[ Príspevkov: 2 ] 
AutorSpráva
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako dostať ZADARMO maximum zo zvukoviek Audigy a Live!

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10589
Témy: 65 | 65
Bydlisko: Košice

Creative je firma, ktorá v podstate rozbehla sektor zvukových kariet u PC. Ich produkty nevynikajú ani tak kvalitou ako menom, featurami a nadupanými čipmi. A práve čip je to, čo ostáva u starších zvukoviek ako sú Live! alebo Audigy (resp. Audigy 2/4) s použitím oficiálnych ovládačov nevyužité.

Tento čip (DSP) má za úlohu postarať sa o tonu rôznych zvukových efektov (aj EAX efekty, ktoré simulujú správanie sa zvuku v rôznych prostrediach, má na starosti DSP zvukovky). No nemenej dôležitou úlohou je smerovanie jednotlivých signálov z HW a SW vstupov na HW a SW výstupy.

Oficiálne drivery vám umožnia použiť pár efektov a nastaviť ekvalizér. Navyše s divnou úrovňou hlasitosti. Vedeli ste že tieto zvukovky majú napr. ASIO, ktoré umožňuje obchádzať windowsácky DirectSound a teda znížiť latenciu na minimum? A že dokážu hrať na každom z výstupov niečo iné?
K tomu treba ale samozrejme siahnuť po iných ovládačoch ako tých oficiálnych, konkrétne po ovládačoch od Eugene Gavrilova nazvaných kX drivers.

oficiálna stránka projektu:
http://kxproject.com/

fórum venujúce sa vývoju ovládačov, reportu bugov a pod.:
http://www.hardwareheaven.com/general-discussion/

Najprv teda skontrolujte ako je na tom vaša zvuková karta s kompatibilitou:
http://kb.kxproject.com/list.html
Sklamem teda ľudí čo majú kartu Audigy SE/LS, tie kvôli inému čipu nie sú podporované.

Ak ale naša karta medzi podporovanými je, a my máme chuť niečo nové vyskúšať, stiahneme si ich.
Ovládače rozbalíme (to je ten prvý krok čo sa bude robiť) a nainštalujeme. Pri inštalácii nabehne dialógové okno ktoré sa bude dotazovať na nejaké VST alebo aké pluginy, to len zrušíme. Nasleduje reštart PC, a po ňom som ja osobne musel pri novších verziách prvýkrát manuálne spustiť Mixer, a to konkrétne z
C:\Program Files\kX Audio Driver\3550\kxmixer.exe
Potom už ale mixer nabieha po štarte sám, takže toto je len jednorázový problém ktorý sa snáď s novšou verziou porieši.
Možno sa na začiatku budete čudovať prečo vám neide zvuk, dôvod je jednoduchý, kX drivery defaultne prehodia predný a zadný výstup, keďže predpokladajú, že operačný zosilňovač zadného kanála je kvalitnejší ako ten pre predný kanál. Od rady Audigy by to ale nemal byť problém, takže to môžeme kľudne prehodiť nazad a to tak, že dvojklikneme na ikonku kX, čím otvoríme samotný mixer:
Ako dostať ZADARMO maximum zo zvukoviek Audigy a Live!
Profesionálna grafika naznačuje, čím konkrétne sa prepína prehodenie predného a zadného kanála, ak tam je kvačka, predný kanál ide do zadného výstupu a naopak.
Problém ale samozrejme môžeme poriešiť aj tak, že kábel k znásilňovaču/reproduktorom prehodíme do dierky zadného výstupu a predný si necháme napr. pre slúchadlá (ak fungujeme na 2.0).

V okienku mixera si môžeme naľavo všimnúť ikonky, ktoré nám poodhalia ďalšiu radu možností nastavovania úrovní.

Ikonka reproduktora nám vyvolá ponuku ktorú vidno na obrázku vyššie. Máme tu možnosť nastaviť Master Volume, Wave Volume (v 32-bit driveroch, v x64 driveroch to ja osobne nemám), nastaviť reproduktory, prehodiť predný a zadný výstup a ďalšie veci prevažne spojené s digitálnym výstupom. Vždy keď necháme kurzor nad prvkom, zobrazí sa jeho popis, takže ja sa ním už zaoberať nebudem.

Ďalšou ikonkou je "Ins'n'outs", tu si nastavujeme úrovne jednotlivých vstupov a výstupov.

Recording má podobný význam, ale nastavuje hlasitosti pre nahrávanie.

AC'97 je vec, ktorá môže byť kameňom úrazu pri nahrávaní, ale aj pri skype-ovaní či iných záležitostiach spojených s prenosom reči. Pod AC'97 totiž treba vždy vybrať zdroj, z ktorého chceme nahrávať (takže pre skype vyberieme Mic, a nechal by som to tam aj defaultne), následne musíme zapnúť guličku pod reguláciou hlasitosti mikrofónu nastavíme hlasitosť, poprípade aj Boost a Gain. Ak budeme nahrávať z Line in, tak postupujeme obdobne. Následne sa ale musíme vrátiť do nastavenia nahrávania ("Recording") a tam zapnúť guličku pod reguláciou hlasitosti AC'97 a nastaviť hlasitosť na nulu.

fx umožňuje nastaviť nejaké zbytočnosti ktoré sú bežným ľuďom na dve veci

SoundFont ani neviem na čo je, no myslím že to bolo aj v oficiálnych driveroch.

A nakoniec Analyzer graficky znázorňuje niečo. Osobne tomu nechápem a akosi ani necítim potrebu tomu chápať. Popis nájdete v Help-e. Pod Analyzérom môžeme ešte aktivovať Peak Meter.

Nezaujímavé (prečo, to vysvetlím) tlačidlá sme si prešli, poďme teraz na to tlačidlo kX DSP, ktoré je tým najkrajším na celých driveroch:
Ako dostať ZADARMO maximum zo zvukoviek Audigy a Live!
Možno vám to nedáva zmysel, pre istotu to teda popíšem. V tomto okienku v podstate "naprogramujeme" to, čo má DSP zvukovej karty vlastne robiť, a to teda všetky efekty a celý routing signálu. Názvy jednotlivých prvkov v DSP sa môžu líšiť v závislosti od čipu.
Na začiatku sa nachádza FXBus, ktorý reprezentuje softwarové vstupy a prolog, ktorý reprezentuje HW vstupy. Jednotlivé modré obdĺžničky reprezentujú výstupy z daného prvku, čo je ten ktorý výstup sa dozvieme, ak sa na ňom zastavíme kurzorom.
kX driver funguje tak, že má vytvorených 32 akýchsi softwarových kanálov, ako sa to dá využiť popíšem ďalej.
Následne smerujeme signál k rôznym efektom (Reverb Lite, Stero Chorus), mixérom (FXMix2, xrouting, Surrounder), ekvalizéru až ich nakoniec nasmerujeme do výstupov. SW a HW výstupy združuje prvok nazvaný epilog. Tu si dokážeme nastaviť v podstate všetko čo by sme kedy mohli potrebovať, pričom všetko je realizované na zvukovej karte, nezaťažuje to teda procesor.
Ďalším, taktiež dôležitým, je tlačidlo kX router. V tom priraďujeme jednotlivé spomenuté kanály.

Na začiatok si myslím že stačí, zvuková karta už je využitá lepšie ako s oficiálnymi drivermi, pričom my máme viac možností. V systéme máme ale akosi veľa zvukových zariadení:
Ako dostať ZADARMO maximum zo zvukoviek Audigy a Live!
Neľakajte sa, všetko je ako má byť, kX drivery vytvoria 4 nezávislé zvukové zariadenia, pričom každé z nich má dva samostatné kanály. Podľa toho ako tieto Wave Out nastavíme v Routeri, také "linky" budú používať a podľa toho ich potom môžeme smerovať v DSP.

Poďme sa ale pohnúť ďalej, poďme prehrať nejakú hudbu. Ja osobne používam foobar2000 lebo je s míľovým náskokom najlepším prehrávačom digitálnej hudby pre OS Windows.
Zo stránky
http://www.foobar2000.org/components
si do neho stiahneme ASIO support a Kernel Streaming Support. Pôjdeme do nastavení a v sekcii Output vyberieme ako Output Device niektorú z Kernel Streaming možností:
Ako dostať ZADARMO maximum zo zvukoviek Audigy a Live!
Tým obchádzame DirectSound, ktorý má negatívny vplyv na kvalitu.
Poprípade môžeme využiť ASIO, a to tak, že v kolónke ASIO Virtual Devices pod Output pridáme nové zariadenie. Vo Win7 x64 to ale mne osobne nefunguje, takže to nepopíšem.
Ďalšou vecou, ktorá dokáže pridať na kvalite, je vynútenie SW prevzorkovávania. Čip totiž interne pracuje s 48kHz vzorkovaním a stavím sa že drvivú väčšinu hudby máte v 44,1kHz sample rate. Karta totiž disponuje nie práve najkvalitnejším prevzorkovávaním. Foobar však prichádza s pomocou v podobe zabudovaného resamplera:
Ako dostať ZADARMO maximum zo zvukoviek Audigy a Live!
Ten nastavíme na požadovaných 48000Hz a pre ultimátny výsledok zaškrtneme aj "Ultra mode". Moderné procesory by s tým nemali mať problém, aj keď napr. Duron 750 takto v reálnom čase prevzorkovávať nestíhal ;-).
Môžeme si začať vychutnávať hudbu v najvyššej možnej kvalite...


Vo Windows7/Vista možno bude potrebné pridať na veľkosti bufferov aby zvuk nepraskal/neklikal/nelupal. Treba kliknúť pravým myšítkom na ikonku kX, zvoliť Settings, tam Setup Buffers... a nastaviť hodnotu bufferov pri ktorej praskanie prestane. Zmena sa uskutočňuje v reálnom čase, takže nie je potrebné zatvárať okno.


_________________
Site 1:intel Core i7 4770K delid@4.3GHz + SilverStone HE02 + Conductonaut; 16GB DDR3; Asus Z87-PLUS; Asus ROG Strix RX5700XT + 2xNF-F12 + Conductonaut; 250GB EVO 840 + 1TB QVO 860; Fractal Define R4 + 2× Noctua NF-A14 FLX + 2x Noctua NF-A14 ULN; Seasonic P-660; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x PureWings2 92; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2: intel Core i5 2500K + Gelid Tranquillo; 8GB DDR3; MSI Z68A-G45; Corsair Force 3 120GB; Fractal Arc Mini & 2x PureWings2 140; Superflower Golden King Platinum 550W; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + WireGuard tunnel to Site 1
Mobile: Xperia 5 II + 256GB microSD + WF-1000XM3
Work:Latitude 7410 (Win11), 2x P2421D, WD19TBS
Offline

Správca fóra
Správca fóra
Ako dostať ZADARMO maximum zo zvukoviek Audigy a Live!

Registrovaný: 14.12.05
Príspevky: 10589
Témy: 65 | 65
Bydlisko: Košice
Napísal autor témyOffline : 20.07.2010 0:00 | Ako dostať ZADARMO maximum zo zvukoviek Audigy a Live!

Ak chceme mať celý routing signálu pod totálnou kontrolou, vykonáme drastickejšie úpravy v DSP.
Vymažeme teda prolog, FXMix, efekty reverb a chorus, xrouting, surrounder aj epilog. Zbytočne mrhajú kódom a my ich nepotrebujeme. Síce prídeme prakticky o celú sekciu "Recording" a "Ins'n'outs", no skutočnosť je taká, že sme ich nikdy nepotrebovali, len všetko zneprehľadňujú.
Na SW vstupy by nám teoreticky stačilo použiť niekoľkokrát prvok Src (pravý klik -> Add Effect / Plugin -> ProFX -> Src) a v ňom zvoliť jeden z profilov (napr. FXBus 0/1, FXBus 2/3, Mic), no v takomto prípade som sa ešte ja osobne nedopátral ako sprevádzkovať kernel streaming. Použil som teda FXBusX. Na HW vstup použijeme Src v ktorom si budeme podľa potreby prepínať Line in a Mic. Použiť Line in AJ Mic v mojom prípade nebolo možné, obidva Src sa vždy nastavili na rovnaký vstup. Ale kašlať...
Na výstup použijeme v závislosti od čipu k1lt alebo k2lt (ProFX -> k2lt). Po dvojkliku naň máme možnosť priradiť jeho jednotlivé vstupy hardwarovým výstupom, pričom WinMM recording využijeme na nahrávanie, Src s mikrofónom teda pripojíme priamo (resp. cez volume, ekvalizér či nejaký efekt) na tento vstup.
Výstupy z FXBusX je dobré pripojiť do nejakého mixéra (podľa toho ako budeme kartu využívať) a z mixéra priviesť na vstup (a teda HW výstup) v k2lt. Samozrejme opäť s možnosťou použiť nejaké tie efekty či ekvalizér.
Ja som si to nastavil takto:
Ako dostať ZADARMO maximum zo zvukoviek Audigy a Live!
Jednotlivé "linky" FXBus idú teda priamo do mixéra, kde sa reguluje ich úroveň a dva kanály následne putujú na zadný výstup ktorý mám nastavený ako prvý v k2lt.
Do mixéra tiež vstupuje HW vstup AC'97, ktorý ide tiež cez reguláciu hlasitosti na predný výstup a do WinMM recording. Predný výstup súvisí s tým, že zvukovku využívam na meranie reproduktorov, takto mi teda stačí pripojiť jacky a AC'97 prepnúť na Line in, bez akéhokoľvek ďalšieho nastavovania.
S týmto si ale môžete každý poexperimentovať a nastaviť to ako chcete, do defaultnej podoby to vrátite po pravom kliknutí, a zvolení "Reinitialize DSP"


_________________
Site 1:intel Core i7 4770K delid@4.3GHz + SilverStone HE02 + Conductonaut; 16GB DDR3; Asus Z87-PLUS; Asus ROG Strix RX5700XT + 2xNF-F12 + Conductonaut; 250GB EVO 840 + 1TB QVO 860; Fractal Define R4 + 2× Noctua NF-A14 FLX + 2x Noctua NF-A14 ULN; Seasonic P-660; Dell U2718Q; Corsair K70 mk.2 Low Profile + Logi G500s
LG OLED65CX; Onkyo TX-RZ740; 5.1.2 DIY speaker setup (Dayton ND/Peerless NE25, Dayton UM-10 + Monacor SAM-500D); Xbox SeX; Synology DS418 + 4x4TB WD Red + 2x PureWings2 92; MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN + Gigabit Antik
Site 2: intel Core i5 2500K + Gelid Tranquillo; 8GB DDR3; MSI Z68A-G45; Corsair Force 3 120GB; Fractal Arc Mini & 2x PureWings2 140; Superflower Golden King Platinum 550W; Dell P2417H/LG 49UH661V; Logitech Multimedia Keyboard & G5; Synology DS218play + 2x2TB WD Red; MikroTik hAP AC2 + Antik + WireGuard tunnel to Site 1
Mobile: Xperia 5 II + 256GB microSD + WF-1000XM3
Work:Latitude 7410 (Win11), 2x P2421D, WD19TBS
 [ Príspevkov: 2 ] 


Ako dostať ZADARMO maximum zo zvukoviek Audigy a Live!Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

audigy 2 na audigy ZS ??? ako ???

v Biosy a ladenie výkonu

1

710

14.01.2007 19:09

Jaro

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Porovnanie Audigy SE/Value/LS a LIVE 24bit

v Zvuk

0

370

01.10.2008 19:48

jot

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Creative Live! and Audigy 24bit into X-Fi Xtreme Audio drive

v Zvuk

2

479

22.08.2009 18:40

Glu2m

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

P/I:Xonar DG, Audigy 2Ex, Live !5.1 a dalsie komponenty

v Predám

17

668

12.04.2014 9:12

macomh

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Creative SB Audigy, Audigy 2, Audigy 4

v Ovládače

3

1511

21.10.2006 20:09

Johnnny

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie.

I/K: Zvukovku Sound Blaster AUDIGY alebo AUDIGY 2

v Kúpim

1

219

08.08.2013 20:23

ramaya

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

AKO OBJEDNAŤ ZADARMO OBRÁZKY !!!!

v Grafické programy

2

663

17.05.2009 14:50

shiro

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Ako dostat flash?

v Ostatné programy

1

514

02.01.2010 12:52

ac.milan

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Ako odblokovat zadarmo starucku Motorolu T180?

v Ostatné

2

846

11.11.2005 18:04

Pufo Callo

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

ako si vytvorit vlastne MMORPG zadarmo?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Počítačové hry

51

5606

24.06.2010 12:19

Raiper34

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Nastavenia Zvukoviek

v Zvuk

2

462

22.02.2008 9:15

patqo_he

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Ako dostat premennu (hodnotu)

v JavaScript, VBScript, Ajax

1

511

20.02.2009 16:02

juho

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie.

Neviem ako si spraviť vlastní server zadarmo :(

v Webhosting a servery

19

972

08.09.2014 15:46

brmbo

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Ako sa dostat do BIOSu

v Biosy a ladenie výkonu

5

2658

11.02.2009 9:14

power

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Ako dostat stranku do PC

v Ostatné

12

836

04.01.2010 23:33

shaggy

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy.

Ako do Delphi dostať PNG

v Delphi, Visual Basic

11

956

25.12.2007 8:21

martin90© 2005 - 2022 PCforum, edited by JanoF