Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Registrovaný: 29.06.08
Prihlásený: 12.04.20
Príspevky: 319
Témy: 54
Bydlisko: Dubnica nad...
Príspevok NapísalOffline : 13.03.2013 17:53

Ahojte, chcel by som rozobrat zopar veci ohladom chladenia, kedze som bol nedavno nuteny sa do tejto problematiky začitat.
Na uvod prehlad pc z everestu
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Počítač som si cez net skladal cca pred 4 rokmi. Veci, ktore chcem riesit som rozdelil do 3 kategorií.

1.Výmena fanu chladiča cpu/výmena chladiča
2.Regulovanie otáčok fanov
3.Airflow, znižovanie teplot komponentov

No a prvy problem je fan na CPU-chladic mam tento -> http://chladenie.heureka.sk/thermaltake-blue-orb-fx-cl-p0333/

Fan zacal vydavat obcas neprijemny zvuk(taky rapotavy :D) pocase uz to robil stale, tak som zhodil bocnicu zo skrine a pozrel sa nato, odmontoval som fan od chladica a zistil som, že problem je naozaj v nom (asi sa poskodil nejak motorcek proste ma to tam moc volu v urcitej polohe)-zistil som ze staci uplne jemne prstom pritlacit na fan (pocas prevadzky) a uz to nechrci ale nenapadlo ma naozaj nic ako by som to vyriesil...skusil som tam dat stary fan z boxu z velmi old pc...ten je rozmerovo mensi tak som ho tam vlozil, akurat pasoval(presnu fotku ako som ho tam vlozil nemam ale prikladam foto chladica bez fanu, fotku fanu, a fotku stareho fanu, ktory je v plastovom rame) podla toho si hadam domyslite ako som tam ten stary fan vlozil.

Fan CPU
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Chladic bez fanu
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Old Fan z old chladica
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Stary aj novy fan su 3 pin cize regulovat som ich nemohol(o tom neskor) fan z cpu sa tocieva cca 1600 rpm(inak dost tichy 18-20 db), ked som tam dal ten stary, ten mi roztocilo aj na 3300 a to hucalo strasne cize som si nijak nepomohol.

Teraz teda neviem , co mam robit. Vidim 2 moznosti:

1. Kupit daky fan a nejak ho upravit a pokusit sa ho nejak namontovat namiesto tohto fanu ktory hrčí...cenu by som isiel asi do 10 max 15 eur a mohlo by to byt nieco z tohto napriklad:
http://www.alza.sk/chladice-do-skrini-120x120-mm/18849245.htm
Viem ze su to primarne fany do skrine ale mohol by som ho pouzit aj do chladica nie? myslim co sa tyka vykonu a tak
2. Kupit komplet novy chladic. Do toho sa mi moc ale nechce z viacerych dovodov...cena samozrejme,,moj chladic podla mna chladi dobre a pokazeny je len fan, esteticky sa mi pacia kruhove chladice(viem ze vzhlad v tomto pripade nieje dolezity ale ak je vykon kruhovych podobny ako u ostatnych typov, radsej by som bral o5 kruhovy). Co som tu tak prechadzal topici, nasiel som v strednej triede spominany novy GELID
http://www.alza.sk/gelid-solutions-tranquillo-revize-2-d342666.htm
alebo by som tam dal napr AC freezer 13 alebo nieco podobne.
Dost ma ale pri oboch a hlavne teda pri gelide odradza instalacia, skoro vcetci pisu, ze naozaj je obtiaznejsia a vela ludi tiez pisalo ze zakladovu dosku treba dat dole dalej napr ze "Série údajně trpí praskáním úchytu CPU" alebo "séria trpý nestálou kvalitou- skrivené základne" atd. Cize dost bieda, pozeral som sa tiez na zalmani-podla mna by som nejake aj nasiel v cene toho gelidu
http://www.alza.sk/chladenie/zalman/na-procesory/18842846-v1724.htm#f&limit=-1/50&pg=1&prod=1724&po=1
cca 3-4 kruhove sa mi pozdavali-zaujimal by ma vas nazor-ked uz by som teda kupoval chladic tak by mal byt aspon taky dobry ako moj doterajsi ak nie lepsi (blue orb fx) teda tichy a vykonny.


Druhy problem by som chcel rozovrat regulovanie otacok fanov:

V PC mam spolu 5 fanov: Zdroj, vzadu na skrini, na boku skrine, grafika, cpu

Co som si nastudoval tak fan je bud 3 alebo 4 pin
3.pin-da sa regulovat ale tazsie
4.pin da sa regulovat be z problemov
laicky zhrnute

Fan na zdroji neviem ci ma 3/4 pin ale neviem ho regulovat, grafiku mozem regulovat cez speedfan napr, fan na cpu je 3 pin-nejde regulovat(doteraz som ani nevidel dovod ho regulovat)-viem ze sa da kupit napr fan controller a tym by to slo...no a potom zahada najvacsia fan na bocnici+fan vzadu na skrini...z oboch idu 2 kable čierny+červeny a koncia v 4 pin koncovke ale ani jeden nikde nevidim v speedfane ani biose, ze by som mohol regulovat rychlost...v biose mam len cpu fan (ten 3pin) a ani ten cez bios nenaovladam-je tam len ze ked je pod 20 tak sa ma vypnut a nad 50 stupnov ma ficat na 100% prestavil som to na 60 a aj ak nic neregulovalo. Naozaj netusim ako teda regulovat tie 2 fany so 4pin. Nejaky napad?

Prikladam aj foto zo speedfanu(oproti navodom sa moj speedfan vobec nepodoba, mam tam len GPU moznost ovladat)
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Treti problem airflow. Moc sa vtom nevyznam a chel by som to poriesit koli teplote GPU.

Podla toho, co som si pozrel tak sa fany delia do 2 skupin: Ten čo teply vzduch odsava a ten čo studeny vzduch nasava.
Ako prve by ma zaujimalo ako toto rozlisit-napriklad ked si citam popis fanu na nete, ze ci je to tam uvedene a ako.
Logicky ked som sa zamyslel tak fan na cpu teplo z cpu odvadza, tak isto fan GPU a aj na zdroji, no a dva fany na skrini by teda mali byt tie co studeny vzduch nasavaju?(lebo ked prilozim ruku k fanu na bocnici a k fanu vzadu na skrini tak citim studeny vzduch)

Je taketo ulozenie fanov spravne? Mne sa totiz zda ze moja grafika ma dost velku teplotu. GPU je (ATI) HIS HD 4850
http://www.hisdigital.com/un/product2-28.shtml
Konkretne co sa tyka teplot, tu je ukazka hned po zapnuti pc
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow
Uz asi po 15 minutach teploty stupli prirodzene ale GPU bola o 20 stupnov vyssia cca 56-58-to mi pride v tak kratkej dobe, kedy som na pc nic nerobil dost narast. Potom mam uz len ukazku teplot po asi 8 hodinach prace na pc(pod pracou myslim len surfovanie otvorenych 30+ kariet v chrome+ pozeranie videi)
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow
ako vidiet teplota CPU sa zvysila od zapnutia pc len o 15 stupnov cca GPU o 30 stupnov kedy sa dlhsie drzala na urovni 62-63 a ustalila sa na 67-68 stupnoch. To mi pride dost vela,kedze dokopy som na pc nic nerobil!

Ako by sa dala tato situacia vyriesit? myslel som, ze fan na bocnici pomoze chladit grafiku (je sice trochu nadnou ale aj tak)
Pozeral som, ci by sa samotna grafika nedala presunut vyssie ale zrejme nie, nevidim tam dalsi slot.Dokonca ked som bocnicu s fanom dal prec teplota grafiky klesla o stupen. Dalo by sa to vyriesit kupou fanu na GPU alebo by sa dal vymenit ten fan co je na GPU za novy? BTW samotna GPU reguluje fan v idle cca na 45% ja ho prenastavujem na 55-60% pri 70% je uz moc pocut.
Tu je foto umiestnenia komponentov
s bočnicou
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow
bez bočnice
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Taktiez teploty HDD by mohli byt mensie. V predu na skrini je miesto na fan ale nevidim ziadne miesto odkial by fan vzduch nasaval alebo teda odvazdal teplo-v pc skrini vpredu nie su totizto v plaste otvory len uplne dole su tenke mriezky SKrinu mam NZXT Alpha
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

To by bolo asi všetko z mojej strany. Ešte by som rad uviedol jednu vec, ktoru som spozoroval(neviem ci je to normalne alebo nie)
Ked som fan na cpu zamenil za ten stary fan z box chladica a zavrel skrinu fan isiel aj 3300+ RPM, ked som bocnicu dal prec kleslo to na 2700.Potom ked som opat skrinu zavrel ale fan na bocnici vypol tak rychlost uz nebola 3300 ale len 3100 a otvoreny bok pc+vypnuty bocnicovy fan o5 nizsie hodnoty...clovek by povedal ze zavrety pc s fanom na bocnici by mali byt otacky fanu cpu nizsie lebo bocnica by tam mala pomahat..neviem ci sa mylim ale zaujalo am to.

Dufam, že sa niekto k topicu vyjadri, stravil som pri jeho pisani uctihodny cas a dufam , že v buducnosti by mohol pomoct aj inym ludom.

Ďakujem.







_________________
MB:DFI LANPARTY DK P45-T2RS;CPU:Intel® Core 2 Quad Q6600_cooled by Thermaltake Blue Orb FX;RAM:A-DATA DIMM 2x2 GB DDR2-800 Kit (Vitesta Extreme Edition);HDD:2X_SAMSUNG 640GB/7200-F1;PSU:Tagan TG400-U33 2-Force II 400 Watt;GPU:HIS HD4850 IceQ 4;CASE:NZXT Alpha (window) :XDD
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10615
Témy: 69
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 13.03.2013 18:40

1. vejárové chladiče fúkajúce do dosky sú zlé a nikdy nebudú efektívne. Veža má svoj význam.
2. speedfan treba správne nastaviť aby ti vedel regulovať, s nastaveniami sa možno budeš musieť trochu pohrať, ale malo by fungovať. Ventilátory napájané molexom samozrejme nebudeš nikde vidieť ani ich nebudeš mať možnosť regulovať. Preto to budeš potrebovať napojiť nejakým spôsobom na 3/4pin (máš tam 3 trojpiny a jeden štvorpin, ak nerátam ten pre CPU) na doske. Som silno presvedčený že minimálne jeden z nich bude regulovateľný. Alebo vymeň jeden z tých ventilátorov (zadný) za niečo normálne a ten na bočnici vyhoď, alebo ho daj dopredu, ventilátor na bočnici je nezmysel.
3. Ten ventilátor čo dáš dopredu daj tak aby nasával, ten vzadu má vzduch vyfukovať von zo skrinky. Klasické ventilátory môžu slúžiť na obidva účely, keďže majú rámik rovnaký z oboch strán, výnimkou sú napríklad niektoré ventilátory Arctic, ktoré sa na plech dajú primontovať len jedným spôsobom.







_________________

Site 1:AMD Ryzen 9 7900 + Noctua NH-P1 + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6000MHz CL32; ROG Strix B650E-I; ROG Strix RX5700XT (deshroud); Samsung 980 PRO 2TB; Jonsplus i100 + 2x Arctic P14 + 3x Phanteks T30; Corsair SF750; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s; miniDSP 2x4HD + 2xT-AMP + BMR+1138SMF/Scarlett Solo + ATH-M50x STS
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x PureWings2 92; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2:Ryzen 7 8700G delid + Noctua NH-L12S + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6800MHz CL40; Gigabyte B650I AX; 1TB NVMe; Silverstone ML05 + 2x Arctic P8; Seasonic Focus SGX-500; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + IPSec tunnel to Site 1
Mobile:Galaxy S23, Shanling UA1s + Urbanfun Hybrid/Sony WF-1000XM3
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Registrovaný: 29.06.08
Prihlásený: 12.04.20
Príspevky: 319
Témy: 54
Bydlisko: Dubnica nad...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 13.03.2013 18:55

Kocur na uvod dakujem za rychlu odpoved este by som sa ta zopar veci detailnejsie opytal.
1.fajn tak aky stlpcovi by si mi odporucil, mozes hodit aj preferovanu znacku. max 30 eur a nemuselo by to byt "hovado"
2.dalo by sa regulovanie vyriesit fan cotrollerom?(je to dost lacna vecicka ale asi len na jeden fan)
http://www.tichepc.sk/FCX-Basic-Fan-Controller.html alebo http://www.tntrade.sk/airen-rpm-clever_d32906.html
Ten zadny bol original zo skrinou takze vymenit ho mozem za nejaky obycajny 120-kovy fan aj v cene do 10eur nie?
3.Okej odmontujem fan z bocnice-dam ho dopredu-to by mohlo pomoct s teplotou HDDciek ale niesu tam otvory na skriny(plast) len v plechu podtym-ma to vyznam?
Este ci by ta nenapadlo ako schladit tu GPU- a ci ti ta teplota 67 stupnov pride v pohode(ja myslim ze by mohla byt nizsi)
DIK







_________________
MB:DFI LANPARTY DK P45-T2RS;CPU:Intel® Core 2 Quad Q6600_cooled by Thermaltake Blue Orb FX;RAM:A-DATA DIMM 2x2 GB DDR2-800 Kit (Vitesta Extreme Edition);HDD:2X_SAMSUNG 640GB/7200-F1;PSU:Tagan TG400-U33 2-Force II 400 Watt;GPU:HIS HD4850 IceQ 4;CASE:NZXT Alpha (window) :XDD
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Registrovaný: 18.08.10
Prihlásený: 12.10.20
Príspevky: 4727
Témy: 58
Bydlisko: Prešov
Príspevok NapísalOffline : 13.03.2013 19:00

rada č. 1: píš to kratšie, toto som fakt dočítal na 4x so sebazaprením. iba to ľudí odrádza.

rada č. 2: vyfúkaj PC od prachu, máš všetky komponenty vrátane chladičov zanesené prachom a to znižuje účinok chladenia dosť radikálne. zbytočne budeš riešiť výkonnejšie chladenie, ak potom necháš vnútro PC sa topiť v špine.

teraz k veci...

CPU chladič:

fan na CPU chladiči ti rapká preto, lebo je vychodené ložisko ventilátora, to neopravíš.
môžeš kúpiť nejaký bežný ventilátor, napr. http://www.alza.sk/gelid-solutions-sile ... 342669.htm a pokúsiť sa ho improvizovane prichytiť na ten kruhový pasív. funkčosť by mohla byť OK, ale vizuálne to nebude nič čo by si si predstavoval.
tu proste treba zvážiť investíciu do nového chladiča, ak chceš aby to aj nejako vyzeralo.
ten Q6600 je riadny žrút a vie aj kvalitne piecť, taký Freezer 7 Pro by mu určite nebol na škodu http://datacomp.sk/ac-freezer-7-pro-rev ... 47390.html

Regulácia fanov:

1. CPU fan je možné regulovať, ak je to ventilátor s PWM reguláciou /4-pin/ a napojíš ho na 4-pinový konektor na doske /máš ho hneď vedľa chladiča CPU vpravo hore, schovaný zá káblom od zdroja
http://imgupload.sk/images/9/c/9c2hxanoyxdx02d4m2tu.jpg
potom bude jeho regulácia bezproblémová. 4-pinový ventilátor má či už Arctic Freezer 7 Pro tak aj Gelid Tranquillo, takže v prípade výmeny chladiča bude regulácia podľa záťaže fungovať.

2. zdroje zvyknú mať 2-pinové zapojenie ventilátora, alebo u starších zdrojov je niekedy kabeláž priamo pájkovaná na plošný spoj. reguluje si ho samotný zdroj zmenou napätia. podľa toho čo je v skrini by mu tiež pomohlo poriadne prefúknutie. inak by som do toho nešahal, súdiac podľa toho akým spôsobom si to opísal si nemyslím, že by si sa do prípadnej výmeny fanu v zdroji mal púšťať bez odborného dozoru. :)

3. fany v skrini... keďže sú to 2-pinové ventilátory, je samozrejmé, že ich Speedfan nevie detekovať, chýba im 3. kábel, ktorý sa stará o snímanie otáčok.
nad regulátorom otáčok by som v tomto prípade neuvažoval a ak sa ti zdajú hlučné, kúpl by som 2 ks trojpinových http://www.alza.sk/gelid-solutions-sile ... 342668.htm
a zapojil by som ich do dvoch 3-pinových konektorov, ktoré máš na spodnej hrane dosky /biele konektory označené ako system fan a chassis fan/
nebudú sa regulovať, pobežia na stálych max. otáčkach, ale tých 1000 rpm nebude vyrušovať a na prietok v skrini to bude s prehľadom stačiť.

4. fan na GPU... tu je tiež tipujem hlavný problém prachom zanesený pasív, poriadne ho vyfúkaj. ak ventilátor nevykazuje žiadne známky poškodenia, tak ani výmena nebude nutná. pomohlo by možno prepastovať chladič /vymeniť teplovodivú pastu za novú/, ale to tiež neviem či by bola tvoja parketa. :)

Airflow:

v prvom rade by som celkom vynechal osadenie fanu na bočnicu. ideálne je osadiť jeden ventilátor vpredu na nasávanie a vzadu na výfuk.
teraz k tomu rozlíšeniu... fany sa nelíšia konštrukčne v tom či jeden je určený na nasávanie alebo odsávanie vzduchu... na jeden aj druhý účel sa používajú rovnaké ventilátory, ide len o to ako ich namontuješ do skrine, teda či pri roztočení vzduch vháňajú, alebo naopak vyfukujú von.

základný fyzikálny princíp je, že teplý vzduch stúpa hore, to znamená, že ventilátor v hornej časti skrine /vzadu pod zdrojom/ treba osadiť tak, aby odsával vzduch von zo skrine, keďže v jeho priestore sa bude nachádzať ohriaty vzduch od grafiky a CPU. naopak vpredu dole treba ventilátor namontovať tak, aby vo skrine vháňal chladný vzduch zvonka. takto zabezpečíš najlepší prietok vzduchu cez skrinku, z jednej strany bude prichádzať čerstvý vzduch a z opačnej sa bude odsávať ohriaty.

ventilátor na chladiči CPU má v prvom rade ofukovať ohriaty pasív chladiča, jeho účelom nie je starať sa o prietok v skrini, takže tvoja logika tu dostáva trhliny, to nerieš.

Sumár:

- tvojim hlavným problémom je zanedbaná údržba PC, v prvom rade všetky komponenty vyfúkaj od prachu, može sa to postarať o dosť výrazný rozdiel v teplotách.
- tiež môže byť problém už vyschnutá/prepálená teplovodivá pasta. ak si ju za tie 4 roky nemenil, je to celkom možné.
- s chladičom CPU by som to asi skôr poriešil radikálnejšie a vymenil by som to za Freezera. ale ak sa cítiš na to provizórne riešenie, nič proti. v tom prípade ale tiež očistiť od prachu a prepastovať.
- ak rušia ventilátory v skrini, tak doporučujem vymeniť za tie 3-pinové Gelidy, veľmi fajn fany za super cenu.


uffff... :-)







_________________
MB: ASUS Maximus V Formula CPU: INTEL Core i5 2500K @ 4,5 GHz CPU cooler: Cryorig R1 Ultimate RAM: 16 GB Corsair Vengeance Low Profile White+Red VGA: ASUS GTX780 DCII + Prolimatech Black Series MK-26 + 2x Noiseblocker Multiframe M12-S2 PSU: SuperFlower SF-550P14PE Golden King System SSD: Samsung SSD 830 128GB Data HDD: Seagate Barracuda 3TB + TichePC Vibration Killer Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl Window Case fans: Intake: front - 2x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm, bottom - 1x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm; Outtake: 1x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 5 LT LCD: Samsung PX2370 23" Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos 7000 Mouse pad: SteelSeries QCK Mass Audio: Creative SOUND BLASTER Recon3D + Creative GigaWorks T20 Series II
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Registrovaný: 29.06.08
Prihlásený: 12.04.20
Príspevky: 319
Témy: 54
Bydlisko: Dubnica nad...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 13.03.2013 19:34

Tak za toto máš moj obdiv a som naozaj rad, že sa niekto nasiel a vysvetlil veci ako sa hovori polopate.
Na par veci by som rad zareagoval....ano ej pravda ze o pc co sa tyka prachu som sa nestaral az dokym nezacal ten fan vydavat divny zvuk az potom som trochu povysaval chladic ale chystam sa komplet povysavat pc aj stym stlacenym vzduchom v spreji co sa predava :D

Co sa tyka chladica-ok definitivne ho teda vymenim-ten ac freezer 7 mi pride dost lacny nenapadlo by ta nieco do 25 max 30 eur-mozno nieco vykonnejsie.

K regulacii:Viem ako vyzera kabel(koncovka) 3pin-podlhovasty 4pin stvorcovy tvar, ale neviem ako presne tie konektory vyzeraju na doske na tej fotke co si dal a ja tu pridavam dalsiu
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow
Tento fan ktory je 3pin mam tam pripojeny ako vidis na obrazku na typujem teda tiez 3pin konektor(aj ked na tom konektore su 4 palicky -ako to teda je ? 3pin koncovku fanu tam pripojim na ten konektor co je na doske-je podlhovasty malby to byt 3 pin ale ako som hovoril ma 4 palicky-ta 4 zostava nevyuzita)
Samozrejme ze novy chladic si kupim 4 pin koli regulacii

Na zdroj som si uz spomenul ze maju 2pina lebo privarene akurat som mal dnes erozobraty stary zdroj(ten mal privareny) a ano nevyznam sa vtom vela ale ucim sa za pochodu :o)

CO sa tyka tych dvoch fanov-dik za objasnenie -2kable=2pin 3kable=3pin...nehucia ale vymenit by som ich mohol-tie co si navrhol su super cena-keby som nahodou silou mocou chcel daky znich regulovat mozem pouzit http://www.tichepc.sk/FCX-Basic-Fan-Controller.html alebo http://www.tntrade.sk/airen-rpm-clever_d32906.html ?

Fan GPU-okej vyfukam ocistim-problemy snim inak niesu(od vyroby sice vydava taky divny zvuk pri niektorych otackach ale ja to zregulujem vzdy na take aby to pocut nebolo-kedysi som to tu riesil na fore ati-his-hd-4850-vt73869.html

GPU-prepasovať chladič /vymeniť teplovodivú pastu za novú-mohol by som ak najdem navod kludne sa do toho pustim ;-)

airflow-velka vdaka za vysvetlenie-mam len 1 otazku bude mat vpredu ten fan zmysel?-ak sa pozries na moju case-ona tam nema otvory-niektore case to maju...na mojej case su otvory len v plechu ktory je pod tym plastom.







_________________
MB:DFI LANPARTY DK P45-T2RS;CPU:Intel® Core 2 Quad Q6600_cooled by Thermaltake Blue Orb FX;RAM:A-DATA DIMM 2x2 GB DDR2-800 Kit (Vitesta Extreme Edition);HDD:2X_SAMSUNG 640GB/7200-F1;PSU:Tagan TG400-U33 2-Force II 400 Watt;GPU:HIS HD4850 IceQ 4;CASE:NZXT Alpha (window) :XDD
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Registrovaný: 29.06.08
Prihlásený: 12.04.20
Príspevky: 319
Témy: 54
Bydlisko: Dubnica nad...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 13.03.2013 20:57

vivo píše:
K regulacii:Viem ako vyzera kabel(koncovka) 3pin-podlhovasty 4pin stvorcovy tvar, ale neviem ako presne tie konektory vyzeraju na doske na tej fotke co si dal a ja tu pridavam dalsiu
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow
Tento fan ktory je 3pin mam tam pripojeny ako vidis na obrazku na typujem teda tiez 3pin konektor(aj ked na tom konektore su 4 palicky -ako to teda je ? 3pin koncovku fanu tam pripojim na ten konektor co je na doske-je podlhovasty malby to byt 3 pin ale ako som hovoril ma 4 palicky-ta 4 zostava nevyuzita)


Toto som uz vyriesil-ja som si totizto myslel ze 4 pin vyzera ako stvorec(tak som to vygooglil) ale 4 pin moze byt tiez podlhovasty ako 3pin cize na obrazku je vidiet ze ja ten svoj terajsi 3pin fan pripajam na 4 pin konektor.Uz v tom mam jasno :D







_________________
MB:DFI LANPARTY DK P45-T2RS;CPU:Intel® Core 2 Quad Q6600_cooled by Thermaltake Blue Orb FX;RAM:A-DATA DIMM 2x2 GB DDR2-800 Kit (Vitesta Extreme Edition);HDD:2X_SAMSUNG 640GB/7200-F1;PSU:Tagan TG400-U33 2-Force II 400 Watt;GPU:HIS HD4850 IceQ 4;CASE:NZXT Alpha (window) :XDD
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Fan CPU, regulovanie otáčok, airflow

Registrovaný: 25.08.12
Prihlásený: 19.01.23
Príspevky: 1031
Témy: 26
Bydlisko: Bystrička
Príspevok NapísalOffline : 13.03.2013 21:06

3-pinový vetrák môžeš zapojiť do 4-pinu a naopak


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Regulovanie otacok CPU

v AMD - Advanced Micro Devices

5

837

02.11.2008 14:06

br4n0 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Regulovanie otáčok

v Chladiče a všetky druhy chladenia

18

709

14.08.2015 20:17

LaLi87 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. kolko otacok ma cpu fan

v Chladiče a všetky druhy chladenia

18

1318

08.04.2008 15:46

tommy1104 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Regulovanie otáčok na chladiacej podložke

v Modifikácie, návody a projekty

10

951

24.09.2011 20:20

dixi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. software pre upravu otacok -cpu fan-u ?????

v Ostatné programy

1

642

05.08.2008 14:35

POM4R4NC Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. vytvorenie správneho airflow a case fan-y

v Chladiče a všetky druhy chladenia

2

412

23.01.2015 17:29

matejr86 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zníženie otáčok (fan)

v Chladiče a všetky druhy chladenia

5

1089

19.03.2010 12:23

Ferinciatko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Regulacia otacok FAN pomocou potenciometra

v Modifikácie, návody a projekty

20

6584

16.04.2007 21:42

falcon393 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. airflow chladica CPU

v Chladiče a všetky druhy chladenia

2

380

22.07.2014 15:45

Reco Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. CPU fan + chassis FAN v jednom 3pin slote

v Chladiče a všetky druhy chladenia

4

852

30.01.2021 23:20

maiob Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. RPM System FAN/ CPU Fan

v Biosy a ladenie výkonu

12

923

02.03.2018 21:42

UnknownACC Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. CPU fan SYS fan

v Chladiče a všetky druhy chladenia

16

1854

14.06.2009 22:41

KingTommy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Regulácia otáčok CPU.

v Chladiče a všetky druhy chladenia

10

1014

11.11.2007 14:02

OmeGa Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. I: MB, CPU, RAM, PSU, CPU fan

v Informujem sa

13

1453

12.01.2011 21:18

mig07 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Regulácia otáčok CPU Fanu

v Elektronika

7

1900

27.04.2011 19:04

Qpkqkma Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Znizenie otacok.vent.CPU

v Operačné systémy Microsoft

5

1067

23.11.2009 19:18

Milanese Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra