Obsah fóra
PravidláRegistrovaťPrihlásenie




Odpovedať na tému [ Príspevkov: 122 ] Choď na stránku: 1, 2, 3, 4, 5 ďalšia
AutorSpráva
Offline

Prevádzkovateľ fóra
Prevádzkovateľ fóra
Kam na vysku?

Registrovaný: 01.05.05
Príspevky: 13348
Témy: 1496
Bydlisko: Bratislava
Príspevok NapísalOffline : 07.07.2014 22:01

Predchadzajuca tema kam-na-vysku-i-vt31245.html
Posledna strana kam-na-vysku-i-vt31245-1785.html







_________________
Streacom DA2 | SilverStone Titanium SX800-LTI 800W | ASRock X299E-ITX/ac | Intel Core i9-9980XE & be quiet! Dark Rock TF | Kingston HyperX Impact 64 GB DDR4 2666 MHz | NVIDIA Titan RTX 24 GB | Intel SSD Optane 905P 480 GB NVMe U.2 & Intel SSD 750 1,2 TB NVMe U.2 & Intel SSD 660p 2 TB NVMe M.2 & Seagate BackUp Plus Portable 56 TB USB | 55" 4K OLED Dell Alienware AW5520QF & 24" LCD EIZO FlexScan EV2451 | Ergotron LX Wall Mount Keyboard Arm | Logitech Craft | Logitech G603 | Logitech F710 | Harman Kardon Sabre SB 35 & Sennheiser RS 175 | Microsoft Windows 7 Ultimate | APC Back-UPS ES 700 | Lenovo ThinkPad X250 | iPhone X 256 GB & Pitaka Aramid | SilverStone ML05B Milo | Corsair SF600 SFX 600W | ASRock X99E-ITX/ac | Intel Xeon E5-2683 v4 & NOCTUA NH-L12S | Kingston HyperX Savage 32 GB DDR4 2400 MHz | NVIDIA GeForce GT 710 1 GB | Intel SSD Optane Memory 32 GB NVMe M.2 & Intel SSD 730 240 GB SATA | Ubuntu Server
Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 25.08.07
Prihlásený: 16.04.24
Príspevky: 17072
Témy: 109
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2014 16:07

Nase skolstvo je hlavne fascinujuce tym ze uci kopu hovadin len aby malo cim naplnit obsah odboru. Napr. vsetka ta matika pre informatikou! Naco, preco, zaco? Komu treba realne taku matiku? 0,001% ludi ktory ju na skole drtia ju este niekedy vyuziju? Ale za to aby ich naucili realne nieco robit to nie, preto je taky problem zamestnat sa u nas bez praxe, lebo to kazdy vie, ze nase skoly naucia velky prd.







_________________
PC: Asrock Fatal1ty E3V5 OC, Xeon E3 1230v5@4,1GHz + Scythe Ninja 4, Gainward phoenix GS gtx1070, 480GB SSD Kingston UV400 + 10TB storage, 16GB ddr4 kit Kingston@2400MHz, Super Flower 550W gold, NZXT S340, HP E272q QHD IPS, Razer Abyssus V2, FiiO E12 + Hifiman HE400i
NB: HP Victus 16, Ryzen5 5600H, RTX3060, 16 GB ram, 1 TB ssd, FHD IPS 144Hz, Bang&Olufsen
NB2: Dell Vostro 7570, i5-7300HQ, gtx 1060, 8 GB ram, 128 GB ssd+1 TB hdd, FHD IPS, W10Pro
MT: Galaxy A52s 5G. CAR: Leon ST 2016 Cupra 265 manual, Arona 2019 1,0TSI 85kW
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Kam na vysku?

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2014 19:10

Xaltotun, tak prosim navrhni kompletny obsah bakalarskeho studia (180 ECTS kreditov) informatiky, v ktorom obsiahnes len veci, ktore realne vyuzije kazdy student. Pritom naplnit obsah odboru nie je problem, FI MU ponuka tolko zaujimavych predmetov, ze ich za 5 rokov nemam sancu vsetky stihnut.
Povinna matika na Bc. studiu informatiky zdaleka nie je "taka." Skus si zapisat lubovolny predmet pre studentov obecnej matematiky, idealne s rimskou dvojkou v nazve, a asi sa z toho poseries, ale divil by si sa, to sa tiez da zvladnut. Vacsina studentov informatiky nevie pri nastupe na skolu, co skutocne chce robit-- oci im otvoria skutocne az predmety, ktore odstuduju, preto najlepsi sposob, ako doviest studentov k tomu, ze budu robit, co ich bavi, je donutit ich pomocou niekolkych povinnych predmetov obchytat si z kazdeho trosku. Matematika je vedny odbor, kde potrebujes aspon aky-taky zaklad predtym, nez sa vrhnes na studium toho, co potrebujes. A grafici potrebuju lingebru a teoriu numerickych vypoctov, sietari teoriu grafov, kryptografici algebru, data mineri statistiku; a ano, aby si nieco chapal, potrebujes si prejst nejakymi zakladmi matematiky, aby si vedel, co je relacia. Dobra skola sa pozna prave tak, ze po osahani si zakladov ti umozni absolvovat taky objem navazujucich predmetov, ze sa skutocne mozes citit, ze nieco vies.
Ak si vysiel z VS a zistujes, ze nic z toho nepotrebujes, tak z toho vyplyva jedine, ze si na tu skolu nemusel ist. Ak niekde skladas zostavy alebo patlas Javu za dvadsat tisic korun cisteho, mohol si par rokov sledovat internety, resp. kupit dve knizky a naucit sa to doma, nie zabijat cas niekolko rokov ucenim "velkeho prdu." Problem nasho skolstva je prave v tom, ze dnes na VS lezie kazdy a potom nadava, ze mu to nic nedalo.
Kazdopadne tvoj postoj tak trochu chapem, kopa mojich studentov frfle, ze ich nutime do nejakeho Haskellu a Prologu a kedy oni v tom budu akoze programovat. Vacsina je vdacna, az ked chyti ktorykolvek moderny imperativny programovaci jazyk a zisti, ze on vlastne strasne vela myslienok a konceptov z tychto jazykov prebera, pretoze to umoznuje pisat lepsi a efektivnejsi kod.


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 25.08.07
Prihlásený: 16.04.24
Príspevky: 17072
Témy: 109
Bydlisko: Košice
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2014 20:49

Tak Ďuri ja nepracujem v IT, ale moja manzelka ano (SAP) a da sa povedat ze vacsina mojich kamaratov, hlavne v KE a BA. A to ze ti tam nejake 1-2 veci z danej matiky treba pre urcity odbor, na to ti netreba z toho robit celu skusku. Samozrejme ty ako ucitel sa na to pozeras inak. Moja zena studovala na UPJS cistu matiku ako Bc., na Mgr. sla na informatiku (stale v ramci matiky) - z celeho ich rocnika 60 ludi - skoncili piati a realne nikto z nich absolutne nic s takou extremnou matikou nerobi. Ale pascal som ju ucil ja :) (na ten som chodil dobrovolne na kurz na TUKE ked som bol maly). Paradoxne kamos ITckar ktory zaraba najviac ani nema vysoku skolu, len sa proste v danej veci vydrel sam - decembrova vyplata 7000€ v cistom v BA.







_________________
PC: Asrock Fatal1ty E3V5 OC, Xeon E3 1230v5@4,1GHz + Scythe Ninja 4, Gainward phoenix GS gtx1070, 480GB SSD Kingston UV400 + 10TB storage, 16GB ddr4 kit Kingston@2400MHz, Super Flower 550W gold, NZXT S340, HP E272q QHD IPS, Razer Abyssus V2, FiiO E12 + Hifiman HE400i
NB: HP Victus 16, Ryzen5 5600H, RTX3060, 16 GB ram, 1 TB ssd, FHD IPS 144Hz, Bang&Olufsen
NB2: Dell Vostro 7570, i5-7300HQ, gtx 1060, 8 GB ram, 128 GB ssd+1 TB hdd, FHD IPS, W10Pro
MT: Galaxy A52s 5G. CAR: Leon ST 2016 Cupra 265 manual, Arona 2019 1,0TSI 85kW
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2014 22:13

Tiez nemam vysku a robim v IT...Vsetko som sa ucil doma ako konicek popri praci v inom odvetvi...Je smutne co slovenske skolstvo minimalne v Kosiciach produkuje...Niekedy mam pocit ze v Kosiciach ostava len odpad a zvysok odchadza minimalne do Brna/BA. Doteraz som sa stretol len s typom diplomovanych kavickovych lenivcov ktori vedia maximalne tak len do vsetkeho kecat ale nic poriadne urobit. A hlavne kazdy den nadavat ze on za tolko a tolko robit nebude :) Pritom skill ziaden ale sebavedomie za troch. Smutne.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 05.04.11
Príspevky: 1693
Témy: 50
Bydlisko: Žilina, Pop...
Príspevok NapísalOffline : 24.08.2014 22:24

@yaJohny - súhlas :D ja to tiež vidím na spolužiakoch :D keď niečo potrebovali vyriešiť pri programovaní a som spomenul v 3. ročníku slovo interfejs tak na mňa pozerali ako z inej planéty keby som bol :P ja sa na školu nesťažujem, ale proste keď počujem niektorých ľudí cez prestávku ako hovoria, že mňa to programovanie nebaví, tak si hovorím, že načo vlastne išli na tu školu. 3 roky v 2. ročníku na Bc. stupni sedia s nedokončenými predmetmi z prvého ročníka.







_________________
rMBP 13 2015
iPhone 7
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 06.11.09
Prihlásený: 18.08.16
Príspevky: 115
Témy: 13
Bydlisko: KE / HE
Príspevok NapísalOffline : 30.08.2014 22:44

Pre IT oblast je vysoka skola zbytocna. Zbytocne stratene roky. Jednak sa tam drvia veci pre informatikov zvacsa zbyocne a jednak tie uzitocne veci sa vo vacsej miere clovek nauci sam aj bez vysokej skoly. Dnes zamestnavatelia v IT sektore coraz viac hladaju ludi so skillom, nie s titulom. Ide im o to, co ten informatik dokaze, ako vie riesit problemy a vymyslat nove veci. Nie ci ma pred menom a za menom milion dvesto dalsich pismenok. Ked chcem byt programator, tak keby som sa namiesto 5 rokov na vysokej 5 rokov ucil sam programovat, naucil by som sa x-krat viac uzitocnych veci a bol by som x-krat skusenejsi ako keby som vysiel z vysokej skoly.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 30.08.2014 22:51

Preco si niektori myslia, ze IT = programator?


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 06.11.09
Prihlásený: 18.08.16
Príspevky: 115
Témy: 13
Bydlisko: KE / HE
Príspevok NapísalOffline : 30.08.2014 23:17

To bol priklad. Myslim ze to plati aj pre nejakeho konzultanta, server admina, grafika, spravcu sieti a podobne.
Aj napriek tomu v septembri nastupujem na informu FEI TUKE :cry:


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 10:52

A naco? Programovat a budes musiet naucit sam. Tam dostanes len zaklady, ktore ti do praxe stacit nebudu, musit na nich staviat sam. Zaroven ale dostanes teoreticke vedomosti, ktore ti mozu pomoct na "vyssej" pozicii, teda ak nebudes chciet cely zivot kodit veci ako cvicena opica.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 01.07.09
Prihlásený: 16.04.24
Príspevky: 283
Témy: 29
Bydlisko: Zlaté Moravce
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 11:09

Ja študujem VŠ iného zameranie ako je IT, ale vo voľnom čase by som sa chcel venovať tvorbe web stránok. Myslíte si že v dnešnej dobe je lepšie sa venovať HTML, CSS, PHP.., alebo radšej tvorbe programov, aplikácií, (C, C++,...)?


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 11:11

Lepsie je venovat sa tomu, co ta bavi :)


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 06.11.09
Prihlásený: 18.08.16
Príspevky: 115
Témy: 13
Bydlisko: KE / HE
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 11:28

Daron píše:
A naco? Programovat a budes musiet naucit sam. Tam dostanes len zaklady, ktore ti do praxe stacit nebudu, musit na nich staviat sam. Zaroven ale dostanes teoreticke vedomosti, ktore ti mozu pomoct na "vyssej" pozicii, teda ak nebudes chciet cely zivot kodit veci ako cvicena opica.

Okolnosti... :?


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 11:57

Xaltotun píše:
Napr. vsetka ta matika pre informatikou! Naco, preco, zaco?

Čo v informatike... ale prečo má management v prvom ročníku rovnakú matematiku ako napríklad stavarina?! ale áno, na SŠ som to ešte chápal, tam išlo o rozhlad a nejaký ten rozvoj myslenia, ale na VŠ by už mali byť cielené vedomosti pre prax, čo sa teda bohužial nedeje. Sám už vlastne ani neviem, prečo na VŠ vôbec chodím, keď od toho v živote nečakám absolútne nič.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 06.11.09
Prihlásený: 18.08.16
Príspevky: 115
Témy: 13
Bydlisko: KE / HE
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 12:01

No, asi tak. Ked mi to nepojde alebo ma vyrazia, aspon ma to tak nebude trapit, ked aj tak o vela nepridem. :D


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 12:10

Ďalšia vec je, že rovnaký/podobný titul ako si musia denní vydrieť má xy externých študentov s námahou ktorá je tak maximálne tretinová. Čo mňa osobne najviac na VŠ kam chodím prekvapilo je obrovský galaktický rozdiel medzi denným a externým štúdiom. Ja som sa dostal na denné štúdium ako jediný z 5 spolužiakov čo sme sa tam hlásili, pričom som mal na príjimacích skúškach viac bodov ako ostatní štyria dokopy, z tých štyroch chodia traja externe a nikto nemá problém prejsť lebo na externom štúdiu sa proste vyberie úplný základ denného štúdia a učí sa akurát to, z toho mi je vyslovene na blitie a keď mi tam bude na tej škole budúci rok zase nejaký zakomplexovaný prednášajúci/cvičiaci robiť naprieky tak proste pôjdem na štúdijne a skončím to raz a navždy a konečne budem slobodný.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 12:14

Nie je to len u vas, je to aj na TUKE. Externi to maju strasne lahke, v porovnani s dennymi, viem o com hovorim. Ako (stare) 45 rocne zeny pri zamestnani stihaju studovat informatiku a davaju skusky na A-B a my sa drieme dva tyzdne v kuse a nedame to na Ecko :D Potom sme mali par skusok spolu, tak som videl ako si oni v pohode odpisovali, ake mali lahke, veci a podobne. Preto sa viac prihliada na vedomosti, nie na to, ci mas, alebo nemas titul. Kazdopadne je lepsie ho mat, bezohladu na to, ako ho ziskas.

Najvyhodnejsia cesta je vzdelavat sa sam to, co chces, pritom sa zucastnovat nejakych kurzov, ktore ta bavia a sam si zaplatis, lebo vsetko sa samostudiom nenaucis a spravit si titul na nejakej zapredanej skole, aby na teba nepozerali ako na uplneho luzra, ze nemas titul, tak ho budes mat aspon kupeny. Samozrejme, ze to chce cas a peniaze, lebo pri praci sa to tazko stiha. Jednou vetou: Skolstvo na SR je katastrofalne, ako vacsina ostatnych veci.

Napriklad na TUKE, ked si aj najdes nejaky predmet, ktory ta bavi, nemas cas sa mu venovat kvoli zbytocnym predmetom, kde ta nutia memorovat sa vzorce, uplne kktiny a este vselico mozne, co mozes po skuske rovno zabudnut. Namiesto toho, aby ucili princip, snazia sa ludi donutit biflit sa zbytocnosti. Namiesto toho, aby skusali realne vedomosti, skusaju veci, kde sa daju ziaci najlahsie nachytat. Cest vynimkam a ludom, ktori su fakt odbornici a maju ealnu snahu naucit, mohol by som spomenut aj par mien. A co je najhorsie, v ramci jedneho predmetu moze mat jedna skupina uplne lahky postup dalej a ina skupina s inym cviciacim / prednasajucim bude mat 30% uspesnost a kopa ludi predmet jednoducho prenesie, lebo ten clovek im spravi z toho celeho peklo.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 06.11.09
Prihlásený: 18.08.16
Príspevky: 115
Témy: 13
Bydlisko: KE / HE
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 12:15

Ale to je tak vsade, nie len na VS, kam chodis ty. Denny student je ten, co otravuje a obera o cas. Externy je ten, co plati peniazky a ukaze sa raz za cas.


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 12:29

Daron píše:
Kazdopadne je lepsie ho mat, bezohladu na to, ako ho ziskas.

No s týmto nie úplne súhlasím, myslím si, že je hranica kedy sa pre ten titul vyslovene je...ť už neoplatí. Ospravedlňujem sa za výraz, ale zainteresovaní vedia, že sa to inač pomenovať nedá. Ja som práve na tej hranici.

Daron píše:
Najvyhodnejsia cesta je vzdelavat sa sam to, co chces, pritom sa zucastnovat nejakych kurzov, ktore ta bavia a sam si zaplatis

S týmto úplne súhlasím, ja som bol na vela kruzoch, som certifikovaný Fitness tréner I. aj II. stupňa (idem aj na najvyšší tretí), mám certifikát na dva účovníce programy, budúci rok by som chcel spraviť papiere na daňové auditorstvo, na zváranie mám papiere a budúci rok idem aj do Ženevy na ETA školenie (nejväčší švajčiarsky výrobca mechanických hodinových mechanizmov) aby som bol certifikovaný servisný technik mechanických hodín. Na tých školeniach som sa naučil úplne neporovnatelné množstvo praktických použitelných vecí v porovnaní s VŠ a zabralo mi to neporovnatelne menej času. Ja by som všetkým okrem lekárov, právnikov a stavarom odporúčal radšej sa vzdelávať reálne a cielene ako ísť na VŠ, je to skutočne strata času.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 27.12.08
Prihlásený: 13.12.22
Príspevky: 1874
Témy: 96
Bydlisko: Bratislava,...
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 13:48

VS nie je strata casu ak studujes na dobrej skole (na slovensku vacsinou nanajvys jedna ku kazdemu odboru) a ak studujes VS nie kvoli tomu aby si mal titul ale kvoli tomu aby si sa nieco naucil.. napr. ja studujem informatiku na FMFI, co je jedna z najkvalitnejsich skol na slovensku, studium ma bavi, lebo mna zaujima ako tie programovacie jazyky a kniznice v ktorych ti ostatni ludia programuju funguju na pozadi a co to vlastne ma s tou matematikou... bohuzial dnes vela ludi studuje VS kvoli titulu lebo si chcu najst pracu kde ich bez titulu nezoberu, potom takito ludia vo velkom nadavaju na skolu aka je tazka a kolko nezmyslov nepouzitelnych sa ucia.. bohuzial v niektorych odvetviach ako medicina, pravo je to tak, ze bez vzdelania si pracu nezozenies, v IT je to nastastie tak, ze pracu si bez problemov zozenies aj bez VS a VS je fakt len o tom vyssom vzdelani..







_________________
~Listen to your brain, not your heart~
NB1: Lenovo Y500: CPU: Intel Core i7-3630QM; GPU: nVidia GT650M 2GB SLi; RAM: 16GB DDR3; HDD: 1TB + 256GB SSD (m4); LCD: 15,6" 1920x1080; OS: Win8.1 64-bit + Arch Linux 64-bit (UEFI Powered DualBoot)
NB2: Asus K53SJ-SX093: CPU: Intel Core i3-2310M; GPU: Intel HD3000 / nVidia GT520M 1GB Optimus; RAM: 8GB DDR3; SSD: 128GB 840Evo; LCD: 15,6" 1366x768; OS: Win 8.1 Pro 64-bit (UEFI)
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 31.08.2014 14:12

Tak k mnohým odoborom na Slovensku kvalitná škola nie je vôbec a na Slovenské školy sú vždy rozdielne názory, vždy je to o tom, ako ten človek tú školu vidí. U nás je tiež väčšina ludí, ktorí sa tešia, že sa tam dostali, nakolko sa tam dostala asi len 1/7 uchádzačov a sú nadšení z toho ako im prednášajúci hovoria, že sú na super škole, že oni sa za sekretárky a administratívnych pracovníkov nebudú hlásiť, ako sa o nich ludia potrhajú, ale človek z nadhladom, za ktorého sa sám považujem to musí vidieť inač. Ja sa neplánujem hlásiť nikde, kde by niekoho mohlo zaujímať akú školu mám, pozerám sa na to trochu aj ako divák, keďže tam v podstate chodím len aby sa nepovedalo a niekedy mi teda zostáva rozum stáť.
Pokial máš pozitívny prístup k škole a veríš, že ti to pomôže k tákemu životu, aký chceš, je to super.


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 04.09.14
Prihlásený: 04.09.14
Príspevky: 1
Témy: 0
Príspevok NapísalOffline : 04.09.2014 22:33

Každý sa len chváli akú školu on má a kde v zahraničí študoval ... aj tak tie školy učia to isté ,len niekde to berú prisne ,niekde menej prísne ,niekde o vysvetlia lepšie inde horšie... čiže zbytočne sa tu chváliť ,kedže všade sa učí o isté a to čo ťa škola naučí aj tak zavisí od teba.. lebo je to všade aj tak vo väčšej či menšej miere samoštúdium


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 04.09.2014 22:39

Blbosť


Offline

Skúsený užívateľ
Skúsený užívateľ
Obrázok užívateľa

Registrovaný: 17.07.11
Prihlásený: 29.12.20
Príspevky: 1516
Témy: 3
Príspevok NapísalOffline : 05.09.2014 8:46

Neverím, aké sprostosti tu čítam. Že VŠ je len strata času, že VŠ je len o titule, alebo vyššom vzdelaní pre tých, ktorých to baví a že je dokonca lepšia cesta samovzdelávanie... toto môžu napísať len ľudia, ktorí VŠ nepochopili - nevychodili, alebo možno vychodili, ale iba v rámci študijného plánu, aby nebodaj nemali žiadne vedľajšie povinnosti.

Vysoké školy sú a boli hlavne o vedomostiach a obrovských možnostiach na akademickej pôde.
Že sa má človek učiť čo chce? To na univerzite môže a úplne zadarmo. Ak nie na jeho fakulte, tak na inej, alebo dokonca inej univerzite, predmety sa zapísať dajú úplne ľubovoľne (aspoň v ČR je to tak).
A to, že sa popri tom naučí kopec ďalších (niekto by napísal "nepotrebných" vecí) je len dobre. Pretože od absolventa VŠ sa očakáva istý rozhľad vo viacerých smeroch a pre človeka to je v konečnom dôsledku aj užitočné, aj keď to ešte nevidí. Teraz samozrejme píšem o študentoch, ktorí o tom svojom chcú vedieť všetko, sú zvedaví a chcú byť najlepší. Študenti, ktorí študujú len pre titul sú úplne iná rozprávka a tých nemá zmysel rozoberať.

Ďalší veľký bod pre VŠ - možnosti, ktoré ponúka. A čím prestížnejšia (lepšia) škola, tým ponúka viac možností.
1. Chceš ísť na pol roka študovať (inak povedané "na výlet") do Kórey, na Taiwan, do Švajčiarska, alebo v podstate kdekoľvek po svete? Na VŠ nie je problém, stačí splniť pár podmienok a ideš niekedy aj úplne zadarmo.
2. Chceš mať prax vo svojom obore? Nie je problém, zájdi do nejakej firmy v okolí a povedz, že tam chceš brigádovať. Firmy majú o študentov záujem, tie menšie zoberú niekedy aj hneď, na tie väčšie bude treba splniť pár podmienok, ale zase, je to určite menšia námaha, ako pracovný pohovor bez vzdelania a praxe. Študujem informatiku a pre človeka, ktorý chce, nie je problém pracovať v IBM, Microsoft, alebo trebárs aj Google, CERN atď. Na také miesta sa "obyčajný smrteľník" dostane len veľmi ťažko. Študent má ale všade otvorené dvere. Stačí len chcieť.
3. Chceš robiť niečo fakt zaujímavé? Na dobrej univerzite nie je problém. U nás na ČVUT sa môžem napríklad okamžite zapojiť do vývoja 3D tlačiarne, alebo trebárs prístroja na ovládanie počítača očami, ktorý sa naozaj využíva v pražských nemocniciach. Strojári zase majú vlastnú formulu, s ktorou vyhrávajú súťaže všade po svete,
dopraváci majú všeliaké simulátori od lietaddla, po nárazové testy, fyzici majú možnosť pracovať na experimentoch akých len chcú atď.
4. Rozbiehaš projekt/firmu a potrebuješ poradiť? Nie je problém, univerzita je plná kvalifikovaných ľudí, ktorí študentom ochotne pomôžu.

toto je je Vysoká škola. Nie učenie, ale vzdelávanie sa.

...Ide len o to, ako to človek pojme. A ľudia, ktorí píšu, že univerzita je zbytočná, by tu radšej nemuseli písať vôbec.







_________________
Na súkromné správy týkajúce sa problémov, ktoré sa riešia vo fóre, neodpovedám!
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 06.01.08
Prihlásený: 25.05.23
Príspevky: 3170
Témy: 86
Bydlisko: Senica
Príspevok NapísalOffline : 05.09.2014 9:33

ale je obrovsky rozdiel bavit sa o VS v CR a u nas, tato krajina je plna tupych ludi a elite vyhovuje aby skoly vychovavali dalsich lahko ovladatelnych blbcov, hoci aj s VS titulom







_________________
PC: Monitor: 24" Dell U2410 IPS 16:10, CPU: i5 4460 + Gelid Tranquillo Rev.3, MB: MSI H97M E35, GPU: Sapphire R9 380 dual X NITRO 4GB OC, SSD: Crucial BX100 250 GB, RAM: Kingston 2x8GB DDR3 1600Mhz hyperX, PSU: EVGA 500B, case: Fractal Define R4
NB: Toshiba Satellite L505-13G: Intel Core i5 430M, ATI Radeon HD5165 1GB, 4GB RAM, 500GB HDD
fón: Samsung S20 FE + Garmin Fenix 6 pro
Offline

Čestný člen
Čestný člen
Kam na vysku?

Registrovaný: 11.08.07
Príspevky: 4088
Témy: 34
Bydlisko: Brno
Príspevok NapísalOffline : 05.09.2014 19:22

Tak lol, zas nezijes v Orwellovom romane. V slovenskom skolstve je menej penazi ako v ceskom, velmi vela veci moze byt horsich, ale to neznamena, ze tie prilezitosti tam nedostanes; BX ma uplnu pravdu. Ale ako vyhovorka pre klasickych lenivcov, ktori idu na VS kvoli tomu, aby sa nechali od rodicov este par rokov zivit, asi moze byt. : )


Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 05.09.2014 20:13

Ako keby som čítal z brožúrky nejakej školy čo nedokáže naplniť ročník.... niektorí sa počas celej školy vezú na vlne eufórie z toho, že sa dostali na školu. Ako som aj písal, ak máš obor v ktorom ťa škola dokáže pripraviť na prácu tak aby si bol sám spokojný... nie je čo riešiť - si proste šťastný človek. Čo sa týka môjho oboru, nie je žiadna škola, ktorá by vyučovala cenné vedomosti. Brainwashing zo strany pracovníkov školy, hlavne tých nejvyšších je už tiež tradícia, bohužial je ešte celkom dosť študentov, ktorí na to skočia.

Že niekto študuje v zahraničí... to je teraz tiež velmi imidžové, pre Slováka je lahké myslieť si že to spasí, lebo vzhladom na tunajšie pomery ho spasí akýkolvek dôstojný život v zahraičí, k čomu väčšinou VŠ dopomôže a pre väčšinu Slovákov je tých povestných 1 500€ dostatočná motivácia, akurát že možnosti sú ovela, ovela širšie, ale to už chce "out of the box thinking".


Offline

Užívateľ
Užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 06.01.08
Prihlásený: 25.05.23
Príspevky: 3170
Témy: 86
Bydlisko: Senica
Príspevok NapísalOffline : 08.09.2014 9:43

toto ale nie je vyhradne o peniazoch, ale o ludoch, pokial ucia ludia ktori na to nemaju alebo su nepouzitelni pre realny zivot, tak absolventi budu rovnako nepouzitelni. plus sukromne vysoke skoly, kde si titul de facto kupujes. jedine co ti to prinasa je moznost vypadnut na semester do zahranicia a kontakty, lenze svojou "narocnostou" sa vysoka skola u nas dostava na uroven strednej skoly s maturitou, co sa prestize tyka.







_________________
PC: Monitor: 24" Dell U2410 IPS 16:10, CPU: i5 4460 + Gelid Tranquillo Rev.3, MB: MSI H97M E35, GPU: Sapphire R9 380 dual X NITRO 4GB OC, SSD: Crucial BX100 250 GB, RAM: Kingston 2x8GB DDR3 1600Mhz hyperX, PSU: EVGA 500B, case: Fractal Define R4
NB: Toshiba Satellite L505-13G: Intel Core i5 430M, ATI Radeon HD5165 1GB, 4GB RAM, 500GB HDD
fón: Samsung S20 FE + Garmin Fenix 6 pro
Offline

Užívateľ
Užívateľ
Kam na vysku?

Registrovaný: 03.04.08
Prihlásený: 10.12.19
Príspevky: 4667
Témy: 37
Bydlisko: Trnava
Príspevok NapísalOffline : 08.09.2014 10:41

"svojou "narocnostou" sa vysoka skola u nas dostava na uroven strednej skoly s maturitou, co sa prestize tyka." s tymto musim smutne suhlasit. tento rok som pracoval dobrocinne na jednej v SR dobre hodnotenej skole s dokotorantmi a ich veducou. Skoncilo to tak, ze moja priatelka ktora planovala ist na doktoranturu, pretoze ju to bavilo a videlo v tom nieco nesla a nasla si robotu. Polovica ludi tam boli uplne mimo a tym mimo myslim, ze som nechapal ako ziskali co i len maturitu. Uplny neschopaci, ktory sa neuplatnili/by sa neuplatnili. Skola kde je filter fyzika a matemati a chalanisko nevedel co je to pomer stran.
Nic tam nerobia a ked robia tak pracu sekretarok, ziadny vyskum, nic. Ak si aktivny tak ta stopnu a ide veduca proti tebe. Jednoducho hroza. Doktorant tam je iba na posielanie mailov, varenie kav a pod... Vychovavaju tam tlupu ludi ktory nebudu schopny sa nikde inde ako v skolstve uplatnit. Niekedy som mal pocit ze musia mat natiahnuty domov spagatik aby trafili aspon do prace ...







_________________
Hmmm .... Hrošíček ... [Homer]
Offline

Zmazaný užívateľ
Zmazaný užívateľ
Obrázok užívateľa
Príspevok NapísalOffline : 08.09.2014 11:07

Tak ale nie je sa čo čudovať, na Slovensku robí na vysokej škole iba niekto, kto sa nedokázal presadiť v súkromnom sektore. U nás to nefunguje tak, že väčšina expertov v obore spolupracuje s nejakou univerzitou, uskutočňuje výskum, publikuje a podobne. Ale prekvapivo som na škole stretol zopár ktorí sa problematike rozumeli a mali pre študentov reálny prínos, ale povedal by som, že to je jeden až dvaja z tesiatich.


Odpovedať na tému [ Príspevkov: 122 ] Choď na stránku: 1, 2, 3, 4, 5 ďalšia


Podobné témy

 Témy  Odpovede  Zobrazenia  Posledný príspevok 
Táto téma je zamknutá, nemôžete posielať nové príspevky alebo odpovedať na staršie. Kam na vysku? I

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1 ... 58, 59, 60 ]

v Vzdelanie, štúdium, škola

1793

112344

07.07.2014 22:02

JanoF Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Notebook na vysku

v Notebooky a netbooky

3

502

17.06.2016 16:58

michalesku Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Notebook na výšku

v Notebooky a netbooky

3

856

01.08.2011 10:35

jaaaaaaa Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Notebook na výšku

v Notebooky a netbooky

11

627

22.07.2013 21:14

Setton Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Notebook na výšku

v Notebooky a netbooky

4

605

26.05.2016 12:10

nescafe Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Notebook na výšku

v Notebooky a netbooky

2

397

01.12.2020 14:38

Lukáš1319 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ntb na vysku

v Notebooky a netbooky

11

593

17.07.2019 23:18

pepkopav Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. notbuk na vysku

v Notebooky a netbooky

17

683

09.09.2013 19:49

Plechac123 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. NTB na vysku

v Notebooky a netbooky

18

1545

07.09.2007 17:43

Darius Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Akú máte výšku?

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1 ... 8, 9, 10 ]

v Krčma

298

16392

27.05.2012 23:22

El_Silver Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. notebook na vysku

v Notebooky a netbooky

6

520

26.08.2010 11:18

Cirky Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Notebook na vysku

[ Choď na stránku:Choď na stránku: 1, 2 ]

v Notebooky a netbooky

39

1550

03.09.2019 17:39

SamerLp Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Ktorý ntb na výšku ??

v Notebooky a netbooky

7

446

24.07.2010 1:09

gabu Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. Noťas na výšku/hranie

v Notebooky a netbooky

5

611

08.08.2011 17:46

majo145 Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. ntb na hry, vysku...

v Notebooky a netbooky

17

1081

22.07.2011 12:21

KekkeiGenkai Zobrazenie posledných príspevkov

V tomto fóre nie sú ďalšie neprečítané témy. NTB 650e na výšku

v Notebooky a netbooky

3

345

15.07.2013 13:27

liqua1 Zobrazenie posledných príspevkov


Nemôžete zakladať nové témy v tomto fóre
Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre
Nemôžete upravovať svoje príspevky v tomto fóre
Nemôžete mazať svoje príspevky v tomto fóre

Skočiť na:  

Powered by phpBB Jarvis © 2005 - 2024 PCforum, webhosting by WebSupport, secured by GeoTrust, edited by JanoF
Ako väčšina webových stránok aj my používame cookies. Zotrvaním na webovej stránke súhlasíte, že ich môžeme používať.
Všeobecné podmienky, spracovanie osobných údajov a pravidlá fóra