Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 
AutorSpráva
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
chmod webovej aplikácie

Registrovaný: 09.07.08
Prihlásený: 17.01.15
Príspevky: 1585
Témy: 96
Príspevok NapísalOffline : 10.12.2008 10:26

Hojte. V linuxe nie som ešte dosť skúsený. Potrebujem nachmodovať webovú aplikáciu.
Bude tam niekoľko typov súborov (asi typické):
- spustiteľné - ako index.php a pod.
- includované - zakázať priamy prístup, možnosť iba naincludovať z vyššie spomínaných, budú vo foldroch určených na tieto účely
- dátový folder, kam užívatelia budú uploadovať nejaké súbory (cez formulár)
- dátový folder bez možnosti zápisu, ako napríklad ikonky, obrázky, css, javascript

Poradí mi niekto, ako na to? Tie spustiteľné súbory by mali byť myslím 0755, ale ostatné neviem... inc na 0655? Tiež neviem, čo nastaviť foldru a čo nastaviť súboru, že aký tam je rozdiel...

Ospravedlňujem sa, ak som problém popísal zmätočne, som prepracovaný jak mulica


Offline

Užívateľ
Užívateľ
chmod webovej aplikácie

Registrovaný: 13.12.05
Prihlásený: 26.05.09
Príspevky: 66
Témy: 13
Bydlisko: BB FONCORDA
Príspevok NapísalOffline : 10.12.2008 18:49

neviem ci som ta spravne pochopil... ale ak chces chmodovat pod konzolou viac suborov naraz, tak si to musis naskriptovat.. (co je na mna trocha advanced riesenie :D ).. ja som tento problem riesil za pomoci gnome-commandera... oznacil som si viac suborov (ktorým chcem udelit rovnake prístupové práva ) potom uz len v hornej liste kliknut na "Súbor" >> "zmena práv / prístupové práva" (proste tam to najdes)... treba urcit aj práva adresárom inak sa cez ne nedostanes pokial to robis na localhoste (cez apache server) ..

mozno ze su tu skusenejsi ludia co by vedeli aj podrobnejsie popisat co stym.. :o).. som samouk







_________________
d-_-b -_-' O_o ^-^ '_' o_p T_T
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
chmod webovej aplikácie

Registrovaný: 09.07.08
Prihlásený: 17.01.15
Príspevky: 1585
Témy: 96
Príspevok Napísal autor témyOffline : 11.12.2008 9:28

Mne nejde o to, ako to spáchať, konzolu viem používať. Ide mi konkrétne o tie oprávnenia, aké tam nastaviť. Nie som si celkom istý, čo spôsobím, keď pridelím súboru eXecute, čo spôsobím, keď mu udelím Read privileges... Tiež si nie som istý, ako to ponastavovať foldrom a ako súborom, či tam sú nejaké veľké rozdiely...
Nachmodovať to potrebujem už na verejnom serveri, u seba na localhoste až tak nevadí, keď nechám 777 (samovražda, ale čo už keď sa mi s tým nechce ondiť). Ale na tom verejnom to už chcem mať poriadne zabezpečené.
Ale ďakujem, som rád, že niekto odpísal.







_________________
neříkejte, že něco nejde udělat, protože se vždycky najde nějaký blbec, co neví, že to nejde – a udělá to!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
chmod webovej aplikácie

Registrovaný: 30.05.07
Prihlásený: 29.03.14
Príspevky: 641
Témy: 46
Príspevok NapísalOffline : 11.12.2008 12:55

prve cislo je pre vlastnika, druhe cislo je pre skupinu, tretie cislo je pre ostatnych
1 = x
2 = w
4 = r
potom 5 = 4+1 = rw; 7 = 4+1+2 = rwx a podobne (to asi vies)
pre subory:
r - da sa otvorit na citanie, w - da sa otvorit na zapisovanie, x - da sa spustit
pre priecinky:
r - da sa ziskat obsah priecinka, x - da sa dostat do priecinka, w - daju sa v nom robit nove subory

ked v tom nemas prax tak sa tam da lahko urobit chyba - bud taka ze nieco nebude fungovat, alebo ze to bude nebezpecne pristupne. Najlepsie je si to dat na lokal, tam to nastavit a vyskusat a potom este niekedy v noci dat na chvilu web off a otestovat to poriadne. Ak nevies konkretne kde ake prava, tak je dobre si precitat o tom tutorialy a nainstalovat si nejaky open cms - on si tie prava nastavi sam takze sa tam pozres ako to ma byt pre konkretne typy suborov.
Neviem ci sa to casto vyuziva, ale dobre je vediet aj o sticky bite a sgid / suid bite, chmod je celkom na dlho keby som mal vsetko pisat, tak fakt nejaky tutorial alebo mi posli SS a poslem ti pdf z nasej prednasky kde sme to brali...


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
chmod webovej aplikácie

Registrovaný: 09.07.08
Prihlásený: 17.01.15
Príspevky: 1585
Témy: 96
Príspevok Napísal autor témyOffline : 11.12.2008 16:13

tlacitko Enter píše:
potom 5 = 4+1 = rw;

Toto je r-x
No len by som chcel vedieť, že v praxi ako zvykne byť. Veď to nemôže mať každý inak... Hlavne potrebujem vedieť také veci - že na spustenie php potrebujem x? alebo to x je iba na spúšťanie shellu?







_________________
neříkejte, že něco nejde udělat, protože se vždycky najde nějaký blbec, co neví, že to nejde – a udělá to!
Offline

Čestný člen
Čestný člen
chmod webovej aplikácie

Registrovaný: 17.10.06
Prihlásený: 08.01.11
Príspevky: 1752
Témy: 17
Príspevok NapísalOffline : 11.12.2008 20:27

to x tam podla mna potrebne neni. co sa tyka suborov, ktore sa includuju, tak tam bud das na zaciatok nejaku podmienku, ze ak sa trebars konstanta !== true, tak exit, alebo pouzijes htaccess s obsahom Deny from all, pripadne oboje a suborom staci chmod trebars 744. pri suboroch, ktore chces menit zalezi od toho pod akym uctom bezi appache. ak pod tvojim userom, tak by si ich mal vediet menit, ak pod nejakym napriklad www-data ci nieco podobne, tak im nastav 777.







_________________
A Real Programmer might or might not know his wife's name. He does, however, know the entire ASCII code table.
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
chmod webovej aplikácie

Registrovaný: 09.07.08
Prihlásený: 17.01.15
Príspevky: 1585
Témy: 96
Príspevok Napísal autor témyOffline : 11.12.2008 23:43

Tých userov ešte budem musieť pozisťovať, ja nemám priamy prístup na ten server...
Ale viem, že 777 zrejme nebude dobré použiť, pretože ak beží php ako cgi, tak môže vyhadzovať error 500 z bezpečnostných dôvodov. Momentálne myslím beží ako modul, ale predsa len keby bolo treba to cgi použiť...
Ďakujem za rady. Keď si to všetko zosumarizujem a otestujem, napíšem result (pokiaľ mi dedo Alzheimer alebo teta Skleróza nezakáže).







_________________
neříkejte, že něco nejde udělat, protože se vždycky najde nějaký blbec, co neví, že to nejde – a udělá to!
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 7 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. tvorba webovej stránky ...

v Ostatné

13

939

24.01.2008 13:53

Lear111 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vytvorenie jednoduchej webovej stránky

v Ponuka práce

2

1513

19.08.2009 13:05

Flety Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problem s volanim webovej sluzby

v PHP, ASP

0

256

13.04.2013 22:25

Luk1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Umiestnenie webovej stranky v Google

v Internetový marketing, SEO, reklama

1

458

14.03.2017 18:10

Lessik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Tvorba jednoduchej, peknej, prehľadnej webovej prezentacie

v Ponuka práce

0

1014

27.02.2010 14:24

Richy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Integrácia CKEditoru a CKFinderu do webovej stránky

v JavaScript, VBScript, Ajax

0

815

09.01.2011 7:00

programmer Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. CHMOD

v Redakčné systémy

2

962

22.07.2007 21:18

kapo04 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. CHMOD

v PHP, ASP

1

331

27.05.2012 15:07

killer Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. CHMOD

v Redakčné systémy

3

1084

06.08.2006 21:37

MASH Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. chmod

v Redakčné systémy

9

1274

04.08.2006 17:53

scooby Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. chmod

v PHP, ASP

19

1659

14.09.2009 17:50

tomast7 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. nacitanie webovej stranky trva viac ako 2 min

v Sieťové a internetové programy

11

953

03.02.2016 16:42

4040 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. chmod 777

v Ostatné

8

869

29.12.2008 9:58

dedko45 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. aktuálny CHMOD

v PHP, ASP

1

476

27.10.2007 21:14

mylan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. CHMOD 777

v Redakčné systémy

1

972

26.04.2007 15:27

Freelan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Chmod na Debianu

v Operačné systémy Unix a Linux

2

473

20.10.2009 2:16

ssssss Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  
cron

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra