Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 2 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Eclipse vs Netbeans (java IDE)

Registrovaný: 30.05.07
Prihlásený: 29.03.14
Príspevky: 641
Témy: 46
Príspevok NapísalOffline : 16.05.2009 13:00

V poslednom case som dost intenzivne pouzival prostredie Netbeans, predtym este dlhsie Eclipse. V kratkom clanku by som rad zhodnotil rozdiely medzi dvoma asi najpouzivanejsimi opensource prostrediami primarne zameranymi na javu.

Obe prostredia momentalne pouzivam na linuxe (fedora 8), takze niektore spomenute problemy mozu byt irelevantne pre ine systemy.

Moj nazor na obe prostredia je momentalne taky, ze eclipse je o nieco lepsi, ale moze to byt sposobene tym, ze s nim som zacinal a zvykol som si.

Moznosti pri instalacii
Eclipse momentalne ponuka svoj produkt rozdeleny do kategorii, takze si kazdy moze vybrat napr ci chce robit s javaEE, javaSE, C/C++. Ja pouzivam a budem opisovat eclipse 3.4 pre java EE developing, v minulosti som pouzival postupne skoro vsetky stable verzie od 3.0 vysie.
Netbeans rovnako ponuka na vyber viac moznosti, v com je lepsi je to, ze ponuka zabudovane aplikacne servre - staci nainstalovat netbeans a netreba vobec nic nastavovat a mozete pouzivat integrovany apache tomcat a ine... Ja pouzivam NetBeans IDE 6.5.1 / All - teda tu najvacsiu distribuciu, obsahuje podporu pre rozne dalsie jazyky (viac info na ich webe).

Instalaciou sa nechcem zaoberat, ak mate nainstalovanu javaSDK nemal by byt problem.

GUI
Oba nastroje maju velmi podobne GUI, mnozstvo prvkov najdete na rovnakych miestach.
Moj nazor je taky, ze eclipse ma GUI lepsie, dovod je aj ten, ze mam rozlisenie 1200na800 a proste gui eclipsu na tom vyzera omnoho lepsie. Tiez rozne tie panely a listy sa mi zdaju byt lepsie zvladnute v eclipse. Co je ale hlavne je to, ze eclipse poskytuje rozne pohlady (perspectives), takze si mozte medzi nimi prepinat podla toho co prave robite. (V netbeans som nic take zatial neobjavil)

Pluginy
Pre mna rozhodujuca vec.
Netbeans je jednoduchsi - proste kliknete kamsi do menu, date otvorit zoznam pluginov, vyberiete, nainstalujete, funguje. Pripadne plugin nainstalujete rucne, co som nikdy nerobil lebo vacsina je dostupna prvym jednoduchym sposobom. A teraz pride problem - na vsetko je vacsinou prave jeden ofocialny plugin, ked nie je dobry tak nic...
Eclipse je omnoho mohutnejsi - na ich strankach najdete stovky az tisicky pluginov rozdelenych do kategorii - problem je, ze neviete ktory pouzit ak vam to niekto neporadi. Dalsi problem je s instalaciou - musite si vsademozne zistit co vsetko je potrebne aby dany plugin fungoval, instalacia je uz potom celkom jednoducha, postup najdete vzdy na strankach eclipsu, alebo daneho pluginu.

Hlavny rozdiel je teda v tom, ze netbeans = lahka instalacia pluginov, eclipse = vacsi vyber pluginov.

Pluginov je velmi vela, opisem tie ktore sam potrebujem a to maven a subversion (svn).

Maven je nastroj sluziaci na podporu pri vyvoji, generuje webstranky projektu, stara sa o zavislosti a podobne (velmi dobra vec) - pre netbeans je celkom dobry plugin. Pre eclipse je pluginov viac, z toho je dost tazke zistit ktory je lepsi, nakoniec som skusil m2eclipse (druhy je eclipse IAM) a som spokojny, v niecom je lepsi nez netbeans a v niecom horsi.

SVN plugin (kto nevie co je svn nech si to zisti, fakt dolezita vec...) - takze v netbeans ma hrozne sklamal, podarilo sa mi totiz cez neho uplne rozhodit repozitar na skolskom servry, ale nepodarilo sa mi to cez neho opravit (musel som opravovat cez prikazovy riadok). Po oprave uz vsetko vyzeralo ze ide, ale zrazu z nicoho nic, plugin v netbeans vratil projekt na disku ciastocne do stavu pred opravou, a uz sa mi to nepodarilo opravit ani prikazmi z bashu.
To bol dovod preco som sa vratil k eclipsu - nainstaloval som najnovsiu verziu, plugin pre svn (velmi kvalitny priamo od tigrisu) a plugin pre maven, najskor to neslo ale na fore som nasiel kde je problem - bol potrebny este jeden plugin na prepojenie tychto dvoch. V eclipse ako som uz pisal, sa da prepnut do uplne ineho pohladu, takze som vybral SVN perspective a eclipse mi ponukol prostredie kde sa da priamo pracovat s svn - prehliadat repozitare, porovnavat verzie, proste asi vsetko co dokaze normalne svn ale co absolutne nedokaze plugin pre netbeans.

Dalsie veci ktore som si vsimol
Netbeans ma o nieco lepsie doplnanie kodu - system doplnania je o nieco inteligentnejsi, co ma prijemne prekvapilo.
Eclipse ma kvalitnejsie moznosti nastavenia vsetkeho, ci uz pre jednotlive projekty alebo globalne.
Eclipse je omnoho rychlejsi, mozno to robi prave to ze tam nie su zabudovane app servre a kopu dalsich veciciek, ale aj eclipse s pluginmy sa mi zda stabilnejsi. Ked zapnem Netbeans, tak momentalne tam mam asi 20 otvorenych projektov a jemu trva asi 5 minut kym mozem pracovat (neviem co robi, ci to vsetko kontroluje alebo co), eclipse tento problem nemal.
Netbeans ma velmi kvalitny editor na java swing GUI, ale nenasiel som napriklad editor na SWT!

Zhrnutie
Netbeans:
+ viac zabudovanych komponentov, napr tie app servre
+ lepsie doplnanie kodu

Eclipse:
+ vela vela pluginov na vsetko
+ lepsie riesene GUI
+ lepsia skalovatelnost a prisposobenie prostrediu na aktualnu pracu
+ zda sa ze ho pouziva celkovo viac ludi, aj viac ludi pre neho vyvija

Tak to je zatial vsetko, pre mna vyhral eclipse, ale urcite nie vyrazne. Obe prostredia maju nejaku vyhodu a pre vyvojarov je len dobre, ze sa obe prostredia na seba podobaju a nie je az taky problem pouzivat raz jedno a raz druhe.
Momentalne zacinam pracovat na maven projekte s dalsimi ludmi, ja pouzivam eclipse a oni netbeans, takze by som potom dopisal ci bol nejaky problem v kompatibilite.

Ak mate nejake dalsie zaujimave porovnania budem rad ked ich napisete. Zaujimave by bolo aj porovnanie nejakeho plateneho prostredia s eclipsom a netbeansom, osobne by som rad pocul nieco o intelliJ. :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Eclipse vs Netbeans (java IDE)

Registrovaný: 06.03.08
Prihlásený: 01.10.12
Príspevky: 1732
Témy: 15
Bydlisko: triminka@sp...
Príspevok NapísalOffline : 21.05.2009 13:32

tiez som skoncil pri eclipse, netbeans mi skratka na mojom rozliseni pripadal neprehladny. kazdopadne diky za recenziu :)







_________________
Redeem the game of law! Despair the Billy, here are the morals! Come, relentless eraser rain, relentless eraser rain...
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 2 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Projekty z NetBeans importovať do Eclipse

v Ostatné

2

1016

22.02.2010 20:33

petanorech Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Java obrázok cez netbeans

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

2

344

30.09.2013 14:03

Unlink Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Netbeans IDE - *.tpl syntax

v Ostatné programy

0

619

20.09.2009 22:42

Blackshadow Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Java konzola do Eclipse

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

1

572

17.06.2009 12:19

jarrro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Netbeans

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

3

343

25.06.2013 20:25

XOLOO Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. netbeans compiler

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

0

295

24.03.2013 13:04

Butchi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. nastavenie NetBeans

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

24

1899

11.03.2010 18:23

_FleXoR_ Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. dobre java navody a nova tema JAVA

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

35

5416

09.03.2009 17:14

tlacitko Enter Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Rozdiel medzi Java Standard a Java EE

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

1

832

02.04.2014 12:41

XOLOO Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Prečo mi Nejde GOOGLE+NIEKTORE STRANKY a všetko ide ide?

v Operačné systémy Microsoft

4

2030

20.07.2008 10:16

megdesign Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ide ide a odrazu no signal WTF?

v nVidia grafické karty

0

670

25.09.2006 21:08

kolac Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. NetBeans: Profilacia projektu

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

2

564

16.12.2009 23:16

myxall Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. NetBeans line wrap

v Ostatné programy

0

453

29.04.2010 15:49

Achtan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Jeden IDE ale dve IDE zariadenia

v Pevné disky a radiče

3

654

28.05.2007 18:01

Bizon Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. NetBeans a shell/ cmd

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

8

510

17.11.2012 19:34

vama Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Netbeans - čas v projekte

v Ostatné

0

336

20.06.2012 12:09

8andrej8 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra