Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 52 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 03.08.08
Prihlásený: 30.07.17
Príspevky: 272
Témy: 36
Bydlisko: Revúca
Príspevok NapísalOffline : 07.07.2012 20:29

zdravým všetkých
neviem možno to sem nepatrí ale aj tak by som sa chcel opýtať na jednu vec.
tak trocha podnikám v IT sfére a so softvérom a mám v úmysle sa v budúcnosti čo najviac venovať Linuxu.
Dlhodobo ho nasadzujem na servre vo firmách tam má jednoznačne navrch aspoň v mojich očiach ale plánujem ho presadzovať aj medzi bežnými ľuďmi. Chcel by som sa opýtať na váš názor na to či by o Linux mali záujem bežný ľudia ktorý doteraz pracovali na Windows a čím by ste argumentovali
poprípade aj nejaké články na túto tému ak by ste mali bol by som rád
ďakujem za každú odpoveď.







_________________
MB: ASUS P5K EPUCPU INtel Core 2 Duo E72002,53 GHz (OC 3,5 GHz), ChladičArctic Cooling Freezer Xtreme, RAM: 2*2 GB DDR2 A-DATA Gamer Series 800MHz(OC 1066MHz), VGA: Sapphire Ati Radeon HD 4850 512 DDR3, ChladičArctic Cooling Accelero TWIN TURBO systém HDD: Samsung Spin point F1 320 GB, Data HDD Samsung Spinpoint F1 1TB CASE: Thermaltake SOPRANO black VB1000BWS window ZDROJ: CoolerMaster Silent Pro Active 700W Modular MONITOR:SAMSUNG 22" LCD SyncMaster T220 2ms DVI MYŠ: Razer Diamondback 3G 1800dpi Earth Green KLÁVESNICA: Logitech Wave Corded Keyboard SK, USB GAMEPAD: Speed Link Strike2 - black
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 05.11.11
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 1496
Témy: 73
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 07.07.2012 20:39

Linux ma sancu akurat na ultra low-end PC ci notebookoch, ale iba ak tam bude komplet SW mozny aj nemozny aby to bolo kompatibilne s Windows. Inde je to ako s Free-DOS. Zakaznik ho nechce a nechape preco tam vobec bol nainstalovany.







_________________
CPU: AMD Ryzen 7 5700X, RAM: 16 GB KIT DDR4 3200, GPU: RTX 3060 Ti
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 15.05.12
Príspevky: 1913
Témy: 27
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 07.07.2012 20:49

u koncoveho uzivatela momentalne sancu nema.

buducnost si odhadovat netrufam, napr Android ma kernel zalozeny na linuxovom a tam potencial rozhodne je. ako sa presadi aj mimo smartfonov a tabletov ukaze cas.

takisto OS na style Chrome OS a celkovo cloud computing.

Linux je fajn, ako live USB, ked clovek chyti virus, alebo sa potrebuje dostat k datam ktore pod Winom nevidi, ale na masove pouzivanie bez sance.

staci si spomenut ako zacinali napr. netbooky s Linuxom, mali tym prerazit a skoncilo to tym, ze na 95% je dnes 7 starter.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 03.08.08
Prihlásený: 30.07.17
Príspevky: 272
Témy: 36
Bydlisko: Revúca
Príspevok Napísal autor témyOffline : 07.07.2012 21:24

No ale treba uznať že inde sa tento operačný systém začína presadzovať možno príde jeho čas aj u nás.
beží v pohode aj na slabých a lacných zostavách a jeho multimediálna podpora je čím ďalej tým lepšia istá šanca tu podľa mňa je







_________________
MB: ASUS P5K EPUCPU INtel Core 2 Duo E72002,53 GHz (OC 3,5 GHz), ChladičArctic Cooling Freezer Xtreme, RAM: 2*2 GB DDR2 A-DATA Gamer Series 800MHz(OC 1066MHz), VGA: Sapphire Ati Radeon HD 4850 512 DDR3, ChladičArctic Cooling Accelero TWIN TURBO systém HDD: Samsung Spin point F1 320 GB, Data HDD Samsung Spinpoint F1 1TB CASE: Thermaltake SOPRANO black VB1000BWS window ZDROJ: CoolerMaster Silent Pro Active 700W Modular MONITOR:SAMSUNG 22" LCD SyncMaster T220 2ms DVI MYŠ: Razer Diamondback 3G 1800dpi Earth Green KLÁVESNICA: Logitech Wave Corded Keyboard SK, USB GAMEPAD: Speed Link Strike2 - black
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 20283
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 07.07.2012 21:45

sanca bola uz 10r dozadu, ale kvoli roztriestenosti dustribucii a nutnosti sa v systeme dost vrtat ked clovek riesi nejaky problem to u obycajnych ludi zatial sancu nema.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 06.11.08
Prihlásený: 06.09.21
Príspevky: 3091
Témy: 84
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 07.07.2012 21:48

Ja vidím Linux stále ako niečo naviac. Skutočný záujem v ňom majú väčšinou ľudia, ktorí sa pohybujú v oblasti IT. Obyčajný užívateľ neuvidí "Štart" a už je zle. Nepôjde mu pod Linuxom jeho obľúbený program a už je zle (aj napriek tomu, že existuje plnohodnotná alternatíva). Terminál a príkazy v ňom ani nemusím spomínať. Keď už presadzovať, tak nejakou cielenou činnosťou, napríklad školenia.
Ako spomínal mtxd, už som videl na nete niekoľko príspevkov typu "kúpil som si notebook a bol tam Linux, ako ho odstránim?"


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 15.07.2012 18:01

Linux by mohol mať šancu.

Tu na fórach môžeme diskutovať a radiť ľuďom, čo majú problémy s Linuxom. Týchto ľudí je však strašne málo. Tá drvivá väčšina pôjde do nejakej IT predajne a spýta sa, čo robiť. Bežné problémy, ktoré často má aj Windows. Nefunguje Wifi, a pritom bol iba slabý signál; zákazník si nevie sám nainštalovať nejaký program, ktorý mu odporučil známy a podobne. IT technik zmiatne zákazníka a dá mu ultimátum: "Nainštalujeme Windows a nebudete mať takéto problémy. A budeme vám môcť v prípade problémov pomôcť." Zákazník zaplatí za Windows dúfajúc, že má po problémoch. A hlavne, že tu mu pomôžu ak bude mať problém.

Jednoducho je to byznis. IT obchody majú istotu v tom, že Windows je rozšírený. Linux na slovensku využíva strašne málo ľudí, a aj to málo sú ľudia pracujúci v IT. Ak Linux má byť rozšírený medzi ľuďmi, potrebuje povedzme tieto závislosti:

1) technickú podporu od predajní, ktoré má zákazník "na pár krokov"
2) lokalizáciu softvéru
3) softvér vyvíjaný na slovensku prispôsobený našim zákonom (napríklad ekonomický softvér)
4) to čo Windows nemá

Bezpečnosť od vírusov? - To málokoho trápi.
Že je zadarmo? - To taktiež málokoho trápi. Väčšina ľudí uvažuje tak, že nič nie je zadarmo, takže choďte preč s takouto reklamou.

Linux na slovensku potrebuje technickú a sociálnu podporu. Nie takú, ktorú ponúkame na fórach. Nie takú. ktorá iba nainštaluje systém a dosť. Skutočnú technickú podporu. Všetko čo má Windows, to musí mať aj Linux.

Veľa šťastia.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 20283
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 15.07.2012 22:15

Myslis dobre, no nejaka skutocna podpora nehrozi. Kto to bude zastresovat? Ano, velke distra maju za sebou nejake spolocnostu, napr ubuntu alebo mandriva, no isto sa len tak do nejakej podpory nepohrnu, ked neexistuje trh. Je to zacarovany kruh. A ked si nahodim mint alebo arch, kto mi bude ponukat podporu? Mam volat programatorovi rovno domov?







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 15.07.2012 22:49

imho desktopy a laptopy sú minulosť pre bežných používateľov. Využijú ich jedine nejaký vývojári softvéru, IT študenti, vedci a nejaké špecifické odvetvia. Koncový užívatelia čím ďalej tým viac začínajú používať smartphony a tablety. A kto vie, čo sa ešte vymyslí...


Taktiež som mal ambície v budúcnosti podporovať Linux pre koncových užívateľov. Po tom, čo som začal s programovaním pre Android som zistil, že celkovo desktopy a notebooky sú strata času z pohľadu laickej verejnosti. Osobne by som sa preto do podpory Linuxu pre koncových užívateľov už nepustil. Je možné ho ešte dostať medzi ľudí, ale treba k tomu veľa zdrojov, €, času, ľudí, ochoty a úsilia. Potom by tu bola otázka, ako dlho by Linux medzi tými ľudmi vydržal. Ja dávam desktopom maximálne 4 roky a *bookom 6. A to som optimista. :)


Čo sa týka Linuxu, tak som si istý, že budú existovať aj distribúcie Linuxu pre smartphony (niečo na štýl Ubuntu Mobile alebo MS Windows 8). Majú však prostredia, ktoré sa ovladajú myšou a klávesnicou a čiastočne prstom. Ako dlho tento štýl ovládania počítačov vydrží neviem, netrúfam si povedať... neviem, ako je to v súčasnosti s hlasovým ovládaním a umelou inteligenciou... :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 05.04.11
Príspevky: 1693
Témy: 50
Bydlisko: Žilina, Pop...
Príspevok NapísalOffline : 15.07.2012 23:09

Hatery :D ak neveríte Linuxu ako os pre end-usera, prečo sa potom taká obrovská firma ako Valve zamestnáva za poslednú dobu také množstvo Linux developerov ? Chcú totiž doportovať ich klienta pre Linux už koncom roka :) takže trh sa tam určite rozprúdi. Veď kto by nechcel si zahrať také hry ako je L4D alebo CS na os, ktorý je možné dostať zadarmo a nepadá toľko ako windows ? Podľa mňa Linux má budúcnosť :)

http://www.omgubuntu.co.uk/2012/07/will ... -this-good
Ľudia už šíria fámy o tých Ubuntu Mobile :) a návrhy sú pekné :)







_________________
rMBP 13 2015
iPhone 7
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 15.07.2012 23:10

"Desktopy" budu uz len na serveroch. ale NB tu budu este hodne dlho. Vo firemnej sfere si z tabletu mozem maximalne tak spravit pekny fotoramik :)
Doma mi bezi vsetko uz nejaky ten rok na linuxe a neviem si predstavit prejst znova na Windows. Linux je genialny OS a je idealny pre leniveho cloveka ako som ja:)
Osobne nikoho na Linux neprehovaram a tesim sa z nezaujmu ludi o Linux :) Cim menej ludi ho masovo pouziva, tym cena linuxaka na trhu rastie :)


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 15.07.2012 23:28

Osobne bežím na Linuxe už 6 rokov, ešte aj do starej školy (gymnázium) som dotiahol čiastočne Linux :D Ja nevravím, že neverím Linuxu. Ja neverím desktopom. Tie budú nahradené cloudami, a to hlavne v tej firemnej sfére.

Dobre, notebooky by som ešte zvážil. Tie tú budú ešte dlho, rozhodne dlhšie ako desktopy. :) Ale budú tu tak dlho, aby sa na nich stihol masovo presadiť Linux? Mohol by jedine vtedy, keby Microsoft vystúpil z trhu desktopov. A to sa nestane :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 02.06.08
Prihlásený: 19.07.16
Príspevky: 3325
Témy: 147
Bydlisko: Žilina / Os...
Príspevok NapísalOffline : 15.07.2012 23:49

No tak s tími desktopmi to je aj celkom pravda, skôr pre koncových userov je stále linux ako keby "tabu", i keď rozhrania linuxových dis. sa stále zlepšujú, sú more-friendly pre použivateľov, tak skôr to vydím, že by sa celkové nasadenie mohlo zvýšiť max. o nejaké %... v blízkej dobe to vidím na neustále napredovanie trhu s tabletmi / smartphone telefóny :)







_________________
PC - ASUS M2N-MX Se+ | AMD X2 4200+ | 2GB RAM | Nvidia 8600GT | WD 320GB | 350W |NTB - ASUS K50AB SX-010 | | ASUS X550L | SteelSeries Mousepad | A4tech XL-750BF | HTC Explorer |
CCNA (640-802) |
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 12.10.06
Prihlásený: 28.03.24
Príspevky: 20283
Témy: 79
Bydlisko: Banska Byst...
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2012 10:00

lupajz píše:
Hatery :D ak neveríte Linuxu ako os pre end-usera, prečo sa potom taká obrovská firma ako Valve zamestnáva za poslednú dobu také množstvo Linux developerov ? Chcú totiž doportovať ich klienta pre Linux už koncom roka :) takže trh sa tam určite rozprúdi. Veď kto by nechcel si zahrať také hry ako je L4D alebo CS na os, ktorý je možné dostať zadarmo a nepadá toľko ako windows ? Podľa mňa Linux má budúcnosť :)

Zahraju si to geekovia alebo skuseni ITckari, BFU ostanu pri windowse a nejaky steam pre linux maju u prdele. Kym som sa hral s linuxom svjho casu, tak ma nneskutocne vytocilo, ze som nevedel po ubuntu skompilovat debilne zdrojaky jedneho programu. Kazdy vsade na forach vravel ake je to jednoduche, len make a make install...prd makove, vkuse to nieco pindalo ze nemoze hento a tamto, aj ked som to robil ako admin. A vysvetluj toto BFU.

Za takychto podmienok zabudnite na prechod vacsich mas ludi k linuxu. Bud sa vsetko bude riesit z repozitarov (ziadna komandlajna) alebo papa, ludia nemaju cas a chut vypisovat do commandu prikazy s 10timi prepinacmi a argumentami. Vidis uz dnes ze kopa ludi ma problem klikat next-next-next-finish u windows instalatorov.







_________________
Ryzen 7 3700X | SilentiumPC Fera 3 | Asrock X570M Pro4 | Patriot Viper 4 Blackout 16GB DDR4-3600 CL17 | Gainward RTX4060 Ti Pegasus 8GB | Samsung 970evo Plus 250GB NVMe | Corsair MP510 1TB NVMe | Samsung 980 Pro 2TB NVMe | Corsair RM550x | 24" BenQ GW2470H | 3x Noctua NF-S12B redux 1200 PWM
Xiaomi Mi 9 Lite 64GB
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 27.09.07
Prihlásený: 19.11.21
Príspevky: 373
Témy: 14
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2012 12:39

Ja osobne mám dual boot Win 7 Pro / Ubuntu 12.04, ale nevidím dôvod prechádzať na Linux. Za posledný polrok mi Ubuntu stuhlo cca 5x a Win ani raz. Tu však nechcem tvrdiť, že ktorý OS je lepší (je to jednoznačne subjektívne).
Je síce kopec používateľov, ktorí si Linux predstavujú ako príkazový riadok, ale povedzme si pravdu, na Linuxe sa bez shell-u zaobíde len málokto. Windows je pohodlnejší, väčšina vecí sa dá nastaviť aj nainštalovať pomocou klikacích okien. V dnešnej dobe platí heslo, že v jednoduchosti je krása. Pokiaľ sa Linux jednoduchosťou aspoň nevyrovná Windowsu, tak mu sotva bude ukrajovať z trhu. Samozrejme nemalú mieru na podiele Microsoftu je jeho zneužívanie monopolného postavenia.
Osobne si myslím, že každí zdatnejší užívateľ PC by mal poznať Linux. Je ďaleko transparentnejší a často v ňom prečítam súbory, súborové systémy alebo nájdem HW, ktorý Win nevidí. Taktiež je tam menej obmedzení, čo sa týka príkazov nad HW a SW a tým pádom vyriešim problém aj na windowsáckej partícii. Ešte čo sa týka alternatív pod Linuxom, tak by som vedel oponovať ... na Kybernetike máme haldu SW, ktorý nemá alternatívu pod iným OS ako Windows ani na hony vzdialenú.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2012 14:22

ubuntu a mint zvykávali stuhnúť bez akéhokoľvek dôvodu aj mne... odkedy mám arch to pri bežných veciach nestuhne...
ad. nepochopiteľné problémy s linux-om: linux má väčšinou aspoň toľko slušnosti že vypíše aká chyba sa stala, a väčšinu týchto chýb som dokázal opraviť.. oproti tomu na windowse som nespočetne veľa krát videl chybu štýlu: "program prestal pracovať" hneď po spustení a nevedel som čo s tým robiť.. o BSOD-čkach ktoré vypíšu síce stop kód, aj pamäťovú adresu, ale žiadnu chybu a ten stop kód treba googliť a nie vždy ho dokonca vygoogliš ani nehovorím..
mám síce dual-boot, ale len preto lebo sa učím programovať v C# a hrávam league of legends a tieto dve veci sa moc s linuxom nekamarátia :) ale keď som na windowse vždy mi chýba kopa vecí z linuxu.. napr. možnosť rozdeliť okno prieskumníka na dve jedným tlačítkom (u seba riešim total commanderom, ale keď som u kamaráta a potrebujem kopírovať súbory z jeho kompu na usb-čko alebo opačne..), možnosť vyhľadať súbor v priečinku jednoduchým napísaním jeho mena (áno, viem, že windows má vyhľadávanie ale to je pomalé...)
a navyše canonical sa veľmi snaží o to, aby z ubuntu spravila linux, v ktorom sa dá naklikať všetko a kebyže sa trocha posnažia, tak možno už o pár vydaní bude aspoň ubuntu linux použiteľný pre každého..
pre mňa ale stále jednotkou ostáva arch, pretože narozdiel od ubuntu a podobných distribúcií "pre ľudí" je síce arch ťažší na inštaláciu a konfiguráciu, ale zase na arch wiki a fóre nájdem riešenie každého problému, a na aure nájdem každý program ktorý potrebujem :)







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 06.11.08
Prihlásený: 06.09.21
Príspevky: 3091
Témy: 84
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2012 17:35

petocervik píše:
Je síce kopec používateľov, ktorí si Linux predstavujú ako príkazový riadok, ale povedzme si pravdu, na Linuxe sa bez shell-u zaobíde len málokto. Windows je pohodlnejší, väčšina vecí sa dá nastaviť aj nainštalovať pomocou klikacích okien. V dnešnej dobe platí heslo, že v jednoduchosti je krása. Pokiaľ sa Linux jednoduchosťou aspoň nevyrovná Windowsu, tak mu sotva bude ukrajovať z trhu ...

A tu znova nastupuje vec, že ľudí straší príkazový riadok. Pre človeka, ktorý s tým robí je pohodlnejšie napísať jeden príkaz na inštaláciu programu, ako sťahovať z webu inštalačky. Ak sa nato pozrieš takto, z tohto konkrétneho príkladu, tak je to podľa mňa na Linuxe pohodlnejšie.

Inak, mne osobne Linux nemrzol (konkrétne Ubuntu resp. Xubuntu).


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 18.05.10
Príspevky: 741
Témy: 9
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2012 17:53

Má Linux na slovensku šancu oproti Windows? Podľa mňa nie. Chýba tu dosť veľa vecí (a mnoho aj základných) - ako napr podpora TV karty - toto by mal byť štandard. Na Slovensku sú veľmi konzervatívni užívatelia.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2012 18:26

úprimne.. koľko ľudí, ktorých poznáš majú TV kartu? U mňa je to oveľa menej ako 1%.. a príkazový riadok? Ľudia sa boja toho, že keď sa im niečo na linuxe pokazí že budú musieť vliezť do konzoly.. No schválne, koľko z nich si uvedomí, že keď sa im niečo na windowse pokazí, tak okamžite volajú kamoša ktorý sa do toho vyzná alebo to nesú do servisu?







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2012 19:25

Canonical sa hrá na otvorený Microsoft v štýle Linuxu. Ubuntu je v súčasnosti strašne dokafrané - hlavne kvôli Unity, ktoré sa nedá poriadne ovládať. Áno, má user-friednly GUI nástroje na konfiguráciu celého systému, ale stále to padá na prostredí. Jednoducho Gnome3 a Unity sú najväčšie faily, aké sa kedy vyskytli Linuxu. Jediná distribúcia s použiteľným Gnome3 bol Mint 12, lebo kombinoval Gnome2 a Gnome3, ale stále to nebolo ono.

Čo sa týka mrznutia systému, tak to nie je nič nezvyčajné. Aj Windows mrzne. U mňa boli stále na vine drivery od ATI. Odkedy som prešiel na open source drivere, Linux mi nezmrzol. (Nerátam doby, keď som mal poškodenú RAM)

@nBXXL: Monodevelop si neskúšal? Dosť ľudí si to pochvaľuje na prácu so C# pod Linuxom...
@€uroSVK: TV karta je podporovaná, len ju používa tak málo ľudí, že nie je v základnej inštalácii asi žiadnej distribúcie.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2012 22:26

@phodinux: monodevelop som skúšal a nepáčilo sa mi z istých dôvodov.. unity je fail, lebo mrzne, padá, zasekáva sa a správa sa divne, ale nápad to bol celkom dobrý, len to stále nie je dotiahnuté, mint je ľahko rozbiteľný systém, ktorý neprežije ani upgrade preto jeho autori odporúčajú namiesto upgrade-u preinštalovávať, ale gnome3 je úplne v pohode použiteľný a je to momentálne najlepšie a najsvižnejšie prostredie v ktorom som kedy pracoval :)







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.06.12
Prihlásený: 17.02.24
Príspevky: 264
Témy: 8
Bydlisko: Bratislava ...
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2012 22:54

v dnesnej dobe ked pomaly ale isto sme svedkami vymierania pc platformy linux velmi sancu nema. pred par rokmi by som si vedel predstavit hodit linux na nejaky domaci pocitac vyuzivany len na browsovanie internetu a na napisanie kratkych textov, ale len po patricnom vystraseni moznymi nasledkami vyuzivania nelegalnych windows....

mne pri prechode na linux velmi zaskocila jedna vec: vo windowse som bol dlhodobo zvyknuty vyuzivat najnovsie verzie programov, rozne beta a podobne veci. co ma zarazilo pri prechode na xubuntu bolo, ze v repozitaroch boli verzie programov stare niekolko mesiacov. sice sa to dalo ciastocne riesit cez ppa, ale nebolo to ono. chvilu som skusal mint debian edition, tam to bola uplna katastrofa, programy niekedy stare aj rok, ppa sice sa vyuzivat dal, ale vacsinou rozhasil dependencie s verziami v repozitaroch, no jednoducho nieco strasne.

po tejto skusenosti som zakotvil pri Arch, kde repozitare aj aur su pomerne up to date, ale stale to nie je ono - napr. v robote si precitam ze vysiel novy LibreOffice, pridem domov, davam update a nova verzia nikde, objavi sa za 2-3 dni. kompilacia zo zdrojakov tiez nie je ono, ked sa dany program objavi v repo, vznikne konflikt. stabilita prgramov pod linuxom podla mna tiez zaostava za windowsom. kernel ako taky moze byt akokolvek stabilny, na koniec uzivatelsky zazitok zavisy od koncovych programov.

napriek tomu si myslim, ze linux preziva nevydany rozmach, ved v kazdej domacnosti sa nachadza min. jeden smartfon s androidom, pohana routre, NASky, multimedialne prehravace, a pod. klasicky linuxovsky desktop na windows momentalne nema, ale otazka je dokedy s nami tu bude windowsacky desktop. a ak sa experimenty ako metro dostanu do ostreho nasadenia, linux este moze mat sancu ponuknut alternativu







_________________
PC1: CPU: Intel Core i5 3570K @ 4.2 Ghz with Gelid Tranquillo rev.2 MB: Asus P8Z77-M Pro RAM: 2x 4GB Corsair 1600 Mhz DDR3 GPU: nVidia Geforce GTX560 OC HDD: Adata S510 120GB SSD, Western Digital WD7501AALS 750GB; Seagate Barracuda Green 2000DL003 2TB PSU: Seasonic S12-II 520W Bronze Case: Fractal Arc Mini Monitor: HP LP2275w OS: Win 7 64-bit
PC2: CPU: Intel Pentium G860 MB: Gigabyte H61N-USB3 RAM: 4GB Kingston 1033 Mhz DDR3 HDD: Kingston V200 128 GB; Hitachi 500GB Case: Silverstone Sugo SG-05 w 450W PSU Monitor: LG 2243TQ OS: Win 7 64-bit
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2012 23:06

neviem ako ty.. ale ja si na archu tie 1-3 dni rozdiel oproti vydaniu ani nevsimnem... a stabilita software-u? to je dan za pouzivanie najnovsieho neodladeneho software-u.. ale osobne mam vacsie problemy so stabilitou na windowse akurat s inymi programami (napr. na windowse mam nestabilnu operu (zasekava sa a pada), a chrome ide bleskovo, na linuxe mi ide opera bleskovo a chrome je pomaly(vertikalny tearing pri scrollovani, pomale zadavanie textu), ale nepada!)..







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 14.07.09
Prihlásený: 07.09.23
Príspevky: 2130
Témy: 61
Bydlisko: Šaľa
Príspevok NapísalOffline : 16.07.2012 23:06

no mozno sa pri nastupe win8 niektori uzivatelia zamyslia aj nad alternativnymi os, aj novy office ma byt na cloude (office365), co nie kazdemu vyhovuje. vacsina ludi, ktori o novych winoch vedia si kupuje sedmicky do zasoby, ostatni zrejme ostanu pri sucasne pouzivanom windowse







_________________
pc::cpu:AMD Ryzen 5 4600Gmb:ASUS PRIME B450M-A II ram:8 GB Kingston gpu:MSI GeForce GT 1030 AERO ITX 2G OChdd:Seagate Momentus XT 500GB + Seagate Green 1TB case:Corsair Obsidian 550D psu:GIGABYTE P450B fans: Corsair stock dvd:2xLG GH22NS mouse:Cougar Mouse Minos XC kb: Cherry Stream 3.0 lcd: HP 24m os: Nobara Linux 38 sound: Scythe Kama Bay AMP mini blk + repro zo starej veže
nb::HP ProBook 4330s cpu: i3 SB 2.1 GHz gpu: Intel hd3000 ram: 1 x 4 GB Kingston ssd: Samsung 850 EVO 500GB os: Linux Mint
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 18.07.12
Príspevky: 26
Témy: 2
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2012 19:22

Podľa mňa sa hlavne treba spýtať, načo by BFU taký Linux bol. Mne to príde, ako keby ste takému človeku núkali Windows Server 2008. Áno, Linux je síce zadara, ale je to aj dosť overkill pre BFU. Treba brať do úvahy, že, kto to vlastne ten BFU je. Tí ľudia nechcú, a nebudú sa učiť niečo, čo je čo i len trošku komplikovanejšie než ich Windowsy. Ich nezaujíma, že je to zadarmo, že je to do posledného detailu premakaný a premyslený systém, pre nich je to proste hlúposť, lebo internet tam má inakšiu ikonku a hotovo. Inak nalejme si čistého vína, tých problémov - aj keď pre IT gramotnú osobu väčšinou triviálnych - je tam pri bežnom dennom používaní stále viac, než je to u Windowsoch a Macosoch. Mne sa zdá, že Linux, tam kde patrí a naozaj exceluje, už rozšírený je.

A ako bolo už spomenuté, rozšírenie medzi BFU vidím v budúcnosti hlavne skrz mobilné zariadenia. Na desktope už nemá šancu, ale nejako to nevidím ako zlú vec.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 05.04.11
Príspevky: 1693
Témy: 50
Bydlisko: Žilina, Pop...
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2012 22:18

Tak nejako :) lebo tam nenájdu Internet Explorer 6, Notepad a hlavne si nemôžu pridať na plochu widgety s počasím pre istotu keby nevedeli ako je vonka práve :) A tak isto predstava že neexistuje žiadne C a Program Files je tiež možno pre niekoho postrachom :)
http://www.youtube.com/watch?v=BfLqLK7VdQY
http://www.youtube.com/watch?v=Sh-cnaJoGCw







_________________
rMBP 13 2015
iPhone 7
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 02.06.08
Prihlásený: 19.07.16
Príspevky: 3325
Témy: 147
Bydlisko: Žilina / Os...
Príspevok NapísalOffline : 21.07.2012 23:15

No popravde, Internet Explorer mi príde ako naprogramovaná opica, ktorá sa snaží chrániť uživateľa za každú cenu, a ak si chce otvoriť nejakú stránku musí sa preklikávať cez rôzne okná a blbosti, dnes som na jednom NTB chcel načítať len google a vyskakovali mi zabezpečovacie blbosti, trebalo nastavovať profily atď. stiahol som chrome a vyriešené :) Obdoby notepadu nájdeš aj v linuxe, a s widgetmi som nedávno čítal, že samotný microsoft upozorňuje uživateľov aby ich radšej nepoužívali :)
Ak by som porovnával napr. pre server Debian vs. MS (2003,2008) tak mi príde, že tiež v Debiane sa stačí naučiť používať pár prikazov, prípadne pozrieť do manuálu, vedieť sa orientovať v nejakých nástrojoch a to je všetko, z jedného hľadiska možno trochu náročnejšie pre beginnerov, pretože Windows server má milión helpov a v grafickom prostredí sa dá všetko naklikať, zas nejaká správa cez Active Direc. nieje zlá. :)







_________________
PC - ASUS M2N-MX Se+ | AMD X2 4200+ | 2GB RAM | Nvidia 8600GT | WD 320GB | 350W |NTB - ASUS K50AB SX-010 | | ASUS X550L | SteelSeries Mousepad | A4tech XL-750BF | HTC Explorer |
CCNA (640-802) |
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 06.04.09
Prihlásený: 25.03.24
Príspevky: 346
Témy: 68
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 29.07.2012 14:44

suhlasím nieje to mozne ale kde nato vidím priestor sú firmy....
kopu firiem si dáva robit sw na mieru a tam linux moze byt nápomocný....
čo sa domacnosti týks tak jedine tam kde sa nehrajú hry.
microsoft by mohol urobit vynimku a zverejnit zdrojak DX 9,10,11 alebo nech vyrobcovia pišu hry niako inak. osobne suhlasím aj stým ze aj nvidia to pohnojila stým ze nedali PhysX pod linux.







_________________
MB:GIGABYTE 770TA-UD3 CPU AMD PHENOM II X4 965 VGA ATI RADEON 6850 1GB DDR5 RAM 4GB DDR3 1333MHZ HDD WD Caviar Black 500GB SATA PSU Seasonic 500W
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.06.12
Prihlásený: 17.02.24
Príspevky: 264
Témy: 8
Bydlisko: Bratislava ...
Príspevok NapísalOffline : 29.07.2012 14:56

pri hrach moze napomoct steam na linux. a ze nvidia by nieco pohnojila s physx si nemyslim, ten by nikomu nechybal ani pod windows.







_________________
PC1: CPU: Intel Core i5 3570K @ 4.2 Ghz with Gelid Tranquillo rev.2 MB: Asus P8Z77-M Pro RAM: 2x 4GB Corsair 1600 Mhz DDR3 GPU: nVidia Geforce GTX560 OC HDD: Adata S510 120GB SSD, Western Digital WD7501AALS 750GB; Seagate Barracuda Green 2000DL003 2TB PSU: Seasonic S12-II 520W Bronze Case: Fractal Arc Mini Monitor: HP LP2275w OS: Win 7 64-bit
PC2: CPU: Intel Pentium G860 MB: Gigabyte H61N-USB3 RAM: 4GB Kingston 1033 Mhz DDR3 HDD: Kingston V200 128 GB; Hitachi 500GB Case: Silverstone Sugo SG-05 w 450W PSU Monitor: LG 2243TQ OS: Win 7 64-bit
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 06.11.08
Prihlásený: 06.09.21
Príspevky: 3091
Témy: 84
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 17:58

Článok k téme - Root | Jak si vede Linux na desktopu?


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 52 ] Choď na stránku: 1, 2 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. posun zvuku oproti obrazu

v Video programy

5

5212

19.12.2008 11:17

Dzin Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Slovenský Microsoft dáva poslednú šancu použív. neleg

v Novinky

1

392

20.02.2007 13:16

JanoF Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ESET robí nábor - šancu majú aj stredoškoláci a absolventi

v Novinky

2

588

14.10.2010 18:52

erikoo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zdroj s 12cm vetrákom na boku case, hneď oproti cpu

v PC skrinky a zdroje

7

666

07.06.2008 21:42

_DanWer_ Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. windows vs linux

v Operačné systémy Unix a Linux

1

433

03.02.2010 21:15

ac.milan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows&Linux

v Operačné systémy Unix a Linux

0

817

14.01.2007 18:18

spipo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows alebo linux?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Operačné systémy Microsoft

54

2656

26.12.2008 17:36

speed Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux windows problem.

v Operačné systémy Unix a Linux

5

348

21.06.2014 14:42

esso82 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. windows a linux

v Operačné systémy Microsoft

1

376

28.07.2007 6:43

matias Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. linux + windows + domena?

v Operačné systémy Unix a Linux

6

1236

26.03.2008 8:47

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux alebo windows

v Perl, Python, Ruby, CGI

2

326

17.12.2020 14:04

void Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. linux a windows

v Operačné systémy Unix a Linux

6

581

30.06.2010 21:25

tonky51 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows a linux zároveň

v Operačné systémy Microsoft

5

454

22.11.2010 12:19

strapaty Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux,lepsi ako windows?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3 ]

v Operačné systémy Unix a Linux

68

5694

14.12.2009 10:43

tlacitko Enter Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. porovnanie linux vs. windows

v Operačné systémy Unix a Linux

7

1601

07.07.2006 23:13

p55p Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux a Windows games

v Operačné systémy Unix a Linux

19

1969

27.10.2007 23:31

Blackshadow Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra