Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 20 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.01.10
Prihlásený: 05.01.10
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok NapísalOffline : 04.01.2010 20:01

shaggy: čo ti na Cyclone3 nepripadá user-friendly?

A čo sa týka používania len jedného prehliadača, tak maj prosím na zreteli že nejde o jednoduché užívateľské rozhranie v HTML/AJAX, ale o plnohodnotnú RIA (rich internet application), takže i keď je webová, je integrovaná do desktopu a nepoužíva HTML, ale XUL. Takže tu už sa obmedzuješ na browsery ktoré podporujú XUL W3C odporúčanie, čo sú zatiaľ Gecko browsery. Ale priznám sa, zatiaľ som nenarazil na jediného človeka ktorému by prekážalo mať inštalovaný Firefox :-) A že ľudí čo to rozhranie denne používa je viac ako dosť.

Inak niesom si istý či to obmedzenie na jediný browser si myslel v nejakej súvislosti s user-friendly, ale asi skôr som zle pochopil tvoj príspevok.

shaggy: rozdelené z http://www.pcforum.sk/nieco-ako-cyclone3-vt81987.html


Offline

Čestný člen
Čestný člen
XUL a Cyclone3

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 04.01.2010 20:39

rfordinal
Zdielam so shaggym nazor, ze je presne toto user-unfriendly. Su ludia so slabsim pocitacom, ako oni mozu spravovat cyclone3, ked im Firefox startuje minutu? Podla mojho nazoru je pouzivanie XUL uplne zbytocne. Nielenze sa obmedzuje na Gecko prehliadace, ale aj samotny fakt, ze XUL je XML-based technologia, je obmedzujuci. Ake vyhody prinieslo XUL v porovnani s "obycajnym" HTML? A navyse, XUL je propertialne, nie je to W3C doporucenie.
Ty si vyvojar cyclonu?
Pouzivanim Perlu a XULu v cyclone sa mozno ukazuje, ze to nepisu len tak hocijaki poloamateri, ale mnoho ludi radsej siahne po menej kvalitnom CMS, napr. Wordpresse, pretoze vedia to nainstalovat na hocijaky hosting aj na svoj pocitac a maju aj moznost vybrat si prehliadac.
Neodpustim si rypnutie, na stranke cyclone3.org vidim v kode "<div style="clear:both"/>". Ja tam vidim neuzavreny div, ty nie?

000kiko000
Tu na fore je sekcia venovana hostingom aj tema vylucne o freehostingoch, mozes pohladat.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
XUL a Cyclone3

Registrovaný: 21.02.06
Prihlásený: 08.12.14
Príspevky: 5404
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 04.01.2010 20:54

rfordinal - robil som vo firmách, ktorých redakčný systém (resp. jeho staršie verzie) boli obmedzené iba na jeden prehliadač a to považujem za veľmi veľké mínus. Teda myslím administráciu.
Aj keď väčšinou išlo o obmedzenie práve na IE, čo považujem za "šťastnejšiu" voľbu, ako obmedzenie na Firefox. Prečo?
Jednoducho preto, že ak teta z nejakej štátnej inštitúcie dostane za úlohu pridať informácie na svoju časť webu, tak je dosť pravdepodobné, že bude mať práve IE. Ale aj keby nie, dobrý a moderný systém by nemal obmedzovať svojich používateľov.







_________________
Neradím a nekomunikujem cez SS, ak niečo potrebujete, máte iné možnosti: Ak vám zmizla téma, alebo sa vám niečo nepáči. Ak potrebujete nahlásiť príspevok/človeka, reportujte ho. Ak máte s niečim problém, riešte to v danej téme.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.01.10
Prihlásený: 05.01.10
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 04.01.2010 22:40

Duri:
Nemyslim si, ked to zvladne bezat na 800Mhz masine, tak uz na comkolvek :) Cim je XUL ze je zalozene na XML obmedzujuce? To ze je to uplne open?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.01.10
Prihlásený: 05.01.10
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 04.01.2010 23:00

shaggy:
doby spravy aplikacii vyhradne cez webovy prehliadac su minulostou. prehliadac ak, tak bude len prostrednikom. RIA je buducnost. Ak budem potrebovat uctovnictvo, vyberiem si to ktore je web-based, alebo standalone aplikaciu? Ak budem chciet mailoveho clienta, nainstalujem si radsej Thunderbird alebo pouzijem Gmail? Ak budem chciet kancelarsky balik, pouzijem plnohodnotny Office alebo pouzijem ten od Google? No jasne ze si vyberiem to prve. Bude to rychlejsie a hlavne mi to poskytne omnoho viac funkcionalit. Cimz samozrejme nechcem povedat ze web-based aplikacie su zbytocne. web-based aplikacie su o obmedzeni a je jedno v kolkych browseroch funguju. "tetka zo statnej institucie" nema moznost volby ani pocitaca, ani operacneho systemu a ani prehliadaca. a nikdy mat nebude.

O tejto volbe je XUL-CMS vs web-based CMS. Ja len zopakujem, za cely cas sme nemali problem ani s jednym klientom ze by si musel instalovat firefox. alebo nebodaj ze by musel "nutne napisat cosi na web z internetcafe". Ak by to spravil, spravca by mu ruky-nohy dolamal. Hovoris o nejakej "tete zo statnej institucie" ktora dostane za ulohu nieco spravit. Tak na to dostane od oddelenia informatiky vsetko co potrebuje na to aby mohla pracovat. Dva roky sme v XUL vyvijali pre statnu instituciu informacny system a ziadny problem. Web so spravou v XUL dokonca pre jednu nadnarodnu vojensku instituciu. Alebo priklad ktory mozes poznat vies napriklad na com funguju vsetky novsie terminaly na zeleznicnych staniciach kde tetusky vybavuju listky? Linuxovy tenky klient s XUL aplikaciou. Takze - to nieje o obmedzeniach, naopak - o novych moznostiach. Akukolvek funkcionalitu aku si ja vymyslim v RIA pod XUL, tak by mi v HTML/AJAX apliakcii trvala niekolkonasobne dlhsie, alebo by som ju vobec nespravil. Niesom schopny napriklad vo web-based aplikacii na strane klienta generovat ODT alebo CSV dokumenty alebo vystupy, robit aktivny drag&drop medzi aplikaciou a plochou, atd... web-based aplikacia bude vzdy len WEB. a to aby sa chovala ako aplikacia su len hacky. nieje schopna prebrat ani len vzhlad z temy desktopu. atd, atd...

edit: btw: inak pravda ze XUL nieje odporucanim W3C, ale XBL v com my priamo piseme. To vsak na otvorenosti XUL nic nemeni. Sam som prikladom toho, ked som navrhoval nejake zmeny do XUL, ktore sa tam teraz nachadzaju. A dalsie sa dufam nachadzat budu ;)

TOTO NIE JE CHAT! Nepíš viac príspevkov po sebe, ak si nedokážeš usporiadať myšlienky do jedného príspevku, tak máš smolu.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
XUL a Cyclone3

Registrovaný: 21.02.06
Prihlásený: 08.12.14
Príspevky: 5404
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 04.01.2010 23:06

rfordinal píše:
Duri:Cim je XUL ze je zalozene na XML obmedzujuce? To ze je to uplne open?

To by som za obmedzujúce považoval aj systémy postavené na PHP a HTML, nemyslíš? Za obmedzujúce považujem to, že musím mať presne určený prehliadač, bez neho sa nepohnem.

rfordinal píše:
doby spravy aplikacii vyhradne cez webovy prehliadac su minulostou. prehliadac ak, tak bude len prostrednikom...

Toto som si aj ja voľakedy myslel, ale trend je presne opačný. Ja používam Gmail, Thunderbird mám, ale pri najbližšej výmene OS už nebude. Používam Office, ale trend je taký, že všetko bude na webe - kancelárske aplikácie od Google, online Photoshop.
Neviem, ale mám pocit, ako by si zaspal dobu, to o čom píšeš tu bolo pred pár rokmi, trend je úplne iný.







_________________
Neradím a nekomunikujem cez SS, ak niečo potrebujete, máte iné možnosti: Ak vám zmizla téma, alebo sa vám niečo nepáči. Ak potrebujete nahlásiť príspevok/človeka, reportujte ho. Ak máte s niečim problém, riešte to v danej téme.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
XUL a Cyclone3

Registrovaný: 29.10.09
Prihlásený: 06.02.11
Príspevky: 64
Témy: 25
Bydlisko: Kosice
Príspevok NapísalOffline : 04.01.2010 23:07

Suhlasim so shaggym a s Durim. Cyclone je skvely sk/cz projekt, ale kolko klientov pouzije wordpress (Joomlu,Drupal...) a kolko cyclone3? Ano iste pre specificke a narocne aplikacie je mozno dobry ale tych je malo a to vyvracia podla mna tvrdenie ze je to buducnost a ak tak len velmi daleka. :)







_________________
Apple Macbook White
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.01.10
Prihlásený: 05.01.10
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 04.01.2010 23:13

shaggy: vsetko bude na webe, ano ale formou rich internet aplikacii, nie html aplikacii ;) html nieje urcene na pisanie gui aplikacii a preto razime cestu pouzivania webovych aplikacii pisanych v jazyku ktory je na to urceny - xul. cyclone3 je web aplikacia, ale bez jedineho riadku html. web nieje len o html. cely kod administracneho rozhrania cyclone3 je napisany v xul, javascipte a css. TO JE WEB. xul, alebo xaml, alebo akykolvek iny gui markup language prinasa prave to co html nedokaze.

takze co som tym chcel povedat. RIA dokaze priniest funkcionalitu napr. thunderbirdu do webu. gmail ma svoje limity a tie mozu byt prekonane len pouzitim novych technologii. takze mi to nepripada ze by som zaspal dobu alebo ze by tento trend tu bol ;)


Offline

Čestný člen
Čestný člen
XUL a Cyclone3

Registrovaný: 21.02.06
Prihlásený: 08.12.14
Príspevky: 5404
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 04.01.2010 23:24

Ja uznávam, že web ako taký nie je na vhodný na všetko.
Ale stále nechápem, aké výhody plynú z toho, že sa použije administrácia vytvorená v XUL. Vidím tam len množstvo nevýhod, napríklad to, že som obmedzený iba na jeden prehliadač. A aj fakt, že na beh toho systému potrebujem výlučne Linux, môže odradiť niektorých používateľov.

Chápem, že Cyclone3 je určený pravdepodobne pre náročnejšie aplikácie, ale zaujímalo by ma, prečo by som mal uprednostniť Cyclone3 pred akýmkoľvek iným, dobre napísaným CMS (napríklad v php), ktorý pobeží rovnako dobre aj na Windows hostingoch a administrácia nebude obmedzená iba na jeden prehliadač?







_________________
Neradím a nekomunikujem cez SS, ak niečo potrebujete, máte iné možnosti: Ak vám zmizla téma, alebo sa vám niečo nepáči. Ak potrebujete nahlásiť príspevok/človeka, reportujte ho. Ak máte s niečim problém, riešte to v danej téme.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.01.10
Prihlásený: 05.01.10
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 04.01.2010 23:58

shaggy: spominas administraciu v spojitosti s Linuxom. To ale nema nic spolocne, len backend sa instaluje na Linuxovy server (alebo solaris, alebo...). administratorska aplikacia predsa bezi v lubovolnom Firefoxe. Vyvijame to na Windows desktopoch, Linux desktopoch a testujeme v Macoch. Je to multiplatformove ako Firefox (alebo xulrunner) sam je. a teda ze ten je multiplatformovy veru dost :) vyhoda xul aplikacie je v tom, ze je omnoho menej ukecanejsia ako html, je to jazyk spraveny priamo pre navrh gui. teda ked napisem <tree> tak idem robit strom (ten sam sa bude rozklikavat, atd...). druhou vyhodou je to ze je integrovany s desktopom uzivatela, teda ma rovnake prava (a obmedzenia) ak treba ako akakolvek ina desktopova aplikacia, teda pracuje s diskom. dam priklad ktory kazdy kto vyvijal web-aplikaciu pochopi: ak chcem spravit upload velkeho suboru, v pripade html niesom schopny inak okrem flash hacku kontrolovat progress uploadu. v xul toto som schopny, nehovoriac o rychlosti, atd... dalsou vyhodou je samotna architektura, napriklad bindingy ktore my umoznuju spravit velku komplexnu funkcionalitu a potom ju jednoducho capnut do okna ako widget pomocou jedineho tagu (vid. http://svn.cyclone3.org/trunk/xuladmin/ ... e_edit.xul)

Pravdu? Ked sme sa po rokoch vyvoja administracneho rozhrania v prostredi browsera (IE only:), rozhodli pouzit XUL, mali sme dost obavy. Prave z toho isteho co ty spominas. ze to odradi niektorych pouzivatelov. ale ake bolo nase prekvapenie ked vidime presny opak. cloveku co to ukazem a ma uz skusenost s inymi CMS, povie len "wow". a snazime sa to tak dalej robit aby clovek nemusel mysliet na to ze "aha tato aplikacia je cosi ine, je to webove, musim si davat bacha kam klikam a co robim". nie, ja im vzdy hovorim - klikajte do toho ako potrebujete, na to to je.

A preco skor Cyclone3 nez ine? Fuh, v dnesnej dobe ked je tolko CMSiek a kazde ma na webe napisane ze je to najsamlepsie? :D Cyclone3 sa odlisuje svojou filozofiou vyvoja. Rozhodli sme sa nerobit kompromisy co sa tyka jednoduchosti na vrub funcionality. redaktor dostane jednoduchost, ale na backende je multilanguage-multiengine-multiformat,... multioneviemco backend v ktorom musi bezat vsetko co si len kto vymysli. ak si niekto pozrie db struktury asi pochopi (napriklad aplikacia videi - http://svn.cyclone3.org/trunk/frame/_ad ... struct.sql ):-)

Takze v konecnom dosledku (uz som to tu pisal kdesi inde)
- Cyclone3 je cool pokial potrebujes bezat velky projekt na XY serveroch, alebo aj v Cloude. S tym bol Cyclone3 navrhovany uz v dobe ked ostatne open CMSka o tom ani nepremyslali (pretoze "jednoduchost predovsetkym!").
- Cyclone3 je tiez cool ked potrebujes bezat vela malych projektov na jednom serveri a chces instalovat CMS len raz a spravovat len raz.
Tiez mame velmi silny doraz na automatizaciu (napr. generovanie formatov z obrazkov automaticky), vacsie objemy dat (miliony obrazkov su suvix), nastroje na debugovanie a profiling,.... Ale rozoberat to by som mohol asi hodne dlho :-)

tyr: my sa nemozeme porovnavat s nejakym wordpressom alebom joomlou. sme slovensky projekt, navyse nase zameranie nieje "postavit ludove auto pre kazdeho". tak teda porovnavajme s inymi slovenskymi projektmi. cyclone3 pre spravu obsahu pouzilo za poslednych 24 hodin 675 unikatnych uzivatelov. mimo sviatkov to byva okolo 750-800 ludi. to nieje konecny pocet uzivatelov, ale len tych X% z nich ktori pouzili tento nastroj za poslednych 24h. myslim, ze velmi tazko by sme hladali akekolvek ine slovenske CMS ktore pouziva denne tolko ludi. to je pocet ktory nas dostatocne "zasobuje" requestami na nove vlastnosti a my tak mozeme commitovat denne nove a nove upravy. a zatial sme nemali nejaky plan ako sa presadit v zahranici, alebo ako si robit nejaky zasadny marketing. a tiez viem ze taky uspech ako ma jommla alebo wordpress nechodi sam, treba mu pomoct :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.02.07
Prihlásený: 21.02.10
Príspevky: 3984
Témy: 96
Príspevok NapísalOffline : 05.01.2010 11:08

Píšeš keci kamaráde :)

1. Keďže už dva roky robíte v XUL, tak ste asi zaspali dobu, pretože na webe môžeš robiť plnohodnotný progressbar, drag&drop, animácie a všetkomožné vďaka javascriptu a oveľa rýchlejšie vďaka jQuery. Samozrejme HTML má ešte nejaké obmedzenia, ale nie je ich už veľa a FUNGUJE TO POD VŠETKÝMI BROWSERMI.

2. Trend podľa mňa nebude XUL. Práve naopak web-based budu in. Pretože keď stlačíš F11 na svojom browseri tak zistíš, že máš plochu na vyvýjanie veľkej app.

3. Ja som prvý potencionálny zákazník, ktorý je nespokojný, že musel spustiť Firefox a nainštalovať addon.

4. Schválne som sa pozrel na vaše demo, pretože tu opisujete niečo nehorázne funkčné a krásne. Všetko to čo tam máte sa dá bez veľkých ťažkostí spraviť v HTML. Máte tam dosť chýb. Napríklad napíše mi, že nemám povolenie pozerať profili userov, ale profil okienko mi otvorí (a bez informácií). Nahral som tam jednu fotku (slávny progressbyr nikde) a chcel som ju vymazať. Kým som prišiel nato čo a kde sa stáva, vymazal som asi 15 obrázkov. (Schválne skúste zmazať poslednú fotku. Označilo mi asi 6 obrázkov a prvý zmazalo :))

Nehnevajte sa na mňa, ale môžte robiť aj pre NASA, ale keď robiť open-source CMS, ktorý je stavaný na tak náročných požiadavkách, že si ho nemôžem rozbehnúť doma na localhoste (a otestovať), že nie je pre všetky browseri a že sú tam chyby tak si radšej stiahnem nejakú MyOwPu, ktorá ma funkčnosť oničom, vzhľad oničom, administrácia oproti vašej oveľa slabšia ale budem spokojný, pretože to je presne to čo potrebujem. Jednoduché a funkčné aj na mobiloch :)

5. Pochybujem, že XUL prerazí škrupinku a bude podporovaný ďalej ako Firefox. Silverlight ho navždy zakope pod čiernu zem a už dnes funguje myslím všade.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.01.10
Prihlásený: 05.01.10
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 05.01.2010 11:51

Tominator: mile oslovenie :-)

1.) preco sa s tym budem trapit v HTML ked to v XUL mam nativne, rychlejsie a jednoduchsie? mimochodom, XUL sa rozhybava tiez javascriptom. mne napriklad facebok ani google aplikacie nefunguju v konquerori co je moj primarny browser (to iste jadro co Safari)
- inak budem vdacny ak mi das linku na ten fungujuci progressbar pri uploade velkeho suboru v ktorom mozem kontrolovat napriklad aj rychlost daneho uploadu bez pouzitia flashu a len za pouzitia javascriptu. no ak nenajdes, staci aj verzia bez kontroly rychlosti uploadu.
- pripadne mi ukazes ako vies spravit z webovej aplikacie drag&drop na pracovnu plochu pocitaca alebo do zlozky tak aby sa ten subor tam ulozil.
- alebo ako live v browseri vygenerujes opendocument subor a umoznis ho uzivatelovi otvorit.

2.) rovnako mozem povedat ze "trend budu RIA, pretoze, ked sa k web-app zacnem ako k web a stlacim napriklad v browsery tlacitko back, refresh..." :-)
- inak, pod velkostou aplikacie si predstavujes fullsize rezim? :)))

3.) preco si presvedceny ze prave ty si nas potencionalny zakaznik?

4.) nepopisoval som ze demo je nieco nehorazne krasne a funkcne. maj na pamati ze to je len example pod cyclone3.org ktory zastresuje open-source projekt a spravuju to ini ludia. navyse mam pocit ze si tam chalani dost veci skusaju - je to ich vec. kto chce rozbeha si to, ale nedostava ziadne garancie - ako pri kazdom open-source. ja sa zaoberam platiacimi zakaznikmi a ti dostavaju produkt za ktori si platia, nielen open-source verziu ktoru vidis a pri ktorej funkcionalitu garantujeme. a predvadzam im trosku ine veci :)
- progressbar sa pouziva inak len vtedy ak sa nahrava vacsi subor, napriklad video do archivu, asi by to bolo dost otravne zobrazovat pri kazdom image, nemyslis? ja si to myslim.
- svoje bugy ktore si nasiel kludne mozes napisat na http://bugzilla.cyclone3.org

5.) ale on uz prerazil :-) na XUL bol postaveny napriklad cely Thunderbird a desiatky dalsich aplikacii ale hlavne intranetovych systemov. My napriklad pouzivame vyvojarske IDE Komodo ktore je postavene zhodou okolnosti na XUL. Aj samotny Firefox sa uz oddelil od xulrunner jadra a na linuxovych systemoch sa instaluje firefox vacsinou ako len rozsirenie xulrunneru.

Silverlight nefunguje vsade a je este hodne problematicke. Ale myslim osobne ze je to dobry pocin, lebo zatial sa mi to javi dostatocne otvorene. Ked bude raz aj dostatocne rozsirene a nebude sa kazdy rok vydavat nova verzia s totalnymi zmenami (uz tu mame stvorku!), tak budeme vazne uvazovat o zmene zo XUL na Silverlight. Cela komunikacia medzi XULadminom a Cyclone3 backendom je pomocou SOAP, takze nieje ziadny problem frontend kedykolvek prepisat. XULadmin je i tak len jeden z frontendov, mame este ine specificke jednoucelove aplikacie ktore funguju ako frontend nahrada.

dakujem za tvoju konstruktivnu kritiku. - inak "... programujem necelý rok a projekty som už určite naprogramoval lepšie ako tu všetci dokopy ... ", dobre, dobre, no :)


Offline

Čestný člen
Čestný člen
XUL a Cyclone3

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 05.01.2010 12:41

rfordinal píše:
preco sa s tym budem trapit v HTML ked to v XUL mam nativne, rychlejsie a jednoduchsie?
Vidis, to je napad. Hned zajtra odstranim zo svojej stranky Javascriptovu kontrolu formularov a prerobim to na WebForms. A navstevnici, ktori mi chcu nieco odkazat, nech pouzivaju Operu.
rfordinal píše:
mne napriklad facebok ani google aplikacie nefunguju v konquerori co je moj primarny browser (to iste jadro co Safari)
Ako primarny browser si si vybral asi najhorsi zo sucasnych prehliadacov. A uz dlho nepouzivaju so Safari to iste jadro. Tie aplikacie ti nefunguju zrejme kvoli Konquerorovej nepodpore XML.
rfordinal píše:
pripadne mi ukazes ako vies spravit z webovej aplikacie drag&drop na pracovnu plochu pocitaca alebo do zlozky tak aby sa ten subor tam ulozil.
Normalne ulozenie zaberie o dve kliknutia mysou viac, je to take nutne pouzivat?
rfordinal píše:
ale on uz prerazil :-) na XUL bol postaveny napriklad cely Thunderbird a desiatky dalsich aplikacii ale hlavne intranetovych systemov
Ze ho pouziva vyrobca a par ludi, nie je prerazenie. Pozri sa na HTML, ako sa "preraza".

Nepochybujem, ze cyclone3 je jeden z technicky najvyspelejsich CMS. Ale pocet zakaznikov je, zda sa, nepriamo umerny k poctu poziadavkov na to, aby si ho mohol pouzivat. Tvoj CMS sa hodi na prezentaciu "co sa da spravit s XULom", ale nie je to o tom, ze ho moze pouzivat kazdy. Zrejme si obidvaja na otazku "jednoduchost pouzivania mojej aplikacie vs. predvedenie co dokazem naprogramovat?" odpovedame inak.

A ten nezmysel v podobe "<div/>" tam mate furt :->


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.01.10
Prihlásený: 05.01.10
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 05.01.2010 13:29

1) Ja sa bavim o aplikaciach. Takze je uplny nezmysel davat do HTML webu WebForms alebo XULko, ako ta to vobec napadlo? A k comu si to chcel prirovnat?

2) V KDE prostredi ako defaultny a jednoznacne najrychlejsi. Vo Windows som pouzival zas Chrome. Mne vyborne vyhovuje, preco by som ho nepouzival? A podla toho co viem, tak sa vsetky veci Webkitu portuju. Ale to je jedno, Tominator napisal "FUNGUJE TO POD VŠETKÝMI BROWSERMI", schvalne som nevybral nejaky links, ale pouzil som este pomerne dost pouzivany browser ako ukazku ze jeho tvrdenie je nepravdive.

3) Ano, mozes kliknut na obrazok na webe alebo na odkaz a dat ho ulozit, coz urobi to ze ho stiahne cez dany protokol a ulozi na plochu v jeho primarnom nazve. Ale ja chcem spravit drag&drop napriklad clanku a nech mi ho ulozi na plochu v potrebnom nazve a v opendocument formate. alebo si otvorit zlozku na pocitaci a spravit drag&drop alebo (copy+paste) suborov rovno do CMS s tym ze mi ich nielen vyplni do formulara ale ich rovno nahra a zobrazi mi (tak ako ked normalne napr. pracujem s ftp). Proste nevidim dovod preco by specialne frontend CMS-ka mal fungovat inak pre uzivatela ako akakolvek ina aplikacia. A tento primarny dovod nas vedie k vyvoju systemu takeho aky robime.

3) Len Firefox ma okolo 30% podiel na trhu. Tak keby akykolvek iny produkt mal taketo pokrytie, tak teda WOW! Mne to naopak hovori, ze prerazil, a veru riadne.

Je prirodzene ze mame iny pohlad na vec, ale to nevadi, ved ako by to vyzeralo keby vsetci robili rovnake CMSka? Pretoze ja napriklad nevidim velky rozdiel medzi Joomla, Drupal, Wordpress...
Ale uz napriklad vidim rozdiely u Typo3, alebo Plone. I tak, tych XUL CMSiek je na svete viac, i ked faktom je ze to nase bolo prvou lastovickou ;) Dokonca niekto zacal pisat XUL frontend pre Drupal.

Ale celkovo, bavime sa len o frontende. A ako som povedal, Cyclone3 komunikuje so svojim XUL frontendom pomocou SOAP-u. Takze nieje problem napisat trebars HTML/AJAX frontend, alebo Flashovy, pripadne v akejkolvek inej technologii. A mozno to v buducnosti bude prave Silverlight. Ale nevidim jediny dovod pisat rozhranie v HTML. Bolo by to drahsie, ponuklo menej funkcionality a klienti su spokojni su sucasnym a nemaju vyhrady k tomu ze je tam niekde v systeme nainstalovany Firefox. no a? :) aj ked chcem ucto tak si ho musim nainstalovat.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
XUL a Cyclone3

Registrovaný: 21.02.06
Prihlásený: 08.12.14
Príspevky: 5404
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 05.01.2010 14:04

Citácia:
Ale uz napriklad vidim rozdiely u Typo3, alebo Plone.

He he, u týchto systémov vidím rozdiel aj ja (hlavne Typo3 by som zakázal, už dávno som nerobil s tak nemotorným systémom).

Porovnávať Thunderbird, alebo Komodo IDE s nejakou administráciou, ktorá beží cez prehliadač mi nepríde najvhodnejšie. Obidva programy používam, s oboma som spokojný (na Komodo som si naozaj rýchlo zvykol a úplne mi vyhovuje), ale proste ma otravuje, keď si musím nainštalovať nejaký plugin do svojho prehliadača, aby som si vôbec dostal k administrácií. Ako by to vyzeralo, keby každý systém využíval nejaký minoritný jazyk a vyžadoval odo mňa iba nim podporovaný prehliadač a k tomu ešte nejaký plugin?

Citácia:
spominas administraciu v spojitosti s Linuxom. To ale nema nic spolocne, len backend sa instaluje na Linuxovy server

Ja viem, len som to uviedol ako jednu z nevýhod tohto systému.

Nemôžem si pomôcť, ale Cyclone3 mi trochu pripomína Sharepoint. Oba sú určite vynikajúce na veľké projekty a majú funkcionalitu, ktorú s bežným CMS systémom nedosiahneš, ale myslím si, že je minimum firiem/inštitúcií, ktoré túto funkcionalitu potrebujú. A hlavne, spôsob akým oba systémy pristupujú k riešeniu niektorých vecí mi pripadá ako škrabanie sa ľavou rukou za pravým uchom.







_________________
Neradím a nekomunikujem cez SS, ak niečo potrebujete, máte iné možnosti: Ak vám zmizla téma, alebo sa vám niečo nepáči. Ak potrebujete nahlásiť príspevok/človeka, reportujte ho. Ak máte s niečim problém, riešte to v danej téme.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.01.10
Prihlásený: 05.01.10
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 05.01.2010 14:39

Typo3 ma hlavne desne GUI podla mna :-) Neviem si predstavit ze by som v nom spravoval tisice/desattisice clankov alebo obrazkov. Ale inak je to slusne pisana vec s velky mnozstvom funkcionality. A napriek tomu ze ide pomerne o komplikovany system, tak ma vela vyvojarov. Na druhej strane je zaujimave vidiet jednoduchsiu Joomla, ze do nej hackovat je vazne extremne narocne, dokonca narocnejsie ako do Typo3.

Citácia:
Porovnávať Thunderbird, alebo Komodo IDE s nejakou administráciou, ktorá beží cez prehliadač mi nepríde najvhodnejšie.

Oh, potom som asi nespomenul ze Cyclone3 XULadmin bezi vo viacerych rezimoch, co mi pripadalo ako samozrejme :-) Moznost spustat ho ako addon z Firefoxu je len jedna. A i tak vsetkym klientom Firefox vyhodime z plochy prec (pokial ho uz davno nepouzivaju) a spravime im ikonku ktora spusta rovno prihlasovacie okno XULadminu bez spustania Firefoxu. Sprosto jednoduchy prikaz:
Kód:
firefox.exe -P profil -chrome chrome://c3xuladmin/content/login.xul -no-remote
). A uzivatel ani nevie ze ma nejaky Firefox, C3XULadmin sa mu aktualizuje, Firefox sa mu aktualizuje, no probs ;)

Potom mame verzia ktora ma klasicky windows installer (funguje presne ako Komodo!), a este portable secure verziu ktora sa da nosit so sebou na USB kluci a nenechava za sebou ziadne data a par dalsich specialitiek.

Citácia:
Nemôžem si pomôcť, ale Cyclone3 mi trochu pripomína Sharepoint. Oba sú určite vynikajúce na veľké projekty a majú funkcionalitu, ktorú s bežným CMS systémom nedosiahneš, ale myslím si, že je minimum firiem/inštitúcií, ktoré túto funkcionalitu potrebujú. A hlavne, spôsob akým oba systémy pristupujú k riešeniu niektorých vecí mi pripadá ako škrabanie sa ľavou rukou za pravým uchom.


Kvitujem. Ale, ako hovorim, nasim cielom nebolo nikdy postavit "ludove auto", teda CMS pre vsetkych. To obmedzenie sa skor tyka vyvojarov, nie uzivatelov. Klientske stranky bezime od tych najmensich po tie vacsie, proste aj maly klient oceni CMSko s funkcionalitou ktora bola vyskusana na vacsich projektoch. To mas ako s Photoshopom (ale nechcem sa k nemu prirovnavat, to zas nie:). Aj mensi grafik ho pouzije radsej nez jednoduchsi program ktory by mu mozno stacil, pretoze oceni to mnozstvo funkcionality a nieco z toho predsalen vyuzije. Ma tu moznost!

A to ze ti riesenie niektorych veci pripada ako skrabanie sa lavou rukou za pravym uchom - nech sa paci, berem tvoj nazor. Cyclone3 sa nemoze pacit kazdemu, dokonca ani nie vacsine vyvojarov a som tomu nakoniec rad. Ak by sme sa mali pacit vacsine vyvojarom, museli by sme robit kompromisy ktore by uplne zmenili charakter samotneho Cyclone3 a to nechcem.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 21.02.07
Prihlásený: 21.02.10
Príspevky: 3984
Témy: 96
Príspevok NapísalOffline : 05.01.2010 14:55

rfordinal píše:
Tominator: mile oslovenie :-)

1.) preco sa s tym budem trapit v HTML ked to v XUL mam nativne, rychlejsie a jednoduchsie? mimochodom, XUL sa rozhybava tiez javascriptom. mne napriklad facebok ani google aplikacie nefunguju v konquerori co je moj primarny browser (to iste jadro co Safari)
- inak budem vdacny ak mi das linku na ten fungujuci progressbar pri uploade velkeho suboru v ktorom mozem kontrolovat napriklad aj rychlost daneho uploadu bez pouzitia flashu a len za pouzitia javascriptu. no ak nenajdes, staci aj verzia bez kontroly rychlosti uploadu.
- pripadne mi ukazes ako vies spravit z webovej aplikacie drag&drop na pracovnu plochu pocitaca alebo do zlozky tak aby sa ten subor tam ulozil.
- alebo ako live v browseri vygenerujes opendocument subor a umoznis ho uzivatelovi otvorit.

2.) rovnako mozem povedat ze "trend budu RIA, pretoze, ked sa k web-app zacnem ako k web a stlacim napriklad v browsery tlacitko back, refresh..." :-)
- inak, pod velkostou aplikacie si predstavujes fullsize rezim? :)))

3.) preco si presvedceny ze prave ty si nas potencionalny zakaznik?

4.) nepopisoval som ze demo je nieco nehorazne krasne a funkcne. maj na pamati ze to je len example pod cyclone3.org ktory zastresuje open-source projekt a spravuju to ini ludia. navyse mam pocit ze si tam chalani dost veci skusaju - je to ich vec. kto chce rozbeha si to, ale nedostava ziadne garancie - ako pri kazdom open-source. ja sa zaoberam platiacimi zakaznikmi a ti dostavaju produkt za ktori si platia, nielen open-source verziu ktoru vidis a pri ktorej funkcionalitu garantujeme. a predvadzam im trosku ine veci :)
- progressbar sa pouziva inak len vtedy ak sa nahrava vacsi subor, napriklad video do archivu, asi by to bolo dost otravne zobrazovat pri kazdom image, nemyslis? ja si to myslim.
- svoje bugy ktore si nasiel kludne mozes napisat na http://bugzilla.cyclone3.org

5.) ale on uz prerazil :-) na XUL bol postaveny napriklad cely Thunderbird a desiatky dalsich aplikacii ale hlavne intranetovych systemov. My napriklad pouzivame vyvojarske IDE Komodo ktore je postavene zhodou okolnosti na XUL. Aj samotny Firefox sa uz oddelil od xulrunner jadra a na linuxovych systemoch sa instaluje firefox vacsinou ako len rozsirenie xulrunneru.

Silverlight nefunguje vsade a je este hodne problematicke. Ale myslim osobne ze je to dobry pocin, lebo zatial sa mi to javi dostatocne otvorene. Ked bude raz aj dostatocne rozsirene a nebude sa kazdy rok vydavat nova verzia s totalnymi zmenami (uz tu mame stvorku!), tak budeme vazne uvazovat o zmene zo XUL na Silverlight. Cela komunikacia medzi XULadminom a Cyclone3 backendom je pomocou SOAP, takze nieje ziadny problem frontend kedykolvek prepisat. XULadmin je i tak len jeden z frontendov, mame este ine specificke jednoucelove aplikacie ktore funguju ako frontend nahrada.

dakujem za tvoju konstruktivnu kritiku. - inak "... programujem necelý rok a projekty som už určite naprogramoval lepšie ako tu všetci dokopy ... ", dobre, dobre, no :)

1, Lebo je rozšírenejšie :) Ak využiješ rôzne frameworky (alebo vlastné spôsoby) ušetríš kopec času, práce a námahy ...

Progressbary:
http://t.wits.sg/misc/jQueryProgressBar/demo.php -> demo
http://pixeline.be/experiments/jqUploader/test.php

a mnoho ďalších na googli zadaním:
jquery progress bar, alebo jquery upload bar

K tomu live súboru: Cez PHP vytovríš súbor, následne ho pošleš v hlavičke uživateľovi, ktorý ho môže bez ukladania hneď otvoriť.

2, Hovorím, o tom, že máš kopu priestoru nato, aby si tam natrieskal všetko čo len chceš. Použitím ajaxu a javasriptu nemusíš ani refreshovať a vzniká ti plnohonotná "aplikácia"

3, Pretože je to open system, takže ktokoľvek môže byť potencionálny zákazník (teda aj ja) :)

4, To ešte nepovažujem za prerazenie

5, To že používaš Konqueror je tvoja voľba. Pokiaľ sa nemýlim (už dlhšie [nástupom druhej verzie] som s jQuery nerobil) a už vtedy mal podporu v IE, FF, Safari, Opera. A (aj keď som netestoval) údajne aj Linuxu. Takže je multiplatformový a beží na všetkých používaných browseroch.

6, To je výrok jedného experta na fóre, ktorý tu tiež demonštroval svoje výtvori :)

7, Za oslovenie sa ospravedlňujem, ale počúvať ako je XUL pokrokový a umožňuje priamo písať GUI a Cyclone je jeden z mála CMS, ktorý umoňuju zázraky a potom zistiť, že požiadavky sú privysoké, podpora minimálna a funkčnosť tiež nič moc je trošku poburujúce :)


Samozrejme nevidím to čiernobielo. Práca sa mi aj napriek tomu páčila, bolo to jednoduché, intuitívne a prehľadné. Takže Váš systém neodsudzujem, len poukzajum, že keď som čítal túto tému tak ste ho vykreslili ako nástupcu Windows 7 a realita je trošku inde :D


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.01.10
Prihlásený: 05.01.10
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 05.01.2010 15:21

1.) "Tested successfully on Windows XP with FF2.0.0.4, Internet Explorer 6+ with Flash player V8+. Due to limitations in the flash player, the maximum allowed size is 100 Mo. Blame Macromediadobe". Sorry, ale toto je len obycajny hack a navyse nedokonaly. To pouzivame my ako progressbar vo weboch bezne uz roky a presne o tomto pripade som pisal. Pisal som ze skus nieco bez pouzitia flashu s kontrolou samotneho uploadu a jeho rychlosti. a v druhom pripade - skus trackovat upload ktory nesmeruje na tvoj vlastny server do tvojho vlastne scriptu.

k tomu live suboru: ale ja hovorim o clientsite, nebudem predsa ten subor posielat remote. budem si takto posielat povedzme 100Mb? to je tiez len hack - uznaj sam.

2.) napisal som skor to ze ked kliknes v browsery na refresh alebo na back, tak sa ti cela web-app rozsype, alebo sa dostane na zaciatok.

3.) to ale potom niesi zakaznik, to si zaujemca o cyclone3.org. priznam sa, tomu sa az tak velmi nevenujeme. zjavne menej ako by sme mohli/mali.

4.) no ja keby som mal 30% trhu tak by som to za prerazenie veru povazoval. to potom neprerazilo strasne vela produktov a technologii. chudak taky photoshop ktory nedorazil ani k 10% ludom. A co take programovacie jazyky ako python, ruby,... atd?

5.) Napisal si VSETKY

6.) oka :-)

7.) no pozor, aby sme si to vyjasnili
- netvrdim ze XUL je priamo pokrokove, to tvrdim o RIA. XUL je len jedna z mnoha technologii a my sme si ju vybrali. rovnako si mozeme v buducnosti vybrat pre RIA XAML alebo cokolvek ine.
- XUL si minimalne zasluzi velu pozornost, robia sa v nom velmi kvalitne veci a je tu uz viac ako 9 rokov, teda je to casom preverena a pouzivana technologia.
- a vobec nikde netvrdim ze Cyclone3 je jeden z mala CMS ktory umoznuje zazraky, dokonca ho ani len neporovnavam s inymi CMS, takze tvoje zavery mi pridu prehnane.

Dakujem za za to ze si napisal svoj dojem z prace v XULadmine - to je nasim cielom. A len zopakujem, ze mojim zamerom nebolo nejako Cyclone3 vyzdvihovat nad ine CMS, dokonca som i inde pisal ze ho napr. pre zacinajucich webdesignerov vobec neodporucam lebo je zlozitejsi a hlavne clovek musi mat aspon zakladne znalosti fungovania Linuxu. To ze je to pre nas najlepsia volba a ze su jeho aktualni uzivatelia viac ako spokojni beriem ako subjektivne a vysledok nasho zamerania sa na urcity segment trhu. Nieje to pre kazdeho, i ked viem ze v tom vieme zrealizovat lubovolny projekt ktory k nam prisiel. Inak - CMS je len cast celeho Cyclone3, je to hlavne aplikacny framework, preto i ta zlozitost.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
XUL a Cyclone3

Registrovaný: 21.02.06
Prihlásený: 08.12.14
Príspevky: 5404
Témy: 30
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 05.01.2010 15:47

Tému som pôvodne rozdelil preto, že sa začalo diskutovať o vhodnosti použitia XUL pre takýto projekt.
Nechcem, aby to vyznelo, ako kritika Cyclone3, nemal som možnosť s nim pracovať, preto ho nebudem ani chváliť, ani zatracovať.

Ak váš klient dostane Cyclone3 s plnou podporou za cenu, za akú iné firmy ponúkajú "bežné" redakčné systémy, môže mať určitú výhodu. Je však otázne, či tie funkcie, ktoré si vymenoval ľudia skutočne potrebujú (a očakávajú) a hlavne (toto je tá najdôležitejšia časť pri rozhodovaní o výbere systému) - či tá funkcionalita dokáže ospravedlniť výdavky na tento systém.

V neposlednom rade - už som sa stretol s požiadavkami štátnych inštitúcií, kedy administrácia musela fungovať na IE. Aj keď sa situácia zlepšuje, stále ešte existujú uzavreté ekosystémy (napr. v rámci ministerstiev), ktoré fungujú na staručičkých počítačoch s Win XP, IE6 a nie sú ochotní tam dať niečo iné. A dosť často, práve takéto ministerstvá môžu byť potencionálnym klientom, keďže veľakrát potrebujú prepojiť web so svojim intranetom.







_________________
Neradím a nekomunikujem cez SS, ak niečo potrebujete, máte iné možnosti: Ak vám zmizla téma, alebo sa vám niečo nepáči. Ak potrebujete nahlásiť príspevok/človeka, reportujte ho. Ak máte s niečim problém, riešte to v danej téme.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.01.10
Prihlásený: 05.01.10
Príspevky: 13
Témy: 1
Príspevok Napísal autor témyOffline : 05.01.2010 16:14

shaggy: pohoda

1) to je otazka konkurencne vyhody a teda business modelu ktory mas. to uz potom ale velmi nesuvisi ani s cyclone3 a ani s xul

2) ano, tieto poziadavky ma stvu. este viac poziadavky ze sa web musi spravovat cez lubovolny webovy prehliadac. z mojho pohladu je to to iste ako by som robil obstaravania na ekonomicky system a dal poziadavku ze sa musi dat spravovat iba cez webovy prehliadac, v ziadnom pripade to nesmie byt instalovatelna aplikacia. proste raz tym ludom niekto vmasiroval do hlavy ze spravovat aplikacie cez web je cool, lebo je to pristupne ("aby som tam mohol nieco vlozit aj z internetcafe"), ale uz nikto nepovedal b), takze to vela ludi vyzaduje. ked sme uz u tej pristupnosti, ja by som veru informacny system spravovany cez webove rozhranie nechcel mat. naco mi je pristupnost z hocijakeho pocitaca, z hocijakeho miesta internetu?

ak by mi ekonom vliezol do informacneho systemu z internetcafe alebo z "kamaratovho" pocitaca aby si mohol vytlacit nieco,... tak by som mu najprv dolamal ruky, potom nohy a potom ho vysmaril von oknom celeho ako je. a verim ze v podobnom duchu by sa zachovali vsetci. pretoze ako mam skusenost s takymito obstaravaniami, tak to funguje nasledovne:

- dame poziadavku ze chceme spravu webu alebo intranetu cez web aby bola pristupnost odvsadial (alebo to tam capneme ako poziadavku, lebo je to tak proste spravne).
- pred spustenim systemu zadefinujeme ze sa do neho mozu prihlasovat len ludia ktory su v LANke a ludia so svojimi notebookmi ktori su prihlaseni cez VPN.

a vysledok? obstaral som system ktory ma obmedzenia vyplyvajuce z toho ze je to web-app ale navyse s uplne zbytocnou vlastnostou. takto to realne funguje a stretol som sa s tym uz mnohokrat. to je to nad cim mi rozum stoji. vid posledne obstaravanie aplikacie pre vystavovanie biometrickych pasov.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 20 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Cyclone3

v Redakčné systémy

2

1054

04.01.2010 20:08

rfordinal Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. nieco ako cyclone3

v Redakčné systémy

13

999

04.01.2010 23:02

shaggy Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra