Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 10 ] 
AutorSpráva
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Linux (Aký, ako ...)

Registrovaný: 18.03.06
Prihlásený: 13.10.23
Príspevky: 477
Témy: 126
Bydlisko: Bardejov
Príspevok NapísalOffline : 12.12.2008 15:22

Tak planujem kupit si novy HDD a tam si chcem dat linux a zaroven nechat aj Win tak mi poradte par veci.

1.Aky je naj? momentalne mam doma ubuntu 8.04 a 8.10 + nejake z PCR.
2.Ako postupovat pri instalacii a rozdeleni particii?Myslim ten swap (tak nejak) a podobne ako to najlepsie rozdelit?Ake formatovanie nastavit?
3.Ako to sparvit aby disky aj s mojho stareho ale aj s noveho boli viditelne aj wo Win aj v Linuxe?Bude to mozne? staci videa,obrazky a podobne :D
4.Ako sa da vyriesit aby sa ma pri zapinani PC spytalo ktory OS chcem zapnut?Da sa to spravit nejako na sposob prihlasovania sa do WIN?alebo pod?
Dakujem dalsie pridam priebezne az mi nieco napadne....
5. Neviem ci to zaiaden ale na ubuntu som skusal rozbehat ATI X1950PRO a nic ovladac nieje tak ak na inu lepsiu distribuciu je tak napiste :D
5.Ako mam nastavit tie particie? ja bude brat 500GB tak 100 alebo 250 dam jednu particiu druhu zvysok a trochu mozno ten swap:D
Ale ako to nastavit? ext3 ntfs? alebo ako?presne?

6.Co presne su Gnome,KDE,XFCE,compiz a pod? su to len graficke prostredia alebo ako vsade to vidim inak napisane a uz mi sibe z toho ;)


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Linux (Aký, ako ...)

Registrovaný: 24.01.08
Prihlásený: 13.09.17
Príspevky: 14572
Témy: 66
Bydlisko: Žilina
Príspevok NapísalOffline : 12.12.2008 15:45

omg, keby sa takéto rovnaké témy nevytvorili každý mesiac aspoň štyri, nepoviem ani slovo, ale je naozaj taký strašný problém googlovať, alebo aspoň použiť funkciu Hľadať priamo tu na fóre ???

1.) žiaden
2.) podľa pokynov na obrazovke, pokiaľ to nevieš, nájdi si tutoriál alebo nechaj automatiku, len pozor na akú partíciu disku to hodíš, aby si si nenaformátoval windows
3.) v linuxe je na to ntfs-3g (alebo nejaký podobný názov, je to v balíčkoch, stačí googlovať), windows ti však linux nerozpozná.. nepočul som ešte o riešení že by si windows donútil vidieť iný formát, možno nejakou externou aplikáciou alebo čo, ale rovnako platí pravidlo, google...
4.) najskôr sa inštaluje windows, potom linux.. ak to spravíš v tomto poradí, boot loader ti to ponúkne automaticky
5.) ovládač na tvoju kartu existuje, je rovnaký ako pre hocijakú inú ATI kartu.. ja som pod ubuntu bežal ešte so starou x600pro a išla mi aj akcelerácia, aj compiz
6.) linux pracuje s ext3, na swap stačí okolo 1GB
6.) GNOME, KDE a XFCE sú pracovné prostredia, compiz je grafické vylepšenie - efektíky a tak

pokiaľ chceš naozaj linux, tak sa nauč googlovať, lebo ľudí ti raz prestane baviť všetko hľadať za teba.. google je pri linuxe základ!







_________________
C#, PHP, ...
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Linux (Aký, ako ...)

Registrovaný: 30.05.07
Prihlásený: 29.03.14
Príspevky: 641
Témy: 46
Príspevok NapísalOffline : 12.12.2008 15:48

1. ziadny nie je naj, kazdy je lepsi pre niekeho, zalezi na vyuziti a na vkuse, idealne je pre teba zacat s nejakym ktory sa dost pouziva: ubuntu, debian, fedora... lebo najpouzivanejsie maju aj najvacsiu komunitu a vela toho najdes na webe
2. postupuj tak, ze nainstalujes windows a potom linux. Potom uz zalezi na tom aky linux, napr pre fedoru: mas uz win (idealne defragmentovany disk), zacnes instalovat fedoru - pri instalacii ti dovoli menit velkosti particii a vytvarat nove a vsetko nastavit, takze pre konkretne detaily pozri google
3. je to mozne, linux to vacsinou vie uz po instalacii, windows xp to nevie ale su na to programy a vista neviem, ak nie tak su tiez na to programy
4. ak najskor nainstalujes windows a potom linux tak vacsinou si to linux automaticky nastavi - pri zapinani budes mat na vyber co zapnut (opet zalezi na konkretnej distribucii linuxu)
5. pouzi google
5. (zaujimave cislovanie) to je na tebe, napriklad: jedna na windows (ntfs), jedna na linux(napr ext2,3 ...), a jeden swap (vacsinou taky velky ako je ram - odporucania zas cez google), alebo ja to mam: 10 GB na linux, 20 na windows, 1 gb na swap a zvysok (cca 80) na priecinok /home (to je priecinok v linuxe kde su vsetky uzivatelske nastavenia a dokumenty...) - moznosti je vela... a particie nastavis pri instalacii, windows ntfs a linux aku chces.
6. gnome, kde, xfce su graficke prostredia, bez nich by si mal linux iba ciernu obrazovku kde by si pisal prikazy, compiz je tiez nieco ako graficke prostredie, ale skor take rozsirenie, napr ja mam teraz gnome + compiz a ten compiz dovoluje rozne graficke vylepsenia/okrasy/finty - priehladnost okien, rozne funkcie... dost narocne na grafiku ale niektore su dost dobre (aero vo windowse sa tomu snazi priblizit)

edit: el mariachi ma predbehol :cry:
ale inak pravda, bez googlu sa nezaobides (mozno aj bez anglictiny), a nespoliehaj sa, ze kazdu kravinu co je na nete uz 100krat vyriesena ti budu ludia na forach odznova pisat...


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Linux (Aký, ako ...)

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 12.12.2008 16:04

1. Ak zacinas, ostan pri Ubuntu (najrozsirenejsi lunux, cize ma aj najlepsiu podporu a ak mas problem je skoro oste ze google ti najde odpoved), pripadne skus Debian (btw Ubuntu je derivacia debianu takze sa to nebude moc lisit) alebo openSUSE ktore je, co sa tyka user friendly na velmi vysokej urovni. Vsetky tri relativnej jednoduchu graficku instalaciu.

2. Co sa tyka swapu tak to je nieco ako virtualna pamat pri wondowse. Take rozsirenie ramky, zvycajne sa dava 1-2xRAM ale to uz moc neplati pri dnesnych PC si v podstate swap moze (ale radsej to nerob ak nemas velku ramku) odpustit. Dalsie particie, ako home, var, etc... si moze ale nemusis spravit. Uvedom si na co ten linux budes vyuzivat. Napisem nizsie.

3. Ubuntu aj vacsina novych distribucii vidi bez problemov NTSF (FAT32 dokaze bez problemov aj zapisovat) particie. Zapisovat NTSF by mohol tiez zvladnut(napamatam sa ci som nieco instaloval na moje kubuntu), ak nie hned tak som si isty ze na to je aj nejaka utilitka. Co sa tyka linuxovych particii, tak na to existuje program. Napriklad alebo existuje aj plugin do totalcommanderu. Zase skus google.

4.To sa riesi samo. Pri distribuciach ktore som spominal (a dovolim si tvrdit ze pri vsetkych ktore si dokazes zohnat) je grub alebo lilo. Pri instalacii si vyberies ktory zavadzas chces, ono ti to nainstaluje, automaticky najde partiicie windowsu, zaradi si ich medzi operacne systemy a pri bootovani si mozes vybrat ktory OS chces.

5a. :) To sa celkom cudujem lebo na atiny drivre su, ale kedze mam nvidiu tak o tomto nic neviem. Len viem ze drivre existuju.

5b. particie si nastavuj na ext3, ak teda nemas nejake specialne poziadavky. Na ntfs linux nenainstalujes a asi ti instalacka takuto moznosta ani neponukne :)
Co sa tyka velkosti diskov tak, ak to nebudes chciet ako primarny, kazdodenne pouzivany, system, tak si tam nedavaj viac ako 100GB celkom. V tomto ti tazko poradim lebo neviem ako casto a na co to budes vyuzivat. Chces tam rozbehat nejaku obrovsku databazu? Ja by som skor dal 100 GB ako "/" particiu a tym to staci, este si daj tak cca 2GB ako swap, pochybujem ze viac vyuzijes. Pripadne ak na tom trvas tak so sprav namiesto prvej varianty 40GB "/" (<- to je "root" particia) a 60GB "/home" Ale uz aj toto by bolo mrhanie miestom ak ten system chces zatial len skusat. Zbytok vyuzi ako skladisko dat pre oba systemy.

6. gnome, xfce, KDE su, ako si spravne povedal, graficke rozhranie/prostredie. Compiz je nieco ine. Neviem ako to pomenovat ale compiz si nainstalujes na KDE/Gnome/XFCE a ono ti to umozni effekty o aky vista moze len snivat. (resp vista vykradla z dost velkej miery compiz) obrazok
Gnome aj KDE su plnohodnotne graficke prostredia preto si vyber jedno z nich. XFCE sice za nimi moc nezaostava ale to je skor pre PC s malou ramkou a malym vykonom kedze je velmi jednoduche a nenarocne.

el mariachi píše:

pokiaľ chceš naozaj linux, tak sa nauč googlovať, lebo ľudí ti raz prestane baviť všetko hľadať za teba.. google je pri linuxe základ!


Zase raz treba suhlasit.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Linux (Aký, ako ...)

Registrovaný: 30.05.06
Prihlásený: 28.06.15
Príspevky: 2278
Témy: 45
Bydlisko: ZA
Príspevok NapísalOffline : 12.12.2008 16:19

ja len dodam par veci
nemusis pouzit len ext3, ten je default, su aj ine, JFS, XFS, reiserfs...; napr ja pouzivam XFS(nepytaj sa, ktore je lepsie...kazdy je lepsie v niecom inom)
z windows sa daju vidiet linux particie, teda viem len o tom, ze sa daju citat ext, mozno aj dalsie, ale neviem o nich(treba pohladat...)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Linux (Aký, ako ...)

Registrovaný: 18.03.06
Prihlásený: 13.10.23
Príspevky: 477
Témy: 126
Bydlisko: Bardejov
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.12.2008 16:40

Dakujem a sorry ze som nehladal ale mam rozcitane wiki.ubuntu.cz a ide to pomaly:D

Uz len malickost kym dojde HDD:

-zlozky ako "/" alebo "/home"

su naco? myslim tie ostatne pri instalacii? to nemozem najst a cem vediet ze co je naco aby som vedel kolko miesta dat :D
Ktore z nich uvidim vo windowse? a ako nastavit spolocnu zlozku pre win aj linux na filmy a Obrazky?:D dakujem :D


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Linux (Aký, ako ...)

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 12.12.2008 17:10

zeto750 píše:
Dakujem a sorry ze som nehladal ale mam rozcitane wiki.ubuntu.cz a ide to pomaly:D

Uz len malickost kym dojde HDD:

-zlozky ako "/" alebo "/home"

su naco? myslim tie ostatne pri instalacii? to nemozem najst a cem vediet ze co je naco aby som vedel kolko miesta dat :D
Ktore z nich uvidim vo windowse? a ako nastavit spolocnu zlozku pre win aj linux na filmy a Obrazky?:D dakujem :D


Predstav si ze mas strom... "root"(prelozene je to sice koren) je kmen a zbytok su konare.
Cize mas adresar "/" a posadresare "home/", "var/", "etc/", a kopu dalsich.
Alebo jednoduchsie. "/" je ako vo windowse C:/
"home/" je nieco ako Moje dokumety
len s tym ze pri linuxe mas moznost pridelit tymto zlozkam vlastne particie. Mozes ale nemusis, jedine co tam musi byt je particia "/" na ktorej je vsetko ostatne.

Este sa odporuca urobit vlastnu particiu pre "boot/" kde budu jadra linuxu. Je to bezpecnejsie.

Takze ak das pre root 60GB, home 40GB, boot 200MBa a swap 2GB tak linux ti vytvori 4 particie. a dohromady budu zaberat 102,2GB.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Linux (Aký, ako ...)

Registrovaný: 18.03.06
Prihlásený: 13.10.23
Príspevky: 477
Témy: 126
Bydlisko: Bardejov
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.12.2008 17:22

A tu spolocnu zlozku mm nastavit ako? ake formatovanie a tu cest ci co to je davat netreba?


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Linux (Aký, ako ...)

Registrovaný: 19.03.07
Prihlásený: 14.04.24
Príspevky: 7076
Témy: 85
Bydlisko: BA
Príspevok NapísalOffline : 12.12.2008 17:25

*void si bucha hlavu o hranu stola*
Stiahni si linux a vyskusaj. Vsetky tieto srandy si nastavujes pri instalacii. Cize tam si vyberes ze chces pouzit tu a tu particiu, ze chces pouzit 120MB pre "/" , 2gb pre swap a ze to chces mat formatnute na ext3 a hotovo. Pozri si manual na internete. Vazne to nieje takze. Idealne by bolo ak by si mal kamarada co s tym uz niekedy robil.







_________________
Desktop: CPU AMD R7 1700x @ 3.85GHz | Cooling be quiet! Dark Rock Pro 4 | MB ASRock X470 Taichi Ult. | RAM 4x8GB DDR4 G-SKILL TridentZ RGB 3000 CL16-16-16-36 | VGA Powercolor VEGA56 + Raijintek Morpheus II | SSD Crucial MX300 525GB | HDD Seagate Ironwolf 3TB 5900rpm | PSU CORSAIR RM750X | MONITOR AOC Q3279VWFD8 | MOUSE HyperX Pulsefire FPS + Razer eXactMat | HyperX Alloy FPS Brown | HyperX Cloud | ARCH x64 &
Notebook: DELL inspiron 7537 i7 4500U, 16GB RAM, nv750, FHD IPS,Crucial M4 128GB | ARCH x64 & Surface Go 8/128 &
Mobil: LG v40 ThinQ (2018) & SBC: Raspberry pi 0 | 3B+ & Headphones: Senheiser HD58X | AKG K551 + detachable cable mod | Linsoul TIN T2 | KZ SZN
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Linux (Aký, ako ...)

Registrovaný: 18.03.06
Prihlásený: 13.10.23
Príspevky: 477
Témy: 126
Bydlisko: Bardejov
Príspevok Napísal autor témyOffline : 12.12.2008 17:28

OK dakujem za ochotu a osetri si tu hlavu :D:D:D


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 10 ] 


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aky linux?

v Operačné systémy Unix a Linux

15

1762

16.04.2008 17:01

Intelman Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. aky linux?

v Operačné systémy Unix a Linux

19

2081

22.04.2007 1:01

muffy69 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aky linux?

v Operačné systémy Unix a Linux

14

884

27.03.2021 21:32

JanoF Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aky Linux?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Operačné systémy Unix a Linux

34

3562

08.02.2008 18:39

suchy Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aky Linux?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Operačné systémy Unix a Linux

32

2839

10.06.2011 19:27

phodinux Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. aky linux

v Operačné systémy Unix a Linux

19

1799

04.08.2009 16:59

crysa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aky linux?

v Operačné systémy Unix a Linux

19

1064

14.01.2011 16:06

Snipo Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aky Linux UBUNTU?

v Operačné systémy Unix a Linux

6

1023

21.01.2009 20:29

branislav.poldauf Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aký Linux mám vybrať

v Operačné systémy Unix a Linux

12

1339

20.11.2020 7:32

Numtix Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aky linux pre server.

v Operačné systémy Unix a Linux

16

1829

05.03.2008 18:16

dsljohn Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aky linux pre zaciatocnika?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Operačné systémy Unix a Linux

39

5967

21.11.2008 11:27

cerov Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. aky linux pre netbook?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Operačné systémy Unix a Linux

54

3997

12.05.2012 17:34

Strýco Mat Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aký linux pre starší notebook ?

v Operačné systémy Unix a Linux

6

651

11.11.2012 22:13

Commodor Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aký linux na starši notebook ?

v Operačné systémy Unix a Linux

11

1688

25.05.2014 0:05

void Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. aky linux na staré PC

v Operačné systémy Unix a Linux

13

1612

11.11.2009 18:42

_FleXoR_ Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Aky Linux na tento notebook?

v Operačné systémy Unix a Linux

9

739

28.11.2008 19:43

branislav.poldauf Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra