Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 
AutorSpráva
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 04.07.2012 13:41

Disky (či už pevné alebo prenosné) sú médium, ktoré sa časom opotrebuje a má pomerne nízku životnosť. Ťažko odhadnúť, kedy prestane fungovať alebo kedy sa poškodia dáta, ktoré sú na ňom uložené.

Čo je CrashPlan a pre koho je určený?
CrashPlan je zálohovacie riešenie pre každého používateľa, ktorý si cení svoje dáta a nechce o ne prísť. Mnoho z nás má vo svojom počítači uložené jedinečné fotky, videá alebo dokumenty. V prípade poruchy disku by sa takéto dáta nenávratne stratili.

CrashPlan je v teda softvérové riešenie, ktoré ponúka možnosť zálohovať aj dáta lokálne aj do cloudu (CrashPlan+). V tomto článku si opíšeme oba druhy zálohovania, ich výhody a nevýhody a celkovú kvalitu tohoto riešenia.

Lokálne zálohovanie (Externé disky a iné médiá)
Lokálne zálohovanie je, v prípade CrashPlanu, úplne zdarma. Umožňuje takmer nepretržité duplikovanie dát na iné disky pripojené k počítaču, čo výrazne zvyšuje ich redundanciu. Takéto disky môžete preniesť do inej lokality (v prípade požiaru alebo krádeže Vašej pracovnej stanice máte autentickú kópiu).

CrashPlan - Zálohujeme moderne

Zálohované dáta sú šifrované a bezpečne prenesené ako nečitateľné kontajnery (heslo je voliteľné), čím sa, v prípade cudzieho prístupu, znižuje pravdepodobnosť zneužitia. Takéto riešenie je rýchle a efektívne, finančne nenáročné a ak sa neobávate prírodnej katastrofy alebo krádeže, tak aj postačujúce.

http://blog.luzer.eu/2012/crashplan-zalohujeme-moderne/

Cloudové zálohovanie (CrashPlan+)
Tento zálohovací plán je kľúčová funkcia celého softvéru. Za cenu, ktorá začína na 1,50$ mesačne (10GB plán) si môžete svoje dáta zálohovať online. V cene CrashPlan+ sú zahrnúte aj iné vymoženosti, napríklad realtime (1x/min) zálohy (CrashPlan bez predplateného CrashPlan+ kontroluje zmeny maximálne 1x denne). Bližšie porovnanie verzií nájdete na stránke CrashPlanu. Ja som sa rozhodol pre CrashPlan+ Unlimited. Za neobmedzený priestor na serveroch CrashPlanu platím 5$ mesačne (ceny sa znižujú ak objednávate na dlhší čas vopred). Na serveroch mám skopírovaných viac ako 50GB dát. K dispozícii sú aj Family plány, ktoré umožňujú zapojenie viacerých počítačov do cloudu a taktiež aj Business plány pre firemných používateľov. Jediná nevýhoda, ktorú som spozoroval, je pomalý upload. Servery sú pravdepodobne uložené v USA a aj na 1Gbps sieti som sa nedostal cez 780kbps.

CrashPlan - Zálohujeme moderne

Ďalšou možnosťou, ako svoje dáta odoslať do vzdialenej lokality, je funkcia Friends. Je zdarma a umožňuje nahrať súbory k niekomu, kto taktiež používa CrashPlan. Je k tomu potrebné poznať jeho zálohovací kód, čo je unikátny reťazec, ktorý Vám môže poskytnúť. Takéto dáta sú, samozrejme, taktiež šifrované a pre Vášho partnera sú nečitateľné.

CrashPlan a iné cloudové služby
Na začiatok by som chcel uviesť na pravú mieru, aký je rozdiel medzi zálohovacím a synchronizačným cloudom. Spolu s CrashPlanom používam aj SugarSync, ktorý je známy sync cloud.

Ak si odmyslíme cenové rozdiely (SugarSync je podstatne drahší, keďže jeho využitie je iné), môžeme skonštatovať, že SugarSync je určený na distribúciu každodenne používaných dát (Dokumenty alebo hudba) a CrashPlan je núdzové riešenie (aj pre objemné dáta) pre prípad poruchy alebo nedostupnosti pôvodného zdroja. SugarSync má tiež dostupné lepšie rozhranie pre prácu so súbormi, zatiaľ čo dáta v CrashPlan cloude sú, takpovediac, statické.

CrashPlan tiež umožňuje priame obnovenie dát v prípade straty a revízny systém zálohovania (viac verzií toho istého súboru v prípade úprav). Všetko prebieha automaticky.

CrashPlan - Zálohujeme moderne

Kým som sa dostal ku CrashPlanu, mal som možnosť vyskúšať aj konkurenčné riešenia.

Môj pôvodný favorit bol Acronis Online Backup. Tu som, napriek dobrým recenziám Radka Hulána, našiel iba nestabilné servery, ktoré nefungovali príliš často k tomu, aby som ich používal dlhodobo. Aj napriek skvelej rýchlosti uploadu (70Mbps) som utiekol po incidente, pri ktorom mi v priebehu jednej noci zmizli všetky moje dáta, ktoré boli u nich uložené. Po hodinách strávených na chate s technickou podporou (ktorá namiesto riešenia problému radšej odstránila celé úložisko namiesto obnovy stratených dát) som sa rozhodol, že to vzdám a nebudem niečo podobné riskovať (aj keď, podľa niektorých zdrojov, ani CrashPlan nie je úplne dokonalý).

Od ostatných providerov (IBackup, Backblaze, Carbonite) som utiekol kvôli amatérskym klientským aplikáciám, neprijateľným cenovým ponukám, obmedzeniam veľkosti nahrávaného súboru alebo pomalým rýchlostiam.

Záver
Ak vezmeme do úvahy všetky pre a proti, CrashPlan vychádza víťazne ako najlepšie offline a online zálohovacie riešenie. Ak si ceníte svoje dáta, investícia sa iste oplatí.

Klady
  • Lacné a efektívne riešenie
  • Hardvérová a sieťová nenáročnosť (deduplikácia, kompresia)
  • All-in-one riešenie
  • Prehľadné rozhranie
  • Plánované aj realtime zálohovanie
  • Bezpečnosť (šifrovanie + heslo)
  • Mobilné aplikácie

Zápory
  • Nízka rýchlosť nahrávania
  • Servery sú v USA (dôsledky si musíte odvodiť sami)


http://blog.luzer.eu/2012/crashplan-zalohujeme-moderne/


Offline

Užívateľ
Užívateľ
CrashPlan - Zálohujeme moderne

Registrovaný: 02.06.08
Prihlásený: 19.07.16
Príspevky: 3325
Témy: 147
Bydlisko: Žilina / Os...
Príspevok NapísalOffline : 04.07.2012 23:24

Skôr také uľahčené zálohovanie a obnova, pri tom si niekto vystačí pri zálohovaní na nejaký storage, iné média alebo nejaký ten RAID a nepotrebuje platiť za ďalšiu službu, avšak nieje to zlé :)







_________________
PC - ASUS M2N-MX Se+ | AMD X2 4200+ | 2GB RAM | Nvidia 8600GT | WD 320GB | 350W |NTB - ASUS K50AB SX-010 | | ASUS X550L | SteelSeries Mousepad | A4tech XL-750BF | HTC Explorer |
CCNA (640-802) |
Offline

Užívateľ
Užívateľ
CrashPlan - Zálohujeme moderne

Registrovaný: 14.07.09
Prihlásený: 07.09.23
Príspevky: 2130
Témy: 61
Bydlisko: Šaľa
Príspevok NapísalOffline : 04.07.2012 23:47

pekna reklama :D automaticka zaloha je tu pekne dlho, ten cloud beriem, ze je "moderny"







_________________
pc::cpu:AMD Ryzen 5 4600Gmb:ASUS PRIME B450M-A II ram:8 GB Kingston gpu:MSI GeForce GT 1030 AERO ITX 2G OChdd:Seagate Momentus XT 500GB + Seagate Green 1TB case:Corsair Obsidian 550D psu:GIGABYTE P450B fans: Corsair stock dvd:2xLG GH22NS mouse:Cougar Mouse Minos XC kb: Cherry Stream 3.0 lcd: HP 24m os: Nobara Linux 38 sound: Scythe Kama Bay AMP mini blk + repro zo starej veže
nb::HP ProBook 4330s cpu: i3 SB 2.1 GHz gpu: Intel hd3000 ram: 1 x 4 GB Kingston ssd: Samsung 850 EVO 500GB os: Linux Mint
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
CrashPlan - Zálohujeme moderne

Registrovaný: 10.10.06
Prihlásený: 23.04.24
Príspevky: 4986
Témy: 171
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 05.07.2012 8:16

Tak prave cenne data by som len cez automaticku zalohu neukladal. Uz som tak raz spravil a prisiel som aj o zalohu aj o orig data skrz "drobnu" chybicku v softe. Rocna praca bola v tahu.
Pouzivam automaticky Google Drive, ale na manual nedam dopustit, sem tam skopirovat na ine miesto na disku, na USB, atd, samorejme predtym skontrolujem, ci to nie je poskodene.







_________________
CASE Lian Li PC-7NB with 3x Noctua NF-S12A FLX | PSU Seasonic M12II-520 80 Plus Bronze | MB MSI B450 TOMAHAWK | CPU AMD Ryzen 5 3600 with Noctua NH-U12S | RAM 4x8GB ADATA XPG GAMMIX D10 DDR4 3200MHz CL16 | GPU MSI Radeon RX 580 ARMOR 8G OC | DISK ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 512GB
MOUSE Logitech M330 Silent Plus | KEYBOARD HP Wired Desktop 320K Keyboard | SOUNDCARD Creative Sound Blaster Z | HEADPHONES Sennheiser RS170 | MONITOR 24" AOC G2460VQ6 1920×1080@75Hz with FreeSync | INTERNET 400/40 Mbps | OS Home 11 & MS 365 Basic | EXTRA ImDisk Toolkit (Desktop/Caches)
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Moderne crty webu

v Ostatné

1

878

30.01.2007 10:12

suchy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Moderne retro herne konzoly SEGA a SNES

v Herné konzoly

4

646

09.04.2018 19:38

Sgt.ConstantRose Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Moderne kancelarske PC - co najdlhsia zivotnost - cca 400 Eur

v PC zostavy

16

751

20.12.2015 16:54

shiro Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra