Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Externá DVD mechanika, Y-USB kábel

Registrovaný: 05.12.10
Prihlásený: 13.12.18
Príspevky: 60
Témy: 10
Bydlisko: LEVICE
Príspevok NapísalOffline : 10.04.2013 16:04

Zdravím, potreboval by som radu. Zvažujem kúpu externej DVD mechaniky, ale neviem si poradiť. Mnohé mechaniky používajú Y-USB kábel kôli extra štave z dvoch USB portov. To by nebol problém, lenže na mojom MacBooku Air sú len dva USB porty, jeden na každej strane. Ten Y-USB kábel mi nebude dočiahnuť do oboch naraz. Je nutné používať obidva porty? Mám ešte USB hub, ale to by nebolo veľmi elegantné riešenie. Ak by museli byť oba naraz, tak radšej kúpim takú, ktorá ide z 220 V v zástrčke. Ale to by tak trochu bolo proti podstate notebooku, nedala by sa nikde zobrať. :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 18.12.08
Prihlásený: 15.06.22
Príspevky: 18912
Témy: 479
Bydlisko: Považská By...
Príspevok NapísalOffline : 10.04.2013 19:21

Tazko povedat, podobne byvaju riesene externe disky a mam skusenost, ze v niektorom PC ide aj len z jedneho a v inom zas nie.
Dalo by sa to riesit aj oroginalnou napalovackou od Apple http://www.alza.sk/apple-usb-superdrive-d337605.htm ale je dost draha.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Externá DVD mechanika, Y-USB kábel

Registrovaný: 05.12.10
Prihlásený: 13.12.18
Príspevky: 60
Témy: 10
Bydlisko: LEVICE
Príspevok Napísal autor témyOffline : 10.04.2013 19:33

Áno, to bola moja prvá možnosť, ale optické média už vychádzajú z módy a zaplatiť 64 euro za niečo, čo použijem pár krát do mesiaca je dosť. Zaujímavé s tým napájaním, každý USB port by mal mať stále napätie 5V, možno že počítače so slbším zdrojom nedokážu živiť toľko, a preto musí využívať v takom prípade 2 porty... všeličo je možné.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 18.12.08
Prihlásený: 15.06.22
Príspevky: 18912
Témy: 479
Bydlisko: Považská By...
Príspevok NapísalOffline : 10.04.2013 19:37

Ved prave, ze je to drahe. A vsetky ostatne co si pozeral maju napajanie cez dva USB? Ked to ale budes pouzivat par krat do mesiaca tak by mozno stacila aj napajana zo zasuvky...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Externá DVD mechanika, Y-USB kábel

Registrovaný: 05.12.10
Prihlásený: 13.12.18
Príspevky: 60
Témy: 10
Bydlisko: LEVICE
Príspevok Napísal autor témyOffline : 10.04.2013 19:47

Nakoniec som dospel k záveru že je pre mňa výhodnejšie kúpiť si mechaniku napájanú zo zástrčky. Ďakujem ti za radu.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30.05.11
Prihlásený: 11.11.15
Príspevky: 43
Témy: 12
Príspevok NapísalOffline : 11.04.2013 13:07

Michal Szabó píše:
Zaujímavé s tým napájaním, každý USB port by mal mať stále napätie 5V, možno že počítače so slabším zdrojom nedokážu živiť toľko, a preto musí využívať v takom prípade 2 porty...


Zdroj v počítači je len jeden, a iste je v prípade dvoch portov dostatočne dimenzovaný pre dve súčasne pripojené prípojné zariadenia a to aj so stálou maximálnou možnou spotrebou.

Inak je to ale so samotným konektorom (jeho prípojnými kontaktami). A s jemnými vodivými cestičkami na doske spojov k nemu. Tam je to s vyššou záťažou, a hlavne dlhodobou, už horšie.
Výrobca prípojného zariadenia na toto musí brať ohľad a musí pripojenie zariadenia vhodne dimenzovať na stály možný maximálny prúd samotného zariadenia.
V praxi to znamená, že ak je káblik rozdvojený, dané zariadenie prekračuje, alebo v niektorom režime jeho práce môže prekročiť, dimenzovanie USB portu na maximálny prúd.

Je možné, že napalovačka v porte fungovať bude, že jej občasné použitie týmto spôsobom ničomu vadiť nebude. Je ale aj možné, že sa vôbec nerozbehne, prípadne zlyhá pri zápise, kedy je odber najvyšší.

Ja napríklad pripojením len jedného káblika už niekoľko rokov občasne využívam externý disk. Ide bez problému. Jeho prechod z FAT32 na NTFS však bez pripojenia oboch káblikov urobiť možné nebolo.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30.05.11
Prihlásený: 11.11.15
Príspevky: 43
Témy: 12
Príspevok NapísalOffline : 12.04.2013 0:17

Michal Szabó píše:
Mám ešte USB hub, ale to by nebolo veľmi elegantné riešenie.

Ešte doplním, že vzhľadom na to, čo som napísal vyššie, niečo podobné určite neodporúčam. A pretože verím, že USB hub poistku proti prekročeniu maximálneho dovoleného prúdu USB portu počítača určite nemá, je aj pri inom použití USB hubu na samotnom užívateľovi, aby zvážil, čo doňho napichá, aby nepreťažil USB port samotného počítača. Totiž tak, ako pri sieťovej elektrickej "rozd(troj)vojke" nemôže do nej napichať 3 výkonné ohrievače, ale iba jeden (ak aj ten vôbec norma dovoľuje a ak to samotná rozd(troj)vojka Made in P.R.C. a jej kontakty vydržia), tak aj do USB hubu nemôže napichať viac výkonných zariadení, ale maximálne tak napríklad klávesnicu, spolu čítačkou SD kariet a myškou.

Ako riešenie by som odporučil, vzhľadom na prenosnosť, namiesto sieťového zdroja kúpiť krátku USB predlžovačku a dočiahnuť tak na pripojenie k tomu druhému portu, alebo to predĺžiť tým USB hubom - ak to jeho konštrukcia dovolí, keď už ho máš. Samozrejme, do USB hubu by som už ďaľšie výkonové zariadenia v žiadnom prípade nepichal.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Externá dvd mechanika

v Externé zariadenia

3

369

23.05.2015 16:47

liqua1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Externa DVD mechanika

v Externé zariadenia

1

311

16.12.2016 19:50

Miso122 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 7 - externa dvd mechanika

v Operačné systémy Microsoft

5

327

27.02.2016 14:38

liqua1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. DVD napalovačka SATA ako externá mechanika

v Optické zariadenia

12

3793

07.05.2015 18:22

skanzen Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. externa mechanika

v Úložné zariadenia

2

445

06.01.2011 0:27

pcflexio Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Externá mechanika

v Úložné zariadenia

2

429

08.09.2011 21:01

Custodio Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. notebook + externa mechanika

v Externé zariadenia

2

830

16.09.2009 19:02

kilayla Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. externá Floppy mechanika

v Ostatné zariadenia

4

1100

13.04.2007 22:01

P07 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. P: Externá mechanika ASUS

v Predám

1

429

09.03.2012 11:04

Adam.sk Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. P: Externá slim mechanika LG

v Predám

1

308

17.09.2014 0:48

Demik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Externá mechanika - problém s rozoznaním

v Optické zariadenia

22

827

25.10.2014 19:51

Mandy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. 3 pin Y kabel

v Chladiče a všetky druhy chladenia

3

542

05.08.2018 21:11

KocuR Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. DVD mechanika nechce načíst DVD média

v Optické zariadenia

1

847

01.03.2010 15:23

The Jackal Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. CD-RW/DVD mechanika necita DVD

v Optické zariadenia

6

3146

11.05.2008 10:09

Sleve Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. DVD mechanika občas nečíta CD/DVD.

v Optické zariadenia

5

2026

02.02.2008 12:12

hijackthis Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. I/P: Samsung SE-506CB (externá Blu-ray mechanika) v záruke

v Predám

10

724

27.04.2017 15:07

castelL Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra