Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 36 ] Choď na stránku: predchádzajúca 1, 2
AutorSpráva
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Ako pracovat v Jave s GUI oknami?

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 08.06.2015 11:03

shiro, poviem to ešte raz a len pre tvoje dobro - nauč sa najskôr základy a postupne. Budeš mať v tom guláš, lebo to sa takto naučiť nedá. Naučíš sa možno pozliepať pár kúskov kódu, ale v konečnom dôsledku si len priťažíš, lebo ak sa tomu chceš začať venovať profesionálnejšie, budeš musieť mať o dosť hlbšie vedomosti. A keď budeš mať takéto rôzne návyky, fúúú... :(
Najskôr konzolové aplikácie, OOP, syntax.. Bez toho sa nepohneš.


Naposledy upravil walther dňa 08.06.2015 11:06, celkovo upravené 1






_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako pracovat v Jave s GUI oknami?

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 20303
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 08.06.2015 11:06

jarrro píše:
netbeans nepoznám, ale ak má podobné nastavenia ako napríklad eclipse tak by tam mal niekde pri vytváraní byť checkbox kde je možnosť vytvorenia main metódy

Ano to tam je, no spravi to to, co nechcem - okno aj zdrojak bude v jednom *. java subore.
Ja to chcem mat v dvoch *. java suboroch, a komunikovat medzi nimi, lebo sa to chcem naucit takto, kvoli prehladnosti.
Skratka subor A je zdrojak, ktory obsluhuje veci v okne, ktore je v subore B.

jarrro píše:
Máš nejakú triedu dajme tomu Clovek
v nej máš statickú verejnú premennú dajme tomu pocet_oci nastavenú na dve lebo človek má dve oči
potom môžeš v inej triede volať Clovek.pocet_oci bez vytvorenia inštancie
trieda človek má ďalej privátne (súkromné) nestatické premenné napríklad pohlavie alebo meno a príslušné get metódy
v inej triede preto urobíš napríklad
Clovek shiro=new Clovek();
String shirovomeno=shiro.getMeno();
je to ako v reálnom živote trieda je človek čo je každý a inštancia človeka je konkrétny človek nemôžeš predsa očakávať, že meno bude mať každý človek to isté alebo rodné číslo a podobne. Ale napríklad spomínaný počet očí má každý človek rovnaké (sú aj výnimky samozrejme ale veľmi ojedinelé) preto si pocet_oci môže dovoliť byť statický

preco to potom nepouziva konstanty? alebo konstanta = staticka premenna? kedze sa nemoze menit.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako pracovat v Jave s GUI oknami?

Registrovaný: 02.12.06
Prihlásený: 11.04.24
Príspevky: 690
Témy: 35
Bydlisko: Rimavská So...
Príspevok NapísalOffline : 08.06.2015 11:11

v netbeans nie je možnosť automaticky vygenerovať getmetódy pre vybrané premenné?
v jave je dobrým zvykom mať nestatické premenné ako súkromné private a zvonku sprístupnené len príslušnou metódou štandardne pomenovanou getNazovPremennej
ani tebe by sa nepáčilo keby mohol hocikto ti zmeniť záznam o tvojom mene na matrike (rovná sa priame prepísanie napríklad shiro.meno=uplnynezmysel) napríklad. preto je k dispozícii len nahliadnutie resp. poskytnutie údajov (= verejná getMeno metóda)







_________________
Math is the best!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako pracovat v Jave s GUI oknami?

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 20303
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 08.06.2015 11:15

walther píše:
shiro, poviem to ešte raz a len pre tvoje dobro - nauč sa najskôr základy a postupne. Budeš mať v tom guláš, lebo to sa takto naučiť nedá. Naučíš sa možno pozliepať pár kúskov kódu, ale v konečnom dôsledku si len priťažíš, lebo ak sa tomu chceš začať venovať profesionálnejšie, budeš musieť mať o dosť hlbšie vedomosti. A keď budeš mať takéto rôzne návyky, fúúú... :(
Najskôr konzolové aplikácie, OOP, syntax.. Bez toho sa nepohneš.

Chapem, no v ziadnom tutorialy som to nenasiel vysvetlene tak, aby mi to sadlo a mam v tom chaos aj tak.
Ked dakto zacne spominat metody a referencie a ine tieto terminy, neviem co robi co.
Vidis na ake typy veci sa pytam, su to uplne otazky ako od 6r decka, pretoze skratka tak rozmyslam a inac to nepochopim. Pisal som aj predtym, v tom dlhom poste, ze ako som sa ucil delphi :-)
Potrebujem vediet preco dana vec robi nieco tak a nie inac, ako si ja myslim ze by mala...a naco je to dobre.
Toto nikde nieje, potrebujem to vysvetlovat "slangovo" alebo ako to povedat a ihned na kuse kodu ukazat, preco hento preco tamto a co s cim suvisi. Chapes, nejaky ekvivalent cloveka, co pri mne sedi a moze odpovedat na hocijaku zaludnost, kniha to nedokaze :-)

Napr doteraz neviem preco niektore veci su pisane (nielen v jave) ako "blablabla()" --naco su tam tie prazdne zatvorky? Ved to je zbytocne to tam pisat, ked to nic nerobi. Robota navyse.

Alebo preco sa kus kodu, ktory je defakto funkcia, co daco vracia, oznacuje "void" (prazdnota) ? - nedava mi to vobec zmysel, aj po anglicky je to uplna blbost. preco sa to nezapisuje "function" ? Ved by clovek hned vedel co to je, lebo to slovo ma stejny vyznam. A nie pisat uplne odlisnu hovadinu, ktora suvisi skorej s nekonecnym vesmirom alebo posmrtnym zivotom :D

...a taketo veci ti ziaden tutorial nepovie. A podobne aj napr. s vytvaranim instancii, kde som sa ptal preco sa to pise "JFrame frame = new JFrame();" a nie len frame = new JFrame(); .

// Spojený príspevok Pon 08.06.15 11:21

jarrro píše:
v netbeans nie je možnosť automaticky vygenerovať getmetódy pre vybrané premenné?

Vie to, len som zabudol tu skratku, no uz som ju nasiel :-)[/quote]







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako pracovat v Jave s GUI oknami?

Registrovaný: 02.12.06
Prihlásený: 11.04.24
Príspevky: 690
Témy: 35
Bydlisko: Rimavská So...
Príspevok NapísalOffline : 08.06.2015 11:30

Konštanta je final statická premenná
keď niekde v triede Nieco napíšeš
public static final int KONSTANTA=25
tak zovšadial k nej môžeš pristupovať pomocou
Nieco.KONSTANTA
slovo final zabezpečí chybu pri pokuse priradiť k nej hodnotu
napríklad zápis
Nieco.KONSTANTA=30
skončí chybou.
bez final by to prešlo.
Funkcie to nie sú. sú to metódy (schopnosti inštancií niečo robiť resp. vrátiť)
funkcie sú že to vykonáva niekto(procesor) keď ho o to požiadaš. Metódy sa viažu na konkrétnu inštanciu resp. ak sú statické tak celú triedu a len oni ju môžu vykonať tak ako aj v bežnom živote ti auto neopraví programátor a nenaprogramuje aplikáciu automechanik
void metóda nevracia nič je to objektový analóg procedúry je rozdiel niečo vrátiť a niečo vykonať
zober si, že máš napríklad void napisMeno() vs String getMeno()
v tele napisMeno je povedzme System.out.println(meno);
zatiaľ čo v getMeno je return meno;
napisMeno je vhodné keď len chceš aby to meno bolo niekde napísané a getMeno keď chceš s tým menom aj ďalej pracovať
je rozdiel nieco.blablabla a nieco.blablabla()1
bez zátvoriek si prekladač myslí, že to má byť premenná inštancie alebo triedy z názvom nieco a v druhom to považuje za názov metódy ktorá jednoducho nepotrebuje parametre







_________________
Math is the best!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Ako pracovat v Jave s GUI oknami?

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 18.04.24
Príspevky: 20303
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok Napísal autor témyOffline : 08.06.2015 20:05

Nakoniec som sa dnes vratil k uplnym zakladom a idem na to postupne...nasiel som super tutorial na
http://www.itnetwork.cz/java-zaklady-navody-tutorialy-zdrojove-kody-ke-stazeni

kde to chalan pise celkom dobre a aj tomu rozumiem :-) Tak sa s tym idem hrajkat.

kazdopadne zatial diky za info, pomohli ste mi. A ak sa vam chce, kludne dopiste daco este k veciam co som pisal predtym a nik na ne neodpovedal, ak sa vam bude chciet :-)







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 36 ] Choď na stránku: predchádzajúca 1, 2


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zvolím rozsah čísel v jave

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

3

543

10.10.2018 22:52

BX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako prejsť na druhú class v Jave

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

1

422

02.03.2015 11:04

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako pracovat s joomla

v Redakčné systémy

6

1858

22.09.2011 16:07

Bajzik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Pamäte:Budu pracovať ako chcem?

v Pamäte

2

509

31.10.2008 17:49

mimkork Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. c++ ako pracovat s triedami

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

3

569

03.11.2008 20:13

tlacitko Enter Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako pracovať s AV VCS Diamond

v Audio programy

1

846

30.04.2008 20:16

Chooosen Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zišiel by sa návod - ako pracovať s SQL

v Databázy

1

2608

04.07.2006 11:31

wlacho Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako bude pracovat dual channel v zapojeni 4x 256mb 533mhz

v Pamäte

6

862

06.02.2007 22:17

chester55555 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. C GUI - napr TKinter

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

4

613

29.01.2010 23:44

Blackshadow Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. version system GUI only

v Ostatné

2

302

21.02.2015 17:54

p4tooo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. priklady GUI podla CUA

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

0

485

26.04.2009 15:43

tlacitko Enter Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Problem s oknami

v Operačné systémy Microsoft

2

354

21.12.2009 21:32

Kamcos Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Java GUI - swing alebo javafx?

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

2

435

02.11.2015 20:19

Lessik Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. 3D Mark Vantage(initializing GUI)

v Benchmarky a diagnostické programy

11

2491

17.10.2008 13:31

8andrej8 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. pristup na GUI Router nefunguje

v Siete

3

361

22.11.2011 15:13

shiro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Vista - problem s oknami

v Operačné systémy Microsoft

1

423

26.09.2009 17:13

f4r0 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra