Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 66 ] Choď na stránku: predchádzajúca 1, 2, 3 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako zapnut zdroj

Registrovaný: 27.12.07
Prihlásený: 17.02.16
Príspevky: 5446
Témy: 0
Bydlisko: Opičí ostro...
Príspevok NapísalOffline : 22.09.2009 20:24

Nemyslel som zdroj, napr. HDD by sa to asi nepáčilo :rolleyes:

Citácia:
hlavná je funkcia

Áno, zopne obvod :P

Ale kašlime už na to :cheer:


Naposledy upravil prandof dňa 22.09.2009 20:27, celkovo upravené 1

Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.03.09
Prihlásený: 22.11.10
Príspevky: 2720
Témy: 0
Bydlisko: Sereď
Príspevok NapísalOffline : 22.09.2009 20:27

prandof píše:
Nemyslel som zdroj, napr. HDD by sa to asi nepáčilo :rolleyes:

neni problém pripojiť ani HDD-to je akoby si zapol PC,nič sa mu nestane-ale kto by sa oň moc bál tak nech neskúša, :)
dobre sme pokecali,kopu vecí si vysvetlili a na niečo sme aj prišli,fasa néé ?? :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 30.08.09
Prihlásený: 16.03.10
Príspevky: 471
Témy: 41
Príspevok NapísalOffline : 22.09.2009 21:37

Ah lude hadajte sa napr. na pokeci abo kde :-) .Ja dam moj zdroj do zasufku a spojim 14 s GND a zapne sa normal zacne ventilator ist aj energia vsetko ale az nato ze ide len necelu sekundu :D ja viem ze mam nechat spojeny furt ten pin (ved predsa mam vela zdrojov doma a nerobim prvy krat ) lebo ten zdroj co mam doma je zo stareho serveru a on nesel zapnut ta mi ho dali opravit ale kukam kukam ani RAM ani HDD nemal ta bodaj by ne islo ho zapnut...ale ako vem ze bez RAM sa "nezapne" pc ale aspon zdroj,ktory zapneme klasickym tlacidlom.Tak som stlacil a to iste mi robil aj ked bol v PC takze nevem nevem co moze byt za chybu.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 16:03

Napisem vam ako je to s tou zatazou a s tym ze impulznemu zdroju nerobi dobre ist naprazdno.

Ak niekto z vas nejake impulzne zdroje uz prerabal, vyrabal a aj opravoval tak to vie.

AT a aj ATX zdroj, ked rozoberiete, zistite ze niekey kazda vetva a niekedy len tie silenjsie vetvy maju uz priamo na doske zdroja pripojeny vykonovy odpor (teda ak ste schopny to zistit), ktory tvori predzataz + je tam vetracik. + zdroj bude fungovat aj ked vetracik odpojite a predzataz date podstatne slabsiu, teda je to uz aj s dostatocnou rezervou tam dane.

Teda aj ked nie je pripojene k zdroju nic, tak uz dnu v samotnom zdroji su minimalne 2 (+5 a +12V vetva) ale kludne aj 4 (aj an -5 a -12V vetve) vykonove odpory, ktore tvoria predzataz. Samozerjme trosku to zhorsuje ucinnost zdroja. (ked zo zdroja neodoberate energiu, mal by mat nulovy odber, co samozrejme nema a tieto predzataze tento odber este trosku zvacsuju, teda znizuju ucinnost) Predzataz zabezpecuje odber radovo v mA az desiatkach mA maximalne z danej vetvy v ktorej je zapojena. Vetracik ma odber 100 az 120mA. (uz samotny vetracik ma 12*0,120=1,44W)

Je mozne ze niektory zdroj, aj ked ma nejaku tu predzataz a teda mu nehrozi nic ked ie naprazdno, proste takto ist odmieta, rozbehne sa, zisti ze odber z neho je maly a vypne sa. To by som ale typoval na serverove zdroje take chovanie. U normalnych zdrojov toto nehrozi.

Serverovna: Nieco sa pokasle, alebo sa odpoji, elebo niekto pride vytiahne jeden suflicek odpoji to co tam je a zoberie si nieco von, zdroj tam ostane, aby zdroj nebezal zbytocne tak sa pri nizkom odbere sam vypina (moze sa vypnut tak ze sa zablokuje, a ked ho chcete znova zapnut, treba ho vypnut na chvilu sietovym vypinacom). +zdroje v serveroch mozu byt robene tak ze sa same zapinaju, teda po vypadku energie, ked znovu elektrika naskoci sa zapnu. No proste serverove zdroje nemusia byt tak celkom standardne ako bezne zdroje a mozu sa spravat rozne. Server vam spravia podla poziadaviek zakaznika :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.03.09
Prihlásený: 22.11.10
Príspevky: 2720
Témy: 0
Bydlisko: Sereď
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 20:59

moc si toho napísal a moc aj zle...ak tie odpory na predzáťaži majú byť výkonové tak nebudú brať pár mA...
AT zdroj zapneš iba ak mu +5V vetvu zaťažíš odberom 2A
ATX zapneš aj bez záťaže a nič sa mu nestane,pochybujem že by mali vnútri nejaké odpory ktoré by tam vytvárali teplo...preto sú tak urobené aby mali vysokú účinnosť.
A serverové zdroje sú úplne iná kategoria,niektoré bývajú aj redundandné/zdvojené/ a ich cena býva aj cez 300€


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 22:04

AT zdroj:

Ako zapnut zdroj

Prakticky predzataz tvori len vetracik.

ATX:

Ako zapnut zdroj

+12V vetva predzataz:

210 Ohm, prud odporom 57mA, vykonova strata na odpore: 0,684W>0.25

+5V a -5V vetva predzataz:

100 Ohm prud odporom 50mA, vykonova strata na odpore: 0,25W

+3,3V predzataz:

10 Ohm prud odporom 330mA, vykonova strata na odpore: 1,089W>0.25

-12V bez predzataze


AT zdroj zapnes v pohode aj bez zataze, ziadne 2A nemusis odoberat. Aj teraz mam na stole rozobraty AT zdroj, ktory sa chystam prerobit, ma tam vykonove odpory na viacerych vetvach, ktore tvoria predzataz + vetracik. Zapne sa v pohode aj ekd k nemu nic nepripojis.

Momentalne je tento AT zdroj v stadiu, ze cela sekundarna strana je prerobena a su tam teraz len +12V a -12V vetvy a su zatazene kazda 1K5 odporom a ledkou v serii s 2k2 odporom. Vetracik nemam zapojeny. Bez problmov zdroj funguje. Naviniem si nove trafko, vymenim ho, upravim spatnu vazbu a mam hotovy zdroj. Mozem ti kludne spravit fotku mojho stola. :)

Pises kraviny.

Ked nieco pisem tak o tom asi aj nieco viem. Niekolko AT aj ATX zdrojov som uz opravoval (+imp. zdroje v telke a v LCD monitore, zosilnovac do auta) aj som ich prerabal aj previjal trafko v nich. Nieco o impulznych zdrojoch viem. Nepisem len tak nieco co ma napadlo.

Ak chces mozem ti poskytnut dalsich aspon 10 schem hlavne ATX zdrojov a hlavne riadenych TL494 a aj schemy mnou upravenych zdrojov ATX na +-33V a AT prerobeny na +-45V a +-12V.

Moj ATX zdroj prerobeny na +-33V funguje aj ked predzataz tvoria len 2 ledky s odporom do serie na kazej vetve jedna, teda 2*20mA necelych, vetracik ide z pomocneho zdroja (kazdy ATX ma hlavny a pomocny zdroj, resp stand-by zdroj, ktory napaja riadiace obvody hlavneho zdroja a umoznuje nabeh hlavneho zdroja + dodava +5V Stand-By napatie - fialovy drotik v ATX konektore )

Novsie zdroje mozu mat uplne inu koncepciu a mozu pouzivat obvody ako napr UC3842 (bezne sa pouziva v televizoroch) na primarnej strane, pricom je pouzity len jeden spinaci tranzistor. + novsie zdroje uz maju aj PFC.


Ak je niekde pouzity vykonovy odpor vobec nemusi znamenat ze nim tecu prudy radovo v amperoch. ak mas napr napatie 300V uz pri 66mA mas vykonovu stratu na odpore 2W. 0,066*300=2W. Vykonovy odpor je odpor, ktory ma viac ako 0,25W vykonovu zatazitelnost.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.03.09
Prihlásený: 22.11.10
Príspevky: 2720
Témy: 0
Bydlisko: Sereď
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 22:28

"AT zdroj zapnes v pohode aj bez zataze, ziadne 2A nemusis odoberat. Aj teraz mam na stole rozobraty AT zdroj, ktory sa chystam prerobit, ma tam vykonove odpory na viacerych vetvach, ktore tvoria predzataz + vetracik. Zapne sa v pohode aj ekd k nemu nic nepripojis."

vidím že si odborník...nebudem sa s tebou hádať...AT zdroj bez záťaže na +5V zapneš ale skús mu dať na 12V vetvu smiešnu žiarovku 12V 50mA...vypne sa.Vieš o tom prd ako sa prerábali AT zdroje na normálne zdroje ktoré dávali veľké ampére....ani jeden si ešte neprerobil...obyčajne sa to robilo tak že sa na keramické teliesko navinulo pár závitov kantalu aby mal 2 ohmy-pripojil sa na +5V vetvu a dal sa pred ventilátor čo vyfukuje zo zdroja vzduch.Funguje to až takto a až teraz to môžeš poriadne zaťažiť....kapito??


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 22:40

Je tam vetracik ako predzataz.

Na mojko:

Ako zapnut zdroj

Ako vidis je to zapnute, ledky svietia. (slabo, lebo zatial tam je len 12V a nie 45V, este nemam vymenene trafko a prerobeny feedback) Ako vidis, cely output stage som spravil novy na samostatnom plosaku.

Ako zapnut zdroj

Ako zapnut zdroj

A tu mas mojko este fotky ATXka ktore som prerobil na +-33V v 2007. Teraz uz treti rok napaja moj zosik, co pouzivam k PC.

http://s153.photobucket.com/albums/s204/Jerry19_2007/ATX/?albumview=slideshow


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.03.09
Prihlásený: 22.11.10
Príspevky: 2720
Témy: 0
Bydlisko: Sereď
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 22:43

OK...ATX ako som vravel zapneš a funguje aj bez nejakej záťaže...ja som písal o AT a ten inak nezaťažíš dokiaľ 5V vetva neberie 2A...za tým si stojím


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 22:47

ATcko, ma sietovy vypinac, zapnes mu napajanie sietovym vypinacom a on sa samovolne rozkmita, ked sa objavi na sekundarnej strane dostatocne napatie pre TL494, ten zacne pracovat a zacne kmitanie riadit tak, aby na vystupe boli pozadovane napatia, to je vsetko + su tam ochrany zo zenerkami proti prepatiu na vystupe a ocrana proti skratu, nic viac. Pozriem schemu a vidim. Nie je tam nic, co by sledovalo odber a v pripade maleho odperu vypinalo atp. Mozno nejake ATcko ktore to ma existuje ale bezne ATcka nic take nemaju.

To je pekne ked si niekto za niecim stoji, ale ako mna to vobec nezaujima ked nenapises ze preco. Napis preco to tak je a potom sa mozeme bavit. Ty si presvedceny ze to tak je a hotovo ale preco tak to uz nevies, nevies ako funguje obvod ako TL494 a ako vlastne funguej impulzny zdroj atd.


Naposledy upravil Jerry19 dňa 06.07.2010 22:51, celkovo upravené 1

Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.03.09
Prihlásený: 22.11.10
Príspevky: 2720
Témy: 0
Bydlisko: Sereď
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 22:51

ešte v niekedy v 1993 som sa pýtal kamoša prečo sa vypne AT zdroj ked ho zaťažím aj malou žiarovkou...vtedy ma poučil že +5V vetva musí byť zaťažená najmenej 2A aby zdroj dával aj iné napätia a mohol byť naplno zaťažený...vyskúšal som,pár zdrojov som tak prerobil a všetky AT fungovali iba vtedy...
ak neveríš tak si to skús,inak fungovať nebudú
ATX je iné kafe


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 22:58

Ano je pravda ze AT zdroje mali najsilnejsiu +5V vetvu a ze prave z tejto vetvy bol odoberany najvaci vykon, lebo v tej dobe bol napajany regulator napatia pre CPU z tejto vetvy este, dnes je to z +12V. Je mozne to co tvrdis, niektore zdroje tak mozu fungovat. Ale nie vsetky.

A ak by som potreboval AT zdroj nejak vyuzit a mal by som s tymto problem, tak by som ho riesil inak a nie pripojenim vykonoveho odporu medzi +5V a zem, ktory by zbytocne vyhrieval. Ale ano to je najjednoduchsie riesenie.

kazdopadne kludne to mozes vyskusat (zapnut AT naprazdno) AT zdroju sa nestane nic, maximalne co sa moze stat je ze ti ten zdroj nebude dobre fungovat ak zatazujes len +12V vetvu, ked nebude hlavny odber brany z +5V vetvy, resp. ked ta nebude aspon nejakymi 5 az 10W zatazena. Lebo je mozne ze spatna vazba TL494 je hlavne zavesena na tuto vetvu, kedze sa ratalo s tym ze tato vetva je najviac zatazena.

Ale to by sme sa museli bavit o konkretnych schemach a zdrojoch.

Mne sa ale este nestalo aby ATcko neislo zapnut bez zataze, alebo ze by bol problem zatazit mu len +12V vetvu. Je ale pravda ze s ATckom som neskusal zatazovat len +12V, pretoze som nemal dovod, +12V ATcka nema velku zatazitelnost, teda som ATcka nepouzival ako zdroje +12V.

Ak chces napr +12V so slusnou zatazitelnostou a chces pouzit AT zdroje, musis ich prerobit (usmernovacie diody v +12V vetve nie su robene na taky prud a ani dalsie veci, cely zdroj je robeny hlavne na to aby dodaval prevazne vykon z +5V vetvy), alebo pouzijes 3 AT zdroje, pricom zapojis ich 5V vetvy do serie, vykon zdrojov sa scita, no a upravis spatnu vazbu aby si nemal 15V ale len 12. Alebo pouzijes ATX zdroj. Kazdopadne ale ked potrebujes napatie vacsie ako 14V, musis spravit rozsiahlejsie upravy, previnut trafko, vymenit kondiky za take na vacsie napatie atd.

Aj v amaterskom radiu vysiel clanok, kde bol AT zdroj upraveny sposobom, ze pripojene myslim 2 velke vykonove odpory paralelne medzi +5V a zem, ako dalsia predzataz pre +5V vetvu. Ale ako stacilo tomu zdroju zmenit zapojenie feedback-u a netrebalo taketo vecicky, a vymenit diody na +12V vetve.


Naposledy upravil Jerry19 dňa 06.07.2010 23:02, celkovo upravené 1

Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.03.09
Prihlásený: 22.11.10
Príspevky: 2720
Témy: 0
Bydlisko: Sereď
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 23:01

prečo by bola najviac zaťažená..na správnu funkciu zdroja a tým aj starého PC predsa stačí aby tade tieklo 2A..smiešnych 10W..ostatné ide do 12V a ostatných napätí...tade tečú ampére,predsa tie vetvy sú dimenzované na veľké prúdy
my HAMs sme ich prerábali na 13,8V


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 23:04

No ja pisem o typickom vtedajsom PC s AT zdrojom. Privod k doske, viacero cervenych a ciernych drotov paralelne, teda +5V vetva, lebo doska odoberala z tejto vetvy najviac, ostatne neboli zdaleka tak zatazene, prevazna cast odoberaneho vykonu bola odoberana z +5V vetvy a na to bol ten zdroj stavany. Pretoze procesor, ktory papa najviac zo vsetkeho na tom motherboarde je napajany z +5V vetvy, samozrejme cez regulator napatia (mosfety, cievky a kondiky okolo socketa pre CPU, to je regulator napatia pre CPU)

Ako zapnut zdroj

4 cervene a 4 cierne. Pochopitelne ze pre GND su 4, ale aj pre +5 su az 4, prave preto ze odtial as berie najvacsi vykon. Ostatne su zastupene po jednom.

Dnesne ATX maju samostatny 4pin konektor, kde su 2 cierne a 2 zlte, teda +12V a GND, co je pridavne napajanie pre CPU (regulator napatia pre CPU) KEd to nezapojis PC nenabehne. + uz sa pouzivaju aj 24pin ATX konektory, ked zapojis len 20 nic sa nestane, ie dalsie 4 su len na znizenie odporu, dalsie droty paralelne.

Preto regulacia napatia toho zdroja funguje najlepsie vtedy ak je prevazne vykon tahany z +5V vetvy a ak je tato vetva prakticky naprazdno tak ta regulacia nemusi moc dobre fungovat. To je otazka zapojenia spatnej vazby regulatora v tom zdroji.


Naposledy upravil Jerry19 dňa 06.07.2010 23:10, celkovo upravené 1

Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 07.03.09
Prihlásený: 22.11.10
Príspevky: 2720
Témy: 0
Bydlisko: Sereď
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 23:09

CPU vtedy brali prd...286,386 a aj 486 brali smiešnych pár W
Pentiá už brali kapánek viacej-jeden TIP120 ich napájal obyčajne a nezahrieval sa ani veľmi lebo CPU mali +5V napájanie...tie dalšie aj dual s 3,3V...
PII už napájali ATX zdroje


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 06.07.2010 23:14

Ano, ATcka mali asi tak 200W maximum, CPU nemali velky odber, ale stale bol najvacsi spotrebic z celeho PC prave CPU (ked neratam uplne nejake stare CPU, kde mohol HDD brat viacej)

z +5 na +12 sa preslo aby sa znizil prud a straty, vacsie prudy=potrebujes hrubsie droty, resp. viac drotov paralelne, kvalitnejsie konektory a ako stupal odber CPU, tak sa preslo na +12V, pri rovnakom odoberanom vykone pri vacsom napati tecie mensi prud. Dnes aj ked to ide z +12V sa uz pouzivaju 24Pin ATX konektory a nie len 20 a este sa opuziva aj pridavny 4pin pre napajanie regulatora napatia pre CPU.


Typicky stitok z AT zdroja 145W:

Ako zapnut zdroj

+12V 3,5A = 42W
+5V 18A = 90W
+3,3V 13A = 42,9W
-5V 0,3A = 1,5W
-12V 0,8A = 9,6W

Ako vidis +5W vetva ma viac ako dvojnasobnu zatazitelnost ako ktorakolvek ina vetva.

Tuto je z novsieho ATcka 200W:

Ako zapnut zdroj

No tuto su uvedene uz aj minima.

+5 20A 100W
-5 0,5A 2,5W
+12 8A 96W
-12 0,5A 6W

Tu je to uz vyrovnanejsie. a minimalny odporucany odber je 5W z +5V vetvy a necelych 5W z +12V. Ale tak neznamena to ze ked zatazis len +12V vetvu napr 10W ze to nemusi fungovat, resp. neznamena to ze zdroj nemozes zapnut naprazdno. Prekracovat uvedene maxima neodporucam, ale slusny zdroj by v takom pripade mal zareagovat a mal by mat nejaku ochranu proti pretazeniu a aj proti skratu, ale nespoliehal by som sa na to moc. Tie minima ale ked nedodrzite, urcite sa zdroju nic nestane a je aj dost mozne ze bude fungovat uplne bez problemov.

Ako som spominal a ako si mohol vidiet s fotiek mojho stola, AT zdroj, +5V vetva a -5V vetva su uplne vyhodene, zapojene su len +12 a -12V a su zatazene spominanymi odpormi 1k5 a seriou LEDka + odpor 2k2. Zdroj normalne funguje. V podstate vsetko zo sekundarnej strany je vyhodene a je spraveny novy output stage na smostatnom plosaciku. Ked to dokoncim bude to davat +-45V a viac ako 5A z kazdej vetvy, malo by to vediet dodat celkovo 500W. Su tam vymenene tranzisotry na prim strane, zvacsena kapacita filtracnych kondov na prim strane atd. Inspiroval som sa Amaterskym radiom cislom 11 z 2008. Tam je navod na stavbu 500W zdroja, ja som sa rozhodol ze len prerobim ATcko a nebudem stavvat novy.

A toto tu je uz relativne moderny ATX:

Ako zapnut zdroj

Ten uz ma dve +12V vetvy, ta druha (zlto cierne vodice) je vyhradne pridavne napajanie pre CPU. Teda ten 4 pin konektor je napajany zo samostatnej +12V vetvy.

Vykon z jednej je 168W (14A) a z druhej 180W (15A). Spolu 348. ide o 400W zdroj. Teda ako krasne vidiet, tuto pri ATX je uz drviva vacsina vykonu sustredena na +12V vetvu resp. vetvy.

Konkretne tento zdroj je dost slusny a mam odskusane ze znesie skrat niekolko krat. Ochrana korektne zareaguje. Dokonca mam uz aj overene ze zdroj znesie zapojenie s prepnutym prepinacom 230/110V do polohy 110 na nasu siet 230V. Odnesie to len poistka v zdroji (opakovane by som to ale neskusal). Fakt dost dobry zdrojik. :) MA pekne urobenu aj ochranu proti prepatiu v sieti (iskriska priamo na plosaku atd.)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 13.07.2010 4:39

Prispevok špecialne pre Milanese:

YouTube Video uz previnuteho zdroja

V pozadi hraju jemne melodie.

Zdroj ma 2 identicke trafka, ktore dam neskor na seba tesne, akurat sa zmestia. Kazde jedno je schopne preniest cca 250W. Momentalne je nastaveny feedback na +-40V cca. Zdroj je zatazeny len 1k5 odporom v kazdej vetve a 2k2 odporom do serie s LED v kazdej vetve. Vetvy +- 12 su uplne naprazdno, nie je na nich zapojene nic, len samotny TL 494.

Celkova zataz zdroja je teda:

2x1,099W na odporoch predzataze
2x0,677W na odporoch pre LED

Spolu: 3,55W

S tymi istymi odpormi a LEDkami bezal zdroj aj ked som mu nastavil feedback na +-12W, teda bol zatazeny len:
2x0,096W
2x0,045W

Teda: 0,2829W, Ziarovka do serie s prim. vinutim vobec nesvietila. Zdroj bezal, napatia boli OK, kludne si ho mohol zatazit.

Pochopitelne ked je tam ta ziarovka do serie s prim vinutim, zdroj je makky a anaptia drzi len do urcitej zataze, potom sa ziarovka rozsvieti viac a napatia klesnu. Ziarovka je tam zapojena len zatial, ako ochrana tranzistorov na prim. strane. a na monitorovanie prudu.


Ak sa cche este niekto dozvediet nieco o predzzatazach atd, mozete citat napr. tu:

http://svetelektro.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5585&postdays=0&postorder=asc&start=0


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 08.06.10
Prihlásený: 10.05.22
Príspevky: 38
Témy: 5
Príspevok NapísalOffline : 30.09.2010 18:08

mohol by si tam zapojit aspon nejaku 12 v ziarovku do auta alebo dvd mechaniku


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.01.11
Prihlásený: 23.08.15
Príspevky: 139
Témy: 2
Bydlisko: Záhorí
Príspevok NapísalOffline : 04.01.2011 17:56

Je na zapinanie zdrojov zo servera tiez nejaky pin ako u ATX zdroja alebo sa zdroj rozbehne hned po zapnuti maleho StBy vypinaca?
Dioda svieti ale na vystupe nema ziadne napetia.
Mam konkretne zdroj Artesyn 22947800
taky isty je napr. tu:
http://cgi.ebay.com/ARTESYN-220-240-VAC ... _874wt_700


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.09.11
Prihlásený: 10.11.11
Príspevky: 8
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 21.09.2011 13:50

Intelman píše:
Spoj pin 14 (měl by být zelený) s nějakým černým.


Je jedno s ktorym ciernym to spojim ?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.06.09
Prihlásený: 02.03.24
Príspevky: 340
Témy: 60
Bydlisko: Hrnčiarske ...
Príspevok NapísalOffline : 21.09.2011 13:59

ChaoTic píše:
Je jedno s ktorym ciernym to spojim ?


To je jedno , ktory cierny ............


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako zapnut zdroj

Registrovaný: 02.02.13
Prihlásený: 31.03.14
Príspevky: 70
Témy: 3
Bydlisko: Nitra
Príspevok NapísalOffline : 19.02.2013 23:21

Jerry19 píše:
Vykon z jednej je 168W (14A) a z druhej 180W (15A). Spolu 348. ide o 400W zdroj. Teda ako krasne vidiet, tuto pri ATX je uz drviva vacsina vykonu sustredena na +12V vetvu resp. vetvy.


5V vetva je najdôležitejšia z celého PC, pretože 5V je štandardná logická jednotka a je nevyhnutná pre napájanie NB, SB a ostatných obvodov v PC. Aj HDD kompletne pracuje na 5V, jediný 12 komponent je trojfázový vretenový motor. 12V vetva sa používa na napájanie CPU, kde je step down meničom znížené napätie na 1,2V. Na 12V potom idú už len ventilátory. Takže nie je drvivá väčšina sústredená na 12V.







_________________
Servis analógovej a digitálnej meracej techniky.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 11.08.06
Prihlásený: 01.02.23
Príspevky: 366
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 19.02.2013 23:31

Si pozri datum posledneho prispevku a potom reaguj.

A ano najvacsi vykon je sustredeny na 12V vetvu v dnesnych PC. Pretoze dnesne PC maju nie len ze ako spravne pises CPU napajany cez menic na zakladnej doske z 12V vetvy ale aj graficka karta je napajana z 12V vetvy a ma nejake tie menice na sebe ktore napajaju GPU. A to je najvacsia cast vykonu. Do 5V vetvy a 3.3V vetvy ide vykon podstaten mensi a zaporne vetvy ani netreba spominat.

To ze co je dolezitejsie to je tazko takto brat. Vsetko musi fungovat. Ale z hladiska zdroja je najviac vykonu pozadovaneho z 12V vetvy, resp vetiev, dekze dnes je bezne ze vykonne zdroje maju 2 alebo viac 12V vetiev.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako zapnut zdroj

Registrovaný: 02.02.13
Prihlásený: 31.03.14
Príspevky: 70
Témy: 3
Bydlisko: Nitra
Príspevok NapísalOffline : 19.02.2013 23:45

Dátum nemá nič spoločné s tým, čo som chcel povedať. Odvtedy sa nič nezmenilo.
Áno, aj grafiky dnes kvôli výkonu využívajú napájanie externé 12V a samotné GPU je napájané z meniča. Ale nesúhlasím s tvrdením, že "drvivá väčšina je sústredená na 12V". To nie je väčšina, iba o málo väčšia časť. NB, SB idú na 5V, ramky na 3,3 a všetko sú to žrúti, okrem toho diskové jednotky sú tiež napájané z 5V, ako som vravel,12V sa u týchto zariadení využíva k pohonu disku, ale systémy čítania idú už na 5. Záporné vetvy ozaj netreba spomínať, sú určené len na napájanie operačných zosilňovačov, komparátorov a pod., ktoré potrebujú symetrické napájanie. Ich odber je zanedbateľný. A viac ako dve 12vetvy som ešte v zdroji nevidel, tie lepšie zdroje majú len jednu, ale dobre dimenzované vinutie na VF trafku, tie lacnejšie zdroje majú po dve vetvy, kvôli prierezom vinutí.
Ale v ostatnom s tebou súhlasím.







_________________
Servis analógovej a digitálnej meracej techniky.
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako zapnut zdroj

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10614
Témy: 69
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 11.03.2013 8:44

Zbytočne sa hádaš, väčšina výkonu naozaj JE sústredená na 12V vetvu, presne ako Jerry19 napísal. to že CPU a GPU fungujú reálne na nižšom napätí je bezpredmetné, na svoje napájanie potrebujú práve tú 12V vetvu (vetvy) zdroja. To isté platí pre ostatné komponenty na doske, všetko čo má trochu väčšiu spotrebu má svoje napätie konvertované z 12V. Disky sú zanedbateľné, tie v modernom PC tvoria len malú časť spotreby. A keď sa pozrieš na moderné zdroje Seasonic alebo SuperFlower - 100% výkonu majú práve na 12V vetve.
A keď si nevidel viac ako dve 12V vetvy, tak treba lepšie pozerať, napríklad u výkonných modelov Enermaxu (Platimax 1200/1500) ich máš až do 6.







_________________

Site 1:AMD Ryzen 9 7900 + Noctua NH-P1 + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6000MHz CL36; ROG Strix B650E-I; ROG Strix RX5700XT (deshroud); Samsung 980 PRO 2TB; Jonsplus i100 + 2x Arctic P14 + 3x Phanteks T30; Corsair SF750; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s; miniDSP 2x4HD + 2xT-AMP + BMR+1138SMF/Scarlett Solo + ATH-M50x STS
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x PureWings2 92; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2:intel Core i7 4770K delid@4.3GHz + SilverStone HE02 + Conductonaut; 16GB DDR3; Asus Z87-PLUS; Asus ROG Strix RX5700XT + 2xNF-F12 + Conductonaut; 250GB EVO 840 + 1TB QVO 860; Fractal Define R4 + 2× Noctua NF-A14 FLX + 2x Noctua NF-A14 ULN; Seasonic P-660; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + IPSec tunnel to Site 1
Mobile:Galaxy S23, Shanling UA1s + Urbanfun Hybrid/Sony WF-1000XM3
Work:Latitude 7410 (Win11), 2x P2421D, WD19TBS
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25.03.13
Prihlásený: 26.07.13
Príspevky: 18
Témy: 2
Príspevok NapísalOffline : 25.03.2013 18:19

Ahojte nechcem obnovovať hádky ale mohol by mi teda niekto povedať ako zapnut AT zdroj? A ako rozlíšim 5V a 12V vetvu? Ide vlastne oto že potrebujem pripojiť zdroj na autorádio oco hovoril že to spraví ale kim sa on dotoho pustí tak si to zistim aj takto (dufam). A jeho sa nato pýtať nechcem lebo on to nevie vysvetliť


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25.03.13
Prihlásený: 26.07.13
Príspevky: 18
Témy: 2
Príspevok NapísalOffline : 26.03.2013 6:18

No pustil som sa dotoho sám a už som si (dúfam že správne) rozlíšiť podľa plosaku vetvy. Ak by ste chceli nejaké foto všetko sa da zariadiť


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25.03.13
Prihlásený: 26.07.13
Príspevky: 18
Témy: 2
Príspevok NapísalOffline : 28.03.2013 17:31

Už som to viriešil stačilo prepojiť zopár káblov do ktorých išlo 230V tam mal byť spínač ale to som netušil kedže zdroj som nevyberal ja :D


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 16.01.09
Prihlásený: 15.03.21
Príspevky: 30
Témy: 4
Príspevok NapísalOffline : 31.03.2013 16:58

Chalani- maly problemik. Po zapnuti PC bezia len ventilatory,monitor akoby nebol zapojeny ale aj klavesnica sa iba rozsvieti na sekundu a to je vsetko. Nesvieti ani dioda, ktora signalizuje, ze PC pracuje. Po restarte tlacitkom len dioda dva krat blikne.DVD mechanika sa otvori, vlozim disk a nic sa nedeje.

Mate nejake napomocne rady?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25.03.13
Prihlásený: 26.07.13
Príspevky: 18
Témy: 2
Príspevok NapísalOffline : 01.04.2013 18:03

Presne toto sa stalo kamaratovi ale on nehal chvilu vypnuti ppc potom ho zapol a už fičal


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 66 ] Choď na stránku: predchádzajúca 1, 2, 3 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapnut ATX zdroj bez PC ?

v PC skrinky a zdroje

11

18708

25.11.2008 20:51

peter seal Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Nejde zapnúť zdroj.

v PC skrinky a zdroje

4

437

11.02.2014 16:49

LeaR Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. neide zapnut zdroj

v PC skrinky a zdroje

4

585

22.05.2010 22:32

ultimateman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Počitač niekedy nejde zapnuť - zdroj

v PC skrinky a zdroje

10

1142

25.03.2011 14:28

petr1991 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapnúť bluetooth?

v Ovládače

1

732

10.07.2015 18:32

brmbo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako zapnut AHCI

v Pevné disky a radiče

27

2812

10.02.2007 15:02

Jerry19 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapnut bateriu

v Notebooky a netbooky

2

425

02.11.2010 13:01

Rick45 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapnúť bluetooth?

v Ovládače

10

12499

11.07.2010 19:58

W.u.n.j.o Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako zapnúť Internet Explorer??

v Operačné systémy Microsoft

20

925

24.07.2010 10:42

pato342 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapnut vsetky funkcie

v Ovládače

0

615

02.10.2008 13:00

jot Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapnut Lucid Virtu?

v Intel čipové sady

6

1008

02.08.2011 19:48

jtbs Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. TeamViewer - ako zapnúť pc

v Sieťové a internetové programy

3

631

02.08.2014 12:21

tatko Tom Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapnuť Webcameru na notebooku

v Ostatné

4

2698

29.12.2009 12:08

Milan.H Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapnúť displej na notebooku?

v Notebooky a netbooky

8

1677

05.11.2008 16:16

petocervik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako zapnut AA vo windowse?

v ATI/AMD grafické karty

3

407

07.08.2010 15:53

heretik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zapnut wifi na notebooku

v Ovládače

4

21540

11.12.2009 6:20

Dslike Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra