Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 52 ] Choď na stránku: predchádzajúca 1, 2
AutorSpráva
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 10.10.06
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 4985
Témy: 171
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 18:22

Ja som bol vzdy nazoru, ze linux pre bezneho uzivatela staci, avsak odkedy pouzivam 8, uz asi rok, tak sa skrz metro snazim prejst na linux, ale bezuspesne. Kazdy mesiac si napevno nainstalujem nejake distro ako ubuntu, mint, opensuse a pod a idem krok za krokom, snazim sa rozbehat hardware, software, atd a vzdy ked nejaky problem akoze vyriesim, tak vyskoci dalsi a ten treba riesit aj hodinu, hladat na forach a pod. Nikdy sa mi nepodarilo dostat do stavu, zeby fungovali zakladne veci ako internet, video a hudba a to ani nespominam keby som chcel hrat. Najhorsie je, ze vsetky distra strasne spomaluju PC a je jedno, ci je to kde, gnome, xfce alebo lxde, vsetko ide pomalsie ako na xp. Zatial som dospel k jednemu nazoru, ze koncom roka asi na notas kupim 8, aby som tam mal legalny Windows, linux za tie problemi nestoji, ani ked je zadarmo, mozno keby za jeho pouzivanie platili, tak by som to zvazil. :-)







_________________
CASE Lian Li PC-7NB with 3x Noctua NF-S12A FLX | PSU Seasonic M12II-520 80 Plus Bronze | MB MSI B450 TOMAHAWK | CPU AMD Ryzen 5 3600 with Noctua NH-U12S | RAM 4x8GB ADATA XPG GAMMIX D10 DDR4 3200MHz CL16 | GPU MSI Radeon RX 580 ARMOR 8G OC | DISK ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 512GB
MOUSE Logitech M330 Silent Plus | KEYBOARD HP Wired Desktop 320K Keyboard | SOUNDCARD Creative Sound Blaster Z | HEADPHONES Sennheiser RS170 | MONITOR 24" AOC G2460VQ6 1920×1080@75Hz with FreeSync | INTERNET 400/40 Mbps | OS Home 11 & MS 365 Basic | EXTRA ImDisk Toolkit (Desktop/Caches)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 19:10

Nechcem ťa uraziť, ale Tvoj (a aj väčšiny ostatných windowsákov) problém je ten, že si zvyknutý na windows, už bežné problémy s windows-om (kodeky, driver-e, prípadne rôzne nastavenia) poznáš, a keď vidíš nejaký problém s linux-om tak zrazu nevieš čo máš robiť a keď sa ti takýchto problémov nakopí tak to vzdáš. Poznám zopár ľudí, ktorí začínali na Linuxe, nikdy Windows nemali, a podobne nadávajú vždy keď skúšajú niečo na Windowse.

Linux trpí roztrieštenosťou a tým, že každá distribúcia si myslí, že jej konfigurácia je tá najlepšia, a potom tu máme milión distribúcií, z ktorých každá sa inak konfiguruje, každú používa málo ľudí a teda riešenia problémov sa hľadajú ťažšie. To samozrejme prechod z Windowsu, ktorého problémy už každý pozná, robí pomerne ťažším.

Tiež niektorý hardware má nie zrovna najlepšiu podporu Linuxu. Ale ešte som nevidel PC na ktorom by som na linuxe nerozbehal internet, video a zvuk, aj keď viem, že so zvukom bývajú problémy, lebo na niektorých zvukovkách odmieta fičať jeden z 3 dostupných zvukových systémoch, ale veď stačí nainštalovať iný. To nie je až taký problém, akurát skúseného windowsáka, ktorý je zvyknutý inštalovať driver-y kliknutím na .exe-čko a naklikať si všetky nastavenia môže spôsob inštalácie a konfigurácie vecí na linuxe odradiť.

Moje osobné skúsenosti s linux-om sú diametrálne odlišné od tvojich, možno máš akurát tak zle nakombinovaný hardware, že je pre linux absolútne nevhodný, ktovie.. Mne zatiaľ po inštalácii akejkoľvek distribúcie na akýkoľvek počítač internet fungoval vždy. Po inštalácii driver-ov fungovali aj všetky natívne hry. Po inštalácii mplayer-a a ffmpeg-u fungovalo akékoľvek video (na PC v podpise dokonca na linuxe s mplayer-om prehrám aj fullHD videá pri 60% CPU spotrebe, na Windowse ten istý CPU ledva zvláda prehrať 720p), po inštalácii vhodného prehrávača hudby fungovala hudba. Raz som musel vymieňať pulseaudio za alsu, aby mi išiel zvuk ale s tým tiež neboli veľké problémy. Po inštalácii bumblebee a bbswitch do dkms mi funguje aj hybridná grafika (aj keď pod wine nie, ale wine je iná (zabugovaná) kapitola). Po inštalácii gnome 3 (a potrebných extensionov) mám prostredie rýchlejšie a použiteľnejšie ako Windows 7. Po správnom nastavení kernel boot line a automatického škálovania frekvencie procesora mi notebook v bežnej práci (programovanie) vydrží dlhšie ako na Windows.

Linux používam už 2 roky (posledný rok aktívnejšie) a spočiatku som mal presne rovnaké problémy ako väčšina ľudí (nešli mi hry, sekalo mi video vo vlc, nemal som v titulkách dobrý font, neskôr problémy so zabugovanou prvou verziou unity na ubuntu, prechod na arch alias kam mi všetko zmizlo, idle výdrž na baterky 1 a pol hodiny, apod.), a viac krát som to vzdal. Potom som spoznal zopár linuxákov a žasol som nad tým, ako im všetko krásne beží a ako všetko robia oveľa jednoduchšie ako na windowse. Tak som sa k linuxu nadobro vrátil, odvtedy som to už nevzdal, a som veľmi rád, že som tak spravil :)

Rozbehať nejaké distro tak aby sa dalo používať mi trvá asi 2 dni, ale to sa zrýchli, nakoľko si už na všetko robím skripty a mám (rovnako ako som to doteraz mal na windowse) zoznam vecí, ktoré na počítači potrebujem aby bol použiteľný. Ale vlastne, toľko isto zhruba trvá aj dostať Windows do použiteľného stavu (drivere + windows update + kodeky + software (ktorý musím na rozdiel od linuxu inštalovať jednotlivo) + nastavenie sietí + nastavenie sietí + všemožné iné veci)







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 06.11.08
Prihlásený: 06.09.21
Príspevky: 3091
Témy: 84
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 19:22

@tairikuokami problém s HW som už videl, ale s SW (a hlavne veci ako internet, hudba, video)? Minimálne neboli tak strašné, ako ich opisuješ. No a hry, to je stará dobrá kapitola. Ale oficiálny nástup Steamu pre Linux by to mohol zlepšiť.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 10.10.06
Prihlásený: 19.04.24
Príspevky: 4985
Témy: 171
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 19:29

Ved hej, len som chcel naznacit k teme, ze ked niekto ako ja "nezvladne" linux, aj ked mam snahu a myslim, ze aj nejake tie skusenosti, tak bezny uzivatel v zivote na linux neprejde. Ved len instalacia napr Ubuntu je hroza, taky Kubuntu to ma ovela jednoduchsie a prehladnejsie. A to ze su "tisice" distro s roznymi prostrediami situaciu pri volbe neulahcuje.
Denco1 píše:
@tairikuokami problém s HW som už videl, ale s SW (a hlavne veci ako internet, hudba, video)? Minimálne neboli tak strašné, ako ich opisuješ.

Taky obycajny youtube nesiel bez sekania ani na jednom distre alebo prehliadaci a napr pozerat video a surfovat po nete tiez vzdy skoncilo sekanim videa/zvuku. Asi sa to da nejako poriesit, ale ja na to nemam cas, bol som ochotny tomu venovat par dni, ale musim chodit do prace a mam aj iny zivot ako nonstop riesit linux. Win mi garantuje, ze 99% veci pojde hned.

P.S. Ako najvetsia vyhoda linuxu sa uvadza bezpecnost. Ja uz roky nepouzivam firewall ani AV a virus som este nemal a to obcas stahujem warez a pouzivam internetbanking/paypal.







_________________
CASE Lian Li PC-7NB with 3x Noctua NF-S12A FLX | PSU Seasonic M12II-520 80 Plus Bronze | MB MSI B450 TOMAHAWK | CPU AMD Ryzen 5 3600 with Noctua NH-U12S | RAM 4x8GB ADATA XPG GAMMIX D10 DDR4 3200MHz CL16 | GPU MSI Radeon RX 580 ARMOR 8G OC | DISK ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 512GB
MOUSE Logitech M330 Silent Plus | KEYBOARD HP Wired Desktop 320K Keyboard | SOUNDCARD Creative Sound Blaster Z | HEADPHONES Sennheiser RS170 | MONITOR 24" AOC G2460VQ6 1920×1080@75Hz with FreeSync | INTERNET 400/40 Mbps | OS Home 11 & MS 365 Basic | EXTRA ImDisk Toolkit (Desktop/Caches)
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 06.11.08
Prihlásený: 06.09.21
Príspevky: 3091
Témy: 84
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 19:46

Sekanie zvuku alebo videa sa mi ešte nestalo. Kubuntu som inštaloval len raz, takže si to až tak nepamätám, ale Ubuntu má podľa mňa fajn inštaláciu.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 26.04.09
Prihlásený: 28.08.21
Príspevky: 138
Témy: 24
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 20:20

FBerente píše:
Chcel by som sa opýtať na váš názor na to či by o Linux mali záujem bežný ľudia ktorý doteraz pracovali na Windows ...


Nie. Bezni ludia OS neriesia.







_________________
NB1: Lenovo ThinkPad T430
NB2: Lenovo ThinkPad Edge E530
MONITOR: Dell P2419H Professional 24" Full HD
SLUCHADLA: Sennheiser HD 555/595
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 20:29

Sekanie zvuku môže naznačovať nekompatibilitu zvukovej karty s konkrétnym zvukovým systémom (na linuxe sú 3 hlavné zvukové systémy: oss, alsa a pulse audio), sekanie youtube apod. je hlavne príčinou flash-u, ktorý je na linuxe oveľa pomalší ako na windowse (nehovoriac o problémoch s HW akceleráciou flash-u, ktorá je už ale myslím po novom defaultne vypnutá), ja na linuxe používam na youtube skripty, ktoré mi videá z youtube otvárajú v mplayer-i.

Inštaloval som aj ubuntu aj kubuntu, hoci dávnejšie, no pokiaľ dobre viem, tak najnovšie verzie majú už inštalátor rovnaký. No aj tak, čo sa týka inštalátora sú na tom odnože ubuntu asi najlepšie.

V jednom s tebou súhlasím: Bežný užívateľ na linux neprejde, pretože bežný užívateľ je už zvyknutý na svoj windows, a na to, že mu tam všetko funguje. No linux má budúcnosť u ľudí, ktorí nevedia až tak dobre pracovať s windowsom a majú známeho linuxáka, ktorý ich prehovorí, a všetko im to nastaví, alebo u ľudí, ktorí sú zvedaví a majú tony času (ako napr. ja). Pri prechode na linux podľa mňa platí, čím menej skúseností tým lepšie, pretože linux je fakt niečo iné a starých návykov z windowsu sa ťažko zbavuje.

Inak šanca linux-u presadiť sa sa čím ďalej tým zlepšuje, hlavne vďaka Ubuntu a podobným distribúciám, ktoré sú dostatočne jednoduché na nainštalovanie a používanie, aj keď stále sa zjavujú nové a nové chyby.

Nevýhodou linuxu je to, že je málo aktívnych používateľov linuxu, a tak sa na linuxe ťažko identifikujú a opravujú problémy, lebo proste je nedostatočná vzorka. Potom vznikajú rôzne nevyriešiteľné problémy.

Napr. na mojom notebooku mal na linuxe HDMI výstup divné farby, podobný bug som videl na rôznych fórach, aj som písal na rôznych fórach, všetci ho nejakým spôsobom vyriešili, no u mňa nič nepomáhalo, napokon sa s jedným update-om po pár mesiacoch bug vyriešil sám.

Teraz už však viem, že som mal bug reportnúť priamo vývojárom driver-a, ktorí by možno pomohli rýchlejšie, no toto stále veľa ľudí používajúcich linux nevie, pretože sú z windowsu zvyknutí hľadať riešenia problémov na googli a rôznych fórach.







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 20:31

@tairikuokami: To musíš mať šrot, keď ti na linuxe seká video... :) Čo sa týka prehrávania videa, je Linux na tom oveľa lepšie ako Windows. Keď nerátam Flash Player, ktorý už ani radšej neinštalujem.

Budem sa opakovať, a budem opakovať aj iných. Linux je omnoho lepší systém, ako je Windows a to prakticky takmer vo všetkom. Problém je ten, že pre Windowsáka je to nezvyk ak ho nepozná.

Predtým, ako sa pustíš do inštalovania Linuxu si ho preštuduj. Popozeraj na internete rôzne grafické prostredia, ako vyzerajú jednotlivé distribúcie graficky. Potom si pozri, ako sa tam inštalujú programy a zistíš, že takmer každý Linux má takzvaný balíčkovací systém, cez ktorý sa inštalujú programy. Pozrieš si wikipédiu a zistíš, že nemusíš už sťahovať drivere ani programy, lebo ten balíčkovací systém to urobí za teba.

Pozri si taktiež adresárovú štruktúru. Linux nemá Cčko, Dečko a pod. Dokonca v Linuxe nebudeš ani používať umiestnenie, ktoré si na Windowse poznal ako "Tento Počítač".

Robíš tú chybu, že sa snažíš aplikovať svoje vedomosti z Windowsu do Linuxu. Nevyčítam ti to, pred rokmi som robil to isté. Po tom, čo som inštaloval iné distribúciu každý tretí deň som si uvedomil, že je to stále o tom istom. Nevyznám sa v systéme. Na rad prišiel Google, Wikipédia a diskusné fóra. Experimentoval som a učil som sa. Naučil som sa pracovať s jednou distribúciou a hneď som inštaloval inú aby som si vyskúšal aj tú. A potom zase. Až potom som našiel moju obľúbenú trojku Gentoo Linux, Arch Linux, Slackware Linux. Potil som krv, aby som sa s nimi naučil pracovať - ale neľutujem to, lebo som prešiel ohňom a obstál som. Teraz keď mám problém s Linuxom, vyriešim ho mnohokrát do minúty. :)

Teraz je iná doba, aká bola pred 5 či 6 rokmi keď som s Linuxom začínal ja. Je omnoho viac kníh, omnoho viac tutoriálov a diskusných fór. Využi ich a uč sa. Nemusíš experimentovať. Vykašli sa na Windows, lebo oproti Linuxu nedokáže absolútne nič. :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 21:12

Vo väčšine vecí súhlasím s phodinuxom, ale stále na windows nekašlem, hlavne kvôli hrám, v poslednej dobe hrávam dosť league of legends (ktoré mi pod wine ako jediná hra nebeží vôbec), a diablo 3 (v ktorom sa za hranie pod wine vraj rozdávajú bany).

A ešte čo sa týka prvotného významu tohoto článku a to rozširovania linuxu. Na prvotné zoznámenie sa s linuxom a naučenie sa všetkých princípov treba veľa času. Väčšina skúsenejších používateľov linuxu začínala s linuxom počas školy, či už strednej alebo vysokej, keď ešte naň mali dosť času.

Linux sa dá celkom ľahko rozšíriť medzi uvedomelých stredoškolákov (takých, čo radšej na počítači programujú, alebo aspoň internetujú, ako hrajú (áno, sú aj takí :D)), a tiež rodinných príslušníkov skúsenejších linuxákov. Mladí majú čas sa s linuxom naučiť pracovať a zistiť v čom, a prečo je lepší od Windowsu. A pokiaľ nejaký linuxák nainštaluje linux svojej rodine, vie im všetko nastaviť tak, aby mali prechod čo najľahší a v prípade problémov nebudú musieť problémy riešiť oni ale za nich ich vyrieši on.

Linux sa ťažko rozširuje medzi pracujúcich ľudí, ktorí nepoznajú osobne žiadneho ochotného linuxáka. Učiť sa pracovať s linuxom sám je dosť časovo náročné a väčšina bežných pracujúcich ľudí na linux nemá buď čas, alebo nervy (alebo ani jedno).

Jedna z vecí, ktorá však rozhodne nepomáha rozširovaniu linuxu je fakt, že väčšina ľudí stále linux pokladá za systém, v ktorom treba v kuse niečo riešiť. Nie je to tak. V linuxe treba po inštalácii veľa vecí doladiť, to je pravda. Ale po (zdĺhavejšom) odladení dostaneš za odmenu systém, ktorý je stabilnejší, rýchlejší, svižnejší a použiteľnejší ako windows (teda až na tie hry :))







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 21:15

phodinux píše:
Čo sa týka prehrávania videa, je Linux na tom oveľa lepšie ako Windows.
Vazne? Pustim video na Linuxoch, prehrava sa. Pustim na Windowsoch, prehrava sa. V com je rozdiel, ako sa prejavuje "ovela lepsie?" Ja som zatial zaznamenal iba jeden rozdiel, prehravanie videa dokazalo na Linuxoch zhadzovat Xka, lebo graficke drivery pre Linuxy su nahovno. AMDacke aj nVidie.

phodinux píše:
Linux je omnoho lepší systém, ako je Windows a to prakticky takmer vo všetkom.
Znova, konkretne v com? Ja by som povedal, ze ako Linuxak nezozenie jednoduchy graficky editor, pokrocily office balik, dalej napriklad iTunes, ak pouziva iPhone, nezahra si normalne hry, mozno mu nebude fungovat ani blba hibernacia/suspend. Este mam pokracovat?

phodinux píše:
Pozrieš si wikipédiu a zistíš, že nemusíš už sťahovať drivere ani programy, lebo ten balíčkovací systém to urobí za teba.
Alebo to nemusi robit preto, ze ziadne drivery nenajde :rolleyes: mam problem s blbym Samsung multifunkcnym zariadenim. Nehovoriac o napriklad USB modemoch.

phodinux píše:
Vykašli sa na Windows, lebo oproti Linuxu nedokáže absolútne nič. :)
Juj, kolke nadsenie. Skoda, ze to vobec nie je pravda.

(Len tak FYI, pouzivam Linuxy, doma, v skole, v praci. Preto viem objektivne posudit, ako sa bude beznemu uzivatelovi s Linuxami darit.)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 06.11.08
Prihlásený: 06.09.21
Príspevky: 3091
Témy: 84
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 21:30

Linux je fajn systém, ale je pravda, že nBXXL a phodinux ho vychvalujú až moc. Veľakrát to nie je hneď po nainštalovaní také svetlé, ako píšete.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 21:55

Ďuri píše:
Vazne? Pustim video na Linuxoch, prehrava sa. Pustim na Windowsoch, prehrava sa. V com je rozdiel, ako sa prejavuje "ovela lepsie?" Ja som zatial zaznamenal iba jeden rozdiel, prehravanie videa dokazalo na Linuxoch zhadzovat Xka, lebo graficke drivery pre Linuxy su nahovno. AMDacke aj nVidie.

V čom? Na PC v podpise: Linux mi prehrá 1080p filmy a CPU sa ani nezapotí poriadne (50-80% spotreba CPU). Windows sa potí pri 720p filmoch (CPU 90-100%). Na NB v podpise: Linux mi prehrá 1080p filmy na 800MHz s CPU 10%. Windows mi prehrá 1080p filmy na 2100MHz s využitím CPU 40-60%. V tom. Nebodaj chcem zosvetliť film, lebo je príliš tmavý. Na windowse musím otvárať nastavenie driver-a grafickej karty, a nastavovať tam buď jas celého počítača (Intel), alebo hľadať nastavenie videa, lebo jas počítača nezosvetlí video (ATI). Na linuxe stlačím pár krát 4-ku.

Ďuri píše:
Znova, konkretne v com? Ja by som povedal, ze ako Linuxak nezozenie jednoduchy graficky editor, pokrocily office balik, dalej napriklad iTunes, ak pouziva iPhone, nezahra si normalne hry, mozno mu nebude fungovat ani blba hibernacia/suspend. Este mam pokracovat?

Nikto nehovorí, že linux je určený na tieto účely. Avšak Linux je oveľa lepší ako Windows na programovanie (C# je výnimka) a bežné používanie (internet, a tak) vďaka workspace-om a lepšiemu využitiu RAM (Na NB spotreba v idle: Windows 1,2GB, Linux 500MB, na PC spotreba v idle XP: 300MB, 7: 500MB, Lubuntu: 90MB). A keď už, tak Photoshop a podobné fungujú pod wine skvelo, tak isto ako Office. A čo sa týka iTunes tak väčšina ľudí, ktorí používajú iPhone na to aj tak len nadáva. A na bežných počítačoch/notebookoch idú hry pod wine tiež celkom v pohode (aj keď odskúšané mám hlavne staršie hry, ako UT, TMNations, CS, Warcraft 3, Starcraft 1), problém s hrami pod linuxom som mal len na staršej ATI grafike, lebo na ňu už ATI nerobí ovládače (hry som rozbehal, no výkon tej grafiky bol ďaleko od jej výkonu na windowse) a na mojom notebooku kvôli hybridnej grafike (ktorá pod wine nefunguje, inak (openarena, hon a ine nativne hry) funguje skvelo :)) A suspend/hibernácia? Tie v defaultnom nastavení nefungujú ani na Windowse (ešte som nevidel Windows-ovú (myslím Vista/7, na XP fungovali v pohode) mašinu, kde by som nemusel nastavovať niečo ohľadom suspend/hibernácie).

Ďuri píše:
Alebo to nemusi robit preto, ze ziadne drivery nenajde :rolleyes: mam problem s blbym Samsung multifunkcnym zariadenim. Nehovoriac o napriklad USB modemoch.

S niektorými menej používanými kúskami HW má linux problémy, to je pravda, no ja som zatiaľ nemal problém ani s jedným kúskom HW ktorý som potreboval použiť. A na miesto USB modemu používam mobil, s ktorým sa na linuxe pripojím na internet oveľa jednoduchšie ako na Windowse. (Nokia => na windowse treba inštalovať nokia pc suite, na linuxe funguje bez problémov, Android => na windowse treba inštalovať ovládač, na linuxe funguje bez problémov)

Denco1 píše:
Veľakrát to nie je hneď po nainštalovaní také svetlé, ako píšete.

Myslím, že ani jeden z nás nepíše o tom, že po nainštalovaní je všetko skvelé. Mne po nainštalovaní linuxu nešiel spomínaný HDMI výstup, baterka na notebooku mi vydržala v idle 1:30, nevedel som vypnúť nvidia grafiku, ktorá sa hriala, flash player (a teda aj youtube) bol na PC nepoužiteľný, nefungovalo mi zobudenie s hibernácie (lebo som v grube nemal všetko dobre nastavené :D) a dosť iných problémov. No teraz, keď už viem ako tieto problémy vyriešiť som ich všetky schopný vyriešiť v priebehu jedného dňa. Phodinux tiež píše o tom ako potil krv kým sa s linuxom naučil pracovať. Mne ešte tiež veľa vecí chýba k tomu, aby môj linux bol perfektný, nakoľko som oproti phodinuxovi ešte dosť začiatočník, ale môj názor (a dovolím si tvrdiť, že názor každého linuxáka, ktorý už obdobím hnevu prešiel) je, že po dôkladnom ovládnutí a odladení linuxu sa s linuxom pracuje lepšie ako s Windowsom.

Samozrejme uznávam, že Linux má svoje zápory, no má aj svoje klady, o ktorých sa hovorí stále menej a menej. Napr. na linuxe si môžem dovoliť mať prázdnu plochu, pretože spustenie aplikácie štýlom stlačím štart, napíšem jej meno a stlačím enter skutočne funguje, narozdiel od windowsu, kde takýmto štýlom musím čakať 2 minúty, kým si počítač uvedomí, že som niečo napísal. O použiteľnosti príkazového riadku ani nehovorím. To, čo väčšina z vás používa na odstrašenie ľudí od linuxu je v skutočnosti jedna z najlepších vecí, akú Linux poskytuje, možnosť všetko si nastaviť z klávesnice, za predpokladu, že linuxák vie rýchlo písať má všetko nastavené rýchlejšie ako na windowse. Workspace-y sú tiež geniálna záležitosť, na rozdiel od nestáleho alt-tabu, ktorý sa bez myši (alebo trpezlivosti) použiť nedá. USB kľúč, na linuxe pripojím a ide, na windowse pripojím, a kým ho rozpozná prejde 5 minút. A takto by som mohol pokračovať veľmi, veľmi dlho.







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 22:16

Ďuri píše:
Vazne? Pustim video na Linuxoch, prehrava sa. Pustim na Windowsoch, prehrava sa. V com je rozdiel, ako sa prejavuje "ovela lepsie?" Ja som zatial zaznamenal iba jeden rozdiel, prehravanie videa dokazalo na Linuxoch zhadzovat Xka, lebo graficke drivery pre Linuxy su nahovno. AMDacke aj nVidie.

Drivery od tých "veľkých" sú vážne na štyri písmenká. Preto používam už iba open source a tie Xka len tak nezhodia.
V čom je video na Linuxe lepšie ako na Windowse? Linux má lepšie kodeky. HD film mi na Windowse normálne laguje (obzvlášť zvuk). Vyskúšal som všetko možné aby to nerobilo, ale 4 ročný notebook s Win7 už na HD nestačí. Rebootnem do Linuxu a hľa ešte aj popri filme môžem robiť 10 ďalších činností. Rozdiel spozoruješ na slabšej konfigurácii. Keď máš štvorjadro tak to nevnímaš, ale slabší procesor a menej RAM ukáže kto je lepší.

Ja napríklad stále nechápem, čo Windows 7 v sebe má, keď po nainštalovaní nie je v ňom dohromady nič a berie 20 giga z disku. Zatiaľ čo v Linuxe mám nainštalovaných ďalších minión programov a ledva mi vezme 9 gb.

Ďuri píše:
Ja by som povedal, ze ako Linuxak nezozenie jednoduchy graficky editor, pokrocily office balik, dalej napriklad iTunes, ak pouziva iPhone, nezahra si normalne hry, mozno mu nebude fungovat ani blba hibernacia/suspend

Citujem seba: "takmer vo všetkom". Bol som si istý, že na toto niekto narazí :D
Priznám sa, že od Apple nemám nič, tak som nikdy neštudoval ako rozbehať nejaký iTunes. Jedno z mála čo som si všimol je program Banshee - má akú takú podporu iPhonov vo forme pluginu. Takže v tom máš pravdu
Jednoduchý grafický editor? Je ich do bludu aj na Linux. Kebyže chceš pokročilejší, som ticho.
Ale pokročilejší office balík? LibreOffice dosť pokročilý nie je? Väčšina používateľov tie pokročilé funkcie ani nevyužije. Okrem toho, aké ešte viac pokročilé funkcie chceš? Office 2010 je chaos a hľadať v ňom pokročilú funkciu je utrpenie.
Hry vynecháme, to je iná kategória - toho som si viac ako vedomý a proti tomu nenamietam.
Hibernacia a suspend fungujú na každej distribúcii. :)

Ďuri píše:
Alebo to nemusi robit preto, ze ziadne drivery nenajde mam problem s blbym Samsung multifunkcnym zariadenim. Nehovoriac o napriklad USB modemoch.

Beriem... v exotickom hardvéri Linux padá jak hruška zo stromu.

Ďuri píše:
Juj, kolke nadsenie. Skoda, ze to vobec nie je pravda..


Možno trochu/viac preháňam. :D Tiež pracujem naraz aj s Windowsom aj s Linuxom, a stále preferujem Linux. Rozhodne sa mi s ním pracuje lepšie.

Zvykol som si na príkazový riadok. Popri tom veľmi často používam ssh. Vo Windowse je vzdialená správa cez ssh utrpenie. Polovica programov, ktoré používam v Linuxe mi nefungujú vo Windowse. Vo WIndowse pre každú jednu somarinu musím reštartovať počítač. Nereaguje mi program? Správca úloh - ukončiť proces. Nereaguje ani na ukončenie procesu... kill -9 vo Windowse ziaľ v základnej výbave nemám a DTaskManager nemám po ruke vždy. Taktiež NTFS, bieda keď vypadne prúd čo sa nám v poslednej dobe stáva často (prekliate nemecké solárne elektrárne). Windows odmieta nabehnúť, a pýta si opravu cez chkdsk, lebo má chybu na disku - tak musím spustiť Linux, jednoducho pripojiť a odpojiť NTFS oddiel a Windows zrazu nabehne.
Taktiež stále čistiť registre, mať v pozadí spustený antivírak čo brzdí spúšťanie programov... keď vyvýjam nejakú aplikáciu a je tam špecifická požiadavka ako PHP/Firebird alebo niečo podobné je utrpenie s knižnicami a prenosom na inú verziu Windowsu. Treba mať 5 verzií pre rôzne Windowsy a vie to človeka dosť nasrať. A keď programujem pre Android tak Java vo Windowse je pomalá jak... ani neviem k čomu prirovnať...

Nevravím, že Windows je úplne nahovno, to nie. Ako hovorím, sám musím používať aj jeden systém aj druhý. Sedmička je vážne dobrá, ale tiež zvykne mnohokrát nasrať a robí to oveľa častejšie ako Linux.

Jednoducho keď raz niekto začne pracovať naplno s Linuxom a bude chcieť prejsť na Windows, je to omnoho ťažie ako prechod z Windowsu na Linux. Vo Windowse ten shell vážne chýba. A o tom, že Windows nemá správcu balíčkov a virtuálne plochy radšej pomlčím...

Denco1 píše:
Linux je fajn systém, ale je pravda, že nBXXL a phodinux ho vychvalujú až moc. Veľakrát to nie je hneď po nainštalovaní také svetlé, ako píšete.


Po nainštalovaní Linux skutočne nie je nič moc. Ale ktorý systém je? Linux si po hodine prispôsobíš ako chceš. Zatiaľ čo Windows 7 Starter má zakázanú aj zmenu pozadia.

nBXXL píše:
Mne ešte tiež veľa vecí chýba k tomu, aby môj linux bol perfektný, nakoľko som oproti phodinuxovi ešte dosť začiatočník


Ani ja nie som expert. Sám sa pozažujem za pokročilého užívateľa a mierneho správcu systému.... na veľa veci stále potrebujem google, lenže teraz viem kde mám hľadať, čo mám hľadať a ako to mám hľadať :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 06.11.08
Prihlásený: 06.09.21
Príspevky: 3091
Témy: 84
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 22:21

Tak film, ak potrebujem, si zosvetlím priamo v prehrávači, takže ... Vo VLC sú to 2-3 kliky. A samozrejme aj ja som už Linux párkrát nainštaloval, takže tie úvodne kroky, ktoré sa opakujú mám za sebou celkom rýchlo. Ak sa objavia nejaké iné problémy, tak sa tiež dajú celkom rýchlo riešiť. Príkazový riadok, jasné má svoje výhody. S USB kľúčom tiež pravda, rozhodne rýchlejšie ako na Windowsoch.
Na druhú stranu, sa na rôznych fórach môžem dočítať, ako napríklad ľudia riešia stále problémy s teplotami.

//@phodinux tak, Windows 7 Starter, s ním by som rozhodne neporovnával. Ja osobne by som to povedal tak, že pri Linuxe je pomalý začiatok, no potom následny prebieh je super a pri Windowse naopak.


Naposledy upravil Denco1 dňa 08.08.2012 22:26, celkovo upravené 1

Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 22:25

Teplota zvykne vyskočiť vtedy, keď procesor skočí na 100%. Aby som to vyriešil, napísal som si skript, ktorý mi sleduje procesy a keď niečo dlhšiu dobu vyťažuje procesor (a aj RAM) tak ma upozorní ;)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 06.11.08
Prihlásený: 06.09.21
Príspevky: 3091
Témy: 84
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 22:28

Ja som v 99% prípadoch procesor nemal na 100%, dokonca by som povedal, že vyťaženie bolo rovnaké ako na Windowse, no teploty boli horšie.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 22:35

Mne na to aby procesor skočil na 100% stačilo spustiť na ubuntu software center :D, alebo na archu keď dačo kompilujem z AUR-u. S teplotami som mal na linuxe problém s bežiacou nVidia grafikou, teraz keď už viem ako ju vypnúť tak mám teploty rovnaké ako na windowse.







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 08.08.2012 22:37

To si iba myslíš, že vyťaženie nebolo na 100%. Nato, aby si videl všetky procesy potrebuješ root práva. Ale keby bol vyťažený procesor hneď by si to videl na výkone.

Predsa len, Linux nekodia výrobcovia hardvéru, takže niektoré súčasti systému a driverov sú neefektívne napísané. Ale vezmi si to tak... 5°C viac ťa zabije? pochybujem :)
Ja na hlavnom počítači mám trochu pretaktované dvojjadro AMD a pod Linuxom má zvyčajne 34-39°C a na Windowse je to zhruba o 6°C viac. Grafika od ATI sa mi zase na Linuxe prepiekala o 15°C viac oproti Windowsu, tak som ju vybral a fičím na integrovanej... a popravde mi aj stačí :D


Kompilácia stále žrala procesor. Daj si Gentoo a spusť pod rootom "emerge world --deep --newuse" (alebo tak nejak to bolo) :D to je samovražda :D a nervy keď ti po 4 hodinách zlyhá kompilácia, bo ti chybá nejaká knižnica :D


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 06.11.08
Prihlásený: 06.09.21
Príspevky: 3091
Témy: 84
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 09.08.2012 8:05

@nBXXL to je pravda, Ubuntu Software Centre dokázal poriadne žrať :D
Ono na desktope je to možno lepšie, poväčšinou to robí na notebookoch (tiež môj prípad).


Offline

Čestný člen
Čestný člen
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 09.08.2012 9:54

phodinux, asi nema vyznam sa moc natahovat :rolleyes: ale dostanes radu. OP chcel presadit Linuxy medzi beznymi ludmi, preto je fajn sa naozaj zamysliet, ze ak raz chcem prezentovat nejaku vyhodu, ci je skutocne vyhodou aj pre bezneho uzivatela, a naopak, ak som si vedomy nevyhody, ci aj bezny uzivatel si je schopny, rovnako ako ty, povedat "ano, je to nevyhoda, ale vlastne je mi to jedno, lebo to viem prekusnut." Bezny uzivatel by systemu neodpustil, ze si nezahra hru, ktoru hraju vsetci jeho kamarati.
Open source drivery pre grafiku maju daleko k dokonalosti. Vlastne si spominam, ze ked sa implementovala podpora GPU akceleracie vo Firefoxe, najprv boli podporovane iba neslobodne nVidia ovladace, o nieco neskor aj fglrx. Tie otvorene nie, vraj to padalo :rolleyes:
Co sa tyka grafickeho editora, vies prosim nejaky poradit? Na Windows som mal Paint.NET, bol super, pozname alternativu pre Linuxy? Ale prosim nie GIMP, ktory moze vyhrat cenu za najdebilnejsie ovladanie, ani Pinta, ktora bohuzial bola abandoned v case, ked jej chybala polovica featur. (Ale inak ano, pokrocily graficky editor chyba takisto, ale ten som nechcel spominat, nepredpokladam, ze ho pouziva tak vela beznych ludi.)
LibreOffice dost pokrocily nie je, minimalne co som pocuval od rodicov. A nie, nie su na takom leveli, aby pisali makra vo VB. Mna osobne hnevala nekompatibilita s MS Office, clovek otvori doc/ppt a ma to cele rozpadnute.
Suspend/hibernacia nefunguje out-of-the-box na takmer kazdom notebooku.
Skener a USB modem nie su exoticky hardver.
Bezny uzivatel nepouziva SSH ani neprogramuje, ale ked suhlasim, ze z tohto pohladu su Linuxy lepsie (aj ked je Putty dobry program a Visual Studio je najlepsie IDE), preto to vlastne pouzivam tak nejak aj ja.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 06.11.08
Prihlásený: 06.09.21
Príspevky: 3091
Témy: 84
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 09.08.2012 10:25

Je pravda, že nejaké pokročilejšie funkcie možno Libre Office postráda, ale čo sa týka kompatibility s MS Office, tak som problém nemal. Uložil som v .doc a potom sa dalo aj pekne otvoriť.
Osobne používam starý Photoshop 7 a ten sa dá vo Wine rozbehať bez problémov. Neviem však, ako je to s novšími verziami. S Gimpom som sa snažil pracovať, no akosi som si nato nemohol zvyknúť.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Má Linux na slovensku šancu oproti Windows

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 09.08.2012 14:37

Libre Office má väčšie problémy s otváraním office súborov ako s ich ukladaním, no najväčšie problémy som mal s .rtf súbormi (ktoré sa obzvlášť na našej škole používali v hojnom počte), ktoré sa mi v libre office otvárali komplet rozhodene (druhé číslovanie v dokumente nezačínalo od jednotky, tabuľka bola celá v jednom stĺpci...) Inak má LibreOffice celkom slušný počet pokročilých funkcií..

Mne a linuxákom, ktorých poznám fungoval suspend/hibernate na každom notebooku na linuxe out-of-the-box (teda, až na arch, kde treba nastaviť resume v grube, ale iné s tým netrebalo robiť). Väčšie problémy mám so suspend-om na windowse, ktorému to trvá niekoľko minút, kým sa uspí (oproti 5-10 sekundám na linuxe)..

A čo sa týka linuxu pre "bežných" ľudí, tak záleží od toho, čo sa myslí pod pojmom "bežní ľudia". Pokiaľ sú bežní užívatelia deti, ktoré sa hrajú všetky hry od výmyslu sveta, tak nie, pre tých linux (zatiaľ) nie je dobrým nápadom. Ale je čoraz viac "detí", ktoré sa začínajú učiť programovať, a väčšina z nich by mala spoznať aj linux. Tak isto je dosť veľká skupina ľudí, obzvlášť starších, ktorí k počítaču sadnú len na to, aby si pozreli e-maily a správy. Takí tiež s linuxom nemajú problémy (samozrejme, pokiaľ im ho tam nainštaluje niektoré z ich detí/rodinných príslušníkov :))

Ďuri píše:
Open source drivery pre grafiku maju daleko k dokonalosti.
Opravím ťa: nouveau drivery majú ďaleko k dokonalosti. V prípade novších ATI grafík sú na tom radeon drivery oveľa lepšie. Poznám zopár ľudí, ktorí . A aj ten feature matrix vyzerá krajšie :) http://www.x.org/wiki/RadeonFeature/ A Intel open source drivery sú na tom asi najlepšie. Vaapi funguje perfektne, ešte lepšie ako na windowse (720p videá spotreba cpu 3%, 1080p videá spotreba cpu 5-10% (oboje na 800MHz)), a v 3D zaostávajú za mojou GF520M s nVidia proprietárnymi drivermi o zhruba 15%, čo zhruba zodpovedá situácii na Windowse.







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Odpovedať na tému [ Príspevkov: 52 ] Choď na stránku: predchádzajúca 1, 2


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. posun zvuku oproti obrazu

v Video programy

5

5221

19.12.2008 11:17

Dzin Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Slovenský Microsoft dáva poslednú šancu použív. neleg

v Novinky

1

395

20.02.2007 13:16

JanoF Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ESET robí nábor - šancu majú aj stredoškoláci a absolventi

v Novinky

2

591

14.10.2010 18:52

erikoo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Zdroj s 12cm vetrákom na boku case, hneď oproti cpu

v PC skrinky a zdroje

7

670

07.06.2008 21:42

_DanWer_ Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. linux + windows + domena?

v Operačné systémy Unix a Linux

6

1237

26.03.2008 8:47

walther Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux alebo windows

v Perl, Python, Ruby, CGI

2

329

17.12.2020 14:04

void Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. linux a windows

v Operačné systémy Unix a Linux

6

584

30.06.2010 21:25

tonky51 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows&Linux

v Operačné systémy Unix a Linux

0

820

14.01.2007 18:18

spipo Zobrazenie posledných príspevkov

Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. windows vs linux

v Operačné systémy Unix a Linux

1

436

03.02.2010 21:15

ac.milan Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows alebo linux?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Operačné systémy Microsoft

54

2665

26.12.2008 17:36

speed Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. windows a linux

v Operačné systémy Microsoft

1

381

28.07.2007 6:43

matias Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux windows problem.

v Operačné systémy Unix a Linux

5

351

21.06.2014 14:42

esso82 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux a Windows games

v Operačné systémy Unix a Linux

19

1970

27.10.2007 23:31

Blackshadow Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. DualBoot Linux&Windows

v Operačné systémy Microsoft

21

951

12.01.2008 0:11

johny3212 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Windows a linux zároveň

v Operačné systémy Microsoft

5

460

22.11.2010 12:19

strapaty Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Linux,lepsi ako windows?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2, 3 ]

v Operačné systémy Unix a Linux

68

5702

14.12.2009 10:43

tlacitko Enter Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra