[ Príspevkov: 7 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1494
Témy: 171 | 171
Bydlisko: Bratislava

Súboj Skúsenosti a Nálady

Momentálne je plne rozbehnutý súboj Vista versus XP. Otvorene trochu štatistiky ( i ked nepresnej). Odhaduje sa že 90 percent všetkých počítačov obsahuje operačný systém od Microsoftu, pričom 20 percent je založených na Windows 9x, väčšina na Win2k/XP a isté mizivé percento na báze Visty.

Pokial si pozriete ako vyrábal microsoft svoje operačné systémy tak uvidíme že v prípade win 3 a 4 (3.11 a 9x) došlo k vytvoreniu nového rozhrania primárne určeného pre bežných užívatelov. Pri Windows2000 došlo k prvému zlomu pretože tento systém bol založený na servrovej báze ktorá je vo svojom základe stabilnejšia a podobnej filozofie (budovania na servrovej báze) sa držali vývojári aj pri Viste.

Výhoda tohoto prístupu je že výrobca systému vytvorí prvú nevyšperkovanú verziu systému, otestuje ju v praxi pri servrovej aplikácii, následne na kritických miestach ošetrí proti závažným chybám a užívatelovi je predložený v podstate nielen betatestovaný produkt, ale aj produkt ktorý už nejaký ten rok slúži na servroch...

Nevýhoda je tá že to znamená pre užívatela migrovať na úplne iné systémové jadro, ktoré môže byť lepšie ale zároveň môže obsahovať pre užívatela zbytočné veci. tiež to podporuje fenomén DLL hell a spôsobuje dalšie problémy s kompatibilitou aplikácií.

Ako sa ale neskôr na príklade winXP ukázalo tak ani systém ktorý bol roky používaný ako servrový sa po uvedení na trh nedá označiť za bezpečný. Krátko po jeho uvedení sa rozšírili nové kmene vírusov ktoré ťažili z množstva jeho dier a updaty sa automatickou formou dejú vlastne dodnes...


Pokial si položíme otázku ako budovať stabilný systém a vyhnúť sa migrácii na vyšší je tu tiež otázka kompatibility. štandarným merítkom ktorý sa snaží tlačiť trh je uvádzanie nových hier ktoré pracujú na nových technológiách ktoré uvádza práve nový operačný systém ale jeho staršie verzie už nie.

táto filozofia je velmi nová a začala sa aplikovať až okolo roku 2003 keď si microsoft uvedomil že velmi dobrá kompatibilita umožňuje užívatelom Windows 95 stále hrať aj tie najnovšie tituly založené na DirectX9.

Preto sa od roku 2003 zo strany MS znížili nároky na kompatibilitu a preferuje sa lepší a efektívnejší výkon aplikácií. Pri premrštených HW nárokoch WinXP to vyznieva smiešne ale je to tak, napriek tomu nejaký efekt z ktorého by benefitoval užívatel sa nedostavil.

Politika Microsoftu je od príchodu visty a DirectX10 naprosto jasná. Ak budete migrovať na nový systém budete mať najlepšie hry, budete zabezpečený a tak dalej a tak dalej... Pri pohlade na windows 98 a windows XP sa ťažko hladajú rozdiely pokial hovoríme o kancelárskom využití, ak hovoríme o hrách tak Xp začína mať mierne navrch až s príchodom XP only hier ako Doom 3 alebo Oblivion. Pokial hľadáme zásadné výhody pre kancelárske využitie XP versus Visty... ťažko hladať...

Community Strikes Back

Pred niekolkými rokmi ale započal vývoj projektu menom Kernel Update project a dnes známy ako Kernel Ex. Tento projekt vypracovali užívatelia Windows 98 v snahe používať XP only aplikácie a hry. Z vlastnej skúsenosti musím potvrdiť že sa jedná o efektívny update jadra systému, ktorý reálne rozširuje možnosti systému ako takého.

Takáto úprava systému sa určite nepáči Microsoftu ale nieje ilegálna. Užívatel má právo upraviť svoj vlastný systém podla jeho potrieb a tiež podla možností ktoré ujednáva licenčná zmluva.

Rovnako Microsoft nemôže prikazovať alebo zakazovať inštalovanie aplikácií od iných výrobcov na ich operačný systém.

Položme si ale čo je operačný systém v základe...

OS má len jeden účel a to je sprostredkovať prácu so súbormi, ich kopírovanie, ukladanie. Nič viac nič menej. Všetky systémy Windows (vrátane najstarších) poskytujú široké spektrum aplikácií ktoré dovolujú vytvárať, editovať a prezerať súbory - napríklad mediálne. Tieto aplikácie ale niesú priamo súčasťou systému, hoci výrobca ich môže do systému pevne integrovať - napriek tomu je možné a jednoduché inštalovať aplikácie tretej skupiny užívatelov.

Win98 - OS ako Linux?

Rôzne edície linuxu poskytujú rôzne rozhrania na médiá a komunikáciu. nič ale nebráni užívatelovi tohoto systému hľadať rôzne alternatívy ktoré sa budú nadalej obnovovať a vyvíjať.

Typické môže byť napríklad držanie kroku s formátmi pre Office. Aby bol Linux použitelný pre bežné kancelárske prostredie je nutné aby sa Open Office vyvíjal spolu s trhom a formátmi textu ktoré sa na ňom vyskytujú. Pokial je táto podmienka splnená linux bude dlhodobo schopný zastať všetky funkcie, rovnako ako pomerne drahšia varianta Vista + Office.

viz napríklad "Zoznam SW ktorý stále funguje na Win98SE"
http://www.msfn.org/board/Versions-Soft ... 05936.html

Udržovanie kompatibility nieje ale len doména Linuxu. Dodnes existuje niekolko opensource projektov ktoré sa zaoberajú Win32 platformou ako takou a neberú ohľady na rozdiely medzi rôznymi systémami.

Operačný systém ako platforma - Aplikácie a updaty ako nástroj

Nehrá rolu aký používate operačný systém za predpokladu že ste schopný na ňom spustiť aplikáciu akú potrebujete, ste schopný prečítať formáty súborov aké potrebujete, rovnako nehrá rolu vek základného jadra.

Pokial je aplikácia pevne viazaná na nejakú platformu zhoršuje to jej rozšírenie medzi užívatelmi a tým pádom zhoršuje aj možnosti uplatňovania štandardov ktoré daná platforma ponúka - typickým príkladom je DirectX10.

Open source projekty síce musia takpovediac živoriť, ale stále je v globálne na internete dostatok ľudí ktorý sa o nejaký program môžu zaujímať. ako príklad by som uviedol FFDShow filter. Podla informácií zo sourceforge prvý build ktorý som našiel bol z roku 2002 a jeho autorom je istý (pravdepodobne slovák) Milan Čutka. Na verejnosť sa tento program dostal okolo roku 2005 pričom jeho stabilné a bezchybné používanie sa dá datovať od roku 2006-7 a dobrovolníci tento univerzálny video filter rozvíjajú dodnes.

podobnú históriu má celkom slušné množstvo programov ktoré sú dnes bežne dostupné ako freeware.

Problémy kompatibility - Peklo DLL

tento problém je dodnes velmi častý a stále viac sa bude zhoršovať hlavne u komerčne vyvíjaných programov. Opensource programátori vytvárajú program pre komunity a zadarmo pre svoje potešenie, kdežto vývoj napríklad herného priemyslu je tvrdo kontrolovaný trhovým mechanizmom a snahou neustále tlačiť tie najnovšie technológie...

Holt občas je to ako keď vám v rádiu pustia už 65x za deň tú istú pesničku pretože "teraz je to hit". Podstatou nieje kvalita, ale proste reklama a predaj.

Pri DLL Hell je problém v tom že aplikáciu je možné na danom systéme spustiť, ale obsahuje niektoré exporty do dll súborov. Tie nemusia ale v danom systéme existovať - systém môže byť buď pristarý, alebo dokonca príliž nový!

Pokial vám XP only hra vypíše že nenašla nejaký DLL súbor aleho hlášku "linked to missing export" neznamená to že by sa hra nedala spustiť v danom prostredí, ale znamená to že vyžaduje okrem prostredia niečo navyše - obecne sa ale toto dá softwarovo riešiť tým že hra bude mať svoje dll súbory, miesto toho aby sa pevne nalepila na konkrétnu verziu Windows.

Vysoká politika...

Niekolko krát som bol svedkom toho ako boli z oficiálnych webov (ako napríklad Wikipedia) odstraňované príspevky ktoré boli v priamom rozpore s filozofiou "Nové je dobré", prípadne príspevky ktoré informovali o tom že napriek ukončeniu oficiálnej podpory existuje podpora neoficiálna a zdarma. Windows 9x stále prechádza vývojom napriek tomu čo si väčšina ludí môže myslieť.

windows XP má v tomto smere omnoho väčší potenciál byť miláčikom užívatelov. Dôvodom je skoro isto jeho krajší vzhľad :) a dobre známe rozhranie. Pokial Vista bude násilne pretláčaná Microsoft môže na to doplatiť veľkými trhovými stratami, rozšírením neoficiálnej podpory legacy systému, prípadne pirátstvom.

Lenže Microsoft ako spoločnosť nemôže benefitovať z toho že trh sa zastaví na jednom bode a predaj operačných systémov sa ukončí, rovnako nemôže benefitovať z nekonečnej technickej podpory.

Trhový giganti sú dnes reálne v ohrození. Internet a jeho podstata dáva bežným užívatelom možnosť vyhľadávať ľudí s podobným zameraním - to platí rovnako na spolky zberatelov známok ale aj výrobcov a užívateľov software. Jeden človek si proste uvedomí že nieje sám v snahe udržovať operačný systém naživu a tiež že jeho práca môže pomôcť aj niekomu inému.

Pokiaľ si dnes položíme otázku či je možné udržať nejakú softwarovú platformu nažive tak odpovedou je jednoznačné áno.

Budujeme systém

1. Vyberte hardware podla vašich požiadavkov
2. Vyberte operačný systém podla hardware
3. Na daný operačný systém vyberte taký software aký vám vyhovuje a je predpoklad že sa bude vyvíjať dalej - a to napriek tomu že by operačný systém ktorý zvolíte mal byť legacy.

Pokial budete schopný udržať krok s dobou a aplikácie budú vo všeobecnosit plne funkčné tak životný cyklus vášho počítača nebude limitovaný vekom komponentov, ani tým že výrobca operačného systému ukončí podporu.

Limitom bude výhradne to či sa nájde dosť ludí ktorý budú vyvíjať alebo udržovať software pre vašu platformu.


_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66 | 66
Bydlisko: Žilina

Citácia:
Trhový giganti sú dnes reálne v ohrození. Internet a jeho podstata dáva bežným užívatelom možnosť vyhľadávať ľudí s podobným zameraním - to platí rovnako na spolky zberatelov známok ale aj výrobcov a užívateľov software. Jeden človek si proste uvedomí že nieje sám v snahe udržovať operačný systém naživu a tiež že jeho práca môže pomôcť aj niekomu inému

suhlasim okrem tohoto.. nemas sancu ohrozit trhovych gigantov z jedneho dovodu - negramotnost windowsackych uzivatelov :) inak sa to nazvat neda.. mam na mysli bezneho uzivatela, co sa dalej ako je browsovanie po internete, vyuzivanie office atd proste nedostal a ani ho to nezaujima. vzdy budu ludia co budu zivit korporacie ako je microsoft. ano, internet sice mame, ale ten mame uz dost dlho a sice dava moznost ludom spojit sa, ale nenarobi to microsoftu vacsie skody jak linux a dalsie alternativne OS. profesionalnejsi ludia budu vzdy hladat ine cesticky jak ty opisujes, ale tak to bolo vzdy. bezny uzivatel zvacsa ostane pri tom, ci mu funguju programy co potrebuje k praci (IE, office...) a nezaujima ho uz, aky OS ma nainstalovany


_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1494
Témy: 171 | 171
Bydlisko: Bratislava
Napísal autor témyOffline : 07.02.2008 17:41 | Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)

Ono to je do značnej miery pravda a práve preto niektorí užívatelia migrujú z visty späť na XP :)


_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66 | 66
Bydlisko: Žilina

niektori.. sak to je to, to su ti, co sa v tom ako tak vyznaju alebo maju niekoho, kto ich do toho donutil. ale bezny uzivatel v domacnosti si tam proste tu vistu necha a vytesuje sa, aky pekny OS ma... :roll:


_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1494
Témy: 171 | 171
Bydlisko: Bratislava
Napísal autor témyOffline : 07.02.2008 20:32 | Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)

mno ak si vezmeš štatistiku tak dosť vela ludí kúpilo počítače počas éry ked vládlo Pentium 4 a WinXp. Ludia majú doma tie CDčka a pokial sú to bežný slovenský konzumenti tak si síce povedia že kúpia nový počítač, ale ak by mali platiť za další windows... nemyslím že by ho kúpili.

iná situácia je u prvokupovatelov, alebo tých ktorý chcú kompletné vylepšenie so všetkým včetne OS. Xp ale zanechal na trhu velmi hlbokú stopu. síce blbý, nenažraný systém ale ludia ho majú radi. Stabilitu má, hry na tom idú a to im stačí.

vista toto tiež spĺňa ale je tam trochu problém s tým že ak už mám doma CD winXP načo by som kupoval iný operačný systém?

toto je celkom zásadná otázka a skús ju riešiť ako bežný človek ktorý sa velmi nevyzná :)


_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66 | 66
Bydlisko: Žilina

dobre, tak si teda vezmime model bezneho cloveka. taky clovek, kedze sa nevyzna, pravdepodobne kupi pocitac s predinstalovanym systemom. u kamaratov pocul, ze visty su rychlejsie a ze na nich idu najnovsie hry. samozrejme ze sa dopocul o par chybach, ale to pre neho nie je podstatne.. napr ma to dx10 a, minimalne kym alky project nespravi pokrok, ostane vyhradne pre visty. ked si bude xciet zahrat nove hry, tak si mozno uz za rok s xp nevystaci. dnesne deti su doslova katastrofa, hlavne co sa tyka pc a hier. myslis, ze rodica zaujima ze vista povedzme zozerie viac systemovych prostriedkov kvoli hlupostiam a ze by to islo spravit 100x efektivnejsie ? nie, on si to vezme tak, ze sak ked xce decku spravit radost, tak by musel kupit lepsie pc tak ci tak, a ako operacny system pravdepodobne vezme naky oem, pretoze tie su relativne lacne a nikto sa moc nemusi kaslat s instalaciou. jak si pisal ty (teda dufam ze ty a ze to nemam z ineho zdroja) : ludi bohuzial nezaujima, co ich pocitac v skutocnosti robi, ich zaujima, ci ich pocitac zvlada bezne veci ktore potrebuju, ci sa na tom daju spustit programy ktore potrebuju, ci sa na tom da zahrat atd.. a ked si vezmes takeho bezneho cloveka, povedz, kolko z nich sa vyzna aspon natolko, aby po viste jednoducho nesiahli ? aj tu na fore mame neskutocne vela zastancov vist, a to su ludia co s pc robia uz trosku viac nez len bezne veci. visty som skusal, celkom je to pekne, celkom je to rychle, atd, ale zatial mi na nich vadi jedna vec.. to slovicko "celkom". ma totiz prilis vela chyb (no som zvedavy na service pack) a robi hluposti (swapovanie disku bez zjavnej priciny, zahlcovanie prostriedkov hlupostami kvoli "ochrane uzivatelov" atd..).
nie som zastanca windowsu a uz urcite nie microsoftu, ale pocitac nepouzivam len na pracu, ale aj na hry. a bohuzial, pod linuxom a inymi operacnymi systemami je vacsina hier nehratelna :( ked pridem domov z prace, tak sa rad odreagujem pri nejakej dobrej hre. prekaza mi ze nas korporacie nutia takto ist jednym smerom, ale pokial sa ludia do pc nevyznaju, nepochopia... a mnohi ludia pochopit ani nexcu... preto neverim, ze v dohladnej dobe by sa ohrozila pozicia microsoftu a inych spolocnosti, pokial sa nestane nieco prevratne.. vyrobcovia hier robia hry z 90% len pre windows, programy mas tiez zvacsa pre windows, s kompatibilitou hw je to uz trosku lepsie, ale aj tak je citelny tlak zo stranky velkych spolocnosti...


_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1494
Témy: 171 | 171
Bydlisko: Bratislava
Napísal autor témyOffline : 07.02.2008 23:46 | Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)

s týmto nesúhlasím...

Ludia už vedia čo sú to operačné systémy a na čo sú dobré. Ludia dokonca vedia čo je to DOS a čo je to Windows a vnímajú to asi ako rozdiel medzi dvojtaktom a dieslom - nemusia vedieť ako presne to funguje, ale vedia čo je lepšie.

Fakt je ten že Windows XP dosiahol určitú métu ktorú od operačných systémov očakávajú aj rozmaznanejší užívatelia a inštaláciu OS zvládne naozaj aj úplný laik ktorý to robí prvý krát. U win98 je inštalácia velmi citlivá, u winXP vôbec nie - hlavne ak napríklad Agem dáva k OEM cd s unattended inštaláciou :)

čo sa týka herného priemyslu, tak až teraz začali byť hry pevne naväzované na XP. vývojári sú lenivejší než po nich chce microsoft a to je trochu dobré.

Aby som to ilustroval... ak poviem slovo hra tak predstavím si dve hry - Counter Strike a War3 Dotu. poskytujú určitý druh štandardu. obe hry zvládne v pohode win98

Pri prelome z win98 na XP ludia upgradovali počítače. V ére win98 bolo populárne Pentium II (čítaj celeron), v ére XP to už boli pentiá 4. rozdiel vo výkone je tam samozrejmý a v tejto dobe naozaj stálo za to upgradnúť systém ako celok (či už kvôli ramkám, cpu, grafickému slotu a konieckoncov nestabilnému operačnému systému o ktorý sa nevedeli užívatelia postarať).

XP je niečo trochu iné. Zásadné HW zmeny nenastali - ak vynechám tie ktoré boli umelo vyvolané (napr prechod z agp na pci-e), napriek týmto menej zásadným zmenám XP stále drží všetky tromfy - ovládače na nový HW, podporu širšieho spektra vývojárov, podporu komunity.

Ja ako užívatel Win98 z tohoto môžem benefitovať už len preto že ovládače Winxp a Win98 sú rovnakého formátu :) to či ich napíše výrobca HW správne, alebo to odflákne (urobí xp only) skôr hovorí o kvalite produktu...

ako bude čas postupovať tak problémov typu DLL hell bude stále viac pretože Microsoft proste kvôli zisku musí opustiť pôvodne správnu cestu ktorá šla cestov vysokej kompatibility a výrobcovia hier to ešte zhoršujú ak nezmyselne využívajú dll exporty windows pre účely fungovania ich hry.


_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
 [ Príspevkov: 7 ] 


Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Zložky operačných systémov

v Operačné systémy Microsoft

5

288

19.04.2008 17:40

mikimr

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Aplikovanie operačných systémov

v Články

26

3307

23.08.2008 22:26

mkmt

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Viac možností operačných systémov

v Operačné systémy Microsoft

8

350

28.12.2007 13:36

Intelman

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Windows 7 - Odstránenie Operacnych Systemov

v Operačné systémy Microsoft

7

111

20.02.2013 20:15

walther

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

budovanie mostov

v Počítačové hry

3

223

29.08.2012 12:37

Poki

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

postupne budovanie high end zostavy

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v PC zostavy

57

1066

06.07.2015 17:15

desann

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Schéma: Tester operačných zosilovačov

v Elektronika

0

1272

15.01.2007 18:26

Elektronic

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Zoznam systemov

v Operačné systémy Microsoft

1

325

06.08.2009 23:22

Jaro

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

OCZ s výrobou operačných pamätí končí, zameria sa len na SSD

v Novinky

7

435

13.01.2011 16:53

Mir

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

lenovo sl500 problem padanie systemov

v Notebooky a netbooky

1

218

23.07.2010 0:22

Jaro

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Zapojenie ventilatorov s PST systemov

v Chladiče a všetky druhy chladenia

1

146

06.04.2013 23:47

Filips

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Testovanie dvoch systémov jednou hrou.

v Biosy a ladenie výkonu

10

553

11.03.2008 14:12

Mir

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Hľadám prácu ako Správca pocitačovych systemov

v Ponuka práce

0

1142

14.07.2006 16:47

Porter525

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

dualboot, problem odstranit jeden zo systemov

v Operačné systémy Microsoft

1

218

05.06.2011 23:12

Ďuri

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

nieje vyber na zaciatku zo systemov

v Operačné systémy Microsoft

3

184

18.11.2008 22:05

Francek

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Spustenie dvoch systémov - XP a Win 7

v Operačné systémy Microsoft

5

676

15.09.2010 5:41

Otec© 2005 - 2018 PCforum, edited by JanoF