Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 14 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 12.03.12
Prihlásený: 18.04.12
Príspevky: 20
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2012 12:48

Zdravim , cital som pravidla hladal som to asi 3 hodiny , OK viem ze fan sa zapoji na 5V tak ze zapojim len cerveny a cierny kabel do molexu . A ten cierny je jedno do ktoreho ? lebo na molexe je 2x otvor pre cierny kabel .

Dalej prosim vas neaky odbornik keby mi povedal konecne 7V ? je nebezpecne lebo nema kostru ci zem . a 5V uz neni nezezpecne ?

Lebo mam Arctit fan a toci sa na 1500 otacok je to randal .

Urcite mi nebuchne zdroj z toho ze tak zapojim ?

A kolko takych fanou si mozem prerobiz z 12V do 5V a takto ich zapojit ?

mozem ich zapojit aj na jednu vetvu , dajme tomu 3 fany za sebou ?

Lebo planujem si asi odvybrovat HDD to znamena ze nebude pripevneny na skriny a to znamena mala tepelna vodivost tak normalna teplota HDD je 30 C . Preto by som dal pred HDD 5V vetrak


Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako zapojim fan na 5 V ?

Registrovaný: 08.08.09
Príspevky: 12449
Témy: 39
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2012 12:55

Je jedno, ktory cierny kabel v molexe vyuzijes, vsetko je to zem.
7V neodporucam, kedze ako pises, obisiel by si zem a menej kvalitne (starsie) zdroje by to uz nemuseli znasat. Samozrejme, 5V nieje nebezpecne - ved 5V mas medzi cervenym molexom a zemou.
Regulovat ventilator trvale, hardverovo (predradeny odpor, stabilizator na nizsie napatie, regulator,...) alebo softverovo (speedfan - nutna spolupraca SW->doska) je podla mna urcite rozumnejsie.
Maximalne prudove zatazenie jednotlivych vetiev mas vytlacene na nalepke na zdroji - aj 12 aj 5V vetva ale zvladne tri ventilatory - v PC sa ale vsetko zapaja paralelne!
Ten vetrak sa ti na 5V rozbehne?







_________________
always is always wrong
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 12.03.12
Prihlásený: 18.04.12
Príspevky: 20
Témy: 3
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.03.2012 14:12

ci sa rozbehne neviem , ked nie mam este jeden .

Nieviem ci rozumnejsie je cez soft speedfan , lebo predpokladam ze ked bootuje PC tak setky idu na plno a potom ked nacita speedfan sa to az upravi , dotial bude rachot . A nechcem mat v Tray dole v liste speedfan zapaty.

TO iste som mal na VGA , pri nacitavani windowsu to bol vysavac dokial sa nenacitali ovladace na VGA . PRETO som si kupil accelero .

Pokial je 5V bezpecne tak to dam na 5V a nemam starost . Ale na vysavanie tepleho vzduchu si kupim neaky iny nehlucny ventilator . Ako odzadu do CASE . Neake rady ???

Inac diky


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako zapojim fan na 5 V ?

Registrovaný: 18.08.10
Prihlásený: 12.10.20
Príspevky: 4727
Témy: 58
Bydlisko: Prešov
Príspevok NapísalOffline : 12.03.2012 15:40

rady by aj boli, ale povedz cenový strop a typ skrinky, resp. aký veľký ventilátor tam vieš dostať.







_________________
MB: ASUS Maximus V Formula CPU: INTEL Core i5 2500K @ 4,5 GHz CPU cooler: Cryorig R1 Ultimate RAM: 16 GB Corsair Vengeance Low Profile White+Red VGA: ASUS GTX780 DCII + Prolimatech Black Series MK-26 + 2x Noiseblocker Multiframe M12-S2 PSU: SuperFlower SF-550P14PE Golden King System SSD: Samsung SSD 830 128GB Data HDD: Seagate Barracuda 3TB + TichePC Vibration Killer Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl Window Case fans: Intake: front - 2x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm, bottom - 1x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm; Outtake: 1x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 5 LT LCD: Samsung PX2370 23" Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos 7000 Mouse pad: SteelSeries QCK Mass Audio: Creative SOUND BLASTER Recon3D + Creative GigaWorks T20 Series II
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 12.03.12
Prihlásený: 18.04.12
Príspevky: 20
Témy: 3
Príspevok Napísal autor témyOffline : 13.03.2012 8:32

Diky .

12 cm fan . Skrina normalna cooler master . Ja som k nej mal vetrak 12 cm vzadu nahodeny ale po 3 rokoch sa rozhucal , aj som ho rozobral ale drnci lozisko stale a tak sa toci ze vzduch je moc pocut jak ide cez neho , to predtym tusim ani nebolo O.O asi som ho moc premazal , ked ho s prstom roztocim tak 7 sekund trva dokial nezastane . Dost ne ?

PC som skladal aby bol co najtichsy , ale ked setky fany odpojim aj hdd tak je pocut uz fan na PSU enermaxe a stym asi nespravim nic. Spravim , ale az po zaruke kt. je 5 rokov . Takze tiche pc mi vydrzalo cca 2.3 roka


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako zapojim fan na 5 V ?

Registrovaný: 18.08.10
Prihlásený: 12.10.20
Príspevky: 4727
Témy: 58
Bydlisko: Prešov
Príspevok NapísalOffline : 13.03.2012 14:03

OK. ventilátory od CM sú už povestné svojou ne/kvalitou, hlavne čo sa týka ložísk. ak ti vydržal 3 roky, tak to si môžeš gratlovať.

ak ti ide hlavne o ticho, tak ideálny by bol v tvojom prípade Gelid Wing 12, výborne regulovateľný fan s kvalitným ložiskom a hlavne ak nemáš regulátor otáčok, tak je super v tom, že má pribalený regulátor otáčok, ktorý môžeš vyviesť aj mimo case. http://www.tichepc.sk/Gelid-Wing-12-UV-Blue.html

podobne dobrý fan je Enermax Magma, veľmi podobný výkonom , vlastnosťami /vyberateľný rotor/, hlukom, akurát nemá pribalený regulátor, takže potom buď SW regulácia alebo 5V redukciou. http://www.tichepc.sk/Enermax-UCMA12-Ma ... 25mm-.html

obidva sú to kvalitné fany, potom ešte absolútna špička zameraná hlavne na ticho
http://www.tichepc.sk/Noctua-NF-S12B-FLX.html s napäťovou redukciou na 900 aj 600 rpm
alebo úplne nízkootáčkové Noiseblockery
http://www.tichepc.sk/Noiseblocker-NB-B ... O-PL1.html
http://www.tichepc.sk/Noiseblocker-Mult ... m-Fan.html

z tých lacnejších je dobrý fan za skvelú cenu http://www.tichepc.sk/Gelid-Silent-12.html , ale na všetky skôr menované sa nechytá.







_________________
MB: ASUS Maximus V Formula CPU: INTEL Core i5 2500K @ 4,5 GHz CPU cooler: Cryorig R1 Ultimate RAM: 16 GB Corsair Vengeance Low Profile White+Red VGA: ASUS GTX780 DCII + Prolimatech Black Series MK-26 + 2x Noiseblocker Multiframe M12-S2 PSU: SuperFlower SF-550P14PE Golden King System SSD: Samsung SSD 830 128GB Data HDD: Seagate Barracuda 3TB + TichePC Vibration Killer Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl Window Case fans: Intake: front - 2x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm, bottom - 1x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm; Outtake: 1x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 5 LT LCD: Samsung PX2370 23" Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos 7000 Mouse pad: SteelSeries QCK Mass Audio: Creative SOUND BLASTER Recon3D + Creative GigaWorks T20 Series II
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 12.03.12
Prihlásený: 18.04.12
Príspevky: 20
Témy: 3
Príspevok Napísal autor témyOffline : 15.03.2012 11:38

mino diky moc . Posledne otazky velice amatarske :

Ked napojim FAN na 5V taky acrtic freezer 12 cm a ledva sa bude tocit , alebo ked jedneho dna sa ani neroztoci a ja to nespozorujem lebo skrina bude zavreta , tak PSU to nebude vadit ?

Alebo takto nevadi PSU ze ten FAN sa bude ledva tocit ? Nepojde z toho ventilatora neaky nevyuzity spatny tok elektriky do PSU ? a PSU ho bude muset tažko spracovat .

Ja sa tomu abosolutne nerozumiem tak sa pytam , proste nechcem si odpalit zdroj chapes .

a Druha otazka kolko zere taky 12V a 5V fan ? wattou

rozmyslal som nad tymto Gelid-Wing-12-UV-Blue s tym regulatorom otacok , ale nechcem to bolo by to moc penez , berem az 2 fany . a Tichepc.sk asi urcite nerozvaza zadarmo tak prosim ta vyber mi este neaky z alza.sk http://www.alza.sk/chlazeni/do-skrini/1 ... 849245.htm lebo alza ma dovoz za 80 centov .

tento ma 15 db hlucnost , dobre nie ? http://www.alza.sk/ventilator-airen-red ... d96122.htm


killer vyjadri sa aj ty pls .


Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako zapojim fan na 5 V ?

Registrovaný: 08.08.09
Príspevky: 12449
Témy: 39
Príspevok NapísalOffline : 15.03.2012 14:12

pre teba je potrebne, aby sa ventilator na tomto napati (5V) roztocil, tzn. z kludneho stavu (nulove otacky) sa rozbehne na otacky odpovedajuce napatiu 5V (toto zdoraznujem preto, aby si bral na vedomie, ze ventilator ma urcitu hystereziu - ked ho pri startovani zapnes na 12V rozbehne sa na plne otacky, ale potom pri plynulom znizovani napatia sa mozes dostat aj pod startovacie napatie - teda ventilator sa uz toci tak sa dokaze hybat aj pri napr. 4V).
Pokial sa ventilator v zdroji na 5V nerozbehne a ty to dostatocne skoro nezistis, moze sa stat, ze suciastka/zariadenie ktore s nim chladis sa znici vysokou teplotou. Preto moc neodporucam hrat sa s vymenou ventilatora v zdroji ak nemas sajn co robis. Inak pokial teplota zdroja nestupne nad nejaku hranicu, je mu jedno ci a na akych otackach sa toci ventilator - ak ale zdroj zatazis, zvysi sa jeho teplota, v pripade ze ho uz ventilator nestihne chladit, neprisposobia sa otacky teplote - zdroj sa bud vypne, alebo znici/zhori (zalezi od kvality - preto radim kvalitnejsie zdroje).
Spatny tok? Ventilator nieje kondenzator, co vezme, to spotrebuje - zdroj mu dodava iba tolko prudu, kolko si zapyta.
Co sa spotreby tyka, zalezi od konkretneho ventilatora - napriklad Noctua NF-P12, ktoru pouzivam na radiatore ma prikon 0,09A a napajacie napatie 12V, takze P(DC) = U * I; P = 12 * 0,09 = 1,08W, neviem sice, naco ti toto cislo bude, kazdy ventilator ma inu spotrebu a pre zdroj to nieje skoro ziadna zataz (relativne, oproti takej grafike/procesoru, je to nic).

No a este posledna vec, pises o tej hlucnosti, k tomu poviem len tolko: Cela hlucnost udavana vyrobcom a predajcom je len marketingovy tah - kazdy vnima hlucnost inak, dokonca v noci sme na hluk citlivejsi, takze taketo nieco, ako vyjadrovanie hlucnosti jednym cislom, ktore ani nevies co v podani vyrobcov znamena = neriad sa tym, to mas ako s tym 10000000000000:1 kontrastom pri "LED" monitoroch.







_________________
always is always wrong
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 12.03.12
Prihlásený: 18.04.12
Príspevky: 20
Témy: 3
Príspevok Napísal autor témyOffline : 16.03.2012 10:22

okey . diky za odpovede. Takze aj keby som 5 hodin drzal prst na outtake ventilatore a on sa netocil , tak PSU otom ani nevie .

PSu fan je slusne tichy , acrtic freezer 7 som premazal s vazelinku tento krat a neni ho ani pocut , sem tam zarapka lozisko , FAn na vga a Fan na oututake vymenim a mam tiche pc opat.


Problem uz len bude odvybrovat hdd a zachovat tepelnu vodivost .

dik


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako zapojim fan na 5 V ?

Registrovaný: 18.08.10
Prihlásený: 12.10.20
Príspevky: 4727
Témy: 58
Bydlisko: Prešov
Príspevok NapísalOffline : 16.03.2012 13:28

ak máš voľnú 5,25" pozíciu, tak táto sranda je geniálna na odvibrovanie, za vcelku rozumný peniaz.
http://www.tichepc.sk/TichePC-sk-HDD-Vi ... iller.html

pravda kvôli poštovnému sa to neoplatí kupovať samé /jedine si pre to ísť osobne ak by si bol z KE alebo okolia/. prípadne sa inšpirovať a niečo na ten spôsob si skúsiť vyrobiť sám. :)







_________________
MB: ASUS Maximus V Formula CPU: INTEL Core i5 2500K @ 4,5 GHz CPU cooler: Cryorig R1 Ultimate RAM: 16 GB Corsair Vengeance Low Profile White+Red VGA: ASUS GTX780 DCII + Prolimatech Black Series MK-26 + 2x Noiseblocker Multiframe M12-S2 PSU: SuperFlower SF-550P14PE Golden King System SSD: Samsung SSD 830 128GB Data HDD: Seagate Barracuda 3TB + TichePC Vibration Killer Case: Fractal Design Define R4 Black Pearl Window Case fans: Intake: front - 2x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm, bottom - 1x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm; Outtake: 1x BeQuiet! SilentWings 2 140 mm Fan Regualtor: Aqua Computer Aquaero 5 LT LCD: Samsung PX2370 23" Keyboard: Microsoft SideWinder X4 SK Mouse: Mionix Naos 7000 Mouse pad: SteelSeries QCK Mass Audio: Creative SOUND BLASTER Recon3D + Creative GigaWorks T20 Series II
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 12.03.12
Prihlásený: 18.04.12
Príspevky: 20
Témy: 3
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.03.2012 12:47

Predsa len mam este jednu otazku . mino aj killer sak nestaci prerobit FAN tak ze 3 pin fan ma 3 kable nie ? zlta cierna cervena . Odstrihned zlty z noznicami zaizolujem a dam ho zakladne dosky ?

Inac kupil som dva http://www.tichepc.sk/Gelid-Silent-12.html a celkom pohoda .


Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako zapojim fan na 5 V ?

Registrovaný: 08.08.09
Príspevky: 12449
Témy: 39
Príspevok NapísalOffline : 23.03.2012 12:54

Ešte stále je tvojim cieľom zapojiť fan na 5V?
Pretože nejak postrádam zmysel strhať žltý vodič - vďaka nemu môžeš v biose/programe, na to určenom zobrazovať rýchlosť ventilátora (otáčky za minútu)







_________________
always is always wrong
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 12.03.12
Prihlásený: 18.04.12
Príspevky: 20
Témy: 3
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.03.2012 14:12

ked som pochopil , tak 5V sa da spravit len tak ze fan dam na cerveny a cierny do molexu a ten molex strcim do jednej z vetiev zo zdroja .

A hento co som ja napisal by stale islo na 12V ? len by som znicil zobrazenie otacok v biose . Aha ok takze to asi nejde .

Jo. snazim sa stale len som nemal cas sa stym pohrat aj ked som vetraky kupil mam doma uz 5 vetrakov kt. hucia na 1200 otackach ale keby som ich dal na 5V by boli aj pouzitelne .

Z toho 3 vetraky su zo 300 wattovych starych zdroj .

Umna je to tak ze ked mam case zavretu a nemam v nej outtake fan tak setky teploty na HW su cca o 6 C vatsie . A Hdd po odvybrovani ma len o 2 C viac .


Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako zapojim fan na 5 V ?

Registrovaný: 08.08.09
Príspevky: 12449
Témy: 39
Príspevok NapísalOffline : 23.03.2012 14:55

No ano, jedna z možností (najjednoduchšia) ako dosiahnuť 5V je z molexu zdroja (medzi červeným a čiernym vodičom).
Keby si ventilátor stále pripájal na dosku, (bez softvérovej regulácie) napájanie by ostalo 12V, akurát by si nevidel otáčky. Čiže presne ako píšeš, tadiaľ cesta nevedie.
Navrhujem odstrihnúť červený vodič z káblov od ventilátora a zapojiť ho (ale spoľahlivo) na 5V vetvu z molexu - zvyšok, celý konektor by išiel normálne do dosky - zem, aj zobrazovanie otáčok. Samozrejme, tu si značne obmedzený počtom 3pin konektorov na doske. Pokiaľ ich nemáš dosť, zvyšku ventilátorov odstrihni červený a čierny vodič a zapoj ich tiež na 5V, akurát už nebudeš vidieť ich otáčky (neviem síce, načo ti je toľko vetrákov, ale obmedzovať ťa v tomto nebudem).
Znova spomeniem, to čo som už napísal - daj si pozor, aby sa ventilátor na tých 5V rozbehol.
Tiež si premysli, ktoré ventilátory zapojiš prvým spôsobom cez dosku (budeš vidieť otáčky) a ktoré priamo na zdroj - z hľadiska funkčnosti je to úplne jedno, môže však byť výhodné vidieť napríklad otáčky ventilátora na niektorom z komponentov.







_________________
always is always wrong
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 14 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako zapojim disk

v Pevné disky a radiče

6

390

07.09.2010 1:30

KingTommy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako spravne zapojim switch

v Siete

13

740

13.10.2008 23:36

djfreeman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapojim toto čudo ?

v Zvuk

6

585

25.06.2010 7:14

Revolution Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapojim dalsi wifi router?

v Siete

3

669

27.12.2011 13:58

Daevid Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako zapojim HDD z notebooku do PC

v Pevné disky a radiče

13

555

11.04.2011 21:56

shiro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. AC Fan Pro TC - ako doplnkovy fan....

v PC skrinky, zdroje a všetky druhy chladenia

9

934

08.12.2006 14:46

Harlequin Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako zapojit fan

v Modifikácie, návody a projekty

1

1084

02.11.2010 16:34

KingTommy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapojit fan

v Chladiče a všetky druhy chladenia

3

2703

20.10.2010 14:30

KingTommy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. AKo zregulovat FAN

v Ostatné

5

511

10.01.2010 12:20

zeto750 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zapojim 4 monitory?

v AMD čipové sady

3

298

31.03.2014 18:35

grulo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako mam pripevnit fan

v Chladiče a všetky druhy chladenia

9

832

22.12.2008 19:58

KingTommy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako zapojit zadny fan?

v Modifikácie, návody a projekty

8

1185

16.10.2010 9:59

killer Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako na regulator rpm fan..

v Modifikácie, návody a projekty

15

5274

31.12.2008 17:14

Qpkqkma Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako otočiť FAN na pasívny chladič ??

v Chladiče a všetky druhy chladenia

2

634

05.04.2008 20:14

zmija31 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako zodvihnut otacky fan na gpu?

v nVidia grafické karty

18

1553

29.06.2008 15:44

Pegas099 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako usporiadat 4 fan ventilatory v debni

v Chladiče a všetky druhy chladenia

4

917

25.03.2008 21:45

fiend Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra