Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 6 ] 
AutorSpráva
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako stíšiť ventilátory v PC?

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10611
Témy: 68
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 24.05.2010 19:29

Jeden zo spôsobov ako spríjemniť svoju prácu s PC je spraviť jeho chod tichším. Ako na to? To sa pokúsim vysvetliť v tomto článku. Hneď na začiatok by som chcel ale vyvrátiť jeden rozšírený mýtus:
Zregulovať je možné každý jeden ventilátor, bez ohľadu na počet pinov/drôtov. Ventilátor nepotrebuje prijímať PWM signál aby sa dal zregulovať, taktiež nepotrebuje monitorovanie otáčok.
PWM signál je užitočný pri regulovaní výkonných ventilátorov, resp. pri regulovaní väčšieho počtu ventilátorov ktoré majú PWM, kedy by regulácia čipu na doske nezvládala regulovať toľko výkonu koľko by si ťahali ventilátory. Ďalšiu výhodu/nevýhodu spomeniem v časti venovanej SW regulácii.
Ak chcete vedieť čo je PWM, tu je článok:
http://sk.wikipedia.org/wiki/PWM


Riešení je viacero, v základe by sa dali rozdeliť na regulovateľné a pevne zregulované.
Pevné zregulovanie (spomalenie) je možné dosiahnuť týmito spôsobmi:
- zapojením ventilátora na 5V vetvu. Jednoduché riešenie, no nie každý ventilátor sa na tomto napätí rozbehne. Zapojenie medzi 5V a 12V vetvu je blbosť, zdrojom vzájomné napätie medzi vetvami nemusí robiť dobre, niektoré sa ani nerozbehnú (čo viem tak napr. Enermax)
- znížením napätia rezistorom. Tu nastáva otázka, ako voliť jeho hodnotu. Koho nebaví matika a fyzika, môže jednoducho skúšať hodnoty, ktorá bude pasovať, tú použije. Treba ale brať do úvahy stratový výkon, ktorý sa na tom odpore bude meniť na teplo (podľa vzťahu P=U^2/R, kde U je napäťový úbytok na rezistore a R je jeho odpor), bežné 0,25W rezistory teda stačiť zrejme nebudú. Výpočet hodnoty rezistora tu vysvetľovať nebudem, kto ho vie, ten ho použije, kto nie, bude hodnoty skúšať. V prípade že nám bude vyhovovať jedine odpor, ktorý zníži otáčky tak, že sa na nich ventilátor neroztočí, no ak mu pomôžeme, tak sa točiť bude, je nutné paralelne ku rezistoru pripojiť kondenzátor s dostatočnou kapacitou (rádovo stovky uF, napätie aspoň 16V), ktorý pri zapnutí zabezpečí vyskratovanie rezistora, čo na krátky moment do ventilátora pustí napätie ktoré ho roztočí. Ak kondenzátor nepomohol, treba zvoliť väčšiu hodnotu kapacity. Pre zorientovanie sa uvediem, že ja som 12cm Glacialtechy, ktoré defaultne bežali na 1000rpm, reguloval 410 ohmovou kombináciou rezistorov (2x820R paralelne) a paralelne k nim 1000uF/25V kondenzátor. To ich zregulovalo na najnižšie otáčky na ktorých sa dokázali točiť. Pre miernejšie spomalenie som mal použitý 47ohm rezistor.
- znížením napätia stabilizátorom. Stabilizátor je elektronická súčiastka, ktorá dokáže znížiť napätie privedené na vstup na nižšiu, pomerne presnú hodnotu. Príkladom takéhoto stabilizátora je rada 78xx, kde xx je hodnota napätia na výstupe. Takéto stabilizátory je možné dostať s rôznymi hodnotami výstupného napätia, v tomto prípade nás budú samozrejme zaujímať len hodnoty nižšie ako 12V. Takto môžeme jedným stabilizátorom zregulovať 3-4 kusy ventilátorov, samozrejme je nutné k stabilizátoru prirobiť chladič - nemusí byť veľký. Zapojenie je jednoduché, ak otočíme súčiastku popisom k sebe (chladičom od seba), ľavá noha je vstup, stredná zem (-) a pravá výstup. Je dosť dôležíté nezameniť si vstup a výstup. Na chladiči je rovnako ako na strednej nohe GND, nemal by teda byť problém ani s prichytením chladiča integráča ku skrinke. Medzi GND a výstup je dobré pripojiť kondenzátor, aj keď v prípade regulovania ventilátora to nie je nutnosť. Obdobou je obvod so Zenerovou diódou, ten ale rozoberať nebudem

Otázne potom ostane, aké je vhodné napätie pre náš ventilátor. Presná odpoveď bohužiaľ neexistuje, každý máme iné vnímanie hladiny hluku, iné požiadavky a iné ventilátory. Navyše nie každý ventilátor sa musí rozbehnuť na rovnakom napätí, niekedy sa hodnota tohto napätia líši kus od kusu. Buď teda budeme skúšať striedať jednotlivé hodnoty rezistorov, alebo si spravíme jednoduchý regulátor napätia s potenciometrom a vyskúšať nastaviť napätie pri ktorom nám bude chod ventilátora najviac vyhovovať (samozrejme k tomu budeme potrebovať voltmeter). Vyššie spomenuté metódy sú vhodné v prípade veľkého počtu regulovaných ventilátorov, ktorým nepotrebujeme meniť rýchlosť. V prípade, že máme len základnú ventilátorovú výbavu, resp. chceme dosahovať v priebehu prevádzky PC čo najvyváženejší pomer teplota/hluk, zvolíme si radšej aktívnu formu regulácie. Tu máme na výber taktiež viacero možností, najprv objasním tie hardwarové:

- regulovanie stabilizátorom. Ide o podobnú súčiastku ako už bola spomenutá vyššie, no táto má možnosť napätie na výstupe nastaviť podľa potreby. Zapojenie je naznačené v datasheete. S použitím takéhoto "zariadenia" vieme regulovať pomerne slušný výkon vo veľkom rozsahu, opäť je nutné osadiť na integráč chladič, no v tomto prípade nesmie byť vodivo spojený so skrinkou, keďže je na ňom výstupné napätie (a na skrinke je GND - zem).
- Na podobnom integrovanom obvode funguje aj Zalman Fanmate a vôbec takmer všetky regulátory ventilátorov na trhu. Tieto komerčné riešenia sú vhodné pre všetkých čo sa do elektroniky až tak nerozumejú, nechce sa im s tým babrať, alebo to chcú mať so všetkou parádou a pekným dizajnom. Regulovanie potenciometrom je vhodné pre ventilátory s menším výkonom, no osobne potenciometer na reguláciu neodporúčam, potenciometre totiž nie sú obvykle stavané na väčšie hodnoty prúdov. Aj v tomto prípade je možné zohnať už hotové výrobky.
Nevýhodou takejto regulácie je nutnosť ručnej, manuálnej regulácie otáčok. My náročnejší chceme predsa aby sa nám ventilátory regulovali automaticky podľa teploty komponentu ktorý by mali chladiť...

aj v tomto prípade existujú rôzne riešenia, z tých hardwarových stoja za zmienku hlavne tie s použitím termistora. Na internete je možné nájsť návody na zhotovenie obvodu, no toto nechám pre kutilov, ktorí s tým nemajú problém.
Takisto je možné zakúpiť aj komerčné riešenia, hotové regulátory s displejom a blbinkami, za tie si ale treba patrične priplatiť

Ventilátory sa dajú ale regulovať aj úplne zadarmo a bez spájkovania, využitím regulácie dosky. Moderné dosky zvyknú mať aspoň dva regulovateľné výstupy na ventilátor, jeden na ventilátor na chladiči CPU a poprípade ďalší/ďalšie na pripojenie ventilátorov skrinky. Treba si ale pozrieť manuál k doske, tam zvyknú byť popísané konektory nachádzajúce sa na doske. Ak je pri konektore uvedené len GND, +12V a Sense (alebo niečo podobné), tak konektor nebude poskytovať možnosť regulovania napätia. Iné to je v prípade, že namiesto +12V bude v podpise aj "Speed Control", tak už konektor má možnosť regulovania. 4-pin konektory väčšinou majú možnosť regulovať výstup, no nie vždy prostredníctvom PWM, napríklad od 4-pin konektora SYS_FAN2 na doskách gigabyte strednej triedy PWM nečakajte, no vedia regulovať napätie a to dokáže zregulovať aj 4-pin ventilátory. Ventilátory ktoré chceme regulovať teda zapájame do konektorov ktoré sú regulovateľné, CPU_FAN je regulovateľný na takmer každej doske, na Gigabyte doskách je regulovateľný napr. SYS_FAN2, v prípade iných dosiek treba pozrieť manuál, alebo skúšať. Do jedného konektora je možné pripojiť aj dva ventilátory prostredníctvom rozdvojky, ktorú je možné kúpiť, alebo si ju nejakým spôsobom zhotoviť - rozdvojujeme len + a -, v prípade PWM regulácie aj tú, monitorovanie otáčok nerozdvojujeme. Neodporúčam regulovať na jednom konektore rôzne ventilátory, nedosiahnete takto optimálny pomer výkon/hluk. Ako som už spomenul, doska ak už vie regulovať napätie, tak bude vedieť regulovať každý jeden ventilátor, bez ohľadu na počet pinov.
Čo sa týka maximálneho počtu ventilátorov, ktoré je možné pripojiť na jeden konektor, neviem to presne, kdesi som videl že je možné mať na jednom konektore až 2 či 3A (čo by znamenalo až do 12 ventilátorov), veľmi by som sa na to ale nespoliehal a viac ako dva ventilátory na jeden konektor nezapájal (ak teda berieme do úvahy bežné ventilátory). Prostredníctvom PWM by sa mal dať regulovať prakticky neobmedzený počet ventilátorov, samozrejme napájané budú priamo zo zdroja, nie z dosky, z tej sa len privedie PWM signál (to PWM sharing u AC ventilátorov nie je žiaden technický zázrak).
Samotné regulovanie si môžeme nastaviť v biose, kde zapneme funkciu smartfan, alebo akokoľvek podobne pomenovanú a nastavíme požadovanú teplotu. U niektorých dosiek je potrebné správne nastaviť počet pinov ventilátora, prípadné nastavenie na 4-pin bude regulovať len PWM, nastavenie na 3-pin len napätie. Konkrétne názvy a možnosti nastavenia závisia od konkrétneho biosu, drahšie dosky zvyknú mať dosť bohaté možnosti nastavovania.
Najlepšie je ale podľa mňa regulovať otáčky ventilátorov v operačnom systéme, keďže to umožňuje okamžitú zmenu bez nutnosti reštartu. Na softwarove regulovanie môžu poslúžiť utilitky čo dostanete na inštalačnom CD/DVD k doske, tie majú ale niekedy až príliš futuristické GUI, či slabé možnosti nastavenia. Preto si myslím, že najlepšie na regulovanie poslúži program Speedfan. Ponúka absolútny možný rozsah regulácie, no s niektorými doskami môže mať problém. Ak ho chceme použiť, musíme v prvom rade vypnúť reguláciu v BIOSe, no taktiež je potrebné správne nastaviť počet pinov (ak to doska požaduje, ak v BIOSe taká možnosť nie je, tak to netreba riešiť).

Speedfan stiahneme a nainštalujeme. Program spustíme a zobrazí sa nám okienko:
Ako stíšiť ventilátory v PC?
samozrejme po spustení tam budete mať viac možností nastavenia, iné popisky a hodnoty. Toto sú moje nastavené hodnoty. Ak si všimnete plamienok pri niektorej z teplôt, fuck that, čítajte ďalej. Počítač uvedieme do stavu pokoja (povypíname všetko čo by mohlo zaťažovať CPU či GPU) a všetky nastaviteľné hodnoty nastavíme na nulu (na nejakú tú minútu či dve to počítaču neublíži, netreba sa toho báť). Ak ventilátory stíchli, paráda, veci sú na najlepšej ceste. Teraz postupne vyskúšame zdvihnúť prvú hodnotu na 100% a vyskúšame čo to spraví, či sa roztočí niektorý z ventilátorov. Ak nie, hodnotu vrátime na nulu a vyskúšame to znova s druhou hodnotou, treťou, štvrtou a poznačíme si, ktorá hodnota nastavuje ktorý ventilátor. V prípade že po zdvihnutí hodnoty, ktorá reguluje CPU ventilátor, na 100%, sa ventilátor na chladiči netočí naplno, je možné, že sa tento konkrétny ventilátor reguluje dvoma hodnotami, jedna reguluje napätie, druhá PWM. Osobne to nemám vyskúšané, no na tých najnamakanejších doskách to takto možno bude na viacerých konektoroch. Teraz príde na rad kalibrácia. Keď už vieme, ktorá hodnota reguluje čo (máme to poznačené), zdvihneme rýchlosť jedného z ventilátorov ktorý chceme regulovať, na 100%. Potom postupne pomaly uberáme rýchlosť, až kým ventilátor nebude tichý, resp. nepočuteľný. Túto hodnotu si poznačíme. Taktiež si vyskúšame, ktorá hodnota je maximálna únosná a to si taktiež poznačíme. Toto vyskúšame pre všetky ventilátory. V prípade že dve hodnoty regulujú jeden ventilátor, uberieme PWM na 0% (ak uberieme PWM na 0%, ventilátor sa bude točiť, ak uberieme napätie na 0%, tak nie - podľa toho zistíme, ktorá z hodnôt reguluje PWM a ktorá napätie) a ak ventilátor nepočujeme, budeme regulovať len túto hodnotu. Ak je aj napriek ubratiu PWM na 0% ventilátor počuť (a to my nechceme), uberieme aj napätie podľa potreby.
Keď máme zapísané hodnoty nastavenia ventilátorov, postupujeme ďalej, klikneme na Configure. Najprv si klikneme záložku "Fans", kde odznačíme všetky položky u ktorých máme aj pri 100% výkone všetkých ventilátorov hodnoty 0rpm a zvyšné hodnoty si pomenujeme podľa významu:
Ako stíšiť ventilátory v PC?

Nasledujúca záložka - Speeds. Opäť odznačíme bezvýznamné hodnoty a tie, ktoré nám fungovali, pomenujeme opäť podľa významu:
Ako stíšiť ventilátory v PC?

a teraz k tomu podstatnejšiemu - pri kliknutí na niektorú z položiek sa nám dole objavia dve kolónky:
Minimum value - tam nastavíme hodnotu, pri ktorej boli ventilátory nepočuteľné
Maximum value - tu nastavíme maximálnu hodnotu, pri ktorej je hluk ventilátora ešte znesiteľný.
Samozrejme pri hodnotách, ktoré chceme aby sa regulovali automaticky, zaškrtneme automatically variated.

V mojom prípade mám prietokové ventilátory (intake a outtake - 2xNoctua NF-S12 1200) nastavené tak, aby za bežnej prevádzky bežali na 35% (rozbiehajú sa pri 20%) a pri záťaži zrýchlili na 70%, ventilátor CPU chladiča (Zalman CNPS7500) beží za bežných podmienok na 30% (to je najnižšie nastavenie na ktorom sa ešte točí) a pri záťaži na 60%.

Klik na záložku Temperatures, tu by sme mali vidieť hodnoty všetkých čidiel ktoré Speedfan našiel, vrátane čipu ktorý danú teplotu monitoruje. Pozaškrtávame všetky položky ktoré ukazujú reálne hodnoty (-256°C nie je reálna hodnota, 0°C nie je reálna hodnota). Po kliknutí na Label daného čidla ho môžeme premenovať podľa toho ako chceme aby sa nám v hlavnom okne ukazovalo a dole nastavíme požadovanú teplotu (Desired) a maximálnu teplotu, ktorú nechceme aby daný komponent prekročil. A to je práve tá teplota, pri ktorej sa nám v hlavnom okne ukáže ikonka plamienka pri tej ktorej teplote. V tomto prípade sa ventilátory ktoré zaškrtneme ako vplývajúce na danú teplotu rozbehnú na 100% bez ohľadu na to, ako sme nastavili maximálnu rýchlosť ventilátora. Pri hodnote, ktorú chceme ukazovať dole v tray-i zaškrtneme show in tray (u mňa to je CPU). To, na ktorú teplotu má vplyv ktorý ventilátor nastavíme po kliknutí na krížik pri názve teploty.
napríklad na teplotu procesora má vplyv ventilátor na jeho chladiči, ale aj ventilátor vzadu v skrinke.
Napríklad na teplotu disku ventilátor na CPU vplyv nemá. Ak ale máme v skrinke tichšie chladiče ako na procesore, je dobré odsledovať si, ktorá teplota bude stúpať spolu s teplotou CPU a nastaviť ako vplývajúcu na teplotu rýchlosť toho zadného ventilátora (resp. prietokových ventilátorov ak ich máme na jeden konektor napojených viac). Požadovanú teplotu tohto komponentu nastavíme tak, aby sa ventilátory na skrinke rozbiehali skôr (pri nižšej teplote) ako ventilátor na chladiči CPU. Dosiahneme takto menší hluk.


Ako stíšiť ventilátory v PC?
Posledným krokom je kliknutie na záložku Options. Tu si nastavíme ako chceme aby nám vyzeralo to ukazovanie teploty v tray-i, zaškrtneme start minimized, nastavíme jazyk (je tam aj slovenčina), taktiež zaškrtneme Minimize on close. Pre istotu môžeme zaškrtnúť aj položku "Set fans to 100% on program exit", no v tom prípade pri vypínaní PC ventilátory pred vypnutím na istú krátku dobu (kým sa windows nevypne) rozbehnú na plno, čo môže vadiť (v noci). Je tu ešte jedna podstatná položka - Delta value for fan speeds - je to hodnota, po ktorej bude meniť otáčky ventilátorov, čím menšia číslo, tým pomalšie to pôjde. Osobne to mám nastavené na najnižšiu možnú hodnotu, je to podľa mňa najpriateľnejšie pre ucho.
Ako stíšiť ventilátory v PC?

V prípade, že nám speedfan nefunguje, no BIOS dokáže regulovať otáčky ak ju v ňom zapneme, treba sa pohrať s nastaveniami v "Advanced", konkrétne v položke čipu starajúceho sa o monitorovanie teplôt, napríklad Winbond. V tomto prípade ale treba len skúšať. Tieto hodnoty sú totiž takmer v každom prípade rozdielne, nie každá doska to musí mať tak ako moja. Dá sa tu aj vyriešiť problém, keď ventilátor pri nižších otáčkach neukazuje ich hodnotu, konkrétne vo FAN divisor, v tomto prípade je dobré nastaviť to na čo najnižšiu hodnotu.
Ako stíšiť ventilátory v PC?

A ešte vysvetlím tie symboly pri teplotách. Môžeme sa tam stretnúť so štyrmi:
šípka dole - teplota je POD požadovanou teplotou
zelená fajočka - teplota je v okolí požadovanej teploty, alebo nestúpa
červená šípka - teplota stúpa a je nad požadovanou teplotou
plamienok - teplota je nad teplotou nastavenou ako kritickou.

Program si môžeme ešte pridať medzi programy po spustení, takto bude nabiehať automaticky a my o ňom prakticky nebudeme vedieť. Ešte sa mi nestalo že by padol alebo zlyhal, takže ho môžem len odporučiť.
Existuje ešte jeden program vhodný na reguláciu ventilátora, no len toho na grafickej karte. Volá sa MSI Afterburner a okrem regulácie ventilátora má ešte schopnosť automatického pretaktovávania/podtaktovávania karty, to ale popisovať nebudem.
K nastaveniam regulácie sa dostaneme po spustení programu, kliknutí na settings -> záložka fan -> enable user defined

software automatic fan control. Veľmi zaujímavou vecou tu je, že si môžeme nastaviť krivku závislosti rýchlosti ventilátora od teploty:
Ako stíšiť ventilátory v PC?
napríklad s takto nastavenou krivkou sa ventilátor na grafike až do 50°C nebude vôbec točiť, po dosiahnutí tejto teploty sa rozbehne na 50% a postupne pridáva rýchlosť až do 70°C na 80%. Túto rýchlosť si potom drží do 90°C a po prekročení 90°C sa rozbehne naplno. Samozrejme treba to nastavovať podľa ventilátora/ventilátorov na grafike. Na niektorých grafikách sa bude ventilátor točiť aj s nastavenou rýchlosťou na 0%. Po nastavení krivky je ešte potrebné ťuknúť v hlavnom okne tam, kde sa reguluje ventilátor na tlačidlo User define.

Ak nájdete chybu, napíšte, ak chcete niečo doplniť, napíšte.







_________________

Site 1:AMD Ryzen 9 7900 + Noctua NH-P1 + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6000MHz CL36; ROG Strix B650E-I; ROG Strix RX5700XT (deshroud); Samsung 980 PRO 2TB; Jonsplus i100 + 2x Arctic P14 + 3x Phanteks T30; Corsair SF750; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s; miniDSP 2x4HD + 2xT-AMP + BMR+1138SMF/Scarlett Solo + ATH-M50x STS
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x PureWings2 92; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2:intel Core i7 4770K delid@4.3GHz + SilverStone HE02 + Conductonaut; 16GB DDR3; Asus Z87-PLUS; Asus ROG Strix RX5700XT + 2xNF-F12 + Conductonaut; 250GB EVO 840 + 1TB QVO 860; Fractal Define R4 + 2× Noctua NF-A14 FLX + 2x Noctua NF-A14 ULN; Seasonic P-660; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + IPSec tunnel to Site 1
Mobile:Galaxy S23, Shanling UA1s + Urbanfun Hybrid/Sony WF-1000XM3
Work:Latitude 7410 (Win11), 2x P2421D, WD19TBS
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 25.04.12
Prihlásený: 18.09.15
Príspevky: 3
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 25.04.2012 18:08

http://forums.bit-tech.net/showthread.php?t=154679
http://www.circuitdb.com/circuits/id/68t
http://www.webx.dk/oz2cpu/pcmod/fan-reg.htm http://www.radiolocman.com/shem/schemat ... l?di=47949


Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako stíšiť ventilátory v PC?

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10611
Témy: 68
Bydlisko: Košice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 09.09.2014 21:25

Po sto rokoch konecne nova verzia Speedfanu, konkretne 4.50, ktora pridava podporu chipu Nuvoton NCT6791D, co moze potesit mnohych milovnikov Asusu. Ked teda chcete naozaj kvalitny a skvele customizovatelny regulator a predtym vam speedfan nefungoval, skuste teraz. Ja konecne mam co som chcel a co mi AI Suite splnit nevedel, uz z dosky regulujem aj ventilatory na grafike (podla teploty grafiky), pekne polopasivne a v neskutocnom rozsahu (ventilatory mi tocia od menej ako 200RPM), vratane hysterezie.
Takze rozhodne odporucam vyskusat, ked budete mat nejake problemy, piste.

http://www.almico.com/sfdownload.php







_________________

Site 1:AMD Ryzen 9 7900 + Noctua NH-P1 + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6000MHz CL36; ROG Strix B650E-I; ROG Strix RX5700XT (deshroud); Samsung 980 PRO 2TB; Jonsplus i100 + 2x Arctic P14 + 3x Phanteks T30; Corsair SF750; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s; miniDSP 2x4HD + 2xT-AMP + BMR+1138SMF/Scarlett Solo + ATH-M50x STS
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x PureWings2 92; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2:intel Core i7 4770K delid@4.3GHz + SilverStone HE02 + Conductonaut; 16GB DDR3; Asus Z87-PLUS; Asus ROG Strix RX5700XT + 2xNF-F12 + Conductonaut; 250GB EVO 840 + 1TB QVO 860; Fractal Define R4 + 2× Noctua NF-A14 FLX + 2x Noctua NF-A14 ULN; Seasonic P-660; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + IPSec tunnel to Site 1
Mobile:Galaxy S23, Shanling UA1s + Urbanfun Hybrid/Sony WF-1000XM3
Work:Latitude 7410 (Win11), 2x P2421D, WD19TBS
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 26.04.16
Prihlásený: 08.05.16
Príspevky: 1
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 26.04.2016 14:38

Ahojte,menil som ventilator v zdroji.Zvolil som podla mna najjednoduchsiu alternativu a novy ventilator v zdroji som zapojil priamo do konektoru na doske.Vsetko funguje super,mam to nastavene cez bios q-fan control .
Problem je v tom ze ked zapinam pc tak ho vzdy musim natvrdo resetnut lebo zostane len tmava obrazovka.Po resete ide vsetko bez chyby.Prisiel som na to ze to je kvoli tomu odpojenemu ventilatoru zo zdroja.Ked som ho zapojil spat islo vsetko tak ako predtym.Riesenim by bolo ze by som novy ventilator zapojil do zdroja,ale to robit nechcem nakolko by som nemohol regulovat otacky jednoducho cez SpeedFan alebo bios.
Chcel by som to vyriesit zapojenim rezistoru namiesto tohto ventilatoru,len neviem ake hodnoty zvolit.Viete mi s tym poradit, ze co by som tam mohol zapojit namiesto tohto ventilatoru(12V 0,3A)?Ide mi len o ten problem so zapinanim PC .


Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako stíšiť ventilátory v PC?

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10611
Témy: 68
Bydlisko: Košice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 30.04.2016 10:06

Tak ked si myslis ze pomoze rezistor, tak matika je jednoducha, R=U/I, teda 12/0,3, co je v tvojom pripade 40 Ohm, najblizsia menovita hodnota je 39R. Dalsia vec ktoru musis brat do uvahy je potom vykon ktory sa bude v tom rezistore premienat na teplo, P=U*I, teda 12*0,3=3,6W, teda aspon na tolko ten rezistor musi byt dimenzovany.

V SS som ta pochopil zle, myslel som ze chces obabrat maticnu dosku.







_________________

Site 1:AMD Ryzen 9 7900 + Noctua NH-P1 + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6000MHz CL36; ROG Strix B650E-I; ROG Strix RX5700XT (deshroud); Samsung 980 PRO 2TB; Jonsplus i100 + 2x Arctic P14 + 3x Phanteks T30; Corsair SF750; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s; miniDSP 2x4HD + 2xT-AMP + BMR+1138SMF/Scarlett Solo + ATH-M50x STS
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x PureWings2 92; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2:intel Core i7 4770K delid@4.3GHz + SilverStone HE02 + Conductonaut; 16GB DDR3; Asus Z87-PLUS; Asus ROG Strix RX5700XT + 2xNF-F12 + Conductonaut; 250GB EVO 840 + 1TB QVO 860; Fractal Define R4 + 2× Noctua NF-A14 FLX + 2x Noctua NF-A14 ULN; Seasonic P-660; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + IPSec tunnel to Site 1
Mobile:Galaxy S23, Shanling UA1s + Urbanfun Hybrid/Sony WF-1000XM3
Work:Latitude 7410 (Win11), 2x P2421D, WD19TBS
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako stíšiť ventilátory v PC?

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10611
Témy: 68
Bydlisko: Košice
Príspevok Napísal autor témyOffline : 23.05.2019 23:26

Chcel by som vam dat do pozornosti dalsi programcek na regulovanie fanov v PC, ma o dost vacsiu kompatibilitu ako Speedfan, o dost jednoduchsie zakladne nastavenie, no je plateny. Prave som si vsimol ze autori pridali moznost nastavit minimalne otacky pre kazdy ventilator osobitne (predtym to slo len pre vsetky fany spolocne, co som im skritizoval, kedze kombinujem FLX a ULN) a dokonca pridali moznost nastavit osobitne rozbehove otacky, co je pre ventilatory typu NF-A14 s uplne katastrofalnou regulovatelnostou fakt paradna featura.

https://www.argusmonitor.com/en/index.php

Cena je 7,90€ na rok/dve masiny s tym, ze po uplynuti tejto doby je program stale mozne plnohodnotne vyuzivat, len nemate moznost aktualizacie na novsie verzie. Podla mna o dost vyhodnejsie ako HW kontroler, pritom so spravnou doskou su moznosti tie iste, ak nie lepsie.







_________________

Site 1:AMD Ryzen 9 7900 + Noctua NH-P1 + Conductonaut; 2x16GB DDR5 6000MHz CL36; ROG Strix B650E-I; ROG Strix RX5700XT (deshroud); Samsung 980 PRO 2TB; Jonsplus i100 + 2x Arctic P14 + 3x Phanteks T30; Corsair SF750; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s; miniDSP 2x4HD + 2xT-AMP + BMR+1138SMF/Scarlett Solo + ATH-M50x STS
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x PureWings2 92; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2:intel Core i7 4770K delid@4.3GHz + SilverStone HE02 + Conductonaut; 16GB DDR3; Asus Z87-PLUS; Asus ROG Strix RX5700XT + 2xNF-F12 + Conductonaut; 250GB EVO 840 + 1TB QVO 860; Fractal Define R4 + 2× Noctua NF-A14 FLX + 2x Noctua NF-A14 ULN; Seasonic P-660; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + IPSec tunnel to Site 1
Mobile:Galaxy S23, Shanling UA1s + Urbanfun Hybrid/Sony WF-1000XM3
Work:Latitude 7410 (Win11), 2x P2421D, WD19TBS
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 6 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako stisit zdroj

v Modifikácie, návody a projekty

12

2507

20.07.2006 13:55

fugass Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako stíšiť starý desktop?

v Ostatné

2

711

09.06.2009 12:05

mikis7 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako stisit skripanie hdd pri praci?

v Pevné disky a radiče

6

1190

02.01.2007 13:38

el Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako by sa dala stíšiť hlučnosť ASUSu A6Km-Q070

v Biosy a ladenie výkonu

18

3190

08.03.2009 23:23

bledo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Idem stisit pc.

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Chladiče a všetky druhy chladenia

42

3110

20.11.2008 16:18

marmare Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako usporiadat 4 fan ventilatory v debni

v Chladiče a všetky druhy chladenia

4

915

25.03.2008 21:45

fiend Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. mozem takto stisit zdroj???

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Modifikácie, návody a projekty

36

6059

10.09.2007 16:03

OmeGa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ventilátory PC

v Ostatné

1

484

11.07.2012 19:02

KocuR Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ventilátory do PC

v Chladiče a všetky druhy chladenia

5

688

20.11.2010 6:20

filpx Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Chladenie PC/ventilátory

v PC skrinky, zdroje a všetky druhy chladenia

17

947

07.11.2011 1:29

mimkork Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ventilátory do PC

v Chladiče a všetky druhy chladenia

10

705

11.10.2020 18:55

Ivkoo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ventilatory do PC

v PC skrinky, zdroje a všetky druhy chladenia

3

528

08.09.2012 21:51

R3Z0R Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. I/P: PC ventilatory (120 @ 140 )

v Predám

0

330

30.05.2014 11:26

kllr007 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako nainstalovat javu do pc s pristupom ako uzivatel

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

1

820

18.03.2008 8:40

redw Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ventilatory

v Ostatné

4

579

13.06.2008 8:57

tommy1104 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ventilatory

v PC skrinky, zdroje a všetky druhy chladenia

19

955

24.07.2011 16:15

89Aquarius Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra