 9 | 9
NapísalOffline : 09.02.2016 22:18 | Firmeny web - redakcny system?

u nas robime weby hlavne v drupale (stredne a velke projekty) ak je to klasicky web s clankami, ak je to nieco co vyzaduje trosku viac customizacie zo strany backend tak volime symfony. iba na tie uplne najmensie projekty (ktorych nie je vela) pouzivame wordpress. ale casto je to prave klient, ktory v konkurze zadava pozadovanu technologiu resp. my ponukneme a on to schvali.
vlastne projekty riesim hlavne cez wordpress alebo obcas perchcms, aj ked trosku viac zacinam presadzovat symfony.

aj mne to pride obcas amaterske predavat weby vo wordpresse, napriek tomu velkych firiem ma weby na wp napriklad bmw.
a to ze je to amaterske mozno pochadza z toho, ze 'kazdy' ho moze nainstoval, stiahnut temu a pluginy a web hotovy. nikto nepozera na to ako kvalitne ze je to len pozliepana webka so security failami a html kodom priamo v textovom poli... je to najjednoduchsie a najlacnejsie riesenie. a to podla mna robi wp zle meno a pozerame sa na to ako na amaterske riesenie. ale aj pomocou wp sa da web urobit kvalitne, len to musi byt clovek/firma, ktora sa rozumie.

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra

Témy: 1441 | 1441
Vek: 32
NapísalOffline : 09.02.2016 22:20 | Firmeny web - redakcny system?

Predavat dnes weby na wordpresse, joomle ci inom cms je in, klient sa tesi ze ma web za par korun ak neratame do ceny sablonu, ten co ho pripravil je rad ze ma nejake peniaze za v podstate nic, tak akurat nahodenie sablony do ws, no jediny co ma z toho nervy su navstevnici hlavne v spickach. Nechcem ws ohovarat ze by to bolo zle cmsko, urcite nie je, ale treba sa trochu aj nad tym zamysliet, potrebuje dany klient web ktoreho php proces zozere od 50 do 100mb? kvoli tomu aby sa tam zobrazil nejaky blby clanok, alebo kontaktne informacie? Cize skor zalezi od toho na co ten web bude urceny, videl som spravene eshopy cez neho, to bola katastrofa, cest mozno par vynimakam, ale aj tak. Robim php backend programatora necely rok, ani sa zanho nepovazujem nejak extra, ale latka programatorov je ako som zistil velmi nizko a aspon osobne ked nieco robim, tak si to spravim cele sam ako by som mal pouzit nejaky framework ci nejaku kniznicu, nebude to schopne spravit milion inych veci, spravi to len dve tri co potrebujem ale viem ze ak to pouzijem niekde tak mi nezozere na vlastnom servri zbytocne pamet, ktora sa da zuzitkovat aj na lepsie veci ako na nejaku blbost kde pomocou kniznici dojdem na jednom procese o 10-20mb len kvoli tomu aby som ja neviem trebars poslal 20 ludom mail za pomoci nejakej kniznici ktora toho dokaze omnoho viac, ale ja to proste nikdy nevyuzijem. To je ale len priklad samozrejme. Poznal som par rokov dozadu jedneho vtedy vkazi kamarata ktory robil weby, na vsetko pouzival joomlu, aj na totalne jednoduchy web, to ze ten web siel ako :shit: je druhorade, ale isiel, pricom ak by to spravil poriadne bez pouzitia megalomanskej aplikacie ktorej potencial dany web nikdy nevyuzije, tak by siel bleskovou rychlostou aj v uplnych spickach.

Zas to ma aj vyhody nevyuzivat taketo aplikacie na spravu obsahu, spravis to na mieru a zakaznikovi ktoremu web dodas bude potrebovat po roku nejaku featuru, mas zas nejaku robotu za ktoru ti samozrejme aj adekvatne zaplati a urcite rad ak mu web pojde ako hodinky, ale vravim ws neohovaram, urcite to nie je zle cmsko, ale ak sa jedna o totalne jednoduchy web alebo nejaky specializovany tak nema zmysel pouzit ziadne cms, to je aspon moj nazor.

SilverStone SST CS01 | Corsair SF600 600W SFX | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 (16 Cores / 32 Threads) & Noctua NH-U9DX i4 | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | PNY NVIDIA Quadro K1200 DP 4 GB DDR5 | Intel SSD 750 1.2 TB NVMe & Intel SSD 730 240 GB SATA & Seagate BackUp Plus Portable 12 TB USB | 31.5" 4K LCD EIZO FlexScan EV3237 & 2 x 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Wireless Illuminated K800 | Logitech Wireless G700s | Logitech Wireless F710 | Harman Kardon Nova | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 - Intel Core i7 5600U, 8 GB DDR3 1600 MHz, Intel HD Graphics 5500, SanDisk SSD 512 GB, 12.5 FHD LED IPS, WWAN 3G 4G LTE, Microsoft Windows 7 Ultimate | Nintendo Classic Mini | BlackBerry Passport 96 GB

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

NapísalOffline : 09.02.2016 22:56 | Firmeny web - redakcny system?

preco cms/framework a nie custom code
1. maju svoje standardy a aj iny programator, ktory pride po tebe bude vediet co robit a to aj napriek tomu ze mozes mat dobre organizovany a okomentovany kod
2. efektivnost
3. rychlost
4. rozsiritelnost (neverim ze ty skor naprogramujes nejaku featuru nanovo, ako rozsirit pripravenymi classmi/helpers atd)
5. rozsiritelnost modulmi, cim nemyslim wp pluginy, ale komplikovanejsie package pre frameworky napr. rest api, prihlasovanie s fb alebo google uctom atd, to su prve ktore mi napadli
6. security
7. vyladenost
a hlavne znovu neobjavovat koleso

ked som zacinal tiez som bol nazoru, ze najlepsie ak si spravim vsetko sam, dnes s tym uz nesuhlasim, bolo to iba preto, ze som nepoznal dobre ani ziadne cms ani framework. ani ked sa rozhodnes si poskladat auto, tak nebudes robit kazdu suciastku.
ak pouzijem framework alebo cms ktore spravuju obrovske komunity niekolko rokov, tak to musi byt lepsie ako keby som to robil sam aj keby som bol najlepsi developer. aj ked som beriem, ze tam budu veci ktore su naviac, ale to neznamena ze vyuzivaju proces.
su veci ktore treba robit custom, ale na to sluzia vo vacsine pripadov frameworky aby usetrili pracu.

staci si polozit otazku, ze preco velke portaly, webky bezia na cms/frameworkoch aj ked maju tim ludi alebo externe firmy, ktore by vedeli urobit custom.

btw urcite som tym nechcel spochybnit tvoje developerske schopnosti :)

a s tou rychlostou stranok (a to urcite nechcem zastavit ani wp ani joomlu), je to casto 'developermi', ktori tam nabuchaju milion pluginov a javascriptu.

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra

NapísalOffline : 09.02.2016 23:20 | Firmeny web - redakcny system?

Kazdy ma nato samozrejme svoj nazor, ja s vecsinou nesuhlasim, ale mozno niekedy na to tiez zmenim nazor ako ty, aj ked si to moc nemyslim, pozeram na to asi skrz toho ze som sa ucil predtym C a tam slo o tu pamet aj o velkost celeho kodu, jasne ze to uz moc pri php neplati hlavne vdaka opcache apod ale aj tak preco pouzivat cosi co zozere napriklad 50mb na jednom procese ked sa to da aj ked sice pracnejsie a nie tak multi, spravit a zozerem s tym trebars 10x menej ale s tym ze nebudem mat k dispozicii stovky inych veci co nejaka kniznica ci framework ponuka? Ja nastastasie nerobim nieco na co nie je cas ale ide skor hlavne o tu rychlost, stabilitu a setrenie co sa hlavne zatazenia tyka aby nebolo nutne kazdym rokom zvysovat parametre servera len kvoli tomu ze ju zacalo pouzivat 10x viac ludi a zrazu vdaka zbytocnostiam aj naroky na pamet ci cpu. Moje schopnosti spochybnovat kludne mozes, ja sa ani po roku nepovazujem za programatora aj ked som zatial spravil a vyriesil kazdu ulohu tak si to o sebe nemyslim :)

S tou rychlostou netusim v com je v tychto rychlokvasenych weboch problem, ale vzdy som sa na tom zabaval a hlavne na tom znamom, ze robi totalne jednoduchu a par strankovu webstranku s joomlou ktora je uplny zrut pamete a nedokaze si k tomu spravit nieco jednoduche aj bez pouzitia pgsql ci mysql ci inej db.

//pred 1 a pol rokom som sa dal na to ze sa v php zlepsim, resp skusim spravit nieco od zakladu svoje (myslim backend, sablonu neratam tu som nasiel na nete niekde), spravil som si https://www.qlp.sk/ (prihlasenie -> demo/demo)je to plne funkcny portal, cely kod aj s html sablonou zabera 300kB (len backend, neratam obrazky, js, css), ucil som sa na tom php viac ako predtym, ked som si vedel cosi len mierne upravit ci rozsirit ale tod vsio. Cele som to robil ak si dobre pametam okolo 5 mesiacov, ale samozrejme len vo volnom case, ak by som tam pouzil na vsetko co som potreboval framework, rozne kniznice tak cely kod zabera urcite par 10tok MB, jeden php proces detto, netvrdim ze je to genialne spravene, urcite nie, skor je to pekny humus ked na to po roku pozriem, ale len som sa na tom ucil, kedze som toho nazoru ze je to asi najlepsie zvolit nieco co chce clovek spravit a tak sa ucit programovat ze sa to snazi spravit, ako zobrat nieco hotove a na tom cosi bastlit. Dnes by som to urcite cele spravil uplne inac co mam aj v plane niekedy a taktiez to este viac zrychlit a viac rozsirit, kupil som si na to aj novu domenu z itcrowd http://www.friendface.sk/ :lol: viem ze sa s tym budem srat par mesiacov, pricom za pomoci roznych kniznic a neviem coho dalsieho mi to bude trvat mozno par dni, ale mna osobne na tom aspon to bavi :->

SilverStone SST CS01 | Corsair SF600 600W SFX | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 (16 Cores / 32 Threads) & Noctua NH-U9DX i4 | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | PNY NVIDIA Quadro K1200 DP 4 GB DDR5 | Intel SSD 750 1.2 TB NVMe & Intel SSD 730 240 GB SATA & Seagate BackUp Plus Portable 12 TB USB | 31.5" 4K LCD EIZO FlexScan EV3237 & 2 x 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Wireless Illuminated K800 | Logitech Wireless G700s | Logitech Wireless F710 | Harman Kardon Nova | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 - Intel Core i7 5600U, 8 GB DDR3 1600 MHz, Intel HD Graphics 5500, SanDisk SSD 512 GB, 12.5 FHD LED IPS, WWAN 3G 4G LTE, Microsoft Windows 7 Ultimate | Nintendo Classic Mini | BlackBerry Passport 96 GB

Užívateľ
Užívateľ

Prihlásený: 14.09.16
Témy: 37 | 37
NapísalOffline : 11.02.2016 7:36 | Firmeny web - redakcny system?

wordpress je super, nie je to amaterske ani nic, neviem ako si ktomu prisiel. Zakaznik chce produkt a ty mu ho dodas v lepsom prevedeni ako 99% custom cmsiek. A to neratam ak by si nahodou po case klient zmyslel doplnit funkcionalitu alebo nieco zmenit nemas problem, kdezto u custom ako pisal JanoF uz po pol roku vidi ze to je zle a ze by to cele prerobil, rozsiritelnost je pofiderna alebo nemozna, bezpecnost tak isto, update zlozity(ak mas 20 webov a viac zistisnejake chyby vela stastia ... ), dokumentacia ziadna(cize po roku nevies co si ako robil a ked ta niekto nahradi moze to akura tak cele robit nanovo) Plus extremna vyhoda je setrenie financii klienta. Dalsia vec je UX v administracii, videl som vela cmsiek a bol to jeden grc a nikdy to inak ani nebude ak to nebude prebiehat neustalym vyvojom spolu s grafikom a koderom, mozes mat cms osefene akokolvek ale na to ti zakaznik z vysoka **** ak to nevie ovladat( mas na to financie aby si sa takto o to staral a platil minimalne dalsieho cloveka? ).

"tak si to spravim cele sam ako by som mal pouzit nejaky framework ci nejaku kniznicu" hej takto to mozes robit iba pri microsite, pri vecsich weboch by si musel mat velmi bohateho lukrativneho zakaznika aby si mohol vsetko developovat nehovorim o tom ak potrebuje nieco nestandartne aelbo zlozite, nevidim v tom ani zmysel ani dovod a to uz z vysie spomenutych veci -rychlost vyvoja, zabezpecienie, kvalitativne prevedenie, financie.

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra

NapísalOffline : 11.02.2016 9:41 | Firmeny web - redakcny system?

Ja netvrdim ze ws nie je super, je to urcite silny nastroj, to ale neznamena ze musim zdielat tvoj nazor, ja pozeram na to mozno inac, preco by som mal zabijat systemove prostrediky servera niecim co vobec nepouzijem? Weby nerobim, cize na to asi nehladim ako ty. Teraz hovorim o jednoduchej microsite stranke, naco mi tam je nejaky wordpress, ci joomla, ci ine cmsko? Pretoze obsahuje xyz inych veci ktore nepotrebujem? V pripade niecoho velkeho, preco mam pouzit nejaky framework, ci xy kniznic kvoli tomu ze zo vsetkeho v skutocnosti vyuzijem len par veci, ano spravim to vdaka tomu 10x rychlejsie, bude to mat pekne dokumentacie, co je super, ale preco by som mal kvoli tomu zozierat kapacitu serveru? Je mi jasne ze take cosi musi zakaznik zaplatit a bude to o dost drahsia robota ako natiahnut nejaku sablonu pre nejake cms trebars ws a poslat frakturu a zakaznik bude chciet po roku nieco co sa da vyriesit rychlym pridanim pluginu a nic viac. Ja len hovorim o tom, ze custom riesenie ak je dobre spravene bude vzdy rychlejsie a ja asi pozeram na to, po vyladeni urcite aj stabilnejsie a urcite sa v nom bude hladat jednoduchsie nejaka chyba, ako v pripade pouzitia ws, ci nejakeho custom riesenie kde bude nejaky velky framework, pridana stovka roznych kniznic len kvoli par veciam co kazda z nich dokaze, pamet zozere ako taky prepluginovany wordpress ak nie este viac, je to lacnejsie, rychlo spravene, mas dokumentaciu ku vsetkemu velmi peknu ale co z toho z pohladu navstevnika, alebo z pohladu prevadzky servera kde ti to bezi. Dobrym prikladom je trebars taky prestashop? ci nejaky iny z tych echopov, neviem presne uz ktory, vyzaduje vysoke poziadavky na server aj v pripade ze tam bude par stoviek navstevnikov za den, ano moze byt perfektne prepracovany co sa spravy tyka, ale je to o tom istom a kazdy sa potom stazuje, vecsinou hlavne zakaznik a developer hostingovym spolocnostiam, ze ich weby idu mizerne, 503jky a pod, ale to je prave ten problem, ze si kazdy ulahcuje pracu kadejakymi uz vytvorenymi vecami co je samozrejme pekne, ale ak nie je vyuzity potencial celej kniznice, celeho frameworku, tak ja osobne nevidim zmysel to pouzivat a radsej si to spravit sam, ale zasa podotykam, nerobim weby, cize moj pohlad je asi iny na to. Mozno pletiem dve veci medzi sebou, ale nieco na tom urcite bude. Na websupport fb som raz videl velku staznost ze niekomu ide pomaly vps, nejako som si vyguglil o aky web s vps ide a web bol totalne primitivny, bezal na wordpresse, cize by mal ist pekne a siel neskutocne na prd, pricom custom riesenie by bolo urcite rychlejsie, stabilne aj ked mozno s nejakymi chybami ale to ma kazde cms aj ked na nom robia tisicky ludi, cize urcite neznamena ze ak nieco spravuje velky pocet ludi tak je to automaticky bezpecne, stabilne a pod, toho nazoru taktiez nie som. Trebars ako priklad mozem uviest phpbb, spravuju ho tisicky ludi a vzdy sa tam najde nejaka diera.

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Prihlásený: 20.08.16
Témy: 0 | 0
NapísalOffline : 11.02.2016 11:18 | Firmeny web - redakcny system?

JanoF píše:
Trebars ako priklad mozem uviest phpbb, spravuju ho tisicky ludi a vzdy sa tam najde nejaka diera.
A to je presne dôvod, prečo nemá zmysel vytvárať vlastné knižnice, CMS... (pretože ak projekt s tak veľkým počtom vývojárov má toľko chýb, koľko ich bude mať projekt s malým počtom vývojárov?) ;)

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra

NapísalOffline : 11.02.2016 12:14 | Firmeny web - redakcny system?

Nepochopili sme sa, potrebujem vo svojom projekte odosielat mail na dvoch troch miestach, mam moznost pouzit trebars https://github.com/PHPMailer/PHPMailer alebo si to spravit sam, naco vyuzivat PHPMailer kvoli tomu ze chcem len odoslat email? Ano PHPMailer toho dokaze ovela viac, ale nevyuzijem to, tak naco by som tym mal zatazovat server pri pouziti ked mi to spravi nejaka vlastna funkcia, ja narazam na to, ze naco mi je velky super framework ktoreho potencial nevyuzijem ani na 10% co vecsina tych rychlokvasenych webov aj je, jasne ked clovek ide do niecoho velkeho tak budis, ma to iste svoje vyhody. Cize aj tie rychlokvasene weby na ktore Daron naraza, preco tam pchat nezmyselny wordpress a potom sa stazovat ze mu to na nejakom tretotriednom webhostingu ide pomaly alebo horsie a to s chybami, lebo hosting ma limit na php proces bez moznosti si to nejako navysit trebars. Chapem vyhodam, ale narazam aj na to ze treba pozerat aj to kolko ten web zozere systemovych prostriedkov, server nie je bez limitov, preto mi pride zbytocne za kazdu cenu vyuzivat bud cms alebo frameworky, kniznice...proste je to moj nazor, asi na to nehladim ako niekto kto sa tym zivi a pozeram na to ze ked si nieco robim tak len v praci ci svoje. Pozeram na to ako admin toho servera ze kolko zbytocnej pamete je vyuzito uplne nezmyselne a bezvyznamne, to iste aj cpu.

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

NapísalOffline : 11.02.2016 15:08 | Firmeny web - redakcny system?

naco mas v kuchyni mikrovlnku alebo mixer? ved to iba zabera miesto a aj tak to nevyuzijes na 100%? ku vacsine varenia aj tak nepotrebujes velky s dalsimi dvoma nadstavcami, tak zbytocne by si taky doma mal a zatazoval kuchynu, radsej si urobis presne podla svojich predstav taky ako potrebujes pred kazdym varenim.

sorry za sarkazmus, ale presne tak mi vyznie to co pises :) nikto tu netvrdi, ze treba robit weby bez kodovania iba instalacia wordpressu, nainstalovanie temy a pluginov. custom kod je samozrejme lepsi lebo tam das iba to co potrebujes, ale to neznamena ze treba vsetko vytvarat od piky.
framework je len zbierka kniznic a urcity standard kodenia, ktoreho sa mas drzat aby vysledny kod bol udrziavatelny, bezpecny a hlavne usporiadany. to ze su tam tie kniznice, neznamena ze nejak vyrazne vytazuju server ak vobec nejak vytazuju.
a cms je len nadstavba nad frameworkom, ktora pridava bezne pouzivane a pozadovane funkcie na spravovanie obsahu webky

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra

NapísalOffline : 11.02.2016 16:44 | Firmeny web - redakcny system?

Chapem :) ale tak to sa moc s mikrovlnkou porovnavat neda :) mne je to jasne, keby neboli vyhody v nejakom frameworku, tak by ho tak rad nikto nepouzival, ja som si to praveze skusal, nepametam uz aky to bol framework, ale len jeho natiahnutie bez ziadnej operacie zozral skoro 10MB, wtf? Tolko nezabera ani proces v phpbb a nie v blbom frameworku, ako som spomenul vyssie ako priklad tak trebars phpbb, kedze to je jedine o co sa staram niekym vytvorene mal za svoju historiu dost vela bezpecnostnych dier, stara sa onho tisice ludi, cize to ze sa o nieco stara vela ludi este neznamena ze tam diera nie je, alebo sa casom neobjavi, beriem fakt ze s nim ci s nejakou kniznicou ktora toho vie viac spravis nieco rychlejsie, ale aj tak to odmietam, tak ako robit weby instalaciou blbeho wordpresu ktory uz ako cisty zozere celkom dost pamete, nejaky prepluginovany sa urcite dostane aj na takych 100mb a nebudem povazovat za robenie webu, je to aspon pre mna len lenivost.

Pises ze vyrazne nevytazuje server, zoberme si ako priklad nejaku masinu kde mas 512mb ram, cpu nepocitam, dnes uz su vsetky rychlejsie, cize tam velky rozdiel v spracovani nebude, resp je ale nie az taky aby sa tym v tomto priklade trebalo zaoberat, z 512mb vyhrad cosi na sql, cosi na webserver a zostane ti dajme tomu 200-300mb na php, pouzijem ten framework ktory uz len ked som nacital bez nejakej operacie zozral 10mb, postavim na tom nejaky web ktory v konecnom vysledku zozere 2x tolko, cize to mas 10-15 poziadaviek ktore sa dokazu spracovat naraz, potom je server v tahu lebo zacne swapovat, cize sa spomali, poziadavky sa nabaluju kym ich bude neodmietne webserver, alebo cosi nepadne uplne. Custom co by dokazalo uplne to iste zozere 1-2mb, server toho spracuje viac a ja narazam na to, ze kazdy co tie weby robi tak ze da zaklad ws, drupal, joomlu a pod tak ano je to pekne, zdokumentovane, ma to plnu rit podpory, pluginov a inych veci z ktorych kazdy co tie weby takto robi (myslim nejake mensie weby a nie nieco velke) nevyuzije ani trietinu mozno a neskor sa stazuje ze web mu ide pomaly, je to nanic, same 503jky a pod a to je ta podla mna blbost vsetko robit za pomoci cms ci frameworkov a stoviek kniznic ak sa nevyuzije ich cely potencial samozrejme, vtedy to asi nebude mat vyznam robit vsetko od piky. Ale uz sme asi odbocili dost od temy :->

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Prihlásený: 19.02.16
Témy: 1 | 1
Vek: 28
NapísalOffline : 19.02.2016 15:52 | Firmeny web - redakcny system?

Vytvorenie vlastného CMS je vec ktorá ti môže neskôr ušetriť čas ale rozhodne by som to nepovažoval za nejaký indikátor kvality. Väčšina custom CMS kde mal nejaký klient web/shop a potreboval niečo upraviť boli katastrofálnej kvality. Pokiaľ sa tomu budeš dlhodobo venovať tak je to pre teba ako programátora fajn vec. Máš tým pádom všetko prispôsobené sebe a preto to pre teba bude príjemné prostredie. Spraviť vlastné CMS si ale dokáže tak povediac cvičená opica, je to primitívna záležitosť a má to teraz takmer každý. Neočakával by som preto, že sa k tebe vďaka tomu budú hrnúť klienti. Skôr je to to príjemné prostredie.

Ja ako klient by som si ale custom CMS pravdepodobne nevybral pretože by som sa tým viac menej obmedzoval na jedinú osobu / firmu ktorá by mi v budúcnosti mohla poskytnúť nejaký support alebo to v budúcnosti rozšíriť / upraviť. Netvrdím, že to nemôže upraviť aj niekto iný ale pretože je to custom riešenie s ktorým ďalší programátori nemajú skúsenosti tak by som to radšej zvolil do rúk "odborníka". Asi jediný prípad kedy by som ako klient zvážil custom riešenie je ak by som bol hlboko presvedčený o kvalite a dlho trvácnosti daného projektu.

Osobne ako najlepšie riešenie by som videl keby si forkneš alebo len používaš nejaké známe cms pre svoj programovací jazyk alebo framework. Asi pre každý známejší ich nájdeš hneď niekoľko a podľa zdrojového kódu, komunity a repa sa ľahko rozhodneš ktorý by ti najlepšie sadol. Nič ti ale nebráni spraviť si to kompletne od základov celé sám a podľa seba. To už je osobná voľba akurát, že to bude vyžadovať troška viac času.

Ak by si chcel ísť cestou WordPressu tak by som asi najviac odporučil pozrieť sa na http://framework.themosis.com/ je to tak povediac MVC WordPress inšpirovaný Laravelom. Štandardné WordPress riešenie sa veľmi ľahko a veľmi často pohybuje na kvalite :shit: .

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Témy: 2 | 2
NapísalOffline : 19.02.2016 16:48 | Firmeny web - redakcny system?

JanoF, maj kľudne svoj názor na vec, ale prosím, daj tu priestor skúsenejším. Ak programuješ rok, tak je to žalostne málo aby si mohol obhajovať takýto "kontroverzný" názor.
Že ti ide o rýchlosť? Tak to si dnes jeden z mála. Prečo sa desktop aplikácie nepíšu v assembleri, ale v pomalých frameworkoch a virtuálnych jazykoch? Prečo sa na web development dostáva do popredia python? Prečo je každá väčšia (a dnes už aj mensia) webová aplikácia napísaná v nette, symfony, laravel, RoR ai.?

Dnes je oveľa oveľa oveľa dôležitejší čas - pretože čas sú peniaze. Aplikácie (alebo aspoň PoC) musia byť napísané rýchlo.
Tú zoznamku si v php písal pol roka. Ja by som ju písal možno par týždňov. Vo frameworku ju zvládnem za tri dni. A bude ešte aj lepšia, rýchlejšia a bezpečnejšia, než tá tvoja.

ALE POZOR!
Nevravim, že framework je všeliek. Dokážem urobiť aplikáciu vo fw rýchlo a kvalitne najmä preto, že viem, ako funguje a dobre poznám php (v ktorom je fw napísaný). Viem, čo si môžem dovoliť a čo už radšej nie. Takže znalosť php je nutná. Takisto znalosť databázi a ORM.

Radiť amatérovi, aby začal hneď frameworkom, je hlúposť. Radiť skúsenejšiemu, aby robil nizkoúrovňový hovno-kód, je tiež hlúposť. Takže tak.

Ps: píšem primárne o fw. CMS je iná kapitola. S nimi tiež treba vedieť. Tam je hlavný problém ten, ze akýkoľvek študák si na jaspravim.sk dá inzerát "ja spravím web na WordPress za 5 eur". A tak to potom aj vyzerá.

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra

NapísalOffline : 19.02.2016 17:37 | Firmeny web - redakcny system?

Ja ale netvrdim ze fw je nejake zlo, ja len zastavam nazor, ze pokial nie je vecsina potencialu z nejakeho fw vyuzita, tak ako aj z nejakej kniznice, tak na keru pucu ho/to tam rvat, vyberiem z nej to co potrebujem a zbytok odhodim, nie? Ze spravis jednoduchy web o polovicu rychlejsie? ved vecsina webov je aj tak o tom istom, cize nejaky zaklad by clovek vzdy mal. Ked odoberam casopis a v kazdom sa mi paci jeden obrazok, tak si vystrihnem obrazky a tie odlozim, nebudem kupovat garaz kvoli tomu aby som mal kam casopisy odkladat len kvoli jednemu obrazku v kazdnom z nich. To iste aj v pripade cms, naco je zakaznikovi na prezentacnu stranku blby wordpress, drupal ci joomla, kde je dohromady 10 stranok a zozere to 10tky megabajtov pri spracovani ked to mozes spravit poriadne a rychle, bez nejakeho fw ci cms? Nerobim weby, takze nemozem ani tvrdit ze fw je zle, logicky nemoze byt, inac by neboli tak pouzivane, mne to len pride utiahnute za hlavu a takych webov je plny net, nic na nich pomaly nie je a idu ako slimaci prd, ale ze je spraveny rychlo, bezpecne (o com sa da tiez polemizovat podla mna) a hlavne lacno, tak ako v pripade trebars tych wordpress webov za 5e. Daron predsa ziadny profesional nie je a urcite z prispevkov zistil ze predavat weby robene cez wordpress za 5e amatarske urcite je. Tym zas tiez nechcem povedat ze wordpress je na prd cms a clovek by si to mal spravit sam, pokial je vyuzity jeho potencial tak vyznam pre zakaznika ma, inac by nebolo dost vela webov cez neho spravenych ktore idu dobre, ale tie nezapadaju do webov spravenych cez wordpress za 5e.

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

NapísalOffline : 19.02.2016 18:33 | Firmeny web - redakcny system?

Úprava nejakého vzhľadu pre WordPress môže byť presne to, čo zákazník potrebuje (a ak to niekto vie urobiť za 5€, nevidím v tom problém). Použiteľný a kvalitný CMS vyrobený na mieru zákazníka si môže dovoliť zaplatiť len naozaj veľká firma a údržba bude tiež drahá.

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

NapísalOffline : 19.02.2016 18:45 | Firmeny web - redakcny system?

Citácia:
Použiteľný a kvalitný CMS vyrobený na mieru zákazníka si môže dovoliť zaplatiť len naozaj veľká firma a údržba bude tiež drahá.

z vlastnych skusenosti viem, ze prave tie velke firmy (nakolko maju svoj vlastne technicky tim, ktory sa vyzna a casto robia aj code review), budu volit skor riesenie fw/cms ako na mieru vyrobene cms.

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

NapísalOffline : 19.02.2016 20:08 | Firmeny web - redakcny system?

Áno, veľké firmy dajú zvyčajne prednosť niečomu používanému.

[ Príspevkov: 18 ] 

Podobné témy

Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

redakcny system

v Redakčné systémy

6

473

20.10.2007 10:05

mokus

redakčný systém

v PHP, ASP

10

457

24.03.2008 20:12

Tominator

REDAKčný SYSTEM

v Redakčné systémy

5

577

07.11.2007 16:19

KaktusBR

Redakcny system

v Ostatné

0

562

03.08.2007 18:38

desann

Redakcny system

v Redakčné systémy

2

474

13.01.2007 8:01

Toxic

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie.

redakčný systém?

v Redakčné systémy

20

308

11.10.2013 16:31

Ďuri

Redakčný systém

v Redakčné systémy

5

552

13.06.2007 23:02

majdo

redakčny system

v PHP, ASP

5

429

26.11.2008 21:36

tomxi

© 2005 - 2017 PCforum, edited by JanoF