Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 27 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2008 19:47

V súčastnosti má každý uživateľ k dispozícii velmi široké spektrum nových ale aj starších operačných systémov pracujúcich na báze procesorov x86. V mnohom sa tieto systémy líšia ale v mnohom sú si podobné preto nejaké sílácke reči o tom ktorý systém je najlepší sú naozaj prázdne slová. každý operačný systém má svoje využitie ak človek vie ako s ním pracovať a ak vie čo si môže dovoliť na ňom spustiť.

MS-Dos, FreeDos, Caldera DR-Dos

Starý textový systém ktorý Gates kúpil a presvedčil IBM aby s ním dodávali počítače by sa mohol zdať ako prvý systém určený na odstrel. Chyba. Free verzie tohoto systému sa v dnešnej dobe začali dodávať s niektorými notebookmi ako základ práce s ním. Obecne sa ale používajú ako nástroj k zlacneniu notebooku.

čo je na týchto systémoch velmi praktické je ich využitelnosť. DOS ponúka prostredie na spustenie jedného single tasku. ak si poviete na čo je to dobré tak sa stačí pozrieť na svet servrov. mnoho servrov vo svojej podstate vykonáva jednu jedinú úlohu - multitaskové prostredie je preto zbytočné...

16bit alebo 32bit? DOS je v zásade 16bitové operačné prostredie, avšak už približne 15 rokov a dlhšie existujú 32bitové extendery. jedným z najznámejších je DOS4GW ktorý sa dodával v tele PC hier.

Výhoda singletaskového servru spočíva vo velmi malom množstve exploitov a prípadných chýb v systéme. konflikty aplikácií niesú možné, pritom napríklad beh aplikácie nebude ničím obmedzovaný. všetky existujúce hardwarové prostriedky sa priamo podriadia jedinému tasku...

za menej peňazí jeden supertask... nie zlá možnosť.

okrem toho mnoho prakticky zameraného software (účtovníctvo, diagnostika, antivírusy) je schopných v dose bez problému pracovať. DOS je pre antivírusy skvelé prostredie. moderné vírusy sú v dose naprosto bezmocné.


Windows 3.11 a staršie

tieto systémy sa systémami ani nazvať nedajú. jedná sa o druh grafického prostredia bez 32bitového extenderu... This program requires Microsoft windows, funguje čiastočne multitaskovo, ale reálne nefunguje nijak inak než ako klasické dosové programy. Tieto systémy sa z dobrých dôvodov velmi daleko nedostali. jedná sa o celkom úbohú kópiu pôvodných macintoshových OS a neponúkali okrem obmedzení nič zvláštne pre užívatelov

Windows 95-ME

Tieto systémy ponúkajú Win32 API a vo svojej generácii boli považované za najlepšie - hlavne na hry. Ich práca so sieťami nieje ale nijak zvlášt dobrá. každý z nich pochopí len jeden sieťový adaptér a dva už spôsobujú konflikt.

čo je na nich pozoruhodné tak je možné na ne pripojiť modem (alebo mobilný telefon s modemom) a spraviť z nich dialup server. táto funkcia sa asi niekomu zdala praktická v roku 1995 kedy sa dialup prostredníctvom telefonickej siete hojne využíval, avšak v dnešnej dobe je to naozaj nepraktické. problém je v pomalosti takejto komunikácie (56kbit - 0,056mbit).

Tieto systémy sa však nadalej bez obmedzení dajú používať ako vstupné terminály, napríklad v internetových kaviarňach. Za zmienku stojí ten fakt že moderné vírusy pri kontakte s týmto systémom kolabujú.

Win32 API až s DirectX9 pritom poskytujú široké spektrum pre zábavu aj na poli hernom alebo multimediálnom.

Windows NT

jeden zo systémov ktorý pomáhal vytvárať internet? zabudnite. faktom síce je že sa hojne používal, avšak dodnes je zatienený Unixovými systémami. Svoje využitie nájde tento systém výhrade v sieťovom prostredí, avšak v jeho prípade existuje mnoho lepších alternatív

Windows 2000

Trochu prehliadaný systém a musím dodať že velmi neprávom. Jeho grafické prostredie je síce jednoduché avšak pod starým vzhľadom bije plné 32bitové srdce.

Tento systém je konštrukčne takmer identický s Windows XP. Obmedzenia ktoré na neho boli v nedávnej dobe uvrhnuté sú pre mňa naozaj nepochopiteľné.

Využitie tohoto systému je rovnako široké ako pri Win9x ale aj XP. jediné čo dnes absentuje je prítomnosť najnovších grafických ovládačov avšak tým istým problémom trpia aj win9x.

Celkovo však systém plne vyhovuje štandardu Win32 API i DirectX9.

Windows XP
v súčastnej dobe mainstreamový systém, plne využívaný hlavne home usermi. má najlepšiu podporu ovládačov i software. plne podporuje Win 32 API, pričom ju mierne rozširuje o nadštandardy cez exporty kernelu.

Xpčka síce velmi neoblubujem - radšej mám Win2k, avšak musím pripustiť že tento systém má asi všetko. Funkčnosť, stabilitu a atraktívny vzhľad. Čo však velmi zamrzí je fakt že posledný service pack verzie 3 a Internet explorer verzie 7 môžu znamenať pre váš systém menšiu katastrofu.

prvé releasy service packu 3 so sebou priniesli totálny kolaps pre systémy s procesormi AMD. Internet Explorer 7 môže zase spôsobovať problémy s tlačou (buguje spooler).

všetky predchádzajúce systémy obsahujú tiež podporu pre 16 bit aplikácie - dos i win3.11

Windows XP 64bit

tento systém nespĺňa štandard Win32 API. to je pre neho velkou nevýhodou. naproti tomu ale umožňuje lepšie využívanie procesorov na báze 64bit. otázka je zatial bohužial či bude tento štandard nakoniec oslavovať úspech, avšak pevne v to dúfam

Windows Vista 32 bit/64bit

Najnovší produkt z dielne microsoft. Napriek tomu že podporuje 32bitové aplikácie jeho podpora je velmi zvláštna. Nejedná sa totiž už o pravé Win32API, ale o akýsi druh emulácie. Dôvod tohoto je pre mňa osobne záhada.

tento fakt môže komplikovať fungovanie niektorých aplikácií, prípadne nútiť zapínať režim kompatibility s XP. Takéto prepínanie módov systému je velmi nešťastné. či už aktuálny kód alebo legacy kód Vista ho v tej či onej forme podporuje a tým pádom je otvorená ako starým útokom tak takým ktoré sa časom vytvoria špeciálne proti nej.

Vista ale dodnes tlačí reklamný slogan že je najbezpečnejšia, a nutno dodať že oproti XP určite je.


čo sa týka Win32 API, dnes sa občas stretávam s názorom že samotné Windows API prechádza vývojom a mení sa. Toto tvrdenie je pravdivé len čiastočne. Vývoj API setu je opodstatnený len v prípade zmeny bitovosti prostredia - to jest ak prechádzame z 16 na 32bit alebo z 32 na 64bit.

tiež by som chcel pozdravovať človeka čo sa ma snažil presvedčiť že Windows 9x nepoužívajú servisy. Celkovú kompatibiltu Windows navzájom zaisťuje práve API set a ten sa vo svojom vývoji v rámci 32 bit nemal líšiť tak ako sme toho svedkami - novšie windows majú síce backward kompatibilitu (so starými aplikáciami) avšak dosiahnuť forward compatibilitu možné samozrejme je - hoci MS tvrdí že nie...

Opensource už teraz tvrdo pracuje na balíčkoch ktoré túto kompatibilitu zaisťujú a s každým dňom sa dostáva dalej a dalej - holt je len škoda microsoftu že nevie alebo nechce vyvíjať svoje existujúce systémy dalej, tak ako to robí napríklad Linux...

Linux distrá

tieto systémy boli dlho využívané hlavne pre potrebu servrov. dodnes sa jedná o tie najrozšírenejšie systémy pre tento účel. Už dlhšiu dobu sa však opensource komunita snaží informovať užívatelov o tom že je to operačný systém zadarmo a že platené Windows sú velmi drahá voľba...

Dnes najbežnejšie "predávané" distro je Linpus ktorý sa tiež nájde na ultralacných notebookoch, avšak za zmienku stojí určite distribúcia Ubuntu ktorá naberá na celkom slušnej popularite.

To čo je najzákladnejšou výhodou linuxu je evolúcia. Nepríde deň ked vám niekto povie že koniec, na tomto systéme sa nepracuje. Linux kráča dalej tak ako plynie čas preto jeho rozvoj do budúcnosti je vždy dobrá voľba.



Ad: to že som maniak cez Win98se
Napriek tomu že dodnes sa držím svojho obľúbeného Win98SE robím tak hlavne z troch dôvodov.
1. Dos
2. Win32 API
3. Typ CPU

Mám rád PC hry ale tiež pracujem s programami na týchto dvoch bázach. Každopádne ak by som navrhoval systém na inom hw základe tak by som určite volil iný operačný systém. Pre home userov asi určite Win XP, pre kutilov rozhodne linux.

Použitie operačného systému na ten či oný účel musí mať svoj dôvod. Pokial by som počítač využíval výhradne ako písací stroj tak bez akýchkolvek okolkov by som tam nahodil dos a T-602, hudbu, internet a filmy mám však rád :)







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 02.09.07
Prihlásený: 19.01.20
Príspevky: 6373
Témy: 298
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 17.07.2008 17:29

pre niekoho kto vyuziva viac ako 3.2gb pamete sami zda jedina rozumna moznost Vista64 ... Mam pocit ze s hladiska ovladacov je natom lepsie ako XP64....







_________________
NTB: Dell Vostro 5470 - Core i5-4200U, GT 740M, 8GB DDR3-1600, Crucial MX100 256GB, 14" 1366x768
Audio: KRK RoKit 5 G2 White, Lexicon Alpha, M-Audio Axiom 25 MKII, AKG Y55
Phone: Samsung Galaxy S8
Vozenie: Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 110kW - DPF/EGR/SWIRL OFF, BOSE SOUND
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 17.07.2008 17:59

suhlasim, s vistou x64 som nemal zatial ziaden problem







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 17.07.2008 18:36

obecne... o 64bit mám zatial strach... v prípade MSdosu vznikali už od začiatku 90tych rokov 32bitové extendery, roky pred Win32 a aj dos teda má dosť 32bitových aplikácií...

XP 64 i Vista 64 tu sú ale ak sa pýtam na aplikácie... vidím len pár hier ktoré majú hybridný 32/64bit kernel. prípadný nárast výkonu ktorý vyššia bitovosť predstavuje tam bohužial skonzumuje systém samotný...

nový systém budem asi určite stavať na XP64 kvôli procesoru e7200 (pravé dvojjadro s em64). o ovládače sa nebojím, o kompatibilitu aplikácií velmi...

čo sa tohoto týka tak v tejto chvíli ešte viem že 32bit windows by bola dobrá volba, čo je ale problém je moja snaha zladiť OS s CPU. mno a posledné intely bez em64 boli niekde v dobe pentia 4. to už radšej nejakú dosku s dvoma tualatinmi :)

xp64 skúsim radšej než vistu - vec osobnej volby, ale v praktickom používaní PC v tom nevidím nejak zvlášť význam. na to mi stačia aj staršie OS než XP...







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 16.05.05
Príspevky: 5075
Témy: 105
Bydlisko: Trenčín, SR
Príspevok NapísalOffline : 17.07.2008 20:29

Spirit: predpokladám že si tú Vistu skúšal na NB - nemal si problémy s takou vecou ako je napr. čítačka kariet?? Resp. od akého výrobcu ju máš?? Mne totiž zakaždým chcelo pamäťovku naformátovať a ani to nakoniec neprebehlo.
Inak ale musím povedať že 64bit. Vista nemala u mňa žiadne problémy - nerátam teraz ešte jednu drobnosť a tou je flashovanie SW v mobile, ale to je naozaj trochu mimo od bežných činností iných užívatelov.







_________________
    Intel Core i5-3450 | Gigabyte GA-Z77M D3H | Kingston 8GB 1600MHz DDR3 | Sapphire HD7850 2GB | 2x ADATA SX900 256GB | WD MyCloud 4TB | 27" AOC | Cooling by GELID
    Apple iPhone 6s 32GB | 2005 Ford Focus II 1.8TDCi Panther Black S-packet

    "My new computer came with Windows 7. Windows 7 is much more user-friendly than Windows Vista. I don't like that."
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 17.07.2008 21:12

64bitová vista je podla môjho názoru tá "pravá" verzia Visty - to jest tá základná. preto je Win32 API sada vo viste vo všeobecnosti skôr emulovaná než reálna. Preto sa vôbec nebudem čudovať ak bude fungovať lepšie než Vista 32bit.

Celkovo... ak hodnotím predaj Visty čo máme u nás v práci - XPčku ju nadalej dokonale valcuje a viac sa predá 32bitových víst než 64bitových...

alebo načo kupovať elektromobil ked benzínu je zatial dosť...

Ak si ale všimnete všetky štatistiky tak určite v nich nájdete nasledovné nedostatky:
- žiadna zo štatistík neuvádza pomer 32bitovej a 64 bitovej visty
- rovnaká štatistická chyba je aj u XPčok.
- mnoho z týchto štatistík ale rozoznáva a rozdeluje windowsy 9x podla podskupiny na všetky existujúce rodiny - 95, 98 a ME.


žiadny odborný web ktorý analyzuje Visty a XPčka nikde neuvádza či sa článok vzťahuje k tej či onej verzii operačného systému a service packy sú spomínané len v prípade chýb aké nastávajú...

Je to vo všeobecnosti krajne nefér postup. to hovorím ako odporca Visty, na druhej strane ale je faktom aj to že užívatelia nemajú dosť znalostí aby rozoznali výhody a nevýhody 32 a 64 bitových systémov... ja sám tie znalosti nemám a to o Windowsoch viem celkom dosť (rodiny 9x aj NT)

takže moja otázka do pléna je:
Oplatí sa 64bitové XP, alebo skôr 64bitová vista? e7200, 2gb ram, radeon 1950 pro. 32bitový operačný systém podla mojich kritérií pre využívanie HW nemá na procesore s EM64 čo robiť, práve tak ako na Tualatine nemajú čo robiť XPčka.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 16.05.05
Príspevky: 5075
Témy: 105
Bydlisko: Trenčín, SR
Príspevok NapísalOffline : 17.07.2008 21:24

Ja by som už išiel do Visty. Je to relatívne nový PC podla popisu, takže s ovládačmi by nemal byť problém a to je to hlavné v čom býva problém pri 64bit. systémoch. Čo sa týka výkonu tak ten určite nebude menší/horší ako pri 32bit. systéme, takže len získaš. XP 64bit. je síce tiež kvalitný systém, ale dávať ho dnes na nový PC mi pripadá ako kupovať si v autosalóne model z roku 2000 ako úplnú novinku, hoci je už na trhu novší model :) (Možno blbé prirovnanie, ale nič lepšie ma nenapadlo :?)







_________________
    Intel Core i5-3450 | Gigabyte GA-Z77M D3H | Kingston 8GB 1600MHz DDR3 | Sapphire HD7850 2GB | 2x ADATA SX900 256GB | WD MyCloud 4TB | 27" AOC | Cooling by GELID
    Apple iPhone 6s 32GB | 2005 Ford Focus II 1.8TDCi Panther Black S-packet

    "My new computer came with Windows 7. Windows 7 is much more user-friendly than Windows Vista. I don't like that."
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 02.09.07
Prihlásený: 19.01.20
Príspevky: 6373
Témy: 298
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 17.07.2008 21:25

Jednoznacnejsie by som povedal ze Vista x64 .... ci uz vecsia podpora ovladacov.....







_________________
NTB: Dell Vostro 5470 - Core i5-4200U, GT 740M, 8GB DDR3-1600, Crucial MX100 256GB, 14" 1366x768
Audio: KRK RoKit 5 G2 White, Lexicon Alpha, M-Audio Axiom 25 MKII, AKG Y55
Phone: Samsung Galaxy S8
Vozenie: Alfa Romeo 159 SW 1.9JTDm 110kW - DPF/EGR/SWIRL OFF, BOSE SOUND
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 24.09.06
Prihlásený: 15.07.23
Príspevky: 1427
Témy: 37
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 17.07.2008 21:41

pouzivam XP x64 takmer vyhradne na hry, som s nim spokojny a mozem ho iba odporucit..

jediny problemik ktory som postrehol, ze niektore aplikacie (hlavne starsie instalatory) deteguju tento system ako Windows 2003 (kedze XP x64 ma 2k3 kernel ako vieme..) a odmietnu sa spustit..

mozno este druhy problemik > nedostatok firweallov/antivirov, ktore vsak nepouzivam tak sa ma to vlastne netyka..


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 17.07.2008 21:55

obecne...

kompatibilitu s programami pre procesory z pred éry Pentia Pro mi zaručuje 486tka a MSdos

kompatibilitu s MS-Dos pre vyššiu radu, spolu s celou Win16 aj Win32 API by mal bez problému zaistiť Win98SE na Immolatore...

Kompatibilitu s produktmi pre "future use", alebo hrami ktoré by eventuelne vyžadovali novšie verzie win, je Vista momentálne vhodnejšia, problém je ale práve vo vyjadrení intelu o podpore pre vistu...

Asi naozaj až Windows 7 a ja pevne verím že bude 64bit only...

Ak ale medzi Win98SE a Win7 vznikne generačný rozdiel (tj aplikácia ktorá nepobeží ani na jednom z tých systémov a bude XP only) tak je to problém aplikácie... Písať aplikácie aby boli úzko kompatibilné je velmi nerozumné z hladiska či už trhu, alebo popularite aplikácie.

to sa bohužial teraz deje velmi často že aplikácia (hra) je určená výhradne pre 32bitovú verziu Windows XP, pričom z neznámeho dôvodu sa nespustí ani na Win2k, ani na WinXP64 ani na Viste...

bohužial, tak ako Win9x a Win2k doplácali kompatibilitou ovládačov na XPčka tak budú vyššie OS znova doplácať na popularitu XPčok len kvôli hlúposti vývojárov.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 26.07.2008 13:37

ad: Vista a jej budúcnosť

stretol som sa s názorom že Vista bude mainstreamový operačný systém proste z toho dôvodu že nové počítače a hlavne notebooky sa budú predávať len s Vistou.

V tomto ohlade sú ale niekoľké zádrhele
1. Spoločnosti ako Dell začali ponúkať Downgrade z visty
2. Predaj operačných systémov naozaj je naviazaný na nové počítače, avšak dodnes existujú len 2 dôvody v ktorých je vista preukázatelne na vyššej úrovni než Xp - je to podpora pre RAM nad 3gb a umelo vytvorený dojem že lepšia grafika pôjde len na viste

(funkcie zabezpečenia sú tam bezpečné že narušujú činnosť hw - napr SPDIF - to beriem ako značný nedostatok ktorý ešte výrobca označuje za prednosť)

Aj priemerný užívatel dnes už vie že môže OS nainštalovať aj na iný počítač než priamo ten s ktorým ho kúpil. Pretože berie OS ako samostatný "komponent" ktorý navyše nieje hardwarovo tak závislý ako napríklad procesor tak myslím že veľa ľudom nebude robiť problém ostať na XPčkach aj po upgrade PC.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 06.08.2008 2:38

Mir píše:
2. Predaj operačných systémov naozaj je naviazaný na nové počítače, avšak dodnes existujú len 2 dôvody v ktorých je vista preukázatelne na vyššej úrovni než Xp - je to podpora pre RAM nad 3gb a umelo vytvorený dojem že lepšia grafika pôjde len na viste

A kde si nechal lepsiu spravu pamate a prepracovanejsi systemovy casovac? :)







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 06.08.2008 3:42

Spirit píše:
A kde si nechal lepsiu spravu pamate a prepracovanejsi systemovy casovac? :)

lepsia sprava pamate ? s tym som sa pocas prace s vistou nestretol ani nahodou... nahodil som cistu instalaciu, najnovsie drivere atd. pustil hru, isla pekne, fajn...
potom som nahodil linux, samozrejme ze zblbla totalne vista, komu sa s tym chce hrat, tak som sformatoval particiu a svahol tam xpcka..
div sa svete, ono ide vsetko sviznejsie :) rovnaka hw a cca rovnaka sw konfiguracia. rovnaky antivir, rovnake ovladace... vsetko, vratane hier, mi ide omnoho sviznejsie... kde je teda ta "lepsia sprava pamate" o ktorej som videl uz viacerych pisat ??







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 06.08.2008 4:45

ma sa tym na mysli hlavne to, ze kym vista nema problem ako predikativne alokovat pamat, tak v jej prostredi pouzit prakticky lubovolne mnozstvo pamate pre ostatne aplikacie, pricom na XP mozes mat aj 3GB ram a systemu sa cez 1GB ne a ne chciet poriadne tuto ram vyuzit a vsetko serie do swapu, ktory uplne nikdy nevypnes. Je to vidiet v rozsirenom systemovom sledovaci, ktory prezradi podiel aplikacii v ram a v swape.

Systemovy casovac si nastastie nespochybnil, pri nom je uz z prveho pohladu jasne, ako su u visty pri viac jadrovom rieseni rovnomerne zatazovane jadra.

Mimochodom, narocnost systemu a sprava pamate su 2 uplne odlisne veci. ;)

Inak snad poznas nejaku dnesnu priemernu hru, ktora ma rovnake sys. naroky, nez priemerna hra z pred 7 rokov? Taky je totiz rozdiel medzi XP a Vistou.







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 06.08.2008 12:57

Spirit píše:
ma sa tym na mysli hlavne to, ze kym vista nema problem ako predikativne alokovat pamat, tak v jej prostredi pouzit prakticky lubovolne mnozstvo pamate pre ostatne aplikacie, pricom na XP mozes mat aj 3GB ram a systemu sa cez 1GB ne a ne chciet poriadne tuto ram vyuzit a vsetko serie do swapu, ktory uplne nikdy nevypnes. Je to vidiet v rozsirenom systemovom sledovaci, ktory prezradi podiel aplikacii v ram a v swape.

Systemovy casovac si nastastie nespochybnil, pri nom je uz z prveho pohladu jasne, ako su u visty pri viac jadrovom rieseni rovnomerne zatazovane jadra.

Mimochodom, narocnost systemu a sprava pamate su 2 uplne odlisne veci. ;)

Inak snad poznas nejaku dnesnu priemernu hru, ktora ma rovnake sys. naroky, nez priemerna hra z pred 7 rokov? Taky je totiz rozdiel medzi XP a Vistou.

priznam sa, nevyznam sa ani zdaleka do takej hlbky do OS ako napr mir alebo ty, ale pozeram sa na to z hladiska skor laika ci bezneho uzivatela. chapem co sa cca snazis povedat, ale, ked je nieco lepsie a vsetci hovoria ze to je rychlejsie... preco je realita ina ? preco mi ide napr crysis alebo BF2 na jednom a tom istom pc proste omnoho lepsie pod xpckami ? ono mi to trosku pripomina "vyhodu" 64bitoveho systemu, ako sa strasne MS snazilo vysvetlit, ze ono je to krok vpred, a ze sa oplati investovat a ze to prinesie super vykon. par rokov je prec, 64bitove procesory aj operacne systemy tu su, a nie je novinka, ze tieto operacne systemy maju omnoho viac problemov, nehovoriac o vykone...
jasne, ak sa najdu aplikacie co to budu podporovat atd atd, tak potom mozno, ale neviem ci je v dobe, kedy sa to proste nevyuziva, povedat to ako jednu z hlavnych prednosti os... co som si pod vistou vsimol je akurat to, ze rada pracuje s diskom, lebo kazdy druhy na nej musi vypnut defragmentaciu atd.. po vypnuti vacsieho programu hrabe na disku atd atd...
na testovanie webstranok na svojom pc pouzivam WOS portable, ktory je super, az do doby, kedy prestal pod vistou fungovat uplne. fungoval niekolko mesiacov a odvtedy proste nic, nova instalacia funguje maximalne na jedno spustenie... dokonca mi instalacku webserveru vista dosrala tak, ze nebola pouzitelna uz ani pod xp... nahodil som potom xpcka jak som vravel, nahodil cistu instalacku wosu a vsetko ide super.. pokaslalo sa to pri viste myslim pre jednej zaplate, ale... o com to potom bola sakra zaplata ?? dalsie "wow" pre vistu
co sa snazim povedat je asi toto : ked niekto vyda novy system, hovori o nom aky je uzasny, pricom 90% veci na nom ide proste znatelne horsie... o com to je ? je krasne ze napisu ze podporuje toto, toto, toto... dakedy mam pocit, ze zoznam toho, co nepodporuje, je 100x taky dlhy, a pre mnohych je tato kompatibilita alebo rozdiel vykonu dost rozhodujuce. koho ma zaujimat, ci to dokaze preniest 20GB za minutu, ak to v praxi nie je vidno ? alebo koho zaujima, ze ma lepsiu spravu v pamate, ked som to v praxi nevidel ani raz za dooost dlhu dobu ?
neviem ci chapete co sa snazim napisat, akurat som vstal tak snad som nenapisal kraviny :lol:







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 06.08.2008 15:24

-netvrdim, ze je vista uzasna
-nikde som nenapisal, ze ma nizsie HW naroky ako XP ci to, ze bezi sviznejsie (samotny system, nie aplikacie)
-spomalenie v hrach je trosicku patrne, cca to cini do 10 percent. Plati vsak jedno, cim pomalsi zostava, tym je rozdiel vacsi, ale to je logicka vec. Naopak, na modernom 2-4 jadre s taktom povedzme 3ghz a 4gb ram, moderny 7200ot. disk ci nedajboze SSD, to je zostava, kde rozdiel v rychlost XP vs. Vista nemas sancu rozpoznat. A tento "rozdiel" sa bude casom uz len znizovat, vzhladom na absolutny vykon zostavy

Tolko ku tvojim pripomienkam. Ja vistu nevychvalujem, aj ked to na prvy pohlad tak moze z mojich pomerne castych postov vyzniet (vacsinou len reagujem na Mir-a). Jedine o co mi ide, ze Mir tento system porovnava a pritom (mir, nic v zlom) s nim nema prakticky ziadne skusenosti. vychadza zakazdym z toho co sa udajne docital na nete, no tam sa clovek docita mnohe veci, ako napr. priserna kompatibilita s programami a pod. co nie je absolutne pravda a z 99.99 percent ide o neznalost az lamerstvo pouzivatela. Inak sa to nazvat neda.
Ide tu o to, ze cim dlhsie system pouzivas, tym lepsie ho spoznas a tym spoznavas jeho vyhody a samozrejme aj nevyhody. Mir opisuje win98se s ktorym ma najdlhsiu prax ako (aspon niekedy to tak vyznie) uzasny OS. Dnes, kedze na druhom PC uz chova aj XP, zacina pomaly "ospevovat" ci vyzdvihovat iste vyhody tohto systemu. No o viste, s ktotou ma minimalne skusenosti, pise zatial iba "v zlom", o com svedci aj jeho post vyhod tohto systemu, na ktory som prave reagoval, kedze o hlavnej vyhode sa nezmienil (lebo mi to nedalo). Narazam len nato, ze jeho zmyslanie ci prezentovanie nazorov je casto velmi subjektivne a vyznie vo vseobecnosti neferovo. Ak nepoznam poriadne system a nemal som moznost s nim dlhodobejsie pracovat, nebudem sa o nom zmienovat v rozbore OS. Mam pocit, ze o 2 roky mir bude vykreslovat v dobrom svetle XP a o nejakych 5 rokov to bude prave ta vista a nejaky Win 7 bude prenho zas postrah, bez vlastnej skusenosti, pretoze sa to docita na nete... Pochopeny moj zamer? ;)







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 06.08.2008 20:58

xpčka poznám len z toho že ich mám zapnuté 2x mesačne a aplikácie padnú vždy ked ich spustím. neviem čo tam brácho porobil ale ten systém je na odpis.

od win95 bolo tých zmien k lepšiemu na systémoch relatívne málo. bohužial. podstatné zmeny ktoré boli k lepšiemu?
- vytvorenie Win32 API štandardu
- zavedenie 32bit WDM ovládačov
- zavedenie NT technologie správy pamäte

- podpora HW alebo rozhraní DX niesúvisí s OS. je možné ju doplniť do systému kontinuálne, otázka je len či ms chce.

zmeny k horšiemu?
- neefektívne spôsoby programovania
- neefektívne filesystémy (NTFS je v niektorých parametroch výrazne horšie než FAT32)
- naväzovanie aplikácií na systémové DLL knižnice - kernel, atp.
každý kto toto spravil v roku 1996 s nejakou hrou a tá potom bola neschopná fungovať na iných windowsoch bol označený za diletanta. od roku 2003 sa z programátorskej lenivosti stala móda. pche.
- rušenie štandardov a ich zmena na iný hoci nieje reálne opodstatnenie
- marketingové bláboly?
- výplachy mozgu v štýle "plne 32bitový systém je vždy lepší než hybridný"

je toho dosť... bohužial a v mnoho prípadoch sa oplatí skôr hladať odpovede v opensource než sa nechať neustále vysávať o prachy kvôli riešeniam ktoré by sa vám hodili viac než to čo vám vnútia výrobcovia sw...







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 07.08.2008 2:22

vyhovuje ti open source? preco nebezis na linuxe? sa ti normalne divim :)

XP-cka su na odpis? V zivote sa mi nestalo, ze by mi XP nejak padli alebo vypovedali funkcnost od SP2 (s tym suvisiaci vylepseny casovac, co sa prejavilo v sopejni s HT u P4). Od tohto SP som nemal za celu dobu existencie jediny problem.

Kazdy system ma muchy, zober si, kolko trvalo vychytanie XP ci win98. A celkovo, dodnes sa kazdym dnom ci tyzdnom objavuju nove a nove moznosti ako tento system vyladit (nove verzie nlite). Nemozes hadam cakat od visty, ze hned po vydani bude slapat ako hodinky a so vsetkym budes spokjny. Chce to cas, obhajujes win98se a sam vies, ze sa dodnes vychytava vdaka tretim stranam. Kolko ze to rokov preslo, kym ziskal "tvar" pouzitelneho systemu? A aky je rozdiel oproti viste, ktora je fakt "mlada" ? To su fakty, ktore si treba uvedomit.







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 07.08.2008 22:01

uvedomujem si fakt že každý operačný systém potrebuje čas na to aby bol vyladený. týka sa to samotného systému, ovládačov ktoré sa pre neho vyrábajú, rozhrania a i aplikácií.

Aplikácie ale nezávisia od samotného OS. závisia od API - application programming interface. Win32 api je to čo majú spoločné všetky aplikácie ktoré po spustení v DOSe vypíšu "Cannot run in dos mode".

Win32 API dnes predstavuje viac než 99.5 percenta vytvorených aplikácií, a vrchol tento interface dosahuje dnes, to čo ho bohužial z programátorského hľadiska kompromituje sú nezmyselné náväznosti na windows XP...

Prečo nie linux? práve kvôli Win32 api. Programátori sa učili pre toto rozhranie písať posledných 13 rokov a tie aplikácie konečne získavajú slušný výkon i stabilitu približne od roku 1998 je to už dobré. Asi ako ked sa prestalo uvažovať či autá budú jazdiť na paru, naftu alebo benzín.

V tom je dnes prevaha Win32 API, nie v tom že XPčko obsahuje GetResourceX pričom win9x obsahuje GetResource.

uznávam jedine tú výhodu že Windows 5.0 a Windows 5.2600 obsahujú podporu pre viac threadov, čo bohužial Windows 4.0 ani Windows 4.10 neobsahujú.

Vista je druhý krok k Win64 API ak pominieme XP64. Veľkosť RAM neberiem ako faktor. K tomu aby bežala stačí aj menej ako 4gb, určite sú cesty ako bežať s XPčkami aj nad 4gb.

jej zásadný problém nieje rozhodne v stabilite. obecne všetko zabezpečenie ktoré tento systém má funguje velmi negatívne v zmysle efektivity fungovania hardware, články o tilt bitoch vyvolávajú u programátorov linuxu záchvaty smiechu a dá sa v tomto zmysle písať dalej.

jej najzákladnejšia výhoda a viac menej vsadenie si na divokú kartu je práve 64bitové API. Win95 tento problém mal omnoho kratšie než vista64 (rádovo to boli 3-6 mesiacov než bolo jasné že Win9x bude dalších pár rokov mainstream)

Vec sa má totiž tak že prechod z 32 na 64 nemusí byť kvalitatívne zlepšenie. môže to byť zlepšenie čisto technologické bez toho aby si to užívateľ mal možnosť nejak všimnúť. Win9x tento problém opäť nemali. prechod z textového do gui módu bola revolúcia a je len paradox že z neho profitoval práve windows a nie apple.

Medzi win32api a win64api je asi taký rozdiel či domov pôjdem dieselovým autobusom, alebo elektrickým trolejbusom... Ak ale niekto urobí z dieslovým motorom lietadlo tak je to samozrejme niečo úplne iné. otázka u toho samozrejme je či sa dá s tým či oným motorom urobiť lietadlo...

a to je zhruba otázka či sa z Win32 api to lietadlo spraviť dá alebo na to treba až Win64 api... alebo otázka je či win64 api nebude musieť stavať až kozmické lode...







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30.10.06
Prihlásený: 21.08.09
Príspevky: 133
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 23.08.2008 1:30

Mir píše:
tiež by som chcel pozdravovať človeka čo sa ma snažil presvedčiť že Windows 9x nepoužívajú servisy. Celkovú kompatibiltu Windows navzájom zaisťuje práve API set a ten sa vo svojom vývoji v rámci 32 bit nemal líšiť tak ako sme toho svedkami - novšie windows majú síce backward kompatibilitu (so starými aplikáciami) avšak dosiahnuť forward compatibilitu možné samozrejme je - hoci MS tvrdí že nie...



si zjavne amater a pleties hrusky s jablkami, tvoje zavery vychadzaju z amaterskych experimentov a nemaju nic spolocne s realitou


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 03.07.07
Prihlásený: 01.12.19
Príspevky: 1295
Témy: 63
Bydlisko: Vrbové
Príspevok NapísalOffline : 23.08.2008 1:36

mir v com je lepsi FAT32 od NTFS???

ja som mal fat ale nemoze mat sub. vecsie ako 4 gb co ma dost sere







_________________
CPU: Intel Core i5 750 3,6 GHz s CM HP212+ MB: ASUS P7P55D RAM: Zeppelin Xtra 4x2GB 1600 MHz GPU: Gigabyte HD 5850 PSU: Corsair HX650W HDD: Seagate 2 TB, Seagate 1 TB, Seagate 160 GB, WD 320 GB, WD 20 GB, Toshiba 500 GB Zvuk: Integrovana zvukovka VIA VT1828S , Tesla 820A, neake širokopásmove reproduktory
MSI GX610PX-041CZ: Turion X2 TL-60 HD2600 2 GB RAM 250GB 5,4 Ot.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30.10.06
Prihlásený: 21.08.09
Príspevky: 133
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 23.08.2008 1:48

t-90 píše:
mir v com je lepsi FAT32 od NTFS???

ja som mal fat ale nemoze mat sub. vecsie ako 4 gb co ma dost sere


v sucasnosti v nicom, pouzitie FAT ma dnes opodstatnenie len v ojedinelych pripadoch, bohuzial amateri ako mir tu budu stale placat svoje nezmysly


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 06.03.08
Prihlásený: 01.10.12
Príspevky: 1732
Témy: 15
Bydlisko: triminka@sp...
Príspevok NapísalOffline : 23.08.2008 10:16

t-90: http://cquirke.mvps.org/ntfs.htm

mkmt: nikoho neurazaj, napis svoje skusenost, pripadne co vies, ale ak budes v kuse iba mliet ako papagaj to iste bez akejkolvek informacnej hodnoty tak ta skor ci neskor posleme do prdele.







_________________
Redeem the game of law! Despair the Billy, here are the morals! Come, relentless eraser rain, relentless eraser rain...
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 23.08.2008 14:08

t-90 píše:
ja som mal fat ale nemoze mat sub. vecsie ako 4 gb co ma dost sere

Nato tusim existuje patch, mir bude vediet viac.

mkmt: Pocul si, s tym amaterom velmi opatrne. ;)







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 23.08.2008 14:10

tak ono mir ma patche takmer na vsetko :lol:
inak to vyjadrenie "amater" ma uprimne rozosmialo :-D uznavam, ze v mnohych veciach je mir nadmieru konzervativny, ale nazyvat ho amaterom... ehm.. :lol:







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aplikovanie operačných systémov

Registrovaný: 03.07.07
Prihlásený: 01.12.19
Príspevky: 1295
Témy: 63
Bydlisko: Vrbové
Príspevok NapísalOffline : 23.08.2008 15:25

triminka dik prelozim si to







_________________
CPU: Intel Core i5 750 3,6 GHz s CM HP212+ MB: ASUS P7P55D RAM: Zeppelin Xtra 4x2GB 1600 MHz GPU: Gigabyte HD 5850 PSU: Corsair HX650W HDD: Seagate 2 TB, Seagate 1 TB, Seagate 160 GB, WD 320 GB, WD 20 GB, Toshiba 500 GB Zvuk: Integrovana zvukovka VIA VT1828S , Tesla 820A, neake širokopásmove reproduktory
MSI GX610PX-041CZ: Turion X2 TL-60 HD2600 2 GB RAM 250GB 5,4 Ot.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30.10.06
Prihlásený: 21.08.09
Príspevky: 133
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 23.08.2008 22:26

Triminka píše:

mkmt: nikoho neurazaj, napis svoje skusenost, pripadne co vies, ale ak budes v kuse iba mliet ako papagaj to iste bez akejkolvek informacnej hodnoty tak ta skor ci neskor posleme do prdele.


keby si si pozornejsie presiel forum, tak by si videl ze, parkrat som sa mu snazil niektore veci vysvetlit ale zjavne ma problem s chapanim, nikdy som na konkretne polozenu otazku nedostal odpoved, vzdy to skoncilo pri siahodlhom citate bez zjavneho vyznamu

ak cloveku, ktory o sebe tvrdi ze ma prehlad o systemoch Windows, nehovori nic meno Russinovich tak je to prinajmensom zarazajuce skor az smutne

ak niekto dookola tvrdi, ze na win98 funguju servisy, tak si ine oznacenie ako amater nezasluzi


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 27 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zložky operačných systémov

v Operačné systémy Microsoft

5

501

19.04.2008 17:40

mikimr Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Viac možností operačných systémov

v Operačné systémy Microsoft

8

589

28.12.2007 13:36

Intelman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Budovanie operačných systémov (článoček + diskusia)

v Operačné systémy Microsoft

6

477

07.02.2008 23:46

Mir Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 7 - Odstránenie Operacnych Systemov

v Operačné systémy Microsoft

7

333

20.02.2013 20:15

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Schéma: Tester operačných zosilovačov

v Elektronika

0

1775

15.01.2007 18:26

Elektronic Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zoznam systemov

v Operačné systémy Microsoft

1

533

06.08.2009 23:22

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. OCZ s výrobou operačných pamätí končí, zameria sa len na SSD

v Novinky

7

675

13.01.2011 16:53

Mir Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zapojenie ventilatorov s PST systemov

v Chladiče a všetky druhy chladenia

1

424

06.04.2013 23:47

Filips Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. lenovo sl500 problem padanie systemov

v Notebooky a netbooky

1

400

23.07.2010 0:22

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Testovanie dvoch systémov jednou hrou.

v Biosy a ladenie výkonu

10

735

11.03.2008 14:12

Mir Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. dualboot, problem odstranit jeden zo systemov

v Operačné systémy Microsoft

1

388

05.06.2011 23:12

Ďuri Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. nieje vyber na zaciatku zo systemov

v Operačné systémy Microsoft

3

356

18.11.2008 22:05

Francek Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Hľadám prácu ako Správca pocitačovych systemov

v Ponuka práce

0

1385

14.07.2006 16:47

Porter525 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Spustenie dvoch systémov - XP a Win 7

v Operačné systémy Microsoft

5

990

15.09.2010 5:41

Otec Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra