Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 44 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 20.07.2009 18:44

Prešli dva roky takže Vista mala dosť času na to vyvinúť sa do formy použitelného operačného systému a teda nastal ten správny čas na to začať ju recenzovať.

Pred približne troma mesiacmi som si zakúpil Windows Vista 32Bit Home Basic SP1 - stručne povedané tú najviac okresanú verziu, ktorá vás výjde takých 80 eur, avšak už aspoň s prvým service packom aby som sa nemusel trápiť s initial catastrophic verziou.

Prečo práve tento kus...?

1. Mnoho užívatelov má dodnes problém s prechodom na 64bit. Obecne k nim nepatrím ale zaujíma ma s čím si takýto user musí vystačiť a tiež rozhodol som sa kúpiť OS ktorý by sa dal využiť s mojím HW.
2. Ak sa niektoré z kancelárskych strojov odvážia o upgrade na Vistu tak pri súčastnej kríze bude toto asi zbraň prvej línie.
3. Vskutku nezaujíma ma Vista Aero.

Mno a stroj na ktorý som sa rozhodol inštalovať je 32 bitové Intel Pentium III 1400 s 1,5 giga ram (viz podpis), avšak Viste som venoval priam luxus formou môjho hlavného a vysoko výkonného SCSI disku.

Prvý dojem bol vskutku otrasný. Nehovorím teraz o grafickom vzhľade systému, o ten mi vôbec nejde, ide o celkový čas inštalácie, a následné sťahovanie všetkých patchov ktoré od doby SP1 vyšli. Celá inštalácia zabrala všehovšudy niekolko hodín, vrátane času kedy som systém musel zhodiť a pokúsiť sa o reinštal.

Prvé prekvapenie nastalo už pri prvom pokuse o inštaláciu kedy systém sucho zahlásil že potrebuje ACPI compliant Board - nuž tak som sa vrátil do biosu a toto povolil. Druhé nastalo v okamihu keď sa systém po troch dňoch proste zosypal a už mu nebolo pomoci. Tretie nastalo v okamihu ked si Vista zmyslela že moja aktivácia neprebehla korektne a že musím reinštalovať systém.

Stručne povedané - všetky katastrofické scenáre sa splnili.

Čo som si ale počas tých pár svetlých chvíľok behu tohoto systému všimol bola jedna zásadná vec ktorá sa týka práce procesoru.

Menší Graf:

Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Graf znázorňuje výkon procesoru pomocou MOV testu ktorý skúša priepustnosť cache pomocou rôzne velkých blokov dát.

Červená línia znázorňuje priebeh testu na Windowse Vista, alebo na Windows 98ME/2K/XP. Rozdiel je v tom že Vista pri priebehu testu bežala niekolko hodín, kdežto ostatné Windowsy boli po čerstvom reštarte.

Modrá línia znázorňuje priebeh testu na Windows 98SE/2K/XP po spustení jednej náročnejšej aplikácie, a jej ukončení, Vista sa do takéhoto grafu dostane len pokial daný proces prebieha.

Pri tomto náhľade mi bolo hned jasné že pri Viste napriek jej celkovej nabubrelosti (oproti ostatným Windows zaberá na disku 2 až 10 násobok na disku) si dali aspoň tú námahu aby procáku upratovali Cache.

Pri takejto halde chýb sa ale našla dokonca jedna chyba ktorá mi napovedala mnoho o fungovaní systému - a to že v dôsledku trochu privysokého OC my zlyhal explorer.exe avšak s hláškou typickou pre aplikácie napísané v jazyku C#. CELÁ VISTA JE TEDA ROBENÁ VO FRAMEWORKU CEZ MANAGED CODE. to je vcelku zásadná programátorská výhoda.


Pri dalších testoch však Vista mala zásadné problémy - TV tuner sa mi podarilo sfunčkniť, avšak dochádzalo k sérii nevysvetlitelných chýb (bez bližšieho dôvodu) a následne ak aj tuner fungoval, tak obraz bol rozbitý pri akejkolvek činnosti na PCI zbernici.

Celkovo zlý dojem znova podtrhli testy pomocou 3dmarku 2003 ktoré vykazovali hodnoty približne na úrovni 6000 a menej bodov, pričom na Windowse 98 a iných sa mi na tejto zostave podarilo dosiahnuť až 10000 bodov. Paradoxom bolo že z testov vyplynulo že výkon je priškrtený naprosto všade, ale najviac práve na grafickej karte (radeon x850xt) čo velmi nedávalo zmysel pri fakte že práve GPU je značne výkonné a u tohoto systému rozhodne nieje limitným faktorom.


Vista bola v tomto čase takpovediac v surovej inštalácii bez dalších nastavovaní. Ako common user bez štipky znalosti o svojom PC by tom tento produkt vzal a odniesol predajcovi s tým že chcem späť peniaze, ničmenej niesom len tak common user :)

Pár dní na to som začal inštalovať do systému v prvom rade oficiálne upgrady ktoré vydal sám microsoft. Jednalo sa o IE7 a neskôr o IE8, upgrade .NET Frameworku na verziu 3.5 (tuším aj s SP1), inštalovanie rôznych knižníc a tak dalej...

Tento proces sám o sebe nemal velkého úspechu. Bugy ktoré som pozoroval ostali bez zmeny.

Na radu prišli ovládače - hlavne grafickej karty - o čom som sem už menší článoček písal.

Spoločnosť ATI/AMD v tej dobe ešte podporovala moju grafickú kartu v každom vydaní Catalystov, avšak každý jeden z nich, predstavoval des a hrôzu vyjadrenú v binárnom kóde. Jediný posun ktorý tieto ovládače znamenali bolo znovuzískanie podpory pre OpenGL ktorý s originálnymi ATI ovládačmi znova začal pracovať, avšak výkon grafiky sa stále pohyboval na úrovni 50percent.

Rozhodol som sa preto pre experiment a to nainštalovať tam Catalysty 6.2 určené pre Windows XP/2k z roku 2006. Na moje velké prekvapenie inštalácia prebehla úspešne a ovládače fungovali - z toho som si bol naprosto istý tým že Windows Vista podporuje formát WDM ovládačov ktorý je vlastný aj Win98SE/2k a XP.

Výsledok bol nasledovný:
- DWM a akcelerácia desktopu ostala nefunkčná. Ak by som mal verziu Visty s AEROm tak by nefungovalo
- Výsledky v 3d sa vrátili k normálu
- OpenGL znova funkčné

Systém bol však aj nadalej vhodný len ako núdzové riešenie pre prípady ak som chcel hrať hru ktorá na Win98SE mala trable napriek upgradom kernelu.


Po istom crashi som vistu tak trochu odložil mimo a nevenoval sa jej.. Až časom som bol nútený sa k nej vrátiť. Pri tej príležitosti som sa dozvedel že vyšiel nový SP2 - konečne aj pre SK verziu tak som sa rozhodol ho nahodiť...

Pokus číslo jedna zabral hodinu a skončil naprostým neúspechom pretože sa systém nepatchol. HM. Na druhý pokus po troch hodinách sa to nakoniec podarilo.

Celkovo ma milo prekvapilo celé fungovanie visty. došlo k zásadnému zlepšeniu fungovania všetkého. naozaj všetkého... preto som sa rozhodol dokončiť čo som začal s ovládačmi pred časom.

Prvou úlohou teda bolo zbaviť sa Generických ovládačov ktoré vista má v sebe a ktoré sa dajú stiahnuť z windows update. Pretože na Win98SE používam prakticky rovnaký set ovládačov (mimo pár výnimiek) tak som ich postupne nahodil na sieťovú kartu, diskový radič, TV tuner, a nakoniec aj staré ovládače k mainboardu z roku 2002.

Hlavne tie posledné úpravy odstránili chyby ktoré vznikali na úrovni ovládača "AGP to CPU bridge".

Systém takpovediac ožil. žiadne zásadné chyby sa v ňom od tej chvíle nevyskytujú a dá sa používať k všetkým bežným činnostiam ktoré človek vo Win32 prostredí vie vykonávať.

Daňou za plnú funkčnosť všetkých dôležitých systémov je však to že nikdy na tomto stroji nebude funkčné AERO a ani žiadna akcelerácia desktopu.

Posledným vzdorujúcim komponentom však ostala zvuková karta Creative SoundBlaster LIVE 5.1 ktorá z komerčných dôvodov na Viste nedostane svoj vlastný ovládač... Znie to naozaj zvláštne ale Windows 98SE má u mňa funkčné 5.1 zvuk, EAX2.0 a ASIO a Vista má akurát tak uchrčané stereo.

Od tejto doby kedy som systém odladil do súčastnej použitelnej podoby došlo k nasledovným problémom:
1x BSOD
1x sa vymazali všetky zariadenia v Device Manageri akokeby systém fungoval na vzduchu a nie na HW :D

Takže zhrňme si všetky pre a proti:

Pre:
1. Došlo k reálnemu riadeniu výkonu PC - skutočne môžem povedať to že na Viste dosahujem zásadne lepší výkon než na hociakom inom windows ktorý môže na tomto stroji fungovať.
2. Operovanie s RAMkou - vskutku vcelku slušné a výrazne lepšie než na XPčkach. Systém samotný sa usídli v 512mb časti a celé giga je vyhradené ostatným aplikáciám

Proti:
1. Inštalácie
2. Manuálne inštalácie
3. Hladanie vhodných ovládačov pri nahrádzaní generických
4. Riešenie toho čo inštalačky a automatické updaty nevedia dotiahnuť dokonca.
5. Bud si zožente naozaj vela RAM, alebo naozaj rýchly disk alebo sa hned považujte za masochistu. Mojou možnosťou bol rýchly disk a následne sfunkčnenie Readyboostu ktoré o pár mesiacov/rokov doplním nejakým USB klúčom s RW tak na úrovni 50mb/s (aneb čo USB2.0 dá).


Vista ma v niektorých veciach prekvapila v iných nie. Čo ma naozaj neprekvapilo je že disk škrčí minutu po štarte systému a že pri bežnom IDE alebo SATa disku by to bolo o nervy, avšak pri dobre vyváženom systéme je to omnoho lepšie.

tiež ma neprekvapilo že jej úvodná inštalácia má dodrbané naozaj všetko - ovládače, vlastné rozhrania a dalo by sa tak pokračovať dalej.

čo ma ale naozaj prekvapilo je to že je to práve Vista ktorá po pár mesiacoch odlaďovania má práve ten potenciál dosiahnuť najvyššie výkony na tomto PC a žiadny iný OS od Microsoftu - a pritom nejde len o drobné čísla ale o výkony navýšené rádovo o 15 percent.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 27.12.07
Prihlásený: 17.02.16
Príspevky: 5446
Témy: 0
Bydlisko: Opičí ostro...
Príspevok NapísalOffline : 20.07.2009 19:02

Mir ty sa nezaprieš, ale rád som si to prečítal, bolo to zaujímavé :) .

Problém môže byť v hardvérovej podpore, predsa len Vista je zameraná na novší hardvér + extrémny OC tvojho tualatina.


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 20.07.2009 19:04

Zareagujem na dve veci.

Citácia:
1. Došlo k reálnemu riadeniu výkonu PC - skutočne môžem povedať to že na Viste dosahujem zásadne lepší výkon než na hociakom inom windows ktorý môže na tomto stroji fungovať.


Ako si mozes byt tak isty, ked si neskusal Windows 7 ? Oproti Viste bezi na 7 vsetko rychlejsie, takze by som si podobne vyjadrenie 2x rozmyslel. :)

Citácia:
Mojou možnosťou bol rýchly disk a následne sfunkčnenie Readyboostu ktoré o pár mesiacov/rokov doplním nejakým USB klúčom s RW tak na úrovni 50mb/s (aneb čo USB2.0 dá).

Readyboost ti :shit: pomoze, ak ma OS dostatok RAM a je povoleny superfetch. To ti rovno usetrim cas a peniaze. ;)
50MB/s na USB2 ? Tak to by som sa pozrel :P

/E: prandof: Samozrejme, druheho takeho recenzenta, ktory testuje na 8 rocnom HW nenajdes :rolleyes:







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.07.2009 19:17

Mno Vista má údajne minimum na Pentiu 800 mhz (or equivalent) a 1gb ram... môj stroj je cca 2x tak výkonný v procesore a má o tretinu viac pamäte a grafickú kartu má aj s Shader Modelom 2.0 čo je pre vistu Basic trochu luxus :)

nešlo mi rozhodne urobiť experiment kedy ludia skúšali na ako slabom 32bitovom procesore nainštalujú XPčka (a to trval boot tej mašiny pár hodín), išlo mi o to zistiť čo spraví Vista s tuleňom.

Videl som ako XPčka pri tej všetkej reklame mnohých userov s týmto kompom nerobili nič navyše oproti Win98SE, len mali väčšie nároky na RAM.

Môj najväčší zámer však bolo preskočiť celú generáciu Windows NT 5 (xp a 2k, aj z toho titulu že win98 mi vyhovuje) a prejsť rovno na dalšiu generáciu NT kernelu. To sa mi podarilo...

čo sa týka ovládačov a prastarého HW.. mno... Microsoft VYDAL generické ovládače k mojej doske a k všetkému hardware mimo zvukovky. to znamená že po HW stránke som v zóne kde MS podporuje môj systém. to že ho podporuje nanič je už druhá vec.

Každopádne vista vcelku obstála v tom aby tu fungovala ako systém v miestach kde chcem mať inú OS podporu než je kernel 4.0 a pre toto PC došlo k rozšíreniu kompatibility z roku 1985 (čo reprezentuje MS dos) cez rok 1995 (čo reprezentujú systémy na báze win9x) až dodnes (čo reprezentujú systémy určené na XP a vyššie).

predbežne viem o aplikáciách ktoré fungujú len na Win98 a nešli na Viste, hoci XPčko by ich zvládlo, ale Vista už nie, viem aj o aplikáciách ktoré už win98 oficiálne nezvláda, XPčka ich zvládajú, ale Vista tiež, ale neviem o programe ktorý by fungoval len na XPčkach a odmietol oba OS ktoré tu mám.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 20.07.2009 21:24

Nerozumiem inak naco cakas, kedze sa obhanas za kazdym bodom v 3dmarku a v roznych tychto jednoucelovych benchmarkoch a nevyskusas Win7. Mozes ho mat teraz zadarmo, jedine co ti treba je ho stiahnut. Ked uz tak rad experimentujes.







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.07.2009 22:07

Ono fakt nejde len o tie body. Ten výkon sa reálne aj prejavuje a je to vcelku dobre vidieť.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 20.07.2009 22:09

a to je dovod, preco neskusis win 7 ?







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.07.2009 22:13

mám dôvod skúsiť OS s kernelom vyšším než 5.x.xxxx a tým vista je. zatiaľ neviem prečo by som mal skúšať kernel 6.1.xxxx kým kernel 6.0.6002 mi zatial vyhovuje. Mimochodom viac ma zaujímajú komerčné produkty ktoré budú bežne dostupné než produkty určené k betatestom.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 20.07.2009 22:22

Win 7 uz davno nie je v stadiu Beta. Nepresvedcis ma o opaku, ze sa nenahanas za kazdym bodom v 3dmark01se. Snazis sa lamat vlastne rekordy a najvyssi, pokial sa nemylim, si dosiahol na Viste. Ked by si skusil Win 7 nie len ze by si svoj rekord pravdepodobne prelomil, ale mozno by bola recenzia na tento OS 100x prinosnejsia ostatnym, ako tato kvazi recenzia systemu, ktory uz 2/3 ludi pozna 2 roky. ;)







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.07.2009 22:30

predbežne hovorím len že vista má na ten rekord momentálne najlepší potenciál. a áno je to aj o tom že prelamujem svoj rekord, ale je to v 3dmarku 2003 pretože asi trochu strácaš pamäť :) nič v zlom, študenský život je návykový a škodlivý :D

2 roky pozná Vistu možno tak tých necelých 25 percent userov čo si ju zohnalo a ostatných 75 už podla možnosti chce čím skôr migrovať na WinXP späť.

Dôvod toho je jasný - krásne modré panely nad oknami :D ale okrem toho aj ten fakt že XPčka sú Foolproof, čo sa o Vistách povedať nedá.

tak či tak Win7 daného buildu možno nieje beta, avšak stále to nieje ten komerčný produkt ktorý uvidím v obchodoch, v tomto zmysle ma znova zaujíma len homebasic edícia bez aera - dôvody sú v tomto úplne rovnaké ako u Visty a tým je hardware a takmer isté problémy s generickými ovládačmi.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 20.07.2009 22:41

Pokial povazujes za problem vypnut v systeme Windows Aero, tak tvoj argument beriem. Nepovedal by som, ze to, ze nieco nie je v obchode na pulte, zrovna teba odradi, ale asi sa mylim.

Ci ide o 2003 alebo 2001 je fakticky v tejto debate jedno, mas pravdu, zabudam na akych roznych vykopavkach to testujes, ale dodnes 2001 spominas a nezabudol som na tvoj nazor, ze je tato verzia marku pre teba najviac vypovedna. Rovnako som nezabudol nato, ako si Win Vistu nakladal aky zbytovny to OS je, az kym.... si ju poriadne neskusil. Dokonca by som si odhadol tvrdit, ze Win 7 budes opat 2 roky ignorovat a potom, co ho bude k plnej spokojnosti 90 percent ludi na svete pouzivat, napises clanok, v ktorom sa budes rozplyvat nad grafmi v CPUTest z 98(?) roku. :)

"a ostatných 75 už podla možnosti chce čím skôr migrovať na WinXP späť. "
No to vies ze hej.. Hlavne, ze uz ty si s nou na starom HW vyjadril spokojnost, ale uznam, Vista dobru reklamu nemala. Dalsia vec co nahrava sedmickam. Vies kolko ludom som tento system uz nainstaloval? 13 ludi som napocital, ak som na nikoho nezabudol. A vies kolki sa vratili naspat na Vistu alebo XP? Nik.







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 16.05.05
Príspevky: 5075
Témy: 105
Bydlisko: Trenčín, SR
Príspevok NapísalOffline : 20.07.2009 22:50

Mir píše:
predbežne hovorím len že vista má na ten rekord momentálne najlepší potenciál.

Nemá. A nijakovsky ma nepresvedčíš o opaku. Win 7 som používal v kuse asi 2 mesiace (RC verziu) a nebyť problémom s ovládačom k multifunkčnému zariadeniu (je to model s WiFi a nešlo sa naň pripojiť a nainštalovať ho) by som ho používal stále. RTM verzia, ktorú som skúšal na VMware už týmto problémom netrpí a hneď ako budem mať viac času a bude oficiálne potvrdený daný build ako RTM, tak ho inštalujem znova.
Ale k téme. Nerobil som žiadne konkrétne testy, ja osobne 3D Marky nehrávam, neviem ako iní, ale keď vidím, že v GTA IV mi už netrvá otočenie sa okolo vlastnej osi postavy asi minútu (vo forme slideshow) ako vo Viste, tak je jasné, že tu nejaký posun je. A to hovorím o jednej z tých najnáročnejších a najneoptimalizovanejších hier dneška. Už len z tohto musí byť jasné, kde Win 7 je oproti Viste a kde by boli aj tvoje výsledky.

A nedá mi nereagovať na tú Home Basic edíciu - neber to zle, ale túto edíciu si asi nikto dobrovolne nekúpi - a to mi nejde len o Aero, v ktorom sa mýliš pretože v tejto verzii je tiež, len tebe pravdepodobne nejde aktivovať, Home Basic nepodporuje len priehladné okná, štýl vzhladu Aero v nej je. Myslím si teda, že sa takto snažíš ospravedlniť si to, že na tom tvojom PC už proste niečo nerozbeháš, hoci na XP by bol perfektný (o ničom staršom nemá zmysel sa baviť, 11-12 rokov starý systém dnes už proste nie je použitelný na zmysluplné použitie). To vidíš na ovládačoch, na problémoch pri inštalácii, aj s tým TV tunerom a pod.







_________________
    Intel Core i5-3450 | Gigabyte GA-Z77M D3H | Kingston 8GB 1600MHz DDR3 | Sapphire HD7850 2GB | 2x ADATA SX900 256GB | WD MyCloud 4TB | 27" AOC | Cooling by GELID
    Apple iPhone 6s 32GB | 2005 Ford Focus II 1.8TDCi Panther Black S-packet

    "My new computer came with Windows 7. Windows 7 is much more user-friendly than Windows Vista. I don't like that."
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 20307
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 20.07.2009 23:28

Mira nepocuvajte, pise kraviny na 300 stran s nulovou vypovednou hodnotou.

A ked uz, tak nech to zhrnie do ZOPAR bodov s KRATKYM popisom, ze co sa mu nepaci.

Inac mu vytknem len dve veci:

- instalovat Vistu na obstaroznu vykopavku ala P3 moze len naprosty amater a lama, ktora chce zamerne recenzovany OS potopit a vyhonit si ego nad tym aka je to sracka. Vista je novy OS pre novy HW, nie na 6r stary vykoavku vhodnu na internet pod XPckami alebo do muzea. Nechce sa mi verit ze Mir spadol az na takuto uroven...
A este to porovnava s 10r starym a davno nepodporovanym (oficialne od MS) obstaroznym OS...halooo je na case zobudit sa mame tu 21.storocie.

- testovat nejaky vykon CPU cca 10r starym benchmarkom od nejakeho ceskeho autora je uz volovina uplna. Preto nepouzije aktualnu verziu nejakeho znameho SW, napr Everest?







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 14.11.08
Prihlásený: 02.07.20
Príspevky: 8758
Témy: 197
Bydlisko: Moldava nad...
Príspevok NapísalOffline : 20.07.2009 23:37

Úplný súhlas so shirom,Mir,zbytočné dĺhe články,ktoré nemájú koreň,neodvážil by som sa toto napísať na takomto PC a topiť vistu/seven







_________________
NoteBook: Toshiba Satellite c855-212
Car:
Škoda Superb 2 Combi Phone: Xiaomi Redmi 5
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 20.07.2009 23:48

to Scorpion
aero som mal na Viste rozbehané, ale len na vadných ovládačoch. na ovládačoch ktoré fungujú korektne nenainštalujem catalysty určené pre vistu s podporou WDDM a DWM. takže aero tam rozhodne nepobeží ak chcem aby zbytok systému bol k niečomu dobrý - leda by sa v Microsofte spamätali a fixli ten ovládač.

inak Spirit:
práve vidíš aký kreténi tu píšu. celkovo som popísal v čom je vista naozaj dobrá a kde má nedostatky. a tie nedostatky som videl aj na nových mašinách a videl som ich na nejednom windowse. hlavný nedostatok každého windowsu boli sú a budú generické ovládače ktoré 80 percent userov nikdy nepreinštaluje niečím normálnym.

a pokial sa tu niekto chce utápať v tom aké sú windowsy úžasné a skvelé tak mu poviem len to nech si skúsi hociaký opensource OS a potom hovorí.







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2009 0:47

1. nnikto z nas diskutujucich tu nepatri bezi beznych 80 percent uzivatelov. Kedy konecne prestanes porovnavat OS z pohladu bezneho uzivatela? K comu to je prosim ta dobre? Aspon nie na pcfore...

2. Ja velmi dobre vidim, ze si vistu prezentoval nateba az vo velmi dobrom svetle. Ide mi len o jedno. Ze si proste tvrdohlavy a furt si budes kopkat vo svojom piesocku a nikdy si nenechas poradit, vysvetlit, alebo nevyskusas nieco co ti iny doporuci. Mas tu dalsie 2 clanky, ktore si prezentoval kedysi v zmysle proti viste a teraz ti je jaka dobra.

3. Hocijaky opensource som si skusil, bolo tych distier hned niekolko aby si nepovedal (fedora stara i nova, ubuntu stare i nove, EEEbuntu, knoppix, freebsd). Ani na jednom som nemohol svoj HW vyuzit do plnej, ci takej miery, ako na novom OS od MS. Ked mi napises jediny opensource OS, kde si bezproblemov zahram lubovolny herny titul, kde budem mat pohodovu podporu zvukoviek s EAX a ASIO a kde nebudem musiet kazdu druhu vec emulovat a uspokojit sa, ze 50 percent veci nepobezi, kde v pohode pobezi akceleracia HD videa, budem si moct vybrat z mnozstva dekoderov a filtrov... tak mi daj vediet. ;)







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 09.05.05
Príspevky: 10353
Témy: 206
Bydlisko: Semily
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2009 1:09

Mir píše:

a pokial sa tu niekto chce utápať v tom aké sú windowsy úžasné a skvelé tak mu poviem len to nech si skúsi hociaký opensource OS a potom hovorí.
Jako třeba co?Proboha... :-D







_________________
PC: Intel NUC 12 Enthusiast i7-12700H, 64GB RAM, A770M 16GB VRAM,3TB SSD LCD: 35" AOC AG352UCG6 Repro: Creative Labs GigaWorks T3 Headphones: Sony WH-1000XM3 Keyb: RAPOO VPRO V700RGB Alloy Mouse: Logitech G700s OS: Windows 11 Enterprise TAB: Samsung Galaxy TAB S9 ULTRA 12/512GB Phone: Samsung Galaxy S22 Ultra NtB: Dell Latitude 5420 14.0” Console: PS5 2TB TV: Philips 65OLED804 + Yamaha YAS-207
Block list: Ivan-K, jurgiano, Max64, SKiLEX
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2009 15:35

Opensource pre bežného užívateľa (teda z tvojho pohľadu hodnotenia) je veľmi zlá voľba. Málo aplikácií v porovnaní s Windowsami, a hlavne, väčšinu na opensource systéme nespustíš. To je hlavný problém, ktorý bráni väčšej rozšírenosti Linuxu. Ja síce mám dualboot Ubuntu 8.10 a nLite XP SP3, ale Ubuntu zapnem len keď mám hodinu Linuxu v škole. A aj ako skúsený užívateľ si radšej zapnem Windows aby som si pri niektorých problémoch nerozlámal klávesnicu. (Sestra usovala štvrť roka Ubuntu, katastrofa. Ten systém vyzeral a chodil katastrofálne na konci jeho životnosti)

No a hlavne sa pridávam medzi ľudí, čo skúsili Vistu a vrátili sa ku XP. Keď som ale skúsil Win7, minimálne na Desktope sa ku XPčkam vracať nebudem. Win7 je síce odladená a prepracovaná Vista (v základe) ale je to po všetkých stránkach svižnejší, prepracovanejší a krajší systém ako XP. vLite naň funguje tiež, zapínanie a štart aplikácií okamžitý. Narozdiel od WinVista.

Do tretice, k článku sa radšej nevyjadrím, lebo by som len opakoval kolegov vyššie. Ešte sa totiž pamätám ako si hovoril, že s W98SE prečkáš aj Vistu a pôjdeš rovno na ďalší systém...







_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 24.09.06
Prihlásený: 15.07.23
Príspevky: 1427
Témy: 37
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2009 16:01

Pri odpovedi budem cerpat zo skusenosti s Vistou na trochu novsom PC ako si skusal ty, konkretne Athlon 1.6GHz / 768M SDRAM.

Citácia:
Proti:
1. Inštalácie

Instalacia prebehla relativne rychlo, porovnatelne s Windows XP a to som nemusel mat ani super vykonny SCSI disk ale stacil mi ATA Maxtor a DVD-ROMka za 5 korun. Instalaciu hodnotim lepsie oproti XP, pouzivatel sa nestretne s textovym UI, staci mu minimum vedomosti. Pouzil som medium s integrovanym SP2 tak stahovanie updejtov tiez nerobilo velky problem. Vobec hodnotit system podla rychlosti instalacie, ktoru bezny uzivatel vykonava raz za 1-2 roky, pripadne aj vobec pri OEM PC je uplne bezpredmetne.
Citácia:
2. Manuálne inštalácie
3. Hladanie vhodných ovládačov pri nahrádzaní generických

Vista bola zatial jediny system ktory nainstaloval automaticky pouzitelne drajvre na vsetko HW na danom pocitaci. Windowsu XP ani vacsine Linuxovych distribucii sa podobny vysledok nepodarilo dosiahnut. Pricom drajvre funguju uplne korektne, bez chyb narozdiel od napr. Windowsu XP ktory na danom PC polozil drajver na VIA cipset, pricom som splnal podmienky, ale to je uz od temy..
Citácia:
4. Riešenie toho čo inštalačky a automatické updaty nevedia dotiahnuť dokonca.

Vista bol prvy system ktory mi priniesol, nie dokonaly, ale vysoko nadpriemerny user-experience. Po ~hodinovej instalacii bolo vsetko pripravene na pouzivanie a ja som si mohol iba povedat "WOW".
Citácia:
5. Bud si zožente naozaj vela RAM, alebo naozaj rýchly disk alebo sa hned považujte za masochistu. Mojou možnosťou bol rýchly disk a následne sfunkčnenie Readyboostu ktoré o pár mesiacov/rokov doplním nejakým USB klúčom s RW tak na úrovni 50mb/s (aneb čo USB2.0 dá).

Uz som spominal ze ta Vista bezi na PC s 768M SDRAM (menej nez mas ty), a ATA diskoch (velmi slabe oproti scsi), pouziva sa denne na klasicke pouzivanie Internetu, editovanie grafiky/fotiek a pod. uz niekolko tyzdnov, bez jedinej chyby, BSOD a pod.

Neviem preco tak odmietas Aero, ja ho povazujem za jednu z najvacsich vyhod Visty, na spominanom PC nefunguje (VGA nepodporuje pixel shadery), ale mam Vistu este aj na notebooku a ani na okamih ma nenapadlio Aero vypnut. Viem si predstavit lepsie GUI (mozno Windows 7), ale stale je to najlepsie GUI ktore nam MS vo Windowsoch kedy ponukol.

To bolo mojich par skusenosti s Vistou, dufam ze to dava aspon trochu zmysel o-)


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2009 16:59

Ma hlavu a patu a hodnotis podstatne, nie nepodstatne. Mir by dokazal robit vyborne a podrobne recenzie, ale ma zakazdym prisernu metodiku hodnotenia a hlavne uz dopredu vie, ako jeho test dopadne. Precitam si nadpis jeho clanku a uz viem presne, aky je verdikt.
S tym GUI suhlasim, pre mira samozrejme nie je podstatny, pretoze a) ma potiaze s grafickou b) kupil si verziu bez glass efektu (ten vsak nehraje rolu)
Ale to, ze 99 percent tych jeho beznych uzivatelov budu fungovat pod aerom, to uz podstatne nie je, pretoze sa mu to nehodi







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.07.2009 22:30

to itsgoingd:

rád by som sa na tvoju inštaláciu mrkol. predpokladám že máš čipset KT133 alebo KT266 alebo niečo príbuzné.

Pokial ide o prvý a druhý pohlad na to ako fungujú drajvre, tak je to niečo na čo sa špecializujem a na čo mám testovacie metódy ktoré sú asi tak 10 krát presnejšie než je Everest alebo hociktorý bežne dostupný tool.

Posledná vec z ktorej som bol na viste nadšený bola inštalácia a následná stabilita neopatchovanej verzie s generickými ovládačmi.

to Existenz:
obecne ak sa pozrieš na OS s GUI od roku 1995 tak zásadnú zmenu v ovládaní operačného prostredia by si hladal ťažko. ten základný princíp "point and click" majú všetky grafické OS spoločné... Práve preto je Aero naozaj len feature pre potešenie oka a jej cena pre chod systému je asi tak dôležitá ako hociaká iná počítačová hra alebo mediálny obsah.

Nemyslím že je správne hodnotiť OS podla toho aké hry sa na ňom dajú spustiť a rovnako nemyslím že je správne hodnotiť OS podla jeho grafického vzhľadu - už len preto že názor na takýto vzhľad sa môže líšiť podla vkusu.

Samozrejme logické usporiadanie a prehľadnosť jednotlivých prvkov je vec ktorá sa dá a musí hodnotiť.

Ono... vedla u brata mám hodené moje Core2duo 7200 s 2gb ram a x1950pro... taká slušná mašina... sú tam XPčka... Istú dobu som uvažoval nad upgradom Immolatora v zmysle pridania dalšieho samostatného OS. Vistu som zvolil pretože som potreboval do podnikatelského zámeru faktúru na nový OS :) Priznám sa že to nebola až tak zlá voľba.

to Spirit:
môj verdikt je taký že Vista je na tom rovnako ako Windows 2000 pri svojom uvedení (bez SP) kedy sa o ňom hovorilo že je to zlý OS len preto že na ňom polovica hier nefungovala. pritom väčšina užívatelov ani len netušila že Win98SE/Millenium v sebe má inštalované akési DirectX a 2000ka ho nejak záhadne v sebe nemá inštalované...

(je fakt že mnoho hier malo v sebe DX pribalené, ale mnoho ho nemalo a ešte menej hier DXko vyžadovalo doinštalovať - jedná sa hlavne o hry z prelomovej doby kedy sa vyrábali hybridné hry pre MSdos a Windows súčastne ako RedAlert, alebo Dungeon Master).

OS podobný Windowsu 2000 a Viste (rozumej prvý v danej generácii) vždy bude vyvolávať protichodné reakcie pretože support hardware bude chaoticky nepresný - niečo pobeží dokonale na prvý raz, niečo nepobeží skoro vôbec. ak si ale takýto OS vezme do ruky niekto priemerne skúsený nielenže ho sfunkční, ale môže mu slúžiť dobre dlho.

win7 určite bude/je ako XPčka. vzali systém ktorému niečo chýbalo a dali tam čo treba (vrátane service packov) a vypustili ho s velkými fanfárami von.

Ten verdikt mi ešte pred týždňom nebol známy pretože Vista ma na plnej čiare sklamala, a až oprava vadného ovládača mi ukázala čo v tom OS vlastne je... Ničmenej BSOD mi sem tam nastane (asi kvôli tomu že zvukovka Creative sa vzpiera...)...







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2009 22:56

lenze ty prekladas svoj pohlad s pohladom bezneho uzivatela a to vzdy tak, ako ti to prave vyhovuje. Ja mozem zasa prezentovat fakt, ze 99 percent ludi co si nainstaluju vistu, budu mat HW dostatocne moderny nato, aby nemali podobne problemy ako ty. A to ani v povodnej (1.) verzii, ako pises (sam som dokazom a moj byvaly NB). Zato vyzdvihujes casto nedostatky, ktore ziadneho cloveka napr. z tohto fora nemozu trapit a opieras sa o to, ze 90 percent ludi na svete ano, pretoze si s danou vecou nevedia rady.
Takze najblizsie, az budes nieco recenzovat, nes clanok v zmysle jedneho pohladu a zrovnaj si v hlave zamer, komu ho chces adresovat. Ci 90 percentom BFU, alebo (polo)odbornikom z fora. Je to totiz az prilis velky rozdiel. ;)

To co pises o Areo je rovnaka blbost, ako by som napisal, ze je uplne jedno aky prehravac, kodek ci filter pouzijes na prehratie videa, ved podstata je vsade rovnaka, video uvidis (point and click, "potesenie oka"). Tiez nie je jedno, ci ti HD video akceleruje GPU pri zatazi +10W voci idle, alebo CPU zatazene z 80 percent pri zatazi +50W. A vobec, mylis si pojmi Aero a Glass Effect. Jedno je sposob zobrazenia GUI, druhe je o polahodeni oci.

Win 7 je z hladiska ovladacov pripraveny aspon tak dobre, ako Vista. Vsetko som zatial rozbehal a najnovsie na novych zostavach po prvom spusteni PC nenachadzam ani jeden vykricnik v device manager. Standardne sa instaluje Win7 asi polovicny cas ako Vista, moja odlahcena verzia je z USB kluca nainstalovana za 6 minut. Pozrel by som sa velmi rad, ktory OS nainstalujes rychlejsie. ;) Tak coho sa bojis?


Naposledy upravil Spirit dňa 22.07.2009 0:41, celkovo upravené 1






_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 22.07.2009 0:25

Mir píše:
to Existenz:
obecne ak sa pozrieš na OS s GUI od roku 1995 tak zásadnú zmenu v ovládaní operačného prostredia by si hladal ťažko. ten základný princíp "point and click" majú všetky grafické OS spoločné... Práve preto je Aero naozaj len feature pre potešenie oka a jej cena pre chod systému je asi tak dôležitá ako hociaká iná počítačová hra alebo mediálny obsah.


A ja nemám ani najmenšiu šajnu prečo to adresuješ mne, keď som nič o GUI ani o počítačových hrách nespomenul. :rolleyes:

Len taká malá otázočka... z totálneho sklamania ťa do úplného vytŕženia zo systému vytrhla oprava jedného ovládača? Ehm...

To Spirit: no 6 minút, tak to ti gratulujem. Ja mám pri vLitnutých Win7 aj Vistách rovnaký problém, krátka inštalácia síce je, ale inicializácia inštalátora trvá asi 5 minút. Neviem zistiť prečo, ale robila to jak inštalačka Visty tak Win 7. Ako nabehne úvodná tabuľka pri inštalácií, je už všetko vporiadku.







_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 22.07.2009 0:50

zalezi na 4 veciach - rychlost zdroja instalacky, rychlost HDD, mnozstvo dat, ktore sa musia rozbalit a rychlost CPU.

Na 30MB/s flash, 4GHz c2d, 1TB spinpoint a cca 1.2GB ISO mam cas 6min a par sekund. V ktorej casti presne ti to viazne? Cas pocitam od zvolenia particie po posledny restart.







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 13.10.06
Príspevky: 11345
Témy: 135
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 22.07.2009 1:18

Napisal som pri inicializaci instalacky, teda este pred uvodnou obrazovkou instalacky. Proste vlozis CD, blabla, sltacis space, zacne bootovat s CD, nahodi sa fesna modra Win 7 obrazovka a v tom momente 5 minutova pauza a az po nej nabehne uvodna obrazovka do instalacie. Neviem si to nejako vysvetlit. S flashky pocitam ze to ide rychlejsie, predsalen štvorrýchlostné DVD je oproti 30MB/s relativne pomale. Ale tu pauzu si neviem vysvetlit.







_________________
i7 4790 | 16GB DDR3 | GTX690 + GTX670 PhysX dedicated | 128GB + 256GB SSD | 1TB HDD | DELL U2412M | Logitech G710+ | Logitech MX518 | Galaxy S4 | 2014 Mazda3
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 08.11.06
Prihlásený: 13.04.18
Príspevky: 7744
Témy: 127
Bydlisko: BA/TT
Príspevok NapísalOffline : 22.07.2009 1:50

skutocne sa mi to nechce citat, navyse pre to, ze postradam vypovednu hodnotu tohoto threatu. je mozne, ze tam niekde je podstata ale kazdopadne mam pocit, ze porovnavat mravca s kamionom je dost uletene.
navyse nazov vypoveda: som mravec, ale prejdem kamion.

btw znova opakujem, necital som to (az na dva najdhsie posty)







_________________
CPU: AMD Ryzen5 1600 @ 3,9GHz, Hyper 212, MB: Fatal1ty AB350 Gaming K4, RAM: 2x8GB DDR4 Kingston 3000MHz, GPU: MSI RX 580 GAMING+ X 8G, SSD: Samsung EVO 500GB, HDD: Seagate Baracuda 7200.12 2TB,
LCD: AOL Q3279VWF, Key/M: A4Tech Bloody B318, A4Tech Bloody P93, Seasonic 520W, Antec 300, OS: Win10 x64 , NAS: Synology DS115(2TB)
CP: Honor 9, PlayStation4 NB: Lenovo IdeaPad 110, Galaxy Tab
Inteligencia je to, čo používaš keď nevieš čo máš robiť Jean Piaget
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.06.05
Prihlásený: 28.11.19
Príspevky: 8033
Témy: 115
Bydlisko: Košice Bydl...
Príspevok NapísalOffline : 22.07.2009 3:51

Podstata je asi ta, ze uz konecne mozeme zacat pouzivat Vistu na 9 rocnom PC. :)







_________________
Asus P5KC, E8400 @4.5GHz Thermaright Ultra 120 Extreme, 2x2GB Vitesta EE, Asus Matrix 4850 Accelero S1 + S12B FLX
AC Fusion 550R, Coolermaster Elite 330 + 2x S12B FLX, Razer Lachesis, Z-2300
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 20307
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 22.07.2009 10:02

co je samozrejme uplne blbost. :-)







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 22.07.07
Prihlásený: 05.12.21
Príspevky: 1202
Témy: 47
Bydlisko: Levice
Príspevok NapísalOffline : 23.07.2009 19:10

shiro píše:
Mira nepocuvajte, pise kraviny na 300 stran s nulovou vypovednou hodnotou.

A ked uz, tak nech to zhrnie do ZOPAR bodov s KRATKYM popisom, ze co sa mu nepaci.

Inac mu vytknem len dve veci:

- instalovat Vistu na obstaroznu vykopavku ala P3 moze len naprosty amater a lama, ktora chce zamerne recenzovany OS potopit a vyhonit si ego nad tym aka je to sracka. Vista je novy OS pre novy HW, nie na 6r stary vykoavku vhodnu na internet pod XPckami alebo do muzea. Nechce sa mi verit ze Mir spadol az na takuto uroven...
A este to porovnava s 10r starym a davno nepodporovanym (oficialne od MS) obstaroznym OS...halooo je na case zobudit sa mame tu 21.storocie.

- testovat nejaky vykon CPU cca 10r starym benchmarkom od nejakeho ceskeho autora je uz volovina uplna. Preto nepouzije aktualnu verziu nejakeho znameho SW, napr Everest?

Shiro ty si napisal presne to co som chcel ja :D Plne stebou suhlasim.







_________________
NOTEBOOK | TYP: ASUS EeePC 1215B | CPU: AMD Brazos E-350 | RAM: 4GB | LCD:12 " | SSD: Samsung 840 EVO 250 GB


STOLNÝ PC | MB: GIGABYTE MA770 UD3 rev 2.1 | CASE: CoolerMaster Centurion II Black Edition | CPU: AMD Phenom II 965 BE 3.4 GHz
| CPU Cooler: CoolerMaster Hyper 212+ (AC MX2) | GPU: Gigabyte Nvidia GeForce GTX 660 | RAM: Apacer DDR2 800 Mhz 7 GB | LCD: SAMSUNG SyncMaster 940 BW | HDD1: Seagate 1,5 TB 7200 ot./ min. | HDD2: WD 500GB 7200 ot./ min. | PSU: Seasonic S 12 II 430 W 80 Plus Bronze | Keyboard: Microsoft Wireless Keyboard 2000 | Mouse: GIGABYTE ECO660.
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Windows Vista z pohladu zarytého usera Win98

Registrovaný: 19.05.07
Prihlásený: 16.01.12
Príspevky: 1492
Témy: 171
Bydlisko: Bratislava
Príspevok Napísal autor témyOffline : 21.08.2009 16:27

Význam tohoto článku je ten že aj môj stroj vie s Vistou bežať rýchlo a spolahlivo. Všetky tvrdenia o tom že vista má vysoké nároky sú neopodstatnené.

Pokial niekomu beží vista pomalšie než XPčka, alebo padá alebo niečo podobné, tak je takmer isté že to bude spôsobené novými generickými ovládačmi od Microsoftu ktoré sú vo viste pribalené.

Avšak rozhodne JE chybou microsoftu ak je nejaký generický ovládač vadný a rozhodne to nieje vadou hardwaru. To rovno môžeme tvrdiť ktorá grafika je rýchlejšia a pomalšia len na základe generických ovládačov ktoré MS pribalil k viste.

Ved len grafiky X8x0 a grafiky X1950 majú pri generickom ovládači od MS absenciu OpenGL a pri nevhodnej verzii ovládaču od ATI stratu výkonu až 50 percent. Je to len o tom nájsť ten správny a hlavne funkčný ovládač.

Ak niekto z vás čo máte dvojjadrové PC začnete tvrdiť že XPčka vám bežia rýchlejšie než Visty tak jediné čo by vás mohlo ospravedlňovať je fakt že máte 512mb ram a 20 gb systemdisk plný po okraj. Ak si všimnete dal som si poriadne záležať na to aby sa vista u mňa mohla na ramke rozvalovať čo potrebuje a naozaj jej to stačí a ten skutočný potenciál nastane v okamihu ak vista pridelí aplikácii viac než 2gb RAM čo je limit všetkých desktop windowsov do XPčok.

Vista proste má lepší memory management, lepšiu správu CPU, ale zato s ovládačmi to kríva a tiež nechápem načo potrebuje 30 gb z harddisku +- nechápem nejakú naozaj debilnú featuru (nemyslím Aero, ten nápad je dobrý, myslím napr automaticky schedulované defragy)

Spirit, kludne kritizuj môj pohlad a testy na jedinej referenčnej mašine ako chceš, ale moje výsledky budú vždy presnejšie než tie ktoré niekto urobí bajočko a povie si že mu niečo seká viac než predtým. (možné to je, ale je treba pátrať po príčinách a to sa mne úspešne darí.)







_________________
Immolator:
MB: Abit VH6-T Mod "Immolator" * CPU: Intel Pentium III-S "Tualatin" 1.400 @ 1.628 Mhz 512 L2 Cache * RAM: 1526Mb PQI SDRam 133 @ 155MHz CL2 * VGA: ATI Radeon x850xt 256 Mb * Monitor: IBM G96* Sieť: Intel Pro 10/1000 GT * TV Tuner: Pinnacle 300i * Zvuk: SB LIVE! 5.1 * Repro: Philips A2.5 * SCSI Radič: Adaptec 19160 * SCSI HDD: 2x Seagate Cheetah 15k * SCSI Scanner: Canon 2700f * Zdroj: Enermax 535W * OS: Win98SE SESP1+KEX *
Sharp MZ-800, Z80a. 64kb Ram, 32 kb Vram, QuickDisk, Cassete Recorder.
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 44 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Windows XP vs. Windows 7 z pohľadu laika

v Operačné systémy Microsoft

3

648

25.07.2011 10:00

Ďuri Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Sekanie myši, otačanie pohladu Windows 8.1

v Ovládače

2

469

21.10.2014 15:55

MadmanSK Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 7 sú postavené na Windows Vista, potvrdil Microsof

v Novinky

18

2060

01.11.2008 18:22

OmeGa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 2003 32bit pomaly transfer na Windows Vista 64bit

v Operačné systémy Microsoft

0

623

25.05.2011 16:02

zVratko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows Vista SP1 Beta a Windows XP SP3

v Novinky

19

1651

11.08.2007 21:58

Romi Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Další Windows Vista Theme pro Windows XP je "tady&quo

v Operačné systémy Microsoft

17

5109

03.03.2006 14:34

Maxell Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Z Windows 7 naspäť na Windows Vista.

v Operačné systémy Microsoft

12

746

31.12.2010 5:18

hornak Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. notebooky predavane takto : Windows XP + Windows Vista

v Operačné systémy Microsoft

0

535

11.01.2010 21:51

dsljohn Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Z Windows Vista na Windows 7

v Operačné systémy Microsoft

6

613

13.02.2011 15:01

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows Vista poslednými 32-bitovými Windows

v Novinky

4

554

18.05.2007 9:04

marzo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 7 alebo Windows Vista ovládanie

v Operačné systémy Microsoft

2

435

26.01.2015 23:00

samson3333 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Preinstalovanie Windows Vista na Windows 7

v Operačné systémy Microsoft

17

4657

09.06.2010 22:20

mrbobko Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows Vista key na Windows 7?

v Operačné systémy Microsoft

2

670

30.03.2012 13:35

m4rty Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows 7 s temou Windows Vista?

v Operačné systémy Microsoft

0

490

28.12.2009 12:53

buriquery Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. MYSQL-(Vytvaranie usera)

v PHP, ASP

15

791

08.12.2007 15:07

stenley Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. automaticke odhlasenie usera

v PHP, ASP

8

709

18.12.2008 8:32

rooobertek Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra