Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aká je životnosť jedného PC systému? Dlhá ak viete ako...

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 29.08.2008 11:54

Vo svojom súkromnom výskume som si položil nasledovné otázky:
1. Ako daleko sa dá dotlačiť kompatibilita jedného OS Windows? Ako vzor som si vybral najvyššie a najkvalitnejšie evolvovaný variant Windows 9x a tým je konkrétne Win 98SE. Systém bol vydaný 5.5.1999.

V základnej verzii sa jeho HW kompatibilita dostala od roku 1980 kde mám plnú dosovú podporu aj pre ovládače až do roku 2004 kde mám najnovší ovládač na báze WDM a 2008 kde mám najnovší ovládač na báze VXD (sieťovka)

V rozšírenej verzii s projektom KernelEX sa jeho SW kompatibilita pohybuje od aplikácií pre Pentium Pro (1980 pre aplikácie ktoré nemajú s novšou architektúrou CPU x86 problém) až do roku 2008 kde mi dodnes fungujú nové aplikácie ktoré by sa už inak naväzovali na XPčka.

2. Menujte aplikáciu ktorá nebeží ani na Win98SE ani na Win Viste a výhradne potrebuje Windows XP.

Pokial by sme hovorili čisto o hrách a komerčne predávanom sw, tak by sme asi hladali márne. Možno by sme našli programy ktoré by boli na špeciálne účely - ako napríklad pracovný software s tak nízkou úrovňou kompatibility že ak by sme na XPčkach nahrali IE7 tak už ten soft nepôjde (poznám taký prípad).

Obecne ale takýchto programov je málo

čo z toho vyplýva...?

ak by som chcel (a môžem) tak celú generáciu Windows 5 sa mi podarilo úspešne niekolko rokov ignorovať a šťastne fungovať bez nej a počítačový systém postavený v roku 2001 na báze Win98SE s upgradom grafickej karty v roku 2004 by sa v pohode dožil dnešných dní a ak by som dnes uvažoval nad komplexným upgradom OS tak môžem kúpiť systém HW optimalizovaný na Vistu.

Ako teda prebiehal vývoj...
1. V roku 1999 bol vydaný operačný systém
2. V roku 2001 bol vydaný ideálny procesor (Intel Pentium III-S 1400 "tualatin" -32bit single thread) Grafická karta - Ati Radeon 9800pro, zvuková karta - SbLive 5.1
3. V roku 2004 bol urobený upgrade Grafickej karty na X850xt
4. V roku 2006 bol nainštalovaný neoficiálny upgrade systému menom KernelEX.

Systém v tejto HW konfigurácii vystačí na hry ktoré vyšli v roku 2006 ako tie najnáročnejšie. SW konfigurácia a OS sú stále použitelné s rozšíreniami aj dodnes na fungovanie "XP only" programov.

Celá konštrukcia tohoto systému má len jeden háčik. Ak by som staval systém z nového HW tak by sa cena tohoto počítača pohybovala okolo 50 tisíc korún ak by som šetril, ak nie tak aj 80 tisíc. Pri bazárovom predaji ma komponenty v rokoch 2006 až 2008 vyšli do 35 tisíc...


Globálne sa dá povedať že éru Windows 5 (2000 a XP) som prečkal na staršom systéme ale s najnovším hardware tej doby pričom další systém na ktorý môžem ísť je až Windows Vista, mno a ked sa v Microsofte poponáhlajú a ja budem trpezlivý tak až Windows 7...

Zásadné rozdiely medzi Windows 3.11 a Windows 9x sú naprosto zdrvujúce, avšak rozdiely medzi windows 95 a XP už tak veľké niesú, hlavne pokiaľ sa jedná o jadro systému ktoré umožňuje beh aplikácií. Najpodstatnejší vývojový rozdiel je ten že Windows 5 podporuje viacthreadové aplikácie a viacthreadové procesory.

Windows 95 musel na ideálny procesor čakať 6 rokov, Windows 2000 na neho tiež čakal 6 rokov. windows 98SE čakal dva roky, Windows XP čakal 5 rokov. z toho sa dá odhadovať že procesor ktorý bude pre Vistu naprosto ideálny môžeme tiež čakať o takých 5 rokov.

XPčka sa okrem service packov nemenili tak drasticky ako to bolo u série Windowsu 4, kde každá nová edícia priniesla velkú sadu nových funkcií (FAT32, 32bit ovládače, prechod od systému bez DirectX až k DirectX9c).

WinXP mal 32bit ovládače od začiatku, tiež podporu pre FAT32 i starší (a lepší) NTFS ale na WinXP od začiatku do konca nájdete len DirectX9.0 (rôzne písmenkové edície, ale v zásade stále dx9)

Znamená to teda že zatial čo Windows 4 sa postupom času vyvíjal tak XP z tohoto vývoja ťažili, avšak sa v nijakom smere nevyvíjali. Pre usera to znamená že na Win98SE ako jednu z kvalitnejších vydaní Windows 4 musí ešte ručne nahodiť celkom vela rozdrobených updatov (Internet Explorer 6, DirectX9.0c, NetFramework 2.0, VCRedist 2005 SP1) zatialčo XPčka sa z hladiska vývoja dajú rozdeliť na relatívne málo generácií ktoré ešte Microsoft stmelil do service packov.

(optimalizácie multithreadingu, alebo debugy neoznačujem ako vývoj, ale ako opravu. ako vývoj označujem prechod z verzie 8 na verziu 9, kde dôjde k pridaniu nových funkcií a nielen k ich odladeniu)

Je to paradox, ale vývoj Windows XP sa síce smeroval k 64bitovým platformám, ale jeho aplikovanie na plnej čiare zlyhalo - pokial to berieme z hladiska kompatibility XP64 a tiež jeho rozšírenosti a preto sa tieto vývojové cesty (vzhladom na krach Longhornu a príchod Visty) dajú označiť len ako slepá cesta.

Je preto XP zlý systém? Rozhodne nie. Jeho zásadná nevýhoda je v pár načačkaných cingrlátkach ktoré systému uberajú výkonu, avšak to že sa v ňom nič zásadného nemenilo z neho robí niečo ako pevnú skalu v meniacom sa mori operačných systémov. Pokial napíšete aplikáciu pre winXP tak máte velmi jednoduchú prácu pretože aj keby ste vzali tú najstaršiu a tú najnovšiu a plne upgradnutú edíciu WinXP tak najzásadnejší rozdiel v nich sa bude týkať výhradne rozhrania .Net Framework a verzie Internet Exploreru.

Práve rigidita WinXP je velkým konkurentom na poli OS pre všetky systémy vrátane Visty a Linux distier. XPčka sa dajú chápať za niečo čo bolo je a bude rovnaké a to je pre programátorov (aplikácií i vírusov) velmi lákavé.

Vista musí presvedčiť že v tomto sa XPčkam vyrovná, avšak pokial systém hned príde na trh s dvoma zásadne rozdielnymi edíciami (32 a 64bit) je to pre programátorov velmi zlý signál ktorý hovorí že Microsoft vlastne nevie čo chce - či sa dať cestou 64bit, alebo stále podporovať 32bitové systémy (hmm menujte mi jeden 32bit only procesor na trhu).







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 29.08.2008 13:16

Mir píše:
Vista musí presvedčiť že v tomto sa XPčkam vyrovná, avšak pokial systém hned príde na trh s dvoma zásadne rozdielnymi edíciami (32 a 64bit) je to pre programátorov velmi zlý signál ktorý hovorí že Microsoft vlastne nevie čo chce - či sa dať cestou 64bit, alebo stále podporovať 32bitové systémy (hmm menujte mi jeden 32bit only procesor na trhu).


presne, neviem preco vista nebola 64bit only, naco vlastne 32b vistu?? kto chce 32bit OS, tak ostane pri XP, a 64b OS, ako rozmyslam, ma vyznam len pre uzivatelov s 4GB RAM...


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aká je životnosť jedného PC systému? Dlhá ak viete ako...

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 29.08.2008 14:13

obecný problém je práve v tom prešlapovaní pred prechodom na 64bit ktoré vista predviedla. Je to velké negatívum či už vo vzťahu k aplikáciám tak vo vzťahu k ovládačom.

Vista tým pádom nenaznačila že je systémom budúcnosti, skôr predviedla to že ak niekto povie "Supports Windows Vista" tak sa rozhodne nepovie koľko bitový variant - mno a ludia čo skúsili XP64 vedia že limity v kompatibilite medzi XP a XP64 môžu byť zdrvujúce pre chod systému. V tomto smere tiež velmi výrazne spochybňujem relevanciu akýchkoľvek prieskumov ohladne Visty, pretože rôzne varianty tohoto OS sú diametrálne odlišné s naprosto iným jadrom.

Dopad môže byť ten že ak si kúpite 64bit aplikáciu pre Vistu a skúsite ju na 32bitovej tak to môže dopadnúť všeliako.

Ak napríkad hladáte ovládač a uvidíte že je určený pre windows 95,98, Millenium tak neviete z neho povedať či je to nevýkonný VXD variant, alebo výkonnejší WDM variant. Od toho sa odvíja výkon Hw zariadenia (napríklad rozlíšenie pri TV tuneri), jeho náchylnosť na padanie a tak dalej a tak dalej.

Rovnako sa dnes pri popisoch supportu OS pre Vistu nedá nijak zásadne prečítať koľko bitová aplikácia to vlastne je a ako sa zachová na tej či onej viste.

U Windows 4 sa podobný strach z prechodu z 16 na 32 bit vyriešil hybridným kernelom. toto riešenie je značne elegantné ked príde na kompatibilitu, ale sám Microsoft ho zhodil pri prechode na Win2k/XP marketingom typu "plný 32bit je lepší tak upgradujte a zaplatte si za to". Fakticky... ak by šli marketing na viacthreading tak by ma tak nenaštvali, lebo ludia by si mali uvedomiť že aj XPčka majú v sebe aj 16bit komponenty.

to čo by mal MS spraviť je ukázať programátorom že tu bude ďalší OS ktorý svojou rigiditou bude konkurentom XPčkam, ale zároveň bude u neho dosť priestoru na rozvoj do budúcna bez toho aby sa z toho common user zbláznil.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Aká je životnosť jedného PC systému? Dlhá ak viete ako...

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 30.08.2008 10:37

to Existenz - reakcia na topic o Viste, XPčkach a dvojjadrách

mno v dobe ked prišiel windows 95 tak x86 procesory boli na trhu už skoro 15 rokov. v dobe ked prišiel Windows 2000 tak sa dvojprocesorové riešenia široko aplikovali v priemyselnej sfére (rozumej servre, workstations), kde sa procesory montovali dva z redundantných dôvodov (jeden by zhorel tak by naskočil druhý).

V MS si ale uvedomili že po HW stránke sú ale aktívne oba procesory tak nieje zlý nápad vymyslieť niečo čo umožní využiť HW potenciál oboch jadier pre jeden task. Prišli s threadmi a s OS ktorý thready dokáže separovať a posielať ich do rôznych CPU.

Priemyselná sféra plesala lebo na dvojprocesorových doskách mala zrazu systém ktorý ten výkon použil k práci, rovnako dnes už klasická výhoda dvojjadra pri ktorej jeden padajúci task zahltil procesor sa tu už nekoná pretože druhé jadro systém udrží nad vodou... proste a dobre z programového hladiska je to niečo čo velmi pomohlo pri zvyšovaní výkonov PC a zároveň zlepšilo stabilitu. Preto sa Win2k marketingom zameral na profesionálov a Mistake Edition na širokú populáciu.

Reakcia Intelu? Vyvinul Hyperthreading ktoré dva programové thready vezme a nacpe ich znova do jedného jadra. Na to aby ste ale HT použili už treba Win2k/XP. Síce vám to stabilitu ani výkon nijak zvlášť nepridá ale ludia to videli a uverili marketinu. MS bol rád, Intel bol rád lebo tržby v ére pentia 4 obom firmám dosť dramaticky šli hore napriek faktu aké je P4 nevýkonné a napriek faktu že oproti bežnému singlethread riešeniu tu nijaký zásadný rozdiel nebol.

Je to paradox ked v Microsofte prišli s niečim dobrým a v Inteli to totálne zhodili aplikovaním hlúpeho riešenia. Až v roku 2005 alebo 6 boli na trhu prvé pravé dvojjadrá a až v tom roku sa SW potenciál multithreadových operačných systémov dal na niečo použiť. Skôr naozaj len s velmi drahou doskou a dvoma procákmi.

Mimochodom celkový postoj intelu ku generácii P4, a Hyperthreadingu je jeden z dôvodov prečo som ostal na Singlethread OS/CPU. Bez dvoch procesorov/dvojjadra by mi Win2k/XP bol nanič a HT bohužial naozaj nepovažujem za adekvátne riešenie ale za trik na ktorý naletelo vela ludí.

Skutočný generačný prechod z Immolatora na další stroj bude naozaj až na Dvojjadro s viacthreadovým OS +- 64bitov. ale na to si ešte radšej počkám. Vista 64 je celkom zaujímavá pre mňa z tohoto hladiska, ale vidím na nej to že je to nezrelý produkt ktorý je tu skôr na to aby bolo vidieť reakciu ludí. Počkám na windows 7, dám mu rok, dva a potom sa uvidí.

Generačne i výkonovo totiž Immolator je schopný obslúžiť aplikáciu 32bit, s DirectX9, a to je hranica kde XPčka končia po SW stránke tiež. Po hw stránke majú výhodu vo viac threadoch, ale ako som povedal... dvojjadrá sa vyskytovali až 5 rokov po uvedení tohoto OS. Dvojjadrá, ak by prišli o tri roky skôr by určite zmenili môj náhľad na XPčka, ale neprišli, preto tento systém vidím ako zbytočný medzičlánok ktorý sa dal aplikovať príliž neskoro a na velmi krátku dobu (čas medzi koncom podpory win9x a príchodom Visty a DX10)

Na 64bit začína byť mierne dobrá až vista, a množstvo threadov vďaka HT nemalo na výkon aplikácií až tak zásadný vplyv ako som si myslel napríklad v roku 2004. Práve preto je mi lepšie ušetriť vela výkonu starším nenáročným síce jednothreadovým OS.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 4 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako vymazat subor?(cielova cesta je prilis dlha)

v Ostatné

3

997

08.12.2013 11:23

iggi97 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Viete ako na nepristupne zlozky?

v Operačné systémy Microsoft

13

1028

04.08.2006 13:38

Domki Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako zistiť životnosť súboru cookie

v PHP, ASP

6

416

30.08.2011 18:36

emer Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako spojit dva disky do jedneho ?

v Pevné disky a radiče

18

6275

27.07.2008 8:09

chorche Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ako spojit 2 avi.subory do jedneho

v Video programy

4

1414

23.07.2010 15:59

dodo111 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Teplota jedneho jadra je vyššia ako zbytku procesora

v Intel - Integrated Electronics

8

563

12.12.2010 11:57

P€PoX Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. C problem s priradenim viac ako jedneho znaku

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Assembler, C, C++, Pascal, Java

30

1945

30.03.2009 22:01

paszty Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako spojiť viac verzií windows do jedného bootovacieho dvd?

v Operačné systémy Microsoft

4

568

30.10.2009 15:10

Googler1 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako preniest najlahsie z jedneho NB net na druhy.. cez wifi

v Siete

3

748

20.10.2009 20:21

Jaro Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Obraz systemu - ako an to??

v Operačné systémy Microsoft

6

609

05.11.2007 16:16

someboy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako obidem heslo do systemu Windows?

v Operačné systémy Microsoft

5

843

12.10.2013 4:34

pcaulfie Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ako funguje obnova systemu zo zalohy?

v Operačné systémy Microsoft

16

789

08.04.2015 8:34

michalesku Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. AKO odstranim vyber systemu pri boote

v Operačné systémy Microsoft

11

2090

28.11.2009 23:22

jackaninm Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. strasne dlhá odozva

v Sieťové a internetové programy

5

1503

19.02.2017 20:06

michalesku Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. NTB dlhá výdrž

v Notebooky a netbooky

11

543

18.09.2012 21:58

McDog Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. dlha odozva DesignJet T610

v Externé zariadenia

0

433

13.01.2010 11:43

cdur Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra