Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 29 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 29.07.11
Prihlásený: 14.04.14
Príspevky: 27
Témy: 7
Príspevok NapísalOffline : 07.08.2013 19:31

zdravím, chcel by som sa začať venovať tvorbe webom no neviem cez čo html,php chcem aby to bolo niečo čo dneska fičí, a aby to vyzeralo seriozne.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 07.08.2013 19:37

Tak si o tom nieco nastuduj. Z tvojej otazky je citit.... eh neinformovanost prinajlepsom.
HTML vyuzijes nutne aj tak.
javascript tiez.
Ak chces pracovat ja s databazamy formularmi a podobnym tak PHP alebo javu. Vacsina hostingov podporuje PHP na 100% s javou, to uz nieviem.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 29.07.11
Prihlásený: 14.04.14
Príspevky: 27
Témy: 7
Príspevok Napísal autor témyOffline : 07.08.2013 19:44

neviem čo je v trende.

html nieje nič složite, robil som aj s php len som chcel vedieť či je php ešte populárne či je to dobre v nom robiť.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 07.08.2013 20:57

Takto:
Vsade vyuzijes HTML a JS. Ak planujes robit sam (i.e. nie v nejakej velkej firme ktora ma na to ludi), odporucam aj CSS si nastudovat.

Co sa tyka server backend-ov, tak najrozsirenejsie je asi stale PHP. Je podporovane na vacsine hostingov, vela ludi ho ovlada, vela ludi ho vyzaduje (povacsine iba pre to lebo ho vela ludi ovlada). Co sa tyka zaujimavejsich jazykov, tak Python (django, pyramid), Ruby (rails), dokonca aj Scala (lift) su podla mna lepsie volby ako Java (jsp) :)







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 29.07.11
Prihlásený: 14.04.14
Príspevky: 27
Témy: 7
Príspevok Napísal autor témyOffline : 07.08.2013 21:01

a aký maš nazor na jomola?


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 07.08.2013 21:08

Ak si myslel joomla, tak t je nieco uplne ine. My sa rozpravame o jazykoch. Joomla je CMS-ko. Na zaciatok mozno zlozite.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 29.07.11
Prihlásený: 14.04.14
Príspevky: 27
Témy: 7
Príspevok Napísal autor témyOffline : 07.08.2013 21:13

ano joomla takže aj Wordpress je CMS-ko.

vysvetlíš mi rozdiel medzi CSS a CMS-kom ?


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 07.08.2013 22:05

Google ti ho vysvetlí rád. Nauč sa ho používať čím skôr.
Miesto minúty zabitej tu na fóre (a ďalšej cca hodiny kým niekto odpovie) na googli stráviš 20 sekúnd.







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 29.07.11
Prihlásený: 14.04.14
Príspevky: 27
Témy: 7
Príspevok Napísal autor témyOffline : 07.08.2013 22:11

myslíš že som tak blbý?

už som si spravil web nainštaloval tam world press, presta shop, joomola, drupal, SilverStripe, Sunlight.

BX: takže miesto zabitých 3 minut ktoré si strávil čítaním a písaním úplne od veci ak ti samozrejme nešlo o posthunt si mohol napisať niečo k veci.

Zistil som že joomola funguje na php ale stále nechápem tu nejakú súvislosť.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2013 0:37

CMS = content management system... ja taketo balasty nazyvam "predkodene weby", ktore ti umoznia vela veci naklikat, ale akonahle si potrebujes daco upravit co sa v tom naklikat neda, tak je to des a zkaza.. Joomla, Wordpress, Drupal, etc. su vsetko CMS-ka...

Vytvorit si webovu stranku v CMS-ku je velmi, velmi odlisne od robenia webov. To prve zvladne aj 8-rocne decko, mozno aj menej :D







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2013 1:06

nBXXL píše:
CMS = content management system... ja taketo balasty nazyvam "predkodene weby", ktore ti umoznia vela veci naklikat, ale akonahle si potrebujes daco upravit co sa v tom naklikat neda, tak je to des a zkaza.. Joomla, Wordpress, Drupal, etc. su vsetko CMS-ka...

Vytvorit si webovu stranku v CMS-ku je velmi, velmi odlisne od robenia webov. To prve zvladne aj 8-rocne decko, mozno aj menej :D


I beg to differ. Akonahle chces od toho nieco ine ako defaultny teplate tak sa mozes ist ******. Robim vo wordpresse. Je to na sracky.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 29.07.11
Prihlásený: 14.04.14
Príspevky: 27
Témy: 7
Príspevok Napísal autor témyOffline : 08.08.2013 6:54

nBXXL píše:
CMS = content management system... ja taketo balasty nazyvam "predkodene weby", ktore ti umoznia vela veci naklikat, ale akonahle si potrebujes daco upravit co sa v tom naklikat neda, tak je to des a zkaza.. Joomla, Wordpress, Drupal, etc. su vsetko CMS-ka...

Vytvorit si webovu stranku v CMS-ku je velmi, velmi odlisne od robenia webov. To prve zvladne aj 8-rocne decko, mozno aj menej :D


tak potom cez aký systém aby to bolo na profesionálnej úrovni.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2013 8:08

boss382 píše:
BX: takže miesto zabitých 3 minut ktoré si strávil čítaním a písaním úplne od veci ak ti samozrejme nešlo o posthunt si mohol napisať niečo k veci.

Napísal. Stále nevieš, čo je to CMS a asi ani CSS. Google to vie - resp. vie ti pomôcť nájsť to pod kľúčovými slovami "CMS" a "CSS" - kto by to bol povedal.
Aha, tu to je
https://en.wikipedia.org/wiki/Content_management_system
http://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets

A nevieš ani, čo je to php, čo urobím, čo urobím? Áha! Skúsim do googla napísať php
http://en.wikipedia.org/wiki/PHP

Všetko z wikipedie máš aj preložené, preto som to sem dal. Okrem toho na googli máš aj zdroje z w3c, php.net a veľa ďalších. Ak by sa tvorba webov a základné pojmy dali zhrnúť do jedného príspevku kdesi na fóre, každý by robil weby a tak by to aj vyzeralo.

A na CMS-ká (redakčné systémy) tu je aj zvláštne fórum, aha redakcne-systemy-vf76.html







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 27.08.09
Prihlásený: 08.07.15
Príspevky: 169
Témy: 46
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2013 8:24

Nastuduj si zakaldy html css a php. Ked zlvadnes v php si vytvorit mensiu "web-aplikaciu" na nejake srpacovanie dat s databazou a pracu s formularmi a budes ovladat zakladne funckie v php (polia, cykly, tvorba vlastnych funckii, spracovanie formularov, praca s DB) tak potom odporucam zacat pracovat s nejakym frameworkom. Jen a tebe s akym osobne vyuzivam CodeIgniter, prehladny a ma dobru user guide.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2013 11:20

Este odporucam nastudovat si objekty... vo wordpresse sa bez toho nepohne.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2013 19:04

Odporucam hlavne vyhnut sa oblukom wordpressu :D Videl som zopar kamosov ako sa s tym trapili a nebol to bohvieaky pohlad :D A pokial nemusis, tak nezacinaj s php.. Napr. ja som zacinal robit weby na Python-e (framework Pyramid), potom som v praci musel robit jeden projekt v php a bola to pre mna dost velka zmena (k horsiemu) :)







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 09.08.2013 8:16

nBXXL uz sa prosim nevyjadruj k wp, trepes blbosti (a to hodnotim este mierne) to ze tvoji kamarati nemali prehlad a nevedeli si precitat ani jednu z naj napisanych dokumentacii k tomuto systemu neznamena ze je zly, slovo zly snim ani len nemozes pisat v jednej vete ... samo zaseba hovori http://wordpress.org/download/counter/ , http://en.wordpress.com/notable-users/

+".. server backend-ov" neje php ani ziadny programovaci jazyk, co si myslel server backendov? Shell? alebo ako to mame chapat? Backend je uplne nieco ine verim ze hned na prvom riadku google najdes spravnu odpoved.

CMS = content management system... ja taketo balasty nazyvam "predkodene weby" - dalsia doneba volajuca blbost, preloz si co znamena ten nazov, ako si maju ludia potom menit obsah stranky v html?

... uz som tu fakt dlho necital taketo bludy ..

boss382 presiel som skoro vsetkymi CMS, ktore si spomynal, zalezi na tebe v com sa naucis pracovat premna osobne to bol wp, a neviem ci este niekedy na nieco ine prejdem. Zo zaciatku to chce vela driny ak chces robit vlastne stranky tak bez HTML, CSS sa nezaobydes ak pridas ktomu nejake cms na spravu obsahu uz pojdes do nejakeho programovacieho jazyka napr. PHP (vela krat si budes chciet veci poupravovat, alebo spravit svoje vlastne). Vsetko pojde casom a vedomostami treba stym len zacat. nBXXL-a uz nepocuvaj, ma maly prehlad a aj to co vie ma vsetko pomiesane...







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Užívateľ
Užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 09.08.2013 19:32

Sorry za dlhsi post, normalne sa snazim vyjadrovat sa v strucnosti, ale toto mi nedalo... don_jebot odporucam citat az do konca predtym ako ma zase zacnes ohovarat...

Samozrejme viem, ze co znamena front-end a back-end. Moderne web-y sa skladaju z kodu, ktory bezi v browser-i (JavaScript/css) == front-end a kodu, ktory bezi na server-i (php/python/ruby/asp.net/jsp/...) == back-end, neviem co je na tom pre teba nepochopitelne.

Ad. CMS: Content Management System == Pokial chces vyznam skratky CMS chapat ako doslovne vylozenie tejto skratky, teda content management system, potom je CMS-kom aj napr. lubovolny internet banking (ved predsa tam spravujes content == peniaze).. CMS je vsak skratka, ktora sa zvykne pouzivat (teda aspon ja sa vacsinou stretnem s takymto vyznamom, ak sa ty s pouzitim skratky CMS stretavas v inom vyzname, tak prepac) na oznacenie predprogramovaneho systemu na publikovanie clankov / blogov / obrazkov / sprav / etc. na internete. A kedze vacsina takychto predkodenych CMS obsahuje tisic funkcii, lebo chcu uspokojit co najsirsie spektrum uzivatelov a vacsinou na deploy nejakeho CMS-ka staci stiahnut CMS-ko, template, nakopirovat to na server, zopar veci poklikat v nastaveniach a mozes zacat blogovat, volam taketo systemy "predkodeny balast", ak pod skratkou CMS myslis nieco ine, alebo mas iny nazor, budiz, ale musis uznat, ze to, o com teraz rozpravam nie je "doneba volajuca blbost"..

Ad. WordPress: Ako v inych podobnych CMS, robit v nom blog / jednoduchu stranku je super, stahnem si WP, stahnem si template, naklikam si config a bezim za par minut/hodin.., robit v nom WEB je zlo (a staci sa pozriet na tuto diskusiu a zbadas ze nie som ani zdaleka jediny, kto ma takyto nazor)... Z tych notable users vsimni si, ze vacsina z tych velkych svetovych stranok ma vo WP len Blog napisany, nemyslis si hadam, ze samotny eBay e-shop je pisany vo wordpress-i. A to cislo je pocet stiahnutych instalacii.., nevypoveda to nic o tom, aky pocet stranok je v tom naprogramovanych, a drviva vacsina z tych stranok su len blog-y spravene stylom stiahnem, rozbalim, naklikam template a konfig a blogujem..

CMS-ka su super na jednoduche osobne strank-y, chcem blog, chcem zopar statickych page-ov, ked chcem nejaku zlozitejsiu funkciu, tak vacsinou uz je predkodena, napr. chcem galeriu fotiek, mam na vyber medzi 100-vkami plug-inov ktore tuto funkciu splnia.. Ale vacsina takehoto robenia web-ov nie je samotne robenie web-u, je to len skladanie hotovych veci do jedneho funkcneho celku..
don_jebot ak robis taketo veci, tak jasne, ze ti CMS-ka vyhovuju.. ale ked chces spravit nejaky modernejsi, funkcny web, ktory aj dobre vyzera a ma intuitivne ovladanie, tak na to ti CMS-ko bez client-side Javascript-u nestaci..

Robim web-y asi 2 roky (ak sa ti to zda malo, tak dobre, ale myslim si, ze pri web-ovych technologiach vacsiu prax ako nejakych 5 rokov nepotrebujes, pretoze stale vznikaju nove, lepsie technologie).. Zaucal som sa klasicky s html, css, potom som presiel na php, potom som presiel aj na cms-ka, naklikat si web za par minut bolo na zaciatku pre mna uplne super pocit.. Toto vsetko som zvladol ked som mal 12 rokov... Pocit sa zmenil v momente ked som bol trocha starsi, uz som vedel aj programovat a chcel som do takehoto cms webu daco dokodit.. V tom momente, ked chces robit vlastnu stranku, ktoru chces neustale vylepsovat, pridavat si tam nove featury, je lepsie navrhnut si ju sam v nejakom MVC frameworku.. Nedajboze ked chces robit nejaku komplexnejsiu stranku (napr. vo firme som robil stranku ktora porovnavala ponuky stavkovych kancelarii, webovu aplikaciu na online uctovnictvo (grafy / tabulky), a u/opravoval som viacere stranky pracujuce s databazou ludi, neviem si predstavit ze by som taketo nieco robil vo wordpress-e)...

Ked robis cely zivot vo WordPress-e tak sa v nom vyznas a nemas problem, ale ja osobne sa ovela lepsie vyznam v kode lubovolneho MVC framework-u, pretoze MVC koncept, ktory sa bezne pouziva pri kodeni vacsiny web-ov je taky zauzivany, ze nech sadnes k lubovolnemu profesionalnemu web-u postavenom na lubovolnom frameworku, staci ti pozriet sa kde su modely, kde su view-y, kde su template-y, a vies co a ako tam prikodit. A tiez si myslim ze ked mam roky robit web-y tak si radsej nakodim vlastny system zalozeny na nejakom light-weight frameworku, ktory budem poznat naspamat.. Keby mam poriadne pracovat s WordPress-om, tak sa s nim musim najskor zoznamit, ako pracuje, etc.. a to myslim ze za tu dobu, co pochopim, ako je WordPress napisany si napisem na tych par funkcii ktore z neho potrebujem vlastny, prehladny, citatelny kod v ktorom sa budem vyznat lepsie ako v cudzom kode :)

A teraz hovorim o web-och z hladiska programatora. Robit web-y v CMS-ku stylom stiahnem, rozbalim, nainstalujem template, naklikam config nie je praca pre programatora ale pre uzivatela / klikaca. Vlastny web v CMS-ku som mal spraveny ked som mal 12 rokov a najlepsia vec, ktoru som vtedy vedel naprogramovat bol generator nahodnych tonov v Pascale... Osobne dokonca nemam rad, pokial sa takito ludia nazyvaju programatori / web developeri, ked nedevelopuju ale iba klikaju.

don_jebot: Ak robis cely zivot s CMS-kami "web-y", ktore mas "skodene" za nejaky tyzden a zhrabnes za ne par desiatok prinajlepsom stovak eur a myslis si ze si ktovieaky velky web developer, tak mna tvoj nazor absolutne nezaujima, ale aspon ta pekne prosim, nehovor ze "trepem blbosti" a ze "mam maly prehlad a to co viem mam pomiesane" lebo mozno ti tu aj niekto uveri... Je sice pravda, ze mam mozno menej skusenosti ako ty, ale to neznamena ze by si ma mal kritizovat, ked ani zdaleka nevies aky prehlad mam a o com rozpravam...







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 11.08.2013 16:39

Inak aj tymto prispevkom si ma presvecil ze mas pomiesane veci, pride mi to ako keby si prebral nazory programatora s 15 rocnou praxov, ktory zaspal dobu a snazi sa nainfikovat ostatnych.

Ja ta neohovaram, uozornujem, ze tu davas nespravne informacie.

" Moderne web-y sa skladaju ...." a nemoderne su z papiera alebo?

"nevypoveda to nic o tom, aky pocet stranok je v tom naprogramovanych, a drviva vacsina z tych stranok su len blog-y spravene stylom stiahnem," tvoje analyzi a statistiky su s akou presnostou?

" "predkodeny balast"" nikto ti funkcie ktore nepotrebujes nekaze pouzivat, naco by robili nejake CMS bez funkcii? Preco je to zle ze su spravene? Ved do je princip CMS.

Co ma spolocne moderny, prehliadny , intuitivny web s CMS?

"Keby mam poriadne pracovat s WordPress-om, tak sa s nim musim najskor zoznamit," Lebo naucenie ineho fw ti nezaberie cas ten si iba skopcis a hotovo ze?

"Robit web-y v CMS-ku stylom stiahnem, rozbalim, nainstalujem template, naklikam config nie je praca pre programatora ale pre uzivatela / klikaca." Presne, pre to su urcene ...

"ktorom sa budem vyznat lepsie ako v cudzom kode" - to je pekne, kodit by si mal tak aby sa v tom vyznal kazdy, to ze ty sa v nom vyznas je pekne ale musis mysliet na to aby to bolo citatelne aj pre inych(pre ktorych bude ten tvoj kod "cudzi", to ako vzdy ked da programator vypoved pride druhy a povie si, ze aplikaciu si musi preprogramovatebo to nieje jeho kod?)

No ofence ...







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Užívateľ
Užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 11.08.2013 19:39

preberam nazory kolegov a sefov z prace to ano.. ale preco si myslis, ze sme zaspali dobu? lebo weby programujeme a neklikame? prave si mi uznal za pravdu, ze CMS-ka su urcene pre uzivatela / klikaca a nie pre programatora. Pre to nechapem, preco ked sa niekto pyta ze v com ma robit weby (mnozne cislo, tj. pravdepodobne si nechce len naklikat svoj vlastny web ale planuje sa tym aj zivit) mu ponukas hotove riesenie s mizernou moznostou customizacie (predpokladam, ze chce robit rozlicne web-y nie len dokola copypastit ten isty blog, to je celkom nuda a ja by som napr. nudnu pracu nerobil)?

Moje statistiky nie su presne, ale snazim sa naznacit, ze tvoje nie su az tak relevantne (pocitadlo kolkokrat sa nejaky subor stiahol nehovori o tom, kolko krat sa ten subor pouziva a kolko z tych pouziti hranici aj za naklikam/spustim, pricom moje namietky boli hlavne voci upravitelnosti CMS-iek k obrazu svojmu, cize argumentovat neupravovanymi instalaciami nie je podla mna celkom vhodne), a ta stranka notable users je mierne zavadzajuca, pretoze tam su velke loga velkych stranok, ktore nevedu na tie velke stranky, napr. vsimni si, ze ebay blog ma v logu slovicko blog, pritom na tej wordpress stranke je ebay logo bez napisu blog, to iste v pripade newyorktimes a cnn, napr. v pripade cnn z hlavnej stranky cnn.com vedie k tym BLOGOM vo WP len maly odkaz na spodku stranky pisany 10px fontom), ... ukaz mi hocijaky komplikovanejsi web (nez zobrazovanie static page-ov a pisanie clankov / blogpostov s komentovanim apod.) ktory bezi na WordPress-e alebo podobnom CMS a pouziva aj nejaky iny kod, nez sa da stiahnut a naklikat... taky najdes velmi tazko, lebo v momente ako chces spravit nieco, co ti CMS-ka neumoznuju sa stavaju pre beznych uzivatelov, ktori pouzivaju CMS-ka nespravitelne.. a rozumny programator sa nebude snazit ohnut CMS-ko ak hlavna funkcionalita web-u nie je pouzitie CMS-ka... A robenie web-ov nie je o robeni web-u pre znamych, robeni blogov, robeni statickych stranok, etc.. Robenie web-u je o tom, robit co pride. Skuseny web developer by mal vediet naprogramovat hocico.. od blogu az po rozsiahly bankovy system, lenze prax v klikani v CMS-kach ti k nakodeniu velkeho bankoveho systemu nepomoze.... Samozrejme, ked potrebujem spravit niekomu blog, tak ho spravim vo WordPress-e, ale nie ked potrebujem spravit nejaky seriozny funkcny web. Ked sa autor temy pyta v com robit web-y, tak mu neodporucam CMS-ka, ale programovacie jazyky a frameworky, v ktorych sa robia realne velke funkcne web-y (napr. mnou vyssie spominany rails, bezi na nom kopa velkych webov, napr. twitter, github, etc., v djangu bezi napr. bitbucket)).. Ked sa niekto chce presadit v IT svete, musi mysliet vo velkom a nie v malom (robenie blogov vo WP) :)

K modernym web-om a co maju spolocne s CMS:
Dost vela (hlavne starsich, alebo kedysi davno navrhnutych a dnes uz len postupne vylepsovanych) web-ov bezi iba na server-i, resp. pouziva minimum client-side scriptov. Nehovorim, ze javascript modernemu webu treba, ale pokial ma web kvalitne spraveny javascript, tak ma z neho uzivatel ovela lepsi dojem, a hlavne niektore akcie sa zdaju byt plynulejsie pokial su spracovane ajax-om a nie reloadom stranky (napr. skus si pozriet web http://www.usatoday.com , tomu hovorim moderny web, drviva vacsina skriptov ale bezi na strane klienta, v javascripte.. keby si chcel takuto "single page" aplikaciu skodit v bezne znamych cms-kach, ako su napr. wordpress, joomla, tak by ta to CMS viac brzdilo ako ti pomahalo, nehovorim, ze nie su CMS-ka, ktore su na taketo veci lepsie prisposobene.. ale vacsina ludi take CMS-ka nepozna, pretoze kazdy odporuca tie najrozsirenejsie..) ... Neinteraktivne web-y pisane cisto na strane server-a teda nazyvam "nemoderne", zober si napr. toto forum.. nie je vobec interaktivne, vidim na nom vela moznosti, kde by sa dala user experience ovela zlepsit, zmodernizovat (napr. po kliknuti na upravit v editore by sa mohol len javascriptom rozsirit editovacie okienko o toolbox a nie otvarat nova stranka s editorom, nahlad tak isto sposobi reload stranky, pricom mohol by sa len jednoducho ajax-ovym requestom stiahnut, pripadne generovat priamo v prehliadaci pocas toho ako pisem)... je to pre to, lebo tento web bezi na niekolko rokov starom CMS, ktore nebolo na taketo veci prisposbene.. lebo vtedy to este nebolo tak v "mode" ako je to teraz...

Naucenie ineho fw na ucely relativne jednoduchej upravy mi nezaberie tolko casu ako naucenie cms-ka na ucely jednoduchej upravy. Je to pre to, lebo CMS-ka vacsinou nie su prisposobene na to, aby sa na nich robili jednoduche upravy, su stavane na to, aby sa nakodil komplikovany plug-in, ktory koncovy uzivatel iba stiahne a aktivuje a v konfiguracii si nakonfiguruje... Vacsina web-ov postavenych na rozsiahlych frameworkoch ma jasno, co je kde ulozene, a co sa ako robi.. i.e. vo vacsine najdem zlozku "templates", kde su template v nejakom templatovacom jazyku podobnom HTML ktore generuju vacsinu stranky a k nim zlozku "views", "controllers", "components", alebo podobne, v ktorych su skripty, ktore tymto templatom dodaju zivot.., pokial ti, co ten web navrhovali mali rozum, tak su vsetky subory dobre nazvane a viem jednoducho preklikanim sa subormi zistit v ktorom subore je vec, ktoru chcem zmenit.. WordPress naproti tomu ma funkcny aj templatovy kod rozdeleny do zloziek wp-content, wp-includes (plug-in-y oddelene od zakladu wordpress-u, castokrat vsak programator nevie, ktoru vec robi plug-in a ktoru robi samotny wordpress, hladanie sa komplikuje), v zlozke s temou (demonstrujem na teme twentytwelve, mal som ju v stiahnutom baliku z wordpress.org) su halabala rozhadzane subory (vidim tu screenshot.png, co to do pekla hlada v zlozke s kodom?, vidim tu jeden subor rtl.css (vystizny nazov).. a potom zlozku css v ktorej je dalsi subor ie.css)... najviac ma zaujal subor page.php, ktory podla dokumentacie je urceny na generovanie vsetkych stranok wordpressu, no aj tak kazda specificka stranka ma svoj vlastny template.., vacsina templatov je v hlavnej zlozke, no niektore su v zlozke page-templates/ ..., o zlozke wp-includes ani nehovorim... tam sa dokonca najdu aj pripady ked v jednom subore je aj funkcny kod, aj kod, ktory generuje html..

Ked sa kodi nejaky velky web, tak sa dopredu naplanuje ako bude kod a subory vyzerat, a planuje sa aj podpora featur, ktore nebudu v prvej release verzii.. naplanuje sa rozvrhnutie kodu do viacerych suborov tak aby sa v tom lahko vyznalo, Kod sa samozrejme nepreprogramovava len ked sa jednemu cloveku nepozdava... ale samozrejme ze spraseny kod moze byt dovod na prepis urcitej casti kodu.... ja uz som sa ale naucil pisat relativne pekny, dokumentovany, citatelny kod, v ktorom sa da vyznat (aspon dlho sa ma nikto nevypytoval co robi tento divny kus kodu tuna) a ostatni ludia u nas vo firme su na tom este lepsie... a toto je podla mna vec, ktoru by sa mal clovek naucit skor, ako zacne nieco seriozne programovat...

A ad predkodeny balast: Ano, CMS je na to aby malo funkcie, ale opat hovorim, CMS-ka nie su na to aby sa v nich vyvijali web-y, su na to, aby sa v nich naklikali web-y.. a neviem ako ty, ale ja ked sa obcas pozriem na nejaky kusok zdrojaku wordpress-u tak sa mi to celkom hnusi a keby som v tom robil upravy tak asi chytam nervy (jednopismenkove nazvy premennych, globalne premenne includovane z bohvieakeho .php suboru na mile daleko, etc.)..

A ze podavam nespravne informacie? Ukaz mi jedinu nespravnu informaciu, ktoru som tu podal.. Z tych veci, na ktore si reagoval: Povedal som, ze robit programatora (nie klikaca) vo WP je zlo.. To je pravda (teraz som uviedol dokonca aj realne pripady preco). Povedal som, ze web je rozdeleny na front-end a back-end, to som podlozil v predchadzajucom post-e.. Povedal som, ze CMS-ka su predkodene web-y (co je pravda, nemusis nic kodit na to aby si rozbehol na nich zalozenu stranku, sam som mal zalozenu stranku zalozenu na CMS-ku ked som mal 12 rokov), a ze vacsina znamych CMS-iek su balasty urcene na naklikanie web-u, ich kod je dlhy a neprehladny a ze realneho programatora web-ov to moze brzdit (to som sa snazil podlozit v tomto prispevku).. A v poslednej rade sa snazim naznacit, ze ak chces robit vacsi, slusnejsi, modernejsi, web, tak je dobre orientovat sa na moderne technologie (javascript, pripadne jeho rozsirenia (napr. coffee script), alebo nahrady (napr. dart)), a webove MVC framework-y, kedze v nich sa robia skutocne, realne beziace, velke weby..

Tak mi, prosim Ta, vysvetli kde som podal nespravnu informaciu?







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Čestný člen
Čestný člen
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 21.02.06
Prihlásený: 08.12.14
Príspevky: 5404
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 11.08.2013 20:18

nBXXL - naozaj by si mal počúvnuť rady skúsenejších, lebo ty tu splietaš pojmy a dojmy.

Citácia:
K modernym web-om a co maju spolocne s CMS:
Dost vela (hlavne starsich, alebo kedysi davno navrhnutych a dnes uz len postupne vylepsovanych) web-ov bezi iba na server-i, resp. pouziva minimum client-side scriptov.

Aha, lebo moderné weby už na serveroch nebežia...

Citácia:
A ad predkodeny balast: Ano, CMS je na to aby malo funkcie, ale opat hovorim, CMS-ka nie su na to aby sa v nich vyvijali web-y, su na to, aby sa v nich naklikali web-y..

Zaujímavé, ja používam svoje CMS a stále sa považujem za vývojára (a stále tie weby "vyvíjam"). Samozrejme, že veľkú časť môžem vyklikať - to je plus toho CMS, môžem ho vyklikať ja, alebo klient. Prečo by som si neuľahčil prácu a dokola programoval to, čo môžem urobiť jednoduchšie? Ale často sa aj pre weby postavené na CMS robia nové moduly/úpravy a to sa musí vyvíjať, samé sa to neurobí.

Citácia:
A robenie web-ov nie je o robeni web-u pre znamych, robeni blogov, robeni statickych stranok, etc.. Robenie web-u je o tom, robit co pride. Skuseny web developer by mal vediet naprogramovat hocico.. od blogu az po rozsiahly bankovy system, lenze prax v klikani v CMS-kach ti k nakodeniu velkeho bankoveho systemu nepomoze

Ty si skutočne myslíš, že firmy, ktoré robia napr. bankový systém to všetko programujú na kolene? Bol som pred pár rokmi pri vzniku jednej banky (mali sme na starosti ich web) a firma, ktorá im robila IB ho stavala na produkte, ktorý má vo svojom portfóliu a postavila na tom IB aj iných bánk. Áno, išlo o niečo, ako CMS pre IB. Ale podľa tvojich slov to asi neboli dobrí programátori.

Citácia:
Povedal som, ze robit programatora (nie klikaca) vo WP je zlo.. To je pravda (teraz som uviedol dokonca aj realne pripady preco).

Neuviedol. Poznám firmy, ktoré stavajú weby klientov na WP. Vedia si ľahko zohnať programátora, ktorý sa vo WP vyzná (lebo je rozšírený) a biznis im funguje. To, že WP funguje trochu inak, má iný prístup ako iné frameworky/CMS ešte neznamená, že musí byť zlý.
Napr. také Typo3 veľa programátorov chváli, že sa dobre pre neho vyvíja - to je možno pravda. Ale keď som s nim robil, tak som si trhal vlasy. Teraz s nim robia web editori u nás vo firme a tiež na neho nadávajú. A pre mňa je dôležité to, ako s tým CMS vie robiť ten posledný článok (sekretárka vo firme, ktorá nahadzuje novinky na web), pretože ona nad nim strávi najviac času.







_________________
Neradím a nekomunikujem cez SS, ak niečo potrebujete, máte iné možnosti: Ak vám zmizla téma, alebo sa vám niečo nepáči. Ak potrebujete nahlásiť príspevok/človeka, reportujte ho. Ak máte s niečim problém, riešte to v danej téme.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 11.08.2013 20:21

nBXXL píše:
lebo v momente ako chces spravit nieco, co ti CMS-ka neumoznuju sa stavaju pre beznych uzivatelov, ktori pouzivaju CMS-ka nespravitelne..
bezny uzivatel nevie a nema preco vediet programovat, nato je tu programator, koder, grafik .. a co sa tyka wp neviem co preco by sa nedal funkcne rozsirit. Urobis si co chces bez toho aby si sa chytal core. Ak nieco neovladas tak bu ti to niekto zaplatatis alebo pouzijes to co to zvlada ... to je ako kupit si notas s 3mi usb portami a stazovat sa ze su tam neni 4 ...

nBXXL píše:
Samozrejme, ked potrebujem spravit niekomu blog, tak ho spravim vo WordPress-e, ale nie ked potrebujem spravit nejaky seriozny funkcny web.
na toto snad uz ani nema zmysel reagovat ... myslis ze ludia otacaju miliony iba nakupom tem ak by to bolo nefunkcne a neseriozne??? to nemozes mysliet ani nahodou vazne inak len tak medzi recou trend bezi na WP a to tusim este na nejakej 1.6tke.

nBXXL píše:
Ked sa autor temy pyta v com robit web-y, tak mu neodporucam CMS-ka, ale programovacie jazyky a frameworky, v ktorych sa robia realne velke funkcne web-y (napr. mnou vyssie spominany rails, bezi na nom kopa velkych webov, napr. twitter, github, etc., v djangu bezi napr. bitbucket))

Uvedomujes si co porovnavas a o com pises? Este raz uvedom si co je CMS a o com pises.

nBXXL píše:
(robenie blogov vo WP) :)
zasa zaspata doba


nBXXL píše:
K modernym web-om a co maju spolocne s CMS:
Dost vela (hlavne starsich, alebo kedysi davno navrhnutych a dnes uz len postupne vylepsovanych) web-ov bezi iba na server-i, resp. p.. ... ... ...
Vidis tu je jasne vidiet ze splietas dokopy to co nema nic spolocne. Pises o roznych technologiach atd ale stale neviem co stym ma spolocne CMS. Nejak splietas FE s BE, FE bud si stiahnes templat ktory robi co potrebujes ( napr. http://themeforest.net/) alebo jednoducho si das nakodit presne namieru templatu.

nBXXL píše:
Naucenie ineho ...
stale si pleties CMS a programovanie

nBXXL píše:
Ked sa kodi nejaky velky web, tak sa dopredu naplanuje ako bude kod a subory vyzerat, a planuje sa aj podpora featur, ktore nebudu v prvej release verzii.. naplanuje sa rozvrhnutie kodu do viacerych suborov tak aby sa v tom lahko vyznalo, Kod sa samozrejme nepreprogramovava len ked sa jednemu cloveku nepozdava... ale samozrejme ze spraseny kod moze byt dovod na prepis urcitej casti kodu.... ja uz som sa ale naucil pisat relativne pekny, dokumentovany, citatelny kod, v ktorom sa da vyznat (aspon dlho sa ma nikto nevypytoval co robi tento divny kus kodu tuna) a ostatni ludia u nas vo firme su na tom este lepsie... a toto je podla mna vec, ktoru by sa mal clovek naucit skor, ako zacne nieco seriozne programovat...
Tu sam prichadzas do konfliktu napises relatyvne pekny a potom napises ze by nemal bez to aby robil poriadne nieco programovat. Plus opisujes tu custom projekt na ktorom pracuje niekolko ludi a davas to do porovnania s CMS stale neviem preco tieto veci ddavas stale dokopy...

nBXXL píše:
A ad predkodeny balast: Ano, CMS je na to aby malo funkcie, ale opat hovorim, CMS-ka nie su na to aby sa v nich vyvijali web-y, su na to, aby sa v nich naklikali web-y.. a neviem ako ty, ale ja ked sa obcas pozriem na nejaky kusok zdrojaku wordpress-u tak sa mi to celkom hnusi a keby som v tom robil upravy tak asi chytam nervy (jednopismenkove nazvy premennych, globalne premenne includovane z bohvieakeho .php suboru na mile daleko, etc.)..
Zasa splietas cms a programovanie otazka ked uz nieco nakodis v praci na spravu obsahu ako to nazyvas? Uz chapes , lebo lepsie to uz vysvetlit neviem. Vies co ja som za cca 5 rokov s wp nestretol s jednopismenkovou premenou. + neviem kde si hladal includovane subory a hlavne naco. Ak si stiahol nejaku temu za to moze autor temy mozes si vytvorit vlastnu bez toho, ak si zasahoval do core tak si fakt profi a nevies sko nic o wp a budes tu rozpravat o balastoch ...

nBXXL píše:
Tak mi, prosim Ta, vysvetli kde som podal nespravnu informaciu?
[/quote] to ze splietas veci ktore zo sebou nesuvisia a potobne hluposti ako moderny web cez cms nespravis atd.







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 11.08.2013 20:22

No proste neodporucame zacinas s CMS.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 11.08.2013 23:12

Dobre.. vidim ze ma tu nikto nechape, dufam posledny krat sa tu posnazim vysvetlit, co som svojimi prispevakmi myslel:

V prvom rade: sorry, ze si pletiem pojmy s dojmami, som si toho vedomy, no pri niektorych situaciach sa schvalne snazim poskytnut moj dojem namiesto pojmov.. (napr. pojem CMS, moje nazory na WordPress a pod.)

Prva vec: Ked ja rozpravam o CMS-kach, tak rozpravam o pouzivani existujuceho CMS-ka (napr. WP, Joomla), ako zaklad robenia web-u, tj. naucit sa robit web stylom hla, zoberiem existujuce CMS-ko a som web developer (Kedze autor povodnej temy hlavne chcel vediet s cim zacat). Teda samozrejme nepovazujem za zle, ked si niekto (jednotlivec / firma) spravi vlastny system (proprietarne CMS) a dalej svoje produkty zaklada na nom..
Shaggy: ked pises ze mas svoj CMS tak predpokladam ze si si ten svoj CMS sam vyvinul, na tom nie je nic zle, to iste ta firma ktora ma vo svojom portfoliu produkt (akokeby cms pre IB), predpokladam, ze je to ich vlastny SW.. to tiez nie je nic zle.. Ja len odsudzujem praktiky stylu: "Tvorca webu" stiahne CMS-ko odniekial z webu, stiahne template od niekadial z netu, spravi minimum zmien a predava vyslednu skladacku ako vlastny produkt... Ja tiez ked sa da, tak sa snazim pouzit kod, ktory som uz kedysi napisal a mam s nim skusenosti.. a moje stranky tiez ponukaju klikacie nastroje na upravu obsahu, ale nebudem svoj vytvor nazyvat CMS aby to nepadlo do skatulky s vecami ako je WordPress, Joomla, etc.

Druha vec: Shaggy: Kde hovorim ze moderne weby nebezia na server-i? Vidis to niekde napisane? Vidis to niekde co i len naznacene? Vo vete ktoru citujes je napisane, ze nemoderne web-y bezia IBA na server-i, tj. nemaju ziadne javascript-y, ktore by ulahcovali pouzivatelom zivot.., moderne web-y pouzivaju javascript na dynamicku vymenu dat medzi klientom a server-om a samotne spracovanie dat (vygenerovanie html snippetu, alebo aj celej stranky, etc.) prebieha na strane klienta (v js), vdaka tomu sa zmensuje narocnost web-u na server (pri veciach, ako napr. posielanie komentaru, post-u na fore etc. sa nemusi posielat cele html stranky znovu) a zlepsuje dojem plynulosti u uzivatela..

Tretia vec: Ak sa nejaky programator dobrovolne rozhodne robit web-y vo WordPress-i len pre to, lebo je rozsireny a dufa, ze si tak lahsie zozenie pracu, tak ok, je to jeho vec, taki ludia ma nezaujimaju... ak ma niekto talent, tak si pracu najde alebo si praca najde jeho, takze kazdy si moze dovolit programovat si v tom, v com sa programuje pohodlne. A ak niekto talent nema tak nech sa do takychto veci nepusta, iba zbytocne skazi zivot ostatnym. Pre to odporucam veci, v ktorych sa mi programuje pohodlne..

Stvrta vec: Myslite si ze mne absolutne nezalezi na User Experience? Pre co si myslite ze tu v kuse rozpravam o javascripte, client-side skriptoch, a pod. Ucim sa vyvijat interaktivne webove aplikacie, s ktorymi sa beznym pouzivatelom robi jednoducho. A aj ked vy taketo veci (podla toho ako sa vyjadrujete) zaradujete medzi CMS, ja to do tejto kategorie jednoducho skatulkovat nebudem, lebo nechcem aby moje web-y niekto prirovnaval k tym skladackam, co vznikaju z wordpress-u etc..

don_jebot: Splietanie CMS a programovania? Bezny uzivatel nevie kodit, zaplati si za nakodenie templatu na mieru? Chapes vobec vyznam tejto temy? Autor temy sa pytal s cim zacat, ked chce tvorit web-y.. Tak predpokladam ze pri takejto otazke to nebude nejaky obchodnik, kto si chce kupit cms, kupit template a dalej to predavat za vyssie ceny, ale niekto, kto sa realne chce venovat tej TVORBE, a ako sa tvoria web-y? Programuju sa.. To ty si tu pleties tvorbu webov a skladanie webov. A preco chce niekto tvorit web-y? Bud chce zarobit alebo ho to realne bavi.. Ked to robi pre zabavu, tak to nebude robit v takom skaredom jazyku ako je PHP (sorry ak niekoho urazam ale je to proste tak), a ak to niekto robi pre peniaze tak nebude robit templaty pre CMS-ka ale velke web-y pre velke firmy...

Preco davam dokopy custom projekty a CMS? Preco asi? Este raz ti to zopakujem: Autor sa pyta ako TVORIT WEBY. A TVORBA WEBOV NIE JE SKLADANIE WEBOV. (sorry za caps lock ale toto sa neda citat). To o com tu cely cas rozpravas, ak ta dobre chapem je, ze sa snazis autora temy nahovorit, nech zacne tvorit web-y tak, ze si stiahne dobry template na wp a vola to vlastnorucne vytvoreny web. Potom vznikaju taki experti, co si napisu ze HTML, CSS, PHP = Expert a znamena to, ze vedia poskladat CMS-ko.. Sorry ak to takto nemyslis ale tvoje prispevky na mna vyzaruju takyto dojem...

BTW: 5 rokov prace s WP == Je mi jasne, preco ho tak obhajujes :) Ale ked uz sme pri tom: Praca s WP: Podla teba je to developovanie plug-in-ov, tem, templatov, alebo len o skladani web-ov a hladani toho spravneho uz existujuceho plug-in-u?

a aby som to zhrnul pre void-a, autora temy a inych:
Nepovedal by som, ze neodporucam CMS. Na jednoduche veci ako spravit blog ich dokonca pouzivam aj ja. Ale ked niekto chce Tvorit Web, tak moj nazor je, nech sa nauci Tvorit a nie len Upravovat existujuce veci. Ak chcete skladat/upravovat/whatever, kludne zacnite s CMS-kami a kludne pri nich aj ostante cely zivot. Casom vsak pride doba, ked budete potrebovat do toho CMS prirobit nieco, co tam nie je, a tam potom budete bez znalosti prace s tvorbou mierne strateni... Ale pokym si neskusite, ci uz sami, alebo v spolupraci s inymi (napr. vo firme) vytvorit nejaky web od zakladu, tak prosim Vas nehovorte, ze viete tvorit web-y.. Viete ich skladat, upravovat, nie tvorit.

A teraz uz dufam kazdy chape, preco cely cas rozpravam o programovani a nie o skladani CMS-iek.. Pretoze sme v kategorii "Programovanie a tvorba webu". Ked sa tvoria web-y tak sa tvoria web-y, neskladaju ale programuju...







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 11.08.2013 23:43

Ano, ja s tym niekolko rokov robim. A rozhodne to neodporucam zaciatocnikovi. Naklikat toej jedna vec, ale druha je ze ked potrebuje nejake custom posty, taxonomies alebo podobne, tak to prestava byt jednoduche...
A napriek tomu ze som o worpresse vyjadril tak ze pracovat s tym je pain in the ass, tak musim povedat ze s drupalom to je este o kus horsie (podla mna). V pricipe, ked sa niekto spyta ze co je to CSS a chce robit weby, tak ho urcite odkazem na w3c schools a nie na stranku nejakeho WP. Lebo napriek tomu ze si ten web dokaze naklikat, tak z 99% netusi co a ako prave spravil a uz vobec nie ako to poriadne upravit.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 12.08.2013 8:29

nBXXL píše:
Dobre....
faktu uzposledny krat sa to pokusim ked vytvoris nieco v praci kde si uzivatelia mozu menit content je to CMS alebo nie?
Co ma CMS spolocne s UX, ja v praci navrhujem sw a app co to o tom viem ale neviemm si to dat kokopy s CMS kedze su to 2 rozdielne veci ...

nBXXL píše:
ale velke web-y pre velke firmy
... by si sa cudoval ake weby na com bezia... Samozrejme ak ma firma financne prostiriedky na custom riesenie, ak nie pouzije free CMS, ktory je vo vacsine pripadov bezpecnejsi a lepsie spraveny ako vacsina custom (videl som ich dost na to aby som vedel porovnat). Ty vsak porovnavas System na spravu obsahu s FE

nBXXL píše:
Bezny uzivatel nevie kodit, zaplati si za nakodenie templatu na mieru?
nie on si plati za produkt, ktory dostane a povacsine lepsie , lacnejsie a bez toho aby s kazdou prkotionou musel kontaktovat firmu ktora mu dany produkt vyvijala, tam ho zaradia do fronty a musi cakat (to je zasa iny podlad navec) Zakaznikanezaujima ci je nieco spravene ce dot,php,ruby zaujima ho vysledok.

nBXXL píše:
Podla teba je to developovanie plug-in-ov, tem, templatov, alebo len o skladani web-ov a hladani toho spravneho uz existujuceho plug-in-u?
... ak ta to zaujima tak zacina WF, potom skreslim, nakodim, dopragramujem co potrebujem. Aky je rozdiel medzi tebou a mnou, ze ty robis vsetko od zaciatku? Ja uz mam nejaku automatizaciu porcesu zasebou, vela veci nakodenych aby som ich nemusel robit odznova ...

nBXXL píše:
Programovanie a tvorba webu". Ked sa tvoria web-y tak sa tvoria web-y, neskladaju ale programuju
Co kodery, grafici, PM atd ty k tvorbe webu nepatria?

Ty sa nato pozeras iba zo strany programatora a neuznavas ziadnu inu stranu, a samozrejme ze si zastavam WP, viem co dokaze pracujem snim dlho a ked niekto o nom ani nema sajnu a zacne pisat aky je to zly system tak o tom moc (vobec) nic nevie. Povedz mi, respektyve daj mi argument preco je tvoj nakodeny system lepsi a preco by som ho mal pouzit namiesto wp? Vyhody - kontra nevyhody ktomu z WP







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 08.08.13
Prihlásený: 14.08.13
Príspevky: 9
Témy: 2
Príspevok NapísalOffline : 12.08.2013 9:46

tl;dr

// gratulujem k BP. duri







_________________
...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 29.07.11
Prihlásený: 14.04.14
Príspevky: 27
Témy: 7
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.01.2014 15:21

zdravím, dlho som sa tu nevyjadroval lebo som sa učil.

naučil som sa html, základy z css (poznam väčšinu prikazov ale neviem ich použivať) z php mam základy. Ako som tak hľadal to pravé CMS - ko vyskušaj som ich nespočetne množstvo nakoniec som sa vrátil k WordPressu ktorý je podľa mňa najlepší veľa možností, študoval som štrukturu. No mám problém s materiálmi na každej stránke su len "omrvinky" hľadám nejaké návody štýlom vytvorenie celej stranky nie len ktorý kod čo robí ale ako to spolu do seba zapadá. Budem vdačný aj za anglické navody.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
cez čo tvoriť weby

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 12.01.2014 17:36

velmi dobra stranka http://wp.tutsplus.com/

https://www.google.sk/search?q=create+w ... 3&ie=UTF-8

Najlepsi zdroj je stale stranka WP, kde najdes vsetko ..







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 29 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako začať tvoriť hudbu?

v Krčma

11

4836

06.02.2011 16:01

Denco1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. v ako jazyku tvorit

v HTML, XHTML, XML, CSS

10

1513

04.08.2006 16:23

JanoF Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. S čím začať tvoriť web appky?

v JavaScript, VBScript, Ajax

5

545

22.09.2015 11:46

BX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Kamera HDD JVC, v akom programe tvorit DVD?

v Video programy

7

865

20.06.2009 15:18

Milan.H Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako tvoriť grafické užívateľské rozhranie pre programy v C++

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

4

2556

04.05.2010 14:39

programmer Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Aukčné weby

v PHP, ASP

5

1517

21.05.2013 13:43

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Reklamne free weby

v Redakčné systémy

3

758

19.04.2007 16:37

javo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. PHP weby zadarmo

v PHP, ASP

18

915

09.09.2014 13:00

incredible Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. sportove weby / tabulky

v PHP, ASP

3

715

26.09.2009 21:46

Snacker Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. SK PHP-Fusion weby

v Redakčné systémy

3

1394

02.01.2007 16:29

javo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. dva weby a jedna db

v Redakčné systémy

4

456

04.05.2015 10:16

mariachi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Hladam webmastera,deignmana na clanove weby

v Ponuka práce

1

1463

24.07.2008 13:20

Disstrict Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Google likviduje z indexu katalogové weby

v Novinky

1

453

15.05.2012 23:52

Xarxes Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Hacker ďalej útočí na slovenské weby

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1 ... 4, 5, 6 ]

v Novinky

154

8994

05.01.2010 8:21

stenley Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Napíšem texty pre weby, preložím webstránky

v Dopyt práce

0

647

17.08.2014 14:13

mariankohn Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Notebook do školy a na weby

v Notebooky a netbooky

1

406

10.09.2011 12:46

R3Z0R Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra