frag1 píše:
Zdravim, je mozne uplatnit fikciu dorucenia ak niekto neprevzial zasielku od sudu pretoze je vo vysetrovacej vazbe v inej veci ? Dik.
Na to sa nedá takto jednoducho odpovedať, ide o to v akom režime, resp. podľa akého právneho predpisu ideš. Ak správne chápem, teba zaujíma doručovanie v súdnom konaní. Bolo by dobré, keby si napísal aj o aké súdne konanie ide, tzn. občianske, trestné, správne, príp. iné. V civilnom (občianskom) konaní a pravdepodobne aj v ostatných typoch konania, ak by súd doručoval zásielku na adresu (trvalého) pobytu osoby v čase, keď sa nachádza vo väzbe, fikcia doručenia by zrejme nenastala, nakoľko súd si túto informáciu vie zistiť a ide o to, aby ten adresát naozaj sa oboznámil s tou zásielkou. Fikciu doručenia by súd mohol uplatniť v zásade v dvoch prípadoch: 1/ adresát bezdôvodne odmietol prevziať zásielku, 2/ adresát je prihlásený na trvalý pobyt na určitej adrese a nepreberá si tam písomnosti, či už z dôvodu, že sa tam zdržiava, ale snaží sa vyhnúť prebratiu alebo sa tam nezdržiava, ale nenahlásil si prechodný pobyt, prípadne adresu na doručovanie na inej adrese.
frag1 píše:
"Väčšinou sa fikcia doručenia uplatňuje, ak je adresát opakovane nezastihnuteľný."
Ved presne o to ide ze je to zasielka zo sudu a ak je v base tak sud, respektive justicia vseobcne vie presne kde je. Da sa teda napriek tomu argumentovat ze je 'nezastihnutelny' ? Ja neviem ci mu niekto vybera postu.
V súdnom konaní sa nejde podľa všeobecných podmienok pošty, ale podľa procesných predpisov daného konania, ani keď máš niekoho splnomocneného na preberanie pošty podľa poštového poriadku, poštár by mu nemal súdnu zásielku odovzdať, pokiaľ by nebol splnomocnený práve na preberanie zásielok v danom súdnom konaní. (aj keď realita môže byť iná, keďže poštári to niekedy odovzdajú aj len na základe poštového splnomocnenia)
Čiže závisí, čo doručuješ poštou, ale v zásade by sa tam fikcia uplatniť nemala, to by bolo možné, jedine keby to odmietol prevziať v tej "väzbe", kde sa zdržuje.